Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.05.2006, 10:26:57
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Citat:
În prealabil postat de najhat
Citat:
În prealabil postat de spinu
......daca ai putea sa imi zici despre copii tai,cum iL privesc ei pe Dumnezeu si care este parerea lor despre religia lor? pentru ca pentru niste copii este foarte greu atunci cand parintii lor sunt despartiti sau cand traiesc intr-o familie in care religiile parintilor sunt foarte diferite. Oare pe cine asculta ei cand este vorba de religie? Ai zis ca sunt musulmani dupa tata ,dar au si un firicel de crestinism in ei sau sunt musulmani convinsi?
Ai atins punctul sensibil la mine.Poti sluji la doi stapani??Copiii mei sunt musulmani convinsi.Ei cred religia islamica,ca fiind ultima religie,ei sunt cei mai buni,ei vor merge in rai[asa au invatat din Coran].In Coran scrie[spus de ei]despre Domnul Iisus ca nu a fost rastignit si a murit.Ei spun ca Dumnezeu L-a luat la El si se va intoarce la noi,deci ei nu cred in inviere.Sa stii ca ,copiii nu sufera din cauza religiei mele;la educatia copiilor am participat amandoi,pot sa spun de fapt,ca eu mai mult ,fiind cel mai mult timp cu ei.Le-am explicat si mi-au explicat religia.Sunt anumite lucruri in religia noastra care nu le accepta si la fel si eu[ca ori crestin] nu le-am inteles.Da-mi voie sa-ti povestesc ceva.Pe data de 21 martie [luna trecuta]am primit telefon din Damasc de la prietena Nuti,vecina cu mine in acelasi cartier si casatorita de vre 32de ani cu un sirian si are 3 copii.PE 21 ia murit sotul[de o luna vorbim f,des];dupa inmormantarea sotului,tribunalul civilreligios a anuntat-o ca nu are dreptul la nimic din mostenirea sotului,nici pensie de pe urma lui pentru ca este crestina.Un crestin nu mosteneste si nici prin act de donatie,absolut nimic.Daca nu ar fi avut baiat,ci numai fata ,ar fi luat fratii tatalui totul.Si eu si ea stiam acest lucru de cand ne-am casatorit,dar Dmnul Iisus e mai presus decat orice.In concluzie,sunt multe de spus ,dar multumesc lui Dumnezeu ca sunt respectata cum trebuie si de copii si de sot si familia lui si ca dovada ca si musulmanii ne respecta[daca esti om bun si milos si cu frica de Domnul]chiar te iubesc.Stii,fiind printre straini[de tara],vecinul de langa tine e mai aproape decat fratele de departe.La judecata da apoi,fiecare vom ajunge in fata Domnului,indiferentde religie vom fi judecati-poruncile Domnului si pacatele strigatoare la cer sunt aceleasi[analizand cu copiii].Stii care este regretul meu din casatoria aceasta?Copiii mei nu se vor inchina la moartea mea si nici pomana crestineste din partea lor nu voi avea.Prima pedeapsa de la Domnul!
Najhat, nu dispera, nu mai retin exact, dar mi se pare ca la Sf. Lavrentie al Cernigovului am citit ca, dupa 40 de ani ies din iad si crestinii care au facut pacate grele si nu are cine sa-i pomeneasca. Mare este mila lui Dumnezeu si puternice sunt rugaciunile Maicii Domnului!
Cartea o poti descarca de la adresa:
http://www.angelfire.com/space2/carti/detalii/0124.htm
Cat despre copii, era de asteptat ca ei sa primeasca ceea ce li se explica la scoala, mai ales ca e si credinta tatalui. Copiii sunt asa de influentabili! O, ce situatie delicata! Pentru ca ceea ce ii invata la scoala e in totala contradictie cu Sf. Scriptura si cu invataturile Bisericii noastre!
