Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.09.2011, 23:53:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
A fost redat intreg articolul si la Topicul Biserica si massmedia ( " Noutati de la Agentia de Stiri Basilica " ) , dar e foarte bine venit si acest link !
Vesnica lui Pomenire !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.10.2011, 12:28:48
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca pe parintele Adrian Fageteanu cu dreptii Sai!
Dansul repeta de multe ori ca mantuirea necesita spirit de jertfa. Era cerinta pe care o impunea tuturor si, binenteles, siesi.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.10.2011, 17:33:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Tocmai ce m-am intors de la Lainici,am fost pentru a-mi lua ramas bun de la parintele Adrian. Ce pot sa spun... minunat! O zi splendida si plina de har,cuvintele nu pot descrie sentimentele care te cuprindeau. Ca de obicei am fost in slujba manastirii,cu obstea si ierarhii aflati astazi acolo. L-am condus pe ultimul drum pe minunatul parinte,eram in fata cu preotii,calugarii si alti frati de manastire,purtam una din crucile acelea mari cu icoane (nu le stiu denumirea). Marea mea dorinta (pentru care ma si rugasem la Dumnezeu) a fost de a ma invrednici a-i mai saruta o data mana sfintiei sale. Parea imposibil,nu numai datorita multimii (car oricum nu prea avea acces),dar datorita mai marilor preoti,nu puteai da "buzna" peste ei si peste cosciugul unde se afla parintele. Cu toate astea am reusit,am fost la una cu ierarhii si mi s-a permis sa-i sarut mainile si crucea cu icoana ce la avea pe piept (bineinteles,nu fara inchinaciune). Pot sa spun ca a fost cea mai mare bucurie pe care am putut-o avea! Multumesc Cerului si parintelui ca mi-au permis aceasta,si ma rog sa-mi ierte "indrazneala",eu un biet pacatos fiind,nesimtindu-ma vrednic de o asemenea onoare. As vrea sa adaug ca parintele este mai mult adormit decat mort,parca dormea. Nu se simtea deloc vreun miros urat (specific unui om mort de 4 zile),nu era rece etc. Nici nu mi-am putut stapani lacrimile in unele momente...
A fost frumos la punerea sa in mormant,cand toata lumea,impreuna cu preotii,faceau metanii si rosteam toti intr-un glas: "Cu dreptii odihneste Doamne sufletul adormitului robului tau Adrian ieromonahul" (parca asa imi amintesc,oricum eram cuprins de puternice emotii si sentimente de duiosie). Ce nu mi-a placut a fost mormantul,nu foarte adanc si mai ales ca era cimentat,adica peretii din caramida si acoperiti cu beton. Parca era mai de preferat sa fie pus in pamant. Dar ma rog,s-o fi hotarat si asta cu un scop,poate macar pana la 7 ani sa-l tina asa,in eventualitatea in care va trebui dezgropat dupa randuiala.

O sa revin si cu poze facute de mine,insa ceva mai incolo. Trebuie sa le descarc de pe tel si sa le uploadez,si am un net foarte slab. Dar promit ca fac tot posibilul sa vi le transmit,asa cum am facut si in descrierea zilei de canonizare a Sfantului Irodion de la Lainici.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.10.2011, 19:28:21
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
A fost redat intreg articolul si la Topicul Biserica si massmedia ( " Noutati de la Agentia de Stiri Basilica " ) , dar e foarte bine venit si acest link !
Vesnica lui Pomenire !+
Doamne ajută!
Nu știam... N-am urmărit topic-ul respectiv. Îmi cer scuze.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.10.2011, 23:17:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Nu știam... N-am urmărit topic-ul respectiv. Îmi cer scuze.
N-ai pentru ce sa-ti ceri scuze !
Am gasit cate ceva de folos , pe care le reproduc identic :

