Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #34  
Vechi 23.04.2024, 06:19:07
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.006
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Aici intram pe un taram al numerelor pe care eu le vad drept multimi din teoria multimilor, a caror intelegere este esentiala in drumul nostru de a ajunge la potentialul lui Dumnezeu Tatal si care trebuiesc analizate separat nu aici.
Nici vorbă, sunt pur și simplu termene pe care niciun trup omenesc nu le poate ignora.
Dacă Hristosul Iisus a avut o gestație intrauterină de 9 luni ca orice om sănătos, atunci orice om sănătos răstignit după ce a urmat Calea Lui va învia a treia zi.

Celelalte numere la care faci referire sunt într-adevăr speciale/ezoterice, pline de simbolism, evidente și în linia genealogică paternă până la Iisus(Matei1), fără linia maternă.

Citat:
Bun, Cel Preainalt nu are stramosi dar Fecioara Maria? Mai ales ca vorbim de iudei unde stramosii mamei conteaza cel mai mult.
Dacă contau așa de mult atunci figurau în Scriptură, insă contribuția femeii constă în a ”manufactura” un trup cât mai sănătos, corespunzător cu ”informația” primită din sămânța bărbătească, pe linia paternă urmărindu-se genealogia; urmărește linia directă de la Adam la Iosif(tutorele lui Iisus).

Citat:
Deasemenea nu se intelege de ce stimularea sexuala/placerea care tine direct de Porunca lui Dumnezeu, sa fie un izvor de patimi la insamantare.
Niciodată stimularea sexuala/placerea n-a ținut nici direct nici indirect de Porunca lui Dumnezeu pentru că atunci și Iisus ar fi împlinit-o, ci din contră, El S-a ferit de așa ceva tocmai pentru că este... primitivă, animală, pătimașă, ”strămoșească” și El ne-a arătat Calea de a ne ridica deasupra acestei... patimi, care se transmite oricărui nou-născut zămislit natural, dar nu orice nou-născut o și adoptă.

Citat:
Apostolii banuiesc ca s-au insurat si au avut copii daca voieau sa fie primiti in comunitatile lor altfel nici nu ar fi fost bagati in seama de iudei si erau plini de Duhul Sfint. Ca urmare pofta lor nu a oprit Duhul Sfint sa se salasuiasca in ei.
Iisus avea darul înainte-vederii și astfel el vedea pe cine să cheme la propovăduirea Evangheliei cu rezultate reale; și eu bănuiesc că copiii lor (dacă au avut) s-or fi născut până să-i cheme Iisus, că după aceea au apucat-O pe Calea lui Iisus.

Despre poftă am început să vorbim plecând de la faptul că trupul lui Iisus nu s-a zămislit din poftă bărbătească
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 23.04.2024 at 06:57:48.
Reply With Quote