"Iubitilor, nu dati crezare oricarui duh, ci cercati duhurile daca sunt de la Dumnezeu, fiindca multi prooroci mincinosi au iesit in lume. In aceasta sa cunoasteti duhul lui Dumnezeu: orice duh care marturiseste ca Iisus Hristos a venit in trup, este de la Dumnezeu. Si orice duh, care nu marturiseste pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ati auzit ca vine si acum este chiar in lume." (1 Ioan 4,1-3)
Cat despre ceea ce nu ai inteles din crestinism, eu cred ca sunt multi care ti-ar putea explica, chiar de pe acest forum. Si copiii, ce nu accepta din crestinism?
Draga Eugen,imi pare rau ca am fost inteleasa gresit dar e vina mea din cauza exprimarii gresite din ultimul mesaj.Cand m-am referit ca nu am acceptat anumite lucruri m-am referit la religia lor[ne-am explicat religia reciproc].In legatura cu religia invatata la scoala de catre copiii sa stii ca este completata acasa de catre tatal lor prin explicatii si exemple.,invataturi[cand greseau ptr.erau mici].Ei nu accepta in crestinism Reinvierea[cred in Inaltarea Domnului].In vara trecuta am fost in tara[dupa12 ani]si mergand prin Bucuresti au vazut un preot cum a introscapul dupa niste fete imbracate necrestineste si in loc sa le mustre chiar le admira.Multumesc mult ptr.articolul cu manastirea din Siria[stiu despre ea] si minunea petrecuta.Le-am citit si copiilor si sotului si am fost foarte dezamagita spunand ca totul este minciuna in sensul ca;imposibil ca un musulman[si mai ales din arabita saudita-pamantul sfant al musulmanilor]sa-si schimbe religia[chiar daca s-a facut o minune cu el].Altexemplu dat de ei,nu exista nici un articol in ziare[sa cautat in arhiva] si nici interviuri la canalele arabe din nici o tara despre asa ceva.In concluzie mi sa spus ca asta e propaganda facuta de crestini fara doveziconcrete.Mai este un al aspect;Spovedania.cica trebuie sa te rogi direct la Domnul facand rugaciuni si spunandu-ti pacatele si promitand ca nu le vei mai repeta;adica nu trebuie sa le spui unui muritor[preotul].Stii,Eugen sunt multe lucruri de spus si daca imi ajuta Domnulsi vin si anul acesta acasa poate familiile noastre se vor intalni[sunt din Bucuresti]si vom continua discutia pe acelasi ton prietenesc.DAMNE AJUTA !
  #42  
Vechi 04.05.2006, 20:12:53
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Da, era de asteptat sa fie mari diferente. Depinde ce iei in considerare. Daca Il ai ca piatra de temelie pe Mantuitorul Iisus, Biserica intemeiata de Apostoli si Evanghelia e una, daca iei Coranul si mahomedanismul dai peste altceva. Sigur ca in acest fel nu exista nici o sansa de apropiere intre ele.
Logic ar fi ca si ei sa accepte ceea ce a fost proorocit cu cca. 700 de ani inainte, ma refer la aparitia lui Mesia, Fiul lui Dumnezeu intrupat din Fecioara Maria, asta daca accepta macar Vechiul Testament. Altfel, nu exista baza comuna de discutie. Am citit si de un sfant grec, Arsenie, care a fost un timp in Farasa, in pamant musulman, impreuna cu o mica comunitate greaca, care a facut multe minuni si printre musulmani si cu toate acestea f. putini au venit la crestinism.
Daca-mi aduc bine aminte, parca in Siria se afla si mormantul Sfantului Ioan Botezatorul. In seara din ajunul sarbatorii "Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul" (29 august), nu mai stiu in ce an, am fost la m-rea Antim, unde, parintele Sofian (traia pe vremea aceea) a tinut un cuvant si povestea ca a fost acolo si multe femei musulmane veneau si stateau ore intregi in genunchi si se rugau Sfantului si ca multe din ele se vindecau. Ne-a povestit si de o minune care s-a intamplat acolo la inceputul secolului trecut. Un grup de turci au intrat in acel mormant cu unelte de distrugere, nemultumiti de prezenta mormantului "ghiaurului" in pamantul lor. Au inceput sa sparga si sa strice tot ce intalneau, numai ca la un moment dat a inceput sa iasa mult sange si s-au speriat. A fost chemat un grup de preoti crestini si dupa ce s-au facut rugaciuni a incetat.
