Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 31.05.2007, 18:28:25
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Maria, Hai sa-ti spun o poveste adevarata. Intr-un sat era un tinar care se considera fricos si prea putin barbat. Barbatii mergeau la vinatoare, se luptau cu ursul , intre ei, ridicau greutati enorme , faceau lucruri nemaipomenite in ochii lui....
A venit revolutia si era nevoie ca cineva sa duca alimente la spitalul din oras, unde oamenii imobilizati mureau de foame. In momentul acela tinarul a observat ca de pe o clipa eroii lui au devenit niste pitici care se ascundeau prin coltzuri ca sa nu trebuiasca sa-si riste viata. Ba unii au declarat fatisi ca le e frica...dupa ce ani intregi au fost "eroii" satului....
Nu stiu de ce dar mie bataismul asta pentru apararea ortodoxiei acum pe timp de pace ma duce tot timpul cu gindul la povestea de mai sus!:)
Si pentru ca eu nu-s curajos de loc ma rog lui Dumnezeu sa nu ma lase atunci cind se va alege, sa-mi dea putere sa gasesc drumul in intuneric, sa-mi arate ce-i de facut.
Vezi de aceea sint femeile de admirat in privinta credintei (desigur nu numai)pentru ca vorbesc f. putin de cum ar trebuii facut si fac f. mult practic!
De multe ori imi doresc sa ma fii nascut femeie!:rolleyes:
Reply With Quote
  #82  
Vechi 31.05.2007, 18:32:04
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Odin,ignorandu-ma pe mine,dar explicandu-i lui Antiecumenism,mi-am dat seama ca tu INCA NU-TI DAI SEAMA DE UN VIITOR PERICOL ce ar putea sa apara daca primim ceea ce Sfintii Parinti ne zic destul de clar CA NU E BINE SA ACCEPTAM ASA CEVA.
Imi dau seama ca ai suflet bun,esti destept,esti istet si intelept(CAND VREI),ai calitati DESTULE,dar esti NAIV.De ce pana acum nu a trebuit sa ne unim?Au trecut atatea mii de ani,iar noi nu ne-am gandit la aceasta problema.NU O PUTEM FACE SI SINGURI NUMAI IN BISERICA ORTODOXA?Trebuie neaparat sa ne luam de mana cu alte culte CA SA NE AJUTAM...:dontgetit:????
Reply With Quote
  #83  
Vechi 31.05.2007, 20:07:58
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

dmb ,
in mesajul meu e mandrie , m-am rugat la Dumnezeu sa ma ierte .

Daca eu sant intr-un fel nu inseamna ca toti sa fie ca mine .
Lasa lumea sa discute daca are chef ,de ce nu ? Nu santem toti la fel si e bine asa .
Cred ca in diversitate sta si frumusetea acestui pamant .

Unul e mai bland , altul e iertator , altu manios ,altul para de foc sau cum vrei sa-i zici . Fiecare cu darul lui . N-are nici un rost sa regreti ca nu esti femeie .
Nu uita ca Dumnezeu pe barbati i-a inzestrat sa duca greul .
Cine "a purtat "Evanghelia ,femeile , nu !?

Dar si ele au rolul lor mediator . Nu vezi intr-un grup de radicali , daca e si o femeie ii lasa politia in pace . Asta e , nici nu-i baga in seama !

Partea a 2-a.

Convingerea mea e ca nu avem voie sa uram pe nimeni .
Gandeste-te , Dumnezeu a iubit lumea , pentru lume multe face .
Si sfintii presarati printe noi si ,apostolii de alta data ce au fost decat "unelte" in mana lui Dumnezeu (cu voia lor). Prin ei Si-a implinit lucrarea .
Nu spune troparul Sf.Duh :
"si printr-insii (apostolii)lumea ai vanat " .......deci nu-i om care sa nu fie dorit in rai .

Dar cartea spune "voi nu santeti din lume " , de aceea lumea va va ura pe voi .
La inceput m-am gandit un pic "cu necaz " ,si noi , ce-i cu noi ?
Dar ei au fost pusi , adusi ,pentru mantuirea lumii . Deci iata iubirea lui Dumnezeu care-i pasa de orice suflet .

Si daca-i asa pe cine sa uram ,daca Dumnezeu ne-a iubit ?
Trebuie sa intelegem voia Lui , sa ne smerim si sa-i cerem sa nu ne paraseasca .
Si eu sant fricoasa ,inca nu "m-a ciupit nici un purece" sa vad cum e :D.

