Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.05.2007, 22:32:22
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Ba da! Parul sa-l lase sa creasca macar pe cap si deasupra ochilor daca prin alte parti oricum nu o face!:D:p
AA da, asa este. Stiam eu ca am uitat ceva. "spranceana unica" si parul lung.( dar de ce obligatoriu parul lung daca oricum trebuie batic?)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.05.2007, 07:13:23
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Pai unde ai vazut tu batic purtat peste sprincene?:rolleyes:
Mai exista o viata inafara bisericii, in afara casatoriei.
Parul lung este poate pentru barbati ca saracii de atita masculinizare a femeii au inceput sa se indrepte spre alti barbati. Femeile de astazi nu mai arata a femei, vor cariera, nu vor copii, vor primul loc samd asa ca iti iei nevasta tot un barbat ca si asta-i la fel dar are avantajul ca nu-si cumpara 1000 de perechi de pantofi, haine in nestire samd:D
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.05.2007, 13:21:41
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Pai da, dar o femeie poate avea cariera si copii in acelasi timp(ca si un barbat). Si nu cred ca e un proces de masculinizare al femeii daca se epileaza sau daca isi aranjeaza parul, ba e chiar proces de feminizare :P. La ce anume te referi cand spui ca vor primul loc?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.05.2007, 15:17:19
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Desigur poate avea orice si cariera si copiii atita doar ca timpul nu se poate lungii si ori esti la birou ori cu copilul. Un tata poate fii orice ....dar mama nu poate fii nici el nici altcineva. Iar copiii fara mama sint copiii ciudati societatea reflectind tot mai acut lucrul asta (si cind vorbesc de orfani ma refer mai ales cu mama realizata profesional)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.05.2007, 09:20:32
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"si cind vorbesc de orfani ma refer mai ales cu mama realizata profesional"

Aici nu sunt de acord cu tine. O mama buna ramane buna indiferent daca este casnica sau realizata profesional. Daca eventual ambii soti au slujbe si isi impart si treburile casnice(nu sta femeia la cratita si barbatul la meci daca amandoi lucreaza) atunci exista timp suficient pentru a te ocupa de cresterea si educarea copilului. In schimb unei femei casnice cu 10 copii ii este putin mai greu sa se ocupe de problemele fiecaruia in parte. Si exista si femei casnice care pur si simplu, din nestiinta, neglijeaza aspecte importante ale vietii copilului. Deci totul tine de persoana, cariera conteaza mai mult sau mai putin aici.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.05.2007, 10:25:17
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Scuza-ma dar ori nu intelegi romaneste ori nu vrei de dragul de a avea dreptate!???
Cum vrei tu asa sa fie!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.05.2007, 21:39:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
O mama buna ramane buna indiferent daca este casnica sau realizata profesional. [..] Deci totul tine de persoana, cariera conteaza mai mult sau mai putin aici.
de acord, desi toate judecatile sunt foarte relative.:)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.05.2007, 10:35:38
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da erzebest, da mirela,poate voi reusiti sa fiti si femei realizate si mame:D, eu nu sunt nici realizata dar, nici mama buna nu reusesc sa fiu..dar nadajduiesc ca voi pune odata si odata inceput bun...poate ma ajutati si voi cu putina rugaciune..eu stiu ca Nu se poate sluji la 2 domni..
jenica
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.05.2007, 10:57:07
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de erzbet
O mama buna ramane buna indiferent daca este casnica sau realizata profesional. [..] Deci totul tine de persoana, cariera conteaza mai mult sau mai putin aici.
de acord, desi toate judecatile sunt foarte relative.:)
IMPORTANT

Nu important e unde te-ai nascut,
Nu important e unde ai crescut,
Ci important e sufletul tau
Si unde va merge, la bine sau la rau.

Nu importanta e cariera ta
Nu importanta e frumusetea ta,
Ci important si mai presus
Este sufletul si gandul ajuns.

Nu importanta e bogatia ta,
Nu importanta e meseria ta,
Ci important in lumea asta e
Felul cum te pregatesti de vesnicie.
cu dragoste frateasca jenica
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.05.2007, 20:58:38
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Foarte tarziu am inteles de ce este important sa avem capul acoperit in biserica, in timp ce ne rugam sau chiar si cand dormim : nici odata nu vom sti cand se rupe firul vietii si aparem in fata lui Iisus cu capul descoperit. Maica Domnului a avut mereu capul acoperit si trebuie sa-i urmam exemplul. Un parinte calugar imi spunea, vazand pe strada niste fete de romi, ca desi nu citesc Biblia fac ce zice Biblia si anume : poarta fuste lungi, au parul pana-n talie si sunt acoperite pe cap.Cinste lor ! Femeia cand este bolnava cu ciclu, este de dorit sa nu intre deloc in biserica, sa sarute icoanele nici vorba. Este pacat. Biserica este un lacas sfant iar femeia in aceea perioada este " spurcata ". Din cauza aceasta femeia nu are voie pe Sfantul Munte Athos si nici la Manastirea Frasinei. Ideal ar fi sa nu pangarim nici un alt locas de cult cu necuratia noastra. Pantalonii stramti si bluzitele pana-n talie sunt clar ispite graoznice nu numai pentru barbati dar chiar si pentru femei, ca iti vine gandul rau si judeci rapid pe cele care le poarta ( nu avem nici un drept sa judecam dar ispita apare ). Ma iertati daca am suparat pe cineva, pur si simplu asa gandesc acum, dar fiecare are discernamant si face cum crede de cuviinta. O tinuta simpla, clasica este binevenita tuturor ! DOAMNE AJUTA-NE !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Primiti cu uratul? Tina06 Generalitati 3 31.12.2012 14:25:46
Ce feedback primiti de la Dumnezeu ? Petre. Pocainta 31 21.06.2012 17:27:24
Craciunul -primiti cu colindul? MarinaAlca Generalitati 18 26.12.2009 02:31:14
Parintele Adrian Fageteanu: “SA NU PRIMEASCA NIMENI!- Nu primiti nimic tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 08.02.2009 18:38:22
Primiti cu colindul? palinaalade Umanitare 1 13.12.2008 15:50:15