In ce priveste cealalta problema cu minunea Maicii Domnului de la acea manastire, daca nu e prea departe si nu ti-e prea greu, poate ne dai o veste buna, desi, mie mi se pare perfect adevarat avand in vedere ca si Sf. Mina a facut o minune asemanatoare, adica a refacut si a dat viata unui om taiat bucati, dar Maica Domnului...
  #43  
Vechi 05.05.2006, 00:32:46
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Da, era de asteptat sa fie mari diferente. Depinde ce iei in considerare. Daca Il ai ca piatra de temelie pe Mantuitorul Iisus, Biserica intemeiata de Apostoli si Evanghelia e una, daca iei Coranul si mahomedanismul dai peste altceva. Sigur ca in acest fel nu exista nici o sansa de apropiere intre ele.
Logic ar fi ca si ei sa accepte ceea ce a fost proorocit cu cca. 700 de ani inainte, ma refer la aparitia lui Mesia, Fiul lui Dumnezeu intrupat din Fecioara Maria, asta daca accepta macar Vechiul Testament. Altfel, nu exista baza comuna de discutie. Am citit si de un sfant grec, Arsenie, care a fost un timp in Farasa, in pamant musulman, impreuna cu o mica comunitate greaca, care a facut multe minuni si printre musulmani si cu toate acestea f. putini au venit la crestinism.
Daca-mi aduc bine aminte, parca in Siria se afla si mormantul Sfantului Ioan Botezatorul. In seara din ajunul sarbatorii "Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul" (29 august), nu mai stiu in ce an, am fost la m-rea Antim, unde, parintele Sofian (traia pe vremea aceea) a tinut un cuvant si povestea ca a fost acolo si multe femei musulmane veneau si stateau ore intregi in genunchi si se rugau Sfantului si ca multe din ele se vindecau. Ne-a povestit si de o minune care s-a intamplat acolo la inceputul secolului trecut. Un grup de turci au intrat in acel mormant cu unelte de distrugere, nemultumiti de prezenta mormantului "ghiaurului" in pamantul lor. Au inceput sa sparga si sa strice tot ce intalneau, numai ca la un moment dat a inceput sa iasa mult sange si s-au speriat. A fost chemat un grup de preoti crestini si dupa ce s-au facut rugaciuni a incetat.
In ce priveste cealalta problema cu minunea Maicii Domnului de la acea manastire, daca nu e prea departe si nu ti-e prea greu, poate ne dai o veste buna, desi, mie mi se pare perfect adevarat avand in vedere ca si Sf. Mina a facut o minune asemanatoare, adica a refacut si a dat viata unui om taiat bucati, dar Maica Domnului...
Draga Eugen,eu am mai spus intr-un mesaj [cred ca pe la inceput],ca in Coran este recunoscut VT. si NT. si SF.Fecioara Maria si nasterea Fiului lui Dumnezeu intrupat din Fecioara Maria,invataturile Domnului Iisus,se vorbeste si despre minunile facute ,se vorbeste si despre pildele din Evanghelii[sotul mi le-a spus],se vorbeste despre tradarea Domnului Iisus de catre Iuda,despre patimile Domnului,pana se ajunge la rastignire si Inviere.Despre aceasta in Coran se spune[eu nu am citit,mi sa spus]ca Dumnezeu l-a Inaltat pe Fiu la El si se va intoarce la noi si sunt recunoscute semnele prin care vom stii ca va veni.Se vorbeste si de antichrist cum multi dintre noi vom fi pacaliti si vom crede in el.Ti-am scris acestea ,ptr.a-ti spune ca este baza comuna de discutii,dar nu vom ajunge niciodata sa terminam discutiile despre religii.Eu consider ca fiecare sa-si respecte si sa-si iubeasca religia si sa-i respectam si pe ceilalti.Religia noastra te invata sa-ti iubesti vrajmasul,sa nu intorci raul cu rau,sa accepti orice vine de la Dumnezeu si sa nu te lepezi de Domnul.IN legatura cu mormantul SF.Ioan Botezatorul,se afla in Damasc la un sfert de ora de casa noastra,intr-o moschee[Al Omawy-am scris