Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2012, 23:45:32
alinetta alinetta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2009
Mesaje: 2
Implicit

pai e normal ,daca sotia se afla in tratament medical,sa o respecti asa cum o vei respecta si in cele 9 luni de sarcina,si in perioada lunara a femeii..dar si invers si ea te va respecta pe tine in momentul in care doamne fereste intervine ceva strain de vointa voastra.dar asta e un lucru normal si firesc,dar mesajul tau nu a sunat de prima data asa si de aceea ai creat confuzie.in ceea ce priveste discutiile cu "unii"cu "altii",sfatul meu este sa te informezi de fiecare data corect,in orice problema de natura spirituala,ca uite asa interpretam noi crestinismul si ajung "unii"si "altii"sa fie mai catolici decat papa,si ne miram uneori de ce se arunca cu atata noroi in Biserica.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.09.2012, 01:00:25
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

...............................

Last edited by Decebal; 24.10.2012 at 20:04:33.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.09.2012, 22:26:04
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Păi dacă nu aveți surse, despre ce discutăm, domnule Andrei? Pe auzite? Ceea ce ați auzit dumneavoastră nu este în concordanță cu învățătura ortodoxă.
Ok. Faceti un efort si ajutati-ne sa cunoastem, pe surse, pozitia Bisericii Ortodoxe despre abstinenta. Este important sa ne fie clar substratul teoretic al chestiunii, desi este la fel de clar ca nu exista viata conjugala fara perioade de abstinenta. Nu trebuie sa mergi la Sfintii Parinti ca sa intelegi ca, spre exemplu, imediat dupa o nastere, femeia nu este disponibila pentru relatii conjugale cu sotul. Ce sa faci, sa o fortezi sa aiba relatii conjugale fiindca exista porunca de a ne inmulti? Nu, este absurd. Deci, abstinenta exista in mod firesc, oricum, in cuplu. Eu asta intreb: stiind ca barbatii sunt mai inclinati sa doreasca relatii conjugale, voi cum va descurcati la modul foarte foarte concret? Sunt barbati (si femei, evident) care se abtin pe cat de mult posibil, conform cu invatatura ortodoxa, dar si cu situatiile naturale care intervin? Perfect, cum fac ei? Se roaga si postesc. Le reuseste tot timpul? Mai exista si alte modalitati de a ne opune năvălniciei poftelor?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.09.2012, 01:26:08
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Perfect, cum fac ei? Se roaga si postesc. Le reuseste tot timpul? Mai exista si alte modalitati de a ne opune năvălniciei poftelor?
Mi-a mers bine si asa:
a) prin insingurare si tacere (am o casa la tara, acolo petrec din cand in cand cateva zile; dar ma ajuta si o plimbare mai lunga, printr-un parc linistit, cu putini oameni - imbie la reflectie, la linistirea nervilor; iar impreuna cu rugaciunea predispune la pace sufleteasca si aduce o bucurie aparte, in ciuda oricaror ispite si incercari, oricat de mari ar fi...)

b) gandul la ceasul mortii, cat poate inima suporta... Pe mine ma cuminteste strasnic.

c) lectura zilnica din Scriptura si/sau dintr-o carte ziditoare de suflet

d) spovedanie deasa

e) o cantare, doua, ... noua. Modifica clar dispozitia sufleteasca, trage la cele duhovnicesti si insenineaza sufletul.

f) munca fizica / jogging (joggingul in ritm moderat, indelung si monoton adica fara ruperi de ritm, are un efect sedativ, calmant si totodata invioreaza cugetul spre cele bune; este si un cunoscut antiafrodisiac...)

g) desigur, taierea gandului poftitor din prima, de cum apare (altminteri prinde puteri si e tot mai greu de oprit - vezi modelul bulgarelui de zapada...)

