Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 26.01.2007, 18:33:30
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

pentru valeria_m:
gata m-ai convins ca esti de religie musulmana.a fost un profet mincinos pentru ca nu a dovedit in nici un fel ca ar fi unul adevarat,faptele lui sunt mai rele chiar si decat ale unui ateu.sa inteleg ca daca un preot crestin i-a spus lui mahommed ca el este profetul inseamna ca este si adevarat?adica preotul era si el,la randul sau un profet care il prevesteste pe mohammed?in primul rand acel preot era unul apostat iar in al doilea rand era doar un preot,adica un om.daca vezi acuma preoti care sunt homosexuali,care sunt betivi si savarsesc adulter nu inseamna ca si fac bine ceea ce fac.asa si cu acel preot.
nu,legile sunt 90% in contradictie.cand biblia spune sa intorci si celalt obraz cand cineva te plesneste,coranul spune sa-i tai degetele dusmanului tau,cand biblia spune sa-ti ierti si sa te rogi pentru dusmani,coranul spune sa te lupti cu ei si sa te razbuni.cand biblia spune ca in paradis il vei intalni pe dumnezeu si va fi pace si iubire,coranul spune ca in paradis vom manca si vom face sex,etc etc....sunt nenumarate contradictii.oricum faci mare pacat dandu-te drept crestin cand de fapt esti musulman.
  #122  
Vechi 27.01.2007, 01:54:26
Pretender Pretender is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2007
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28
pentru pretender:
wow o noua interpretare a bibliei.unde este acest cuvant?ai avut acces la originalul bibliei?fii sincer si recunoaste ca esti musulman.
alexandra28 ... ai dreptate ... din pct. tau de vedere DA. Sa-ti zic si de ce ... aceleiasi intrebare i-ai pus-o si lu Valeria_M... ceea ce inseamna "Cine nu e cu noi, e impotriva noastra"... deci daca nu sunt crestin clar sunt musulman. Nu am voie la propria exprimare care e contra a ceea ce gandesti tu decat daca sunt musulman. Sincer ? Poti sa ma consideri musulman. In schimb eu in raspunsul tau am gasit o MARE intrebare.

Explica-mi si mie de e nu am avut acces la originalul bibliei ?
  #123  
Vechi 27.01.2007, 17:12:22
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

pentru pretender:
pai cine nu are lumina,are intuneric.deci probabil ca esti impotriva lui hristos daca nu accepti anumite lucruri morale in favoarea altora imorale.eu nu te consider un dusman,in nici un caz dar, imi pare rau,nu pot accepta blasfemiile si perversiunile coranului.
prin intrebarea pe care mi-ai pus-o,de ce nu ai avut acces la originalul bibliei te-ai dat singur de gol ca esti musulman.pentru ca, probabil te-ai referit la credinta musulmanilor ca noi nu mai avem originalul si ca biblia este corupta.este la mintea oricui ca mohammed pentru a fi crezut a trebuit sa spuna despre biblie ca a fost schimbata caci altfel cine ar mai fi crezut in el???insa raspunsul meu la intrebarea ta este ca nu oricine are acces la originalul unui asemenea manuscris cum,de altfel nu oricine are acces la coran si toate obiectele istorice.
  #124  
Vechi 27.01.2007, 17:19:26
Pretender Pretender is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2007
Mesaje: 8
Implicit

Pai toata lumea are access la Coran si la chestiile istorie, mai putin la 2 orase : Meca si Medina ... dar si alea daca te chinui un pic poti sa intri in ele, nu tre decat sa minti ca esti musulman, asta e prbl. ta.

Cat despre faptul ca m-am dat de gol ... clar, exact asta am facut, vai ce ma oftic .. alexandra28, chiar crezi ca ma intereseaza cum ma consideri tu ? Sunt ceea ce sunt, eu ti-am zis ceea ce sunt, dar tu poti sa crezi ce vrei, cam asta vad ca e metoda crestina.

Iar raspunsul tau e gresit si legat de manuscrise, uiti ca exista cele gasite la marea moarta ? Din intamplare aseara le-am gasit si pe internet scanate ... deci ... mai documenteaza-te si tu, sau cel putin nu raspunde la lucruri care nu le stii, induci lumea in eroare.
  #125  
Vechi 27.01.2007, 17:32:50
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pretender
Pai toata lumea are access la Coran si la chestiile istorie, mai putin la 2 orase : Meca si Medina ... dar si alea daca te chinui un pic poti sa intri in ele, nu tre decat sa minti ca esti musulman, asta e prbl. ta.

Cat despre faptul ca m-am dat de gol ... clar, exact asta am facut, vai ce ma oftic .. alexandra28, chiar crezi ca ma intereseaza cum ma consideri tu ? Sunt ceea ce sunt, eu ti-am zis ceea ce sunt, dar tu poti sa crezi ce vrei, cam asta vad ca e metoda crestina.