cum se aude].Aici se afla numai capul Sfantului Ioan Botezatorul.Aici se afla o mare biserica si a fost transformata de musulmani[nu stiu in ce an]intr-o mare moschee si au lasat mormantul Sfantului si foarte multi oameni din intrega lume vin sa viziteze mormantul si moscheea[nu ai voie sa intri incaltat si trebuie sa imbraci pelerina care iti acopera si capul.Si PAPA a fost acolo si sa rugat la mormant.Ultima data cand am fost in Siria era in 2001.Acum sunt in Abu Dhabi si cand vvoi merge in Damasc voi merge la manastire si voi intreba calugaritele.Eu ti-am spus ca cred in minunile care se petrec in jurul acestei manastiri,avem prieteni arabi crestini care mi-au mai spus si despre un culoar prin munte [facut de Dumnezeu ca sa poata trece Feciara Maria cu Fiul in fuga ei].culoarul acesta adevenit un parau subtire in mijlocul muntelui[mi-a adeverit si soacra mea,chiar a trecut prin culoarul acela ajungand la o manastire.Eugen,iarta-ma ca am fost nevoita sa scriu anumite lucruri neplacute in legatura cu parerea altora despre noi crestinii.Socrul meu,mi-a dat un sfat;niciodata sa nu discuti despre religii[pro-contra],nu te fali cu vorba,ci cu fapta.Si noi crestinii,cred ca avem ce arata celor din jurul nostru si sper sa ne iubim mai mult si ne iertam greselile si sa nu ne mai aratam cu degetul,ci sa ne vedem noi insasi in oglinda.Asa cum ne purtam noi cu aproapele,tot astfel se va purta si Dumnezeu cu noi[parintele Arsene Boca]si mai spune;Doreste-i vrajmasului tau ce-ti ceri in rugaciune si ptr.tine.Doamne ajuta!
  #44  
Vechi 05.05.2006, 00:34:54
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Da, era de asteptat sa fie mari diferente. Depinde ce iei in considerare. Daca Il ai ca piatra de temelie pe Mantuitorul Iisus, Biserica intemeiata de Apostoli si Evanghelia e una, daca iei Coranul si mahomedanismul dai peste altceva. Sigur ca in acest fel nu exista nici o sansa de apropiere intre ele.
Logic ar fi ca si ei sa accepte ceea ce a fost proorocit cu cca. 700 de ani inainte, ma refer la aparitia lui Mesia, Fiul lui Dumnezeu intrupat din Fecioara Maria, asta daca accepta macar Vechiul Testament. Altfel, nu exista baza comuna de discutie. Am citit si de un sfant grec, Arsenie, care a fost un timp in Farasa, in pamant musulman, impreuna cu o mica comunitate greaca, care a facut multe minuni si printre musulmani si cu toate acestea f. putini au venit la crestinism.
Daca-mi aduc bine aminte, parca in Siria se afla si mormantul Sfantului Ioan Botezatorul. In seara din ajunul sarbatorii "Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul" (29 august), nu mai stiu in ce an, am fost la m-rea Antim, unde, parintele Sofian (traia pe vremea aceea) a tinut un cuvant si povestea ca a fost acolo si multe femei musulmane veneau si stateau ore intregi in genunchi si se rugau Sfantului si ca multe din ele se vindecau. Ne-a povestit si de o minune care s-a intamplat acolo la inceputul secolului trecut. Un grup de turci au intrat in acel mormant cu unelte de distrugere, nemultumiti de prezenta mormantului "ghiaurului" in pamantul lor. Au inceput sa sparga si sa strice tot ce intalneau, numai ca la un moment dat a inceput sa iasa mult sange si s-au speriat. A fost chemat un grup de preoti crestini si dupa ce s-au facut rugaciuni a incetat.
In ce priveste cealalta problema cu minunea Maicii Domnului de la acea manastire, daca nu e prea departe si nu ti-e prea greu, poate ne dai o veste buna, desi, mie mi se pare perfect adevarat avand in vedere ca si Sf. Mina a facut o minune asemanatoare, adica a refacut si a dat viata unui om taiat bucati, dar Maica Domnului...