h) aminteste-ti de vreun proiect mai vechi, abandonat din lipsa de timp sau resurse, de vreo pasiune care te atragea, un hobby, un interes stiintific sau artistic sau practic: e vremea, oare, sa le readuci la viata?...:)

i) treci la un proiect nou: ai cucerit pana acum Everestul?...:) (daca-i greu, incearca mai intai Dealul Mitropoliei)

i) sfatuieste pe altul care duce aceeasi lupta ("metoda expertului") chiar daca habar n-ai ce sa-i spui... :) Zambesc, dar nu glumesc: vei gasi solutii nebanuite!

j) tine conferinte, scrie carti, predica infranarea. As vei fi! Fa-te ca esti cel mai infranat om si, cu uimire vei constata ca .. vei deveni cu fiecare zi! AMIN+

k) cere familiei (sotiei insasi) sa te sustina; nu fi macho, fii sensibil - e treaba pur barbateasca!

l) creaza un grup inedit de suport, format din barbati care au aceeasi problema - dupa modelul AA! (daca ai un sediu, vin si eu!)

De evitat:
1) alcoolul (aduce si excitatie dar si dispozitie depresiva, in general dezechilibreaza emotional, sporeste impulsivitatea/irascibilitatea) si alte stimulante (cafea, tigari... pe cat posibil)
2) grupuri de oameni petrecareti, certareti, pasionali (chiar daca nu consuma alcool, induc stari asemanatoare betiei)
3) autocompatimirea (induce o dispozitie infantila, cu luciditate scazuta si crestere a impulsivitatii/capriciilor)
4) cultivarea impresiei ca ai o problema; o fi, dar cand e cultivata genereaza scaderea puterii asupra ei si risti sa te alegi cu o mica obsesie precum si cu altele...
5) forumul: in general creaza dependenta...:))

Last edited by ioan cezar; 21.09.2012 at 01:42:30.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2012, 00:07:11
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Dle Decebal, de la mine si de la cei cu care vorbesc. Nu am sursa scrisa. Stiu doar ca, daca nu doreste copil, o familie ortodoxa se abtine total, si nu periodic, asa cum fac catolicii cu ajutorul metodelor naturale de reglare a conceptiilor. Adica, daca doresc copil, au relatii conjugale. Daca nu, nu. Asta stiu. Este ceva gresit in cele de mai sus?
Din cate pot eu sa-mi dau seama un cuplu trebuie sa aiba viata de cuplu si nu de pustnic. De aia familia e familie si monahismul e monahism. Nu am auzit pe undeva prin Sfanta Scriptura sa fie scris ca trebuie barbatul si femeia sa se abtina in cuplu. Cred ca a venit idea de pe la vre-un zelos care si-a zis ca el poate fi si in familie si sa traiasca ca monahul. E o prostie si e si satanica treaba asta. Pentru ca tu practic vrei sa demonstrezi cat de tare si de frumos esti. Scopul este cel care anuleaza automat orice virtute in acest din urma caz.
Si oricum orice cautare a virtutii de dragul virtutii este satanica. Dar obtinerea virtutii prin cautarea lui Dumnezeu este binecuvantata. Deci cautati sa va iubiti unii pe altii, sufleteste pe toata lumea, si sufleteste si trupeste pe partenerul de viata. Iar dupa ce ati fost impreuna multumiti lui Dumnezeu ca v-a daruit o persoana cu care sa va intelegeti si cereti-va iertare daca ati fost manat si de cautarea placerilor atunci cand v-ati culcat impreuna.
Eu cred ca acestea sunt printre principalele ingrediente ale mantuirii: simplitatea si smerenia.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.10.2012, 13:22:52
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit Hm!

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Dle Decebal, de la mine si de la cei cu care vorbesc. Nu am sursa scrisa. Stiu doar ca, daca nu doreste copil, o familie ortodoxa se abtine total, si nu periodic, asa cum fac catolicii cu ajutorul metodelor naturale de reglare a conceptiilor. Adica, daca doresc copil, au relatii conjugale. Daca nu, nu. Asta stiu. Este ceva gresit in cele de mai sus?
daca vrei raspuns citeste 1 Corintieni 7 in Noul Testament.
Acolo, printre altele, se spune ca se practica abstinenta de comun acord in posturi sau rugaciuni, dar ca o familie "normala" are o viata sexuala normala. Nu spune ca sa se impreuneze iarasi pentru a avea copii, ci "iarasi sa fiti împreuna, ca sa nu va ispiteasca satana, din pricina neînfrânarii voastre".