Cred ca m-ai inteles si tu si cine are chef sa citeasca .
Daca gresesc in judecata mea accept cu placere corecturi .
Nu urati ,sub nici o forma !

maria

Ps. ma iertati ca nu ma inscriu intopic ,nu mai fac !
Reply With Quote
  #84  
Vechi 31.05.2007, 20:41:52
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

1. Cred ca cei care conduc Biserica (sf Sinod) stiu foarte bine ce zic Sf Parinti (mai bine decat oricare dintre noi separat si impreuna) motiv pentru care le dau credibilitate.

2. Biserica noastra in mod oficial se implica in miscarea ecumenica, exista o saptamana a rugaciunii ecumenice (luna ianuarie)cand se fac rugaciuni in comun si alte manifestari la care participa majoritatea ierarihilor (am postat in acest sens exemple) Uite un ex de la Sighisoara http://www.zi-de-zi.ro/fullnews.php?ID=19989

3. cati dintre cei care ati postat la acest subiect ati participat la o intalnire cu caracter ecumenic? Eu am participat la doua Reprezentanti ai mai multor biserici ne-am adunat sa dicutam despre strategii de implicare sociala a Bisericii, proiecte pentru diferite categorii sociale. Dupa acest schimb de experienta fiecare se intorcea in tara lui unde, in Biserica in care apartinea disemina informatiile, punea in aplicare cele invatate, exista posibilitatea unei colaborari si implementare a unor proiecte comune. MFoarte multe proiecte sociale s-au desfasurat cu bani primiti din fonduri externe (de cei de o alta religie, care in numele lui Dumnezeu vor sa ajute comunitatea) Intalnirile incepeau cu rugaciune (fiecare religie era programata intr-o zi, in una protestantii citeau rugaciunile lor, noi si altii) Nu am simtit in nici un fel ca am facut vreun compromis dogmatic la nici un nivel si nici nu au fost discutii teologice.

3. personal cred ca oricare din aceste religii ofera un drum valid catre Dumnezeu/ mantuire doar ca pentru mine ortodoxia reprezenta cea mai frumoasa optiune E ca si cum ai merge spre un varf de munte dar una e sa mergi pe o cale frumoasa si alta pe aratura (te poti rataci mai usor, e mai greu, mai putin frumos) Consider ca doar intamplarea a facut sa ma nasc intr-o familie ortodoxa Puteam la fel de bine sa fiu protestanta sau tibetana De mica as fi stiut ca aceea e calea cea adevarata si as fi considerat-o ca atare. Fiecare avem un potential / o dispozitie spre spiritualitate pe care o cultivam in sanul unei anumite religii

Imi place limbajul ortodox, sunt impotriva actualizarii limbajului Duh e diferit de spirit iar madularul e madular...toate cuvintele cred ca au o anumita incarcatura iar cele din ortodoxie cred ca sunt cu adevarat deosebite Chiar daca par de neinteles undeva sufletul nostru romanesc le stie.

Pot vorbi oricui despre ortodoxie asa cum o traiesc eu si pot accepta ca oricine sa mi vb despre religia lui fara a simti nevoia sa il conving ca eu sunt Adevarul
Reply With Quote
  #85  
Vechi 31.05.2007, 20:50:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
2. Biserica noastra in mod oficial se implica in miscarea ecumenica, exista o saptamana a rugaciunii ecumenice [...]
3. cati dintre cei care ati postat la acest subiect ati participat la o intalnire cu caracter ecumenic?
fratilor, ce tot insistati cu ecumenismul, pro sau contra ?! reveniti la subiectul acestui topic, adica "atacurile din interior..."
Reply With Quote
  #86  
Vechi 31.05.2007, 21:09:46
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