Draga Eugen,eu am mai spus intr-un mesaj [cred ca pe la inceput],ca in Coran este recunoscut VT. si NT. si SF.Fecioara Maria si nasterea Fiului lui Dumnezeu intrupat din Fecioara Maria,invataturile Domnului Iisus,se vorbeste si despre minunile facute ,se vorbeste si despre pildele din Evanghelii[sotul mi le-a spus],se vorbeste despre tradarea Domnului Iisus de catre Iuda,despre patimile Domnului,pana se ajunge la rastignire si Inviere.Despre aceasta in Coran se spune[eu nu am citit,mi sa spus]ca Dumnezeu l-a Inaltat pe Fiu la El si se va intoarce la noi si sunt recunoscute semnele prin care vom stii ca va veni.Se vorbeste si de antichrist cum multi dintre noi vom fi pacaliti si vom crede in el.Ti-am scris acestea ,ptr.a-ti spune ca este baza comuna de discutii,dar nu vom ajunge niciodata sa terminam discutiile despre religii.Eu consider ca fiecare sa-si respecte si sa-si iubeasca religia si sa-i respectam si pe ceilalti.Religia noastra te invata sa-ti iubesti vrajmasul,sa nu intorci raul cu rau,sa accepti orice vine de la Dumnezeu si sa nu te lepezi de Domnul.IN legatura cu mormantul SF.Ioan Botezatorul,se afla in Damasc la un sfert de ora de casa noastra,intr-o moschee[Al Omawy-am scris cum se aude].Aici se afla numai capul Sfantului Ioan Botezatorul.Aici se afla o mare biserica si a fost transformata de musulmani[nu stiu in ce an]intr-o mare moschee si au lasat mormantul Sfantului si foarte multi oameni din intrega lume vin sa viziteze mormantul si moscheea[nu ai voie sa intri incaltat si trebuie sa imbraci pelerina care iti acopera si capul.Si PAPA a fost acolo si sa rugat la mormant.Ultima data cand am fost in Siria era in 2001.Acum sunt in Abu Dhabi si cand vvoi merge in Damasc voi merge la manastire si voi intreba calugaritele.Eu ti-am spus ca cred in minunile care se petrec in jurul acestei manastiri,avem prieteni arabi crestini care mi-au mai spus si despre un culoar prin munte [facut de Dumnezeu ca sa poata trece Feciara Maria cu Fiul in fuga ei].culoarul acesta adevenit un parau subtire in mijlocul muntelui[mi-a adeverit si soacra mea,chiar a trecut prin culoarul acela ajungand la o manastire.Eugen,iarta-ma ca am fost nevoita sa scriu anumite lucruri neplacute in legatura cu parerea altora despre noi crestinii.Socrul meu,mi-a dat un sfat;niciodata sa nu discuti despre religii[pro-contra],nu te fali cu vorba,ci cu fapta.Si noi crestinii,cred ca avem ce arata celor din jurul nostru si sper sa ne iubim mai mult si ne iertam greselile si sa nu ne mai aratam cu degetul,ci sa ne vedem noi insasi in oglinda.Asa cum ne purtam noi cu aproapele,tot astfel se va purta si Dumnezeu cu noi[parintele Arsene Boca]si mai spune;Doreste-i vrajmasului tau ce-ti ceri in rugaciune si ptr.tine.Doamne ajuta!
  #45  
Vechi 10.06.2006, 23:01:11
Danuta's Avatar
Danuta Danuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

citand erika:
si eu iubesc un baiat musulman care ma iubeste si el... depinde si din ce regiune si ce familie provine. Eu am avut norocul ca mama lui sa ma placa dar daca verisoara ta il iubeste si vre sa fie acceptata de familia baiatului va trebui sa-si schimbe religia........asa poate va fi acceptata.