Ce spui?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.10.2012, 14:16:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ixlucian Vezi mesajul
daca vrei raspuns citeste 1 Corintieni 7 in Noul Testament.
Acolo, printre altele, se spune ca se practica abstinenta de comun acord in posturi sau rugaciuni, dar ca o familie "normala" are o viata sexuala normala. Nu spune ca sa se impreuneze iarasi pentru a avea copii, ci "iarasi sa fiti împreuna, ca sa nu va ispiteasca satana, din pricina neînfrânarii voastre".

Ce spui?
Pai ce sa zic, probabil ca urma o lista cu metodele contraceptive indicate de Sf. Apostol, dar din pacate acea parte s-a pierdut fara doar si poate in negura istoriei, o parte fiind redescoperita de romano-catolici, secole mai tarziu si o parte mult mai substantiala de lumea neoprotestanta, "Sola Scriptura" ("Sola" - inclusiv in partile care lipsesc - completam, ca imaginatie avem si este istoric dovedit - cu istoria ereziilor inclusiv ispitirea lui Hristos din pustiu - ca din textul sacru se poate deriva orice, la o adica chiar si blasfemii, toate cu citate si pretentii de legitimitate duhovniceasca).

Last edited by AlinB; 31.10.2012 at 14:19:58.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.11.2012, 09:57:45
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai ce sa zic, probabil ca urma o lista cu metodele contraceptive indicate de Sf. Apostol, dar din pacate acea parte s-a pierdut fara doar si poate in negura istoriei, o parte fiind redescoperita de romano-catolici, secole mai tarziu si o parte mult mai substantiala de lumea neoprotestanta, "Sola Scriptura" ("Sola" - inclusiv in partile care lipsesc - completam, ca imaginatie avem si este istoric dovedit - cu istoria ereziilor inclusiv ispitirea lui Hristos din pustiu - ca din textul sacru se poate deriva orice, la o adica chiar si blasfemii, toate cu citate si pretentii de legitimitate duhovniceasca).
Nu stiu unde ai vazut tu ca am propus sau lasat sa se inteleaga faptul ca sunt permise metodele contraceptive. Eu am facut referire al ceea ce spune Sfanta Scriptura.

Cred ca "Sola Scriptura" se refera la exact ceea ce inseamna, iar tu te afli intr-o pozitie care accepta, spre deosebire de altii, si alte scrieri ca fiind inspirate de Dumnezeu sau avand o autoritate cel putin egala cu Sfintele Scripturi (canonice).

Sper sa nu mai citesti printre randuri. Vad ca vrei motive de disputa dar, daca vei continua, ma opresc.
Fii binecuvantat!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2013, 18:44:51
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Dle Decebal, de la mine si de la cei cu care vorbesc. Nu am sursa scrisa. Stiu doar ca, daca nu doreste copil, o familie ortodoxa se abtine total, si nu periodic, asa cum fac catolicii cu ajutorul metodelor naturale de reglare a conceptiilor. Adica, daca doresc copil, au relatii conjugale. Daca nu, nu. Asta stiu. Este ceva gresit in cele de mai sus?
Chiar asa greu si imposibil o fi sa te abti? Serios acum, si ma scuzati dar din cate stiu eu numai animalele nu se pot abtine, si asta pentru ca ele nu au ratiune.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2013, 18:49:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Chiar asa greu si imposibil o fi sa te abti? Serios acum, si ma scuzati dar din cate stiu eu numai animalele nu se pot abtine, si asta pentru ca ele nu au ratiune.
întreabă-i pe călugări.
ei or să-ți spună cât de greu este să te abtii și câte ispite au pe tema asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02