Ultimele sfaturi duhovnicesti ale Parintelui Adrian Fageteanu: ”Smerenia e cel mai mare dar de la Dumnezeu, izvorul celorlalte. Să aveți smerenie. Și jetfelnicie.” Marturia Parintelui Mihail si cuvantul Parintelui Ioachim de la Lainici



Cuvantul Parintelui Mihail:
“Să-l pomenim în inimile noastre, urmându-i povețele ziditoare de suflet!”
Părintele nostru duhovnicesc, Ieromonahul Adrian Făgețeanu (16.11.1912 – 27.09.2011) s-a înălțat cu sufletul la Domnul Hristos aseară în jurul orei 19.30.
După un accident cerebral pe care l-a traversat în noiembrie anul trecut cu complicații neurologice severe, Părintelui Adrian i s-au agravat și problemele pulmonare, la fiecare 3-4 luni el necesitând un tratament cu un antibiotic nou (și greu de găsit) la spitalele din Târgu-Jiu și București. În spitalul bucureștean ”Dr. Marius Nasta”, Părintele se afla internat de o săptămână pentru un asemenea tratament, el fiind adus într-o stare în care el repira foarte greu. Anunțasem deja credincioșii să vină să-l viziteze și să-i ceară o ultimă binecuvântare, gândindu-ne că se poate întâmpla orice. Joi i-am citit câteva rugăciuni pentru întărirea sănătății, iar vineri dimineața, Părintele Adrian s-a împărtășit cu Sfintele Taine. În două zile s-a înzdrăvenit treptat, duminică respirând deja foarte ușor. Ieri dimineață, în urma vizitei, medicul a considerat că Părintele poate părăsi spitalul, eliberându-i biletul de externare, care ar fi trebuit să aibă loc azi dimineață, după ora 8. Dar, în timp ce mânca ajutat de Părinții Macarie și Mihai care-l îngrijesc de ani de zile, Părintele Adrian s-a săvârșit din această viață pământească în urma unui stop cardio-respirator, fără durere. S-a lăsat într-o parte și ”s-a adăugat părinților săi”. Înțeleg, însă, dincolo de contextul spațio-temporal și medical, că viața și moartea și ale Părintelui sunt în Pronia veșnică și atotcuprinzătoare a lui Dumnezeu. Încât, cred că sub ocrotirea Sfântului Antim Ivireanul, pe care l-a iubit și cinstit, sufletul Părintelui Adrian s-a despărțit de la vederea ochilor noștri temporar, odihnindu-se acum de toată osteneala vieții sale…
Ultimele sfaturi pe care ni le-a dat Părintele Adrian duminică, la precedenta întâlnire, au fost: ”Smerenia e cel mai mare dar de la Dumnezeu, izvorul celorlalte. Să aveți smerenie. Și jetfelnicie. Iar de ai supărat pe cineva, să-ți pară rău și să te împaci cu el.”. Sper să ajute și altora.
Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, trupul Părintelui se va afla spre cinstire în paraclisul Mănăstirii Antim, unde a spovedit și sfătuit mii de credincioși, azi toată ziua până mâine, joi 29 septembrie, orele 12. Înmormântarea, cel puțin după ultima convorbire cu Părintele Ioachim, Starețul mănăstirii Lainici, va avea loc sâmbătă, orele 12, la mănăstirea Lainici.
Atotbunul nostru Dumnezeu să-i dea iertare de păcate și să-l pomenească în împărăția Sa veșnică laolaltă cu Sfinții Săi! Și noi să-l pomenim în inimile noastre, urmându-i povețele ziditoare de suflet!
Parintele Mihail
Cuvantul Parintelui Ioachim:
„Am dobândit un rugător în ceruri”
Părintele Adrian Făgețeanu s-a stins din viață marți seara, la orele 19,30, în București, pe patul spitalului unde fusese internat cu ceva timp în urmă. Despre valoarea personalității sale, părintele arhimandrit Ioachim Pârvulescu, starețul Mănăstirii Lainici, a afirmat: „Este foarte interesant că mucarea la ceruri a părintelui s-a produs chiar în ziua de prăznuire a Sfântului Antim Ivireanul. Nu este întâmplător acest lucru pentru că părintele a fost viețuitor la Mănăstirea Sfântul Antim din București, făcând parte din mișcarea Rugul Aprins, alături de starețul nostru, preacuviosul părinte Calinic Cărăvan. Mai mult decât atât, părintele Adrian va fi prohodit la Mănăstirea Lainici, chiar în ziua preznuirii Sfântului Acoperământ al Maicii Domnului. Pentru noi plecarea părintelui la ceruri este o mare pierdere și în același timp un mare câștig. Este o pierdere pentru că a plecat dintre noi un mare stâlp al Ortodoxiei și un câștig pentru că am dobândit un mare rugător în ceruri. Viața lui întreagă a fost o suferuință, murind și înviind de mai multe ori. De data aceasta a înviat în ceruri. Mormântul său va fi așezat lângă cel al părintelui Cărăvan, starețul său iubit”.
Mitropolia Olteniei
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.10.2011, 00:13:06
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
N-ai pentru ce sa-ti ceri scuze !
Am gasit cate ceva de folos , pe care le reproduc identic :