Iar raspunsul tau e gresit si legat de manuscrise, uiti ca exista cele gasite la marea moarta ? Din intamplare aseara le-am gasit si pe internet scanate ... deci ... mai documenteaza-te si tu, sau cel putin nu raspunde la lucruri care nu le stii, induci lumea in eroare.
pentru pretender:
acelea sunt manuscrisele gnosticilor.nu ai de cat sa le citesti,observ ca preferi tot ceea ce este impotriva bibliei.este greu sa respecti ce spune domnul iisus,sunt de acord, de aceea probabil ca esti in cautarea unei cai mai usoare si incerci sa demonstrezi ca este gresita calea aceasta mai grea.
toata lumea are acces la coran????/??sper ca ai inteles ca vorbeam de originale.deci tu te poti uita peste coran in orginal.probabil ca de-asta nu se mai intelege ce scrie in el ca a tot fost folosit de atatea maini.
daca ai inceput sa crezi ca biblia gnosticilor este biblia adevarata atunci pot sa-ti spun si eu de niste aberatii,in care sincer nu cred,cum ar fi versetele satanice ale lui mohammed.se spune ca au fost scoase din coran pentru ca erau mult prea satanice.e posibil ce-i drept....cu toate ca nu cred in aceste descoperiri moderne
  #126  
Vechi 27.01.2007, 17:57:45
Pretender Pretender is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2007
Mesaje: 8
Implicit

"fi versetele satanice ale lui mohammed.se spune ca au fost scoase din coran "

Esti prima pe care o aud sa zica asa ceva...
Mai e cineva pe aici de aceeasi parere ?
Mai cunoaste cineva lucru asta ?
Cum putem sa ne asiguram ca asa e ?

O dovada mica ? inafara de "se spune" ?
  #127  
Vechi 27.01.2007, 18:10:14
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pretender
"fi versetele satanice ale lui mohammed.se spune ca au fost scoase din coran "

Esti prima pe care o aud sa zica asa ceva...
Mai e cineva pe aici de aceeasi parere ?
Mai cunoaste cineva lucru asta ?
Cum putem sa ne asiguram ca asa e ?

O dovada mica ? inafara de "se spune" ?
daca ai fi citit mai bine ai fi vazut ca am si zis ca nu cred neaparat in ele(atata timp cat nu este o dovada clara a existentei lor).e foarte posibil ca multi sa nu stie pentru ca sti....,noi ne cam ferim sa vorbim despre astfel de lucruri ca este mai mult decat posibil sa ne trezim cu bomba pe la metrou.si de aceea majoritatea oamenilor vorbesc de minunatia coranului,de acea mare pace care dainuie in coran,etc ,etc.ca sa-ti dau un exemplu de ce se intampla cand te pui cu musulmanii,rashid cel care a scris un roman despre aceste versete a fost condamnat la moarte de catre musulmani si sta ascuns cam din 1989 daca nu ma insel.s-a dat o mare recompensa pentru acela care reuseste sa-l omoare.cata libertate de exprimare in lumea musulmana....cata toleranta si iubire de aproape....
  #128  
Vechi 27.01.2007, 20:51:49
Pretender Pretender is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2007
Mesaje: 8
Implicit

lumea araba nu se bazeaza pe iubirea aproapelui si toleranta asa cum o face cea europeana ... ci pe dreptate.

Noi nu vorbim pentru ca ne e frica sa nu ne trezim cu bomba.

Ei nu vorbesc despre lucrurile astea pentru ca le e frica sa nu pacatuiasca.

alexandra28 ... sunt f. multe cazuri in istorie in care oamenii au fost omorati pentru ca au iesit din crestinism, si in zilele de astazi copii crestini sunt alungati de acasa si parintii nu le mai vorbesc pentru ca nu accepta ca ei sa-si schimbe religia... Asta e toleranta pe care o arata crestinii ? Cand isi alunga copii de acasa ? sau cand ii omoara ?

Hai sa fim seriosi , daca vrei sa analizezi oameni ... analizeaza-i si arata-mi si mie 1 om perfect in religia lui ! NU O SA GASESTI.

Deci fiind pe un forum crestinortodox, care se refera la religie, hai sa vorbim despre religii si despre ceea ce e scris... lasa oamenii sa fie judecati de Dumnezeu
  #129  
Vechi 28.01.2007, 13:03:45
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

pentru pretender:
dragul meu pretender nu vorbesc despre faptele musulmanilor facute de capul lor,vorbesc despre islam si despre faptele musulmanilor facute dupa coran.coranul spune sa-i omori pe cei ce isi schimba religia,tu imi spui de faptele crestinilor facute acum sute de ani,eu vorbesc de faptele musulmanilor facute in secolul 21.din moment ce este acceptat omorul a celor care gresesc impottriva islamului inseamna ca este acceptat si de catre stat caci altfel acei oameni care au ucis acum ar putrezi prin inchisori.
  #130  
Vechi 28.01.2007, 15:49:36
Pretender Pretender is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2007
Mesaje: 8
Implicit

alexandra cam gresesti ..

in coran nu scrie sa omori pe cei care isi schimba religia ...

asta e un exemplu de ceea ce s-a intamplat in hadis ... cand unu s-a prefacut ca trece la islam pentru anumite interese si dupa aceea a vrut sa iasa .... dar a fost un caz unic si nici nu s-a facut o regula din asta ... mai mult o povestire a timpurilor de atunci ... asa cum citesti tu vechiul testament.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 17:14:41
O crestina va fi spanzurata de musulmani Pelerinul Generalitati 43 13.11.2010 10:07:45
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24