pai sunt atacuri din interior impotriva ierarhilos (lucru f grav)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 01.06.2007, 07:55:04
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Pun si eu o intrebare prosteasca, sau chiar doua : ce credeti ca ne duce in iad mai repede (practic pe fiecare)ecumenismul sau pacatele proprii, rautatea, cuvintele grele?
Cam ce credeti ca sinteti capabili sa faceti ca sa va impotriviti ecumenismului (altceva decit rugaciunea)fara sa calcati canoane si fara sa va rupeti de biserica (daca se va ajunge acolo)?
MASURI ORTODOXE DE COMBATERE A EREZIEI ECUMENISTE
- rugaciuni pentru comunitate si ierarhie, pentru ca Dumnezeu sa le lumineze mintea si sa le dea curaj sa marturiseasca dreapta credinta ortodoxa;
- post;
- pastrarea cartilor de cult si a scrierilor duhovnicesti in editii autentice necenzurate;
- propovaduirea dreptei credinte din generatie in generatie;
- atentionarea tuturor fratilor ortodocsi cu privire la erezia ecumenista, care cuprinde tot mai multi clerici si ierarhi;
- sustinerea misiunii antiecumeniste prin raspandirea lucrarilor ortodoxe care combat erezia.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 01.06.2007, 08:26:05
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Daca ma deranjeaza prostia, inseamna ca sunt prost?
Daca ma deranjeaza minciuna, inseamna ca sunt mincinos?
Daca ma deranjeaza curvia inseamna ca sunt curvar?

Sa continui...anca? Cam multe exceptii...
Si apoi tu zici: `Dar daca te deranjeaza la cineva de exemplu ca vorbeste prea mult, ar trebui sa arunci o privire in interiorul tau si sa vezi daca nu esti tu acela care vorbeste pra mult`. De unde stii ca nu m-am uitat deja?

`Apropos de ignoranta si incultura: au fost asemenea oameni care au ajuns sa fie bine placuti lui Dumnezeu, caci El priveste la smerenia si sfintenia omului. Restul i le da Dumnezeu, atat cat are nevoie omul. Asta insa nu are darul de a impínge omul la lenevie.` VORBARIE. Eu nu vorbeam de cultura ca de o virtute, ci ziceam ca aia care nu sunt pregatiti sa nu zica ca aberatiile lor sunt invatatura Bisericii. Esti incult, tine incultura pt. tine... esti slab informat, nu dezinforma... PRICEPI? ?


`eu iti spuneam sa nu-ti atintesti privirea la distanta,cata vreme si langa tine e cineva care are nevoie de ajutor, dar lucrul cel mai important era, ca desi oamenii intind mana dupa milostenie, noi in loc sa-i ajutam, dam sfaturi altora sa o faca sau ignoram cererea lor total. Adica, teoria ca teoria, dar practica ne omoara.

Nu imi atinteam privirea nicaieri... STII CE E ALA UN EXEMPLU? Am preferat Africa, pt. ca era un exemplu perfect pt. a arata o situatie in care oamenii au nevoie de ajutor... si continentul asta refelcta cel mai bine posiblitatea de a face caritate... TU O FACI UNDE VREI.... IDEEA era sa faci....

`nu crezi ca traim intr-o perioada de cernere, in care cei cu talantii inmultiti primesc si talantii de la ceilalti, care nu si-i-au inmultit? Crezi ca e ceva intamplator in lume? Oare nu asa a lasat Dumnezeu , ca in vremurile cele de pe urma sa dispara credinta? Se pregateste venirea antihristului si asta nu se intampla de pe o zi pe alta ci in timp. `

NU. Nu cred ca traim o apocalipsa sau daca o traim nu inseamna ca trebuie sa avem mentalitatea asta... Datoria noastra este tocmai sa ne oprim in vartejul asta nebunesc si sa ii luam pe cei cazuti cu noi... Nu sa zicem: `Asta e, orice razboi are victime...` Eu cel putin nu pot sa zic asta.


`Ecumenistii ortodocsi au intentia, asa cum spui si tu, odin, sa se limiteze la ceea ce e sanatos, adica revenirea tuturor la adevarata credinta`. Ecumenismul nu se rezuma la asta. AI INTELES IARASI PE DOS...



Nu am gasit nicaieri, ca prostia ar fi un pacat. Oricum e relativa, si nu are legatura cu inteligenta, ci cu prestatia, care se asteapta de la cineva. Daca
Reply With Quote
  #89  
Vechi 01.06.2007, 09:04:29
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

odin: nu cred ca mai are rost sa-ti raspund.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 01.06.2007, 09:04:49
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Nici eu nu am gasit nicaieri ca prostia ar fi un pacat. De aia nici nu am zis ca ar fi. Am zis ca e un pericol, mai ales cand e ridicata la rang de virtute si cand cei care nu stapanesc bine anumite cunostinte pretind totusi ca bruma lor este chintesenta Ortoxiei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Blasfemia unor adventiști la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic doctor_faustus Secte si culte 5 28.11.2010 23:47:42
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 01:58:05