Ultimele sfaturi duhovnicesti ale Parintelui Adrian Fageteanu: ”Smerenia e cel mai mare dar de la Dumnezeu, izvorul celorlalte. Să aveți smerenie. Și jetfelnicie.” Marturia Parintelui Mihail si cuvantul Parintelui Ioachim de la Lainici



Cuvantul Parintelui Mihail:
“Să-l pomenim în inimile noastre, urmându-i povețele ziditoare de suflet!”
Părintele nostru duhovnicesc, Ieromonahul Adrian Făgețeanu (16.11.1912 – 27.09.2011) s-a înălțat cu sufletul la Domnul Hristos aseară în jurul orei 19.30.
După un accident cerebral pe care l-a traversat în noiembrie anul trecut cu complicații neurologice severe, Părintelui Adrian i s-au agravat și problemele pulmonare, la fiecare 3-4 luni el necesitând un tratament cu un antibiotic nou (și greu de găsit) la spitalele din Târgu-Jiu și București. În spitalul bucureștean ”Dr. Marius Nasta”, Părintele se afla internat de o săptămână pentru un asemenea tratament, el fiind adus într-o stare în care el repira foarte greu. Anunțasem deja credincioșii să vină să-l viziteze și să-i ceară o ultimă binecuvântare, gândindu-ne că se poate întâmpla orice. Joi i-am citit câteva rugăciuni pentru întărirea sănătății, iar vineri dimineața, Părintele Adrian s-a împărtășit cu Sfintele Taine. În două zile s-a înzdrăvenit treptat, duminică respirând deja foarte ușor. Ieri dimineață, în urma vizitei, medicul a considerat că Părintele poate părăsi spitalul, eliberându-i biletul de externare, care ar fi trebuit să aibă loc azi dimineață, după ora 8. Dar, în timp ce mânca ajutat de Părinții Macarie și Mihai care-l îngrijesc de ani de zile, Părintele Adrian s-a săvârșit din această viață pământească în urma unui stop cardio-respirator, fără durere. S-a lăsat într-o parte și ”s-a adăugat părinților săi”. Înțeleg, însă, dincolo de contextul spațio-temporal și medical, că viața și moartea și ale Părintelui sunt în Pronia veșnică și atotcuprinzătoare a lui Dumnezeu. Încât, cred că sub ocrotirea Sfântului Antim Ivireanul, pe care l-a iubit și cinstit, sufletul Părintelui Adrian s-a despărțit de la vederea ochilor noștri temporar, odihnindu-se acum de toată osteneala vieții sale…
Ultimele sfaturi pe care ni le-a dat Părintele Adrian duminică, la precedenta întâlnire, au fost: ”Smerenia e cel mai mare dar de la Dumnezeu, izvorul celorlalte. Să aveți smerenie. Și jetfelnicie. Iar de ai supărat pe cineva, să-ți pară rău și să te împaci cu el.”. Sper să ajute și altora.
Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, trupul Părintelui se va afla spre cinstire în paraclisul Mănăstirii Antim, unde a spovedit și sfătuit mii de credincioși, azi toată ziua până mâine, joi 29 septembrie, orele 12. Înmormântarea, cel puțin după ultima convorbire cu Părintele Ioachim, Starețul mănăstirii Lainici, va avea loc sâmbătă, orele 12, la mănăstirea Lainici.
Atotbunul nostru Dumnezeu să-i dea iertare de păcate și să-l pomenească în împărăția Sa veșnică laolaltă cu Sfinții Săi! Și noi să-l pomenim în inimile noastre, urmându-i povețele ziditoare de suflet!