Draga erika te rog sa nu te superi pe mine, dar nu mi se pare normal sfatul pe care l-ai dat. Eu nu cred ca exista nici un motiv suficient de intemeiat pe lumea asta pt a renunta la religia crestina. Ce ar fi daca si Dumnezeu ar renunta la noi. Eu cunosc un caz similar in care cei 2 s-au casatorit si fiecare si-a pastrat si isi respecta religia lui. Verisoara ar trebui sa roage, ca Dumnezeu sa o lumineze ca sa vada ce este de facut. Eu cred ca ar trebui sfatuita ca orice ar fi sa nu renunte la religia ei. Alti crestini au fost supusi la chinuri groaznice si nu au renuntat. Ea tot ceea ce trebuie sa faca este sa se roage pt a fi luminata.
  #46  
Vechi 22.07.2006, 13:26:23
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Stie careva sa ne lamureasca in legatura cu Dumezeul lui Avraam,al lui Isaac si al lui Iacov?Adica daca musulmanii se roaga Lui?Ca nu cumva sa se roage dumnezeului lui Mahomed..si noi sa mergem dupa ei,că doar Mohamed a trait mai mult lumeste,si cine stie cat cereste?Si oare cum a sfarsit Mahomed?Pe cruce din iubire pentru noi?
  #47  
Vechi 24.07.2006, 10:04:46
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Haide najhat,eu te cred ca iubesti pe Hristos prin religia musulmana,dar nu ar fi fost mai bine sa-L iubesti direct?Prin sfanta Lui Lege,Liturghia?Eu sunt sigur ca multi dintre musulmani prin iubirea aproapelui sunt mai crestini decat mine.Nu vreau sa te conving daca Eugen nu a putut,ii multumesc pentru osteneala.Pune-i daca vrei o intrebare pe tema aceasta maicutei Siluana http://www.sfintii-arhangheli.ro/maica-siluana-va-raspunde.php si sper ca dumneaei prin smerenia si trairea sa te va lamuri cumva
  #48  
Vechi 20.08.2006, 00:45:37
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Haide najhat,eu te cred ca iubesti pe Hristos prin religia musulmana,dar nu ar fi fost mai bine sa-L iubesti direct?Prin sfanta Lui Lege,Liturghia?Eu sunt sigur ca multi dintre musulmani prin iubirea aproapelui sunt mai crestini decat mine.Nu vreau sa te conving daca Eugen nu a putut,ii multumesc pentru osteneala.Pune-i daca vrei o intrebare pe tema aceasta maicutei Siluana http://www.sfintii-arhangheli.ro/maica-siluana-va-raspunde.php si sper ca dumneaei prin smerenia si trairea sa te va lamuri cumva
bine v-am regasit .Nu sunt obligata sa conving pe nimeni de credinta mea,Domnul si numai in fata Lui voi da socoteala.Te rog frumos trimite mesajul si lui Eugen in legatura cu pelerinajul la manastirile din Damasc.Doamne ajuta!
  #49  
Vechi 06.11.2006, 01:47:29
Bin_Adem Bin_Adem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Salutari, sunt nou pe acest forum, nu doresc decat sa imi consolidez cunoasterea in legatura cu Crestinismul.

Am observat acest topic, si mi-a atras atentia, cum locuiesc in Constanta, sunt multe exemple de convietuire intre musulmani si crestini...noi primim oua rosii si cozonac de la vecini de Pasti, si oferim baclavale de bayram...:D:D:D

Atat am vrut sa spun,
Pacea fie asupra tuturor!
  #50  
Vechi 10.11.2006, 15:50:33
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Am ramas cu un gust tare amar dupa ce am citit fugitiv mesajle. Sot si sotie inseamna una. Greu de crezut ca si sint cind unul trage la moschee si altul la biserica; cind unul viseaza un rai in care sa fie aproape Dumnezeu iar celalalt viseaza un rai plin de cadine focoase, unul trebuie sa-si iubeasca dusmanii in timp ce celalalt trebuie sa-i ucida oriunde ii afla; unul il are pe iisus drept Dumnezeu in timp ce celalalt il considera un rabin oarecare.............
Fericirea aici pe pamint este efemera. Pentru ea sa renunti la vesnicie mi se pare un pret prea mare!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 17:14:41
O crestina va fi spanzurata de musulmani Pelerinul Generalitati 43 13.11.2010 10:07:45
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24