Parintele Mihail
Cuvantul Parintelui Ioachim:
„Am dobândit un rugător în ceruri”
Părintele Adrian Făgețeanu s-a stins din viață marți seara, la orele 19,30, în București, pe patul spitalului unde fusese internat cu ceva timp în urmă. Despre valoarea personalității sale, părintele arhimandrit Ioachim Pârvulescu, starețul Mănăstirii Lainici, a afirmat: „Este foarte interesant că mucarea la ceruri a părintelui s-a produs chiar în ziua de prăznuire a Sfântului Antim Ivireanul. Nu este întâmplător acest lucru pentru că părintele a fost viețuitor la Mănăstirea Sfântul Antim din București, făcând parte din mișcarea Rugul Aprins, alături de starețul nostru, preacuviosul părinte Calinic Cărăvan. Mai mult decât atât, părintele Adrian va fi prohodit la Mănăstirea Lainici, chiar în ziua preznuirii Sfântului Acoperământ al Maicii Domnului. Pentru noi plecarea părintelui la ceruri este o mare pierdere și în același timp un mare câștig. Este o pierdere pentru că a plecat dintre noi un mare stâlp al Ortodoxiei și un câștig pentru că am dobândit un mare rugător în ceruri. Viața lui întreagă a fost o suferuință, murind și înviind de mai multe ori. De data aceasta a înviat în ceruri. Mormântul său va fi așezat lângă cel al părintelui Cărăvan, starețul său iubit”.
Mitropolia Olteniei
impresionant..... am dobandit un nou rugator in ceruri..... Doamne sa-l odihneasca....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.10.2011, 16:49:28
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Suntem mai saraci fara el

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca impreuna cu toti sfintii in Imparatia Sa cereasca!Roaga-te lui Dumnezeu pentru izbavirea poporului nostru, parinte Adrian !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.10.2011, 18:56:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dupa cum am promis,otografii de la inmormantarea parintelui Adrian,realizate de mine:

Mormantul unde a fost pus,langa parintii Calinic Caravan si Caliope Georgescu:



Dand turul bisericilor:





Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.10.2011, 18:58:42
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Continuare...








Last edited by Raoul; 02.10.2011 at 19:02:20.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.10.2011, 19:04:49
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Continuare...




Last edited by Raoul; 02.10.2011 at 19:15:49.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre parintele Adrian Fageteanu antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 27 22.11.2011 20:52:04
Mi-a plecat duhovnicul :( onyx235 Generalitati 15 23.07.2011 04:20:55
Rugaciuni pentru Arsenie PAPACIOC si Adrian FAGETEANU colaps Generalitati 20 14.07.2011 13:58:59
Parintele Adrian Fageteanu: “SA NU PRIMEASCA NIMENI!- Nu primiti nimic tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 08.02.2009 18:38:22
Adrian Fageteanu achimovjan Generalitati 33 15.10.2008 14:10:09