Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 31.01.2007, 17:56:55
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Pai oare de ce te preocupa atita sa iei apararea islamicilor daca esti crestin?
De ce nu te preocupa mai mult alte teme?:D
  #142  
Vechi 01.02.2007, 02:12:36
Pretender Pretender is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2007
Mesaje: 8
Implicit

dmb... poate pt. ca stie cu ce se mananca islam-ul, si nu suporta sa vada aberatiile scrise pe aici.

dillema : "Un de ai gasit matale in Biblie "cine nu e cu noi este impotriva noastra?ai degraba este lozinca musulmanilor, luptati i,potiva necredinciosilor pana vvor accepta calea lui allah"

Eu ziceam din comportamentul tau .. si a altor crestini pe aici.

Dar acum ca mi-ai adus aminte de faptul cum ganditi si de asemanarea acestuia cu coran-ul... ma gandesc ca ai fi o buna musulmanca, defapt voi toti ati fi buni musulmani, respectati coran-ul mai mult ca biblia observ.
  #143  
Vechi 15.05.2007, 18:17:46
Ameera Ameera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2007
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geani
Intervin si eu, tot prin prisma experientei proprii.
In studentie, am iubit un baiat musulman si am fost impreuna aproape 2 ani de zile. L-am iubit cu devotament si imi doream sa fim impreuna pentru tot restul vietii. Sunt sigura ca si el m-a iubit si m-a adorat, numai ca avea si iesiri de neiertat in latura comportamentala. Am indurat si bataie si umilinte de tot soiul si toate astea pentru ca indrazneam sa ma consider independenta, cu drepturile si dorintele mele. Dragostea era insa atat de oarba si de puternica incat taceam si ii inghiteam toate mizeriile. Nu am avut curajul sa zic nimanui nimic, nici macar celei mai bune prietene, de frica sa nu ma sfatuiasca sa-l parasesc, atat de mult il iubeam.
In momentele grele in care eram maltratata (si mentionez ca stia al naibii de bine cum sa ma loveasca ca sa nu-mi faca semne), plangeam mult si dupa aceea urma o perioada cu plansete si interiorizare maxima. Mi-au daunat tare mult si pot zice ca am ramas cu sechele.Partea buna a fost ca in acele momente, nu mai eram atat de oarba, mi-era luat voalul de pe ochi si puteam reflecta si eu normal, nu numai prin prisma iubirii patimase. atunci constientizam ca nu voi putea fi niciodata implinita alaturi de el, ca nu imi voi putea boteza niciodata pruncii, ca nu voi fi mireasa pe care o visam de mica.
Soarele a rasarit pe strada mea cand am cunoscut un baiat care mi-a citit inima si am avut curajul (toate astea s-au petrecut in vacanta de vara) sa-mi descarc sufletul. M-a ajutat sa-l parasesc, mi-a deschis ochii, m-a sprijinit.
Poate v-am plictisit si poate credeti ca si un crestin ar fi capabil de asemenea comportament, dar indraznesc sa contrazic si sa spun ca totul era rodul educatiei si conceptelor musulmane, pentru ca avea mereu mania de a considera barbatul ca fiind persoana pe care femeile trebuie sa-l respecte, sa ii spele si picioarele dupa greaua zi de munca. Femeia e un fel de sclava care trebuie sa se supuna orbeste regulilor impuse.
Sper ca nu am gresit cu nimic ca mi-am expus punctul de vedere, dar cand am vazut subiectul, inevitabil, toata acea perioada mi-a trecut prin fata ochilor.
Assalamualeikum
Eu am fost impreuna cu sotul meu la moschee in urma cu o saptamana sa vorbim cu imamul despre casatorie...
Ca doi tineri casatoriti ce suntem aveam nevoie de putina indrumare si consiliere matrimoniala din partea cuiva ce cunoaste bine religia...
Si spre surprinderea mea (totala!) am aflat ca sotul meu trebuie sa imi fie recunoscator pentru tot ceea ce fac eu in casa pentru ca ,asa cum ne-a luminat surioara noastra mai sus (si ii multumesc nespus pe aceasta cale) , nu am obligatia.. si mai mult decat atat a spus ca gatitul este obligatia sotului!!!
El a spus ca el trebuie sa ii ofere sotiei adapost, hrana (ceea ce nu inseamna doar sa o cumpere si ca normal gatitul e una din atributiile sotului) , haine (el a spus cel putin de 2 ori pe an iarna si vara ...)
..dar bineanteles daca sotia il scuteste de unele din obligatii el poate sa renunte la ele dar trebuie sa fie recunoscator sotiei si sa o multumeasca pentru ca ii inlesneste infaptuirea obligatiilor fata de religie)
Dupa ce am terminat l-am intrebat pe sotul meu: e adevarat ca normal tu ar trebui sa gatesti(stupefiata fiind ) iar el foarte bosumflat de descoperirea mea raspunde: tu numai asta ai retinut din tot ce a explicat? ... m-am tavalit pe jos de ras fetelor!
Oricum ideea principala e ca DA nu suntem obligate sa ne ocupam de treburile casnice...
femeia in islam are nemarginita valoare si pretuire si nu e oprimata cum crede lumea ba din contra!
Toata munca noastra casnica o facem cu dragoste si din dragoste si este o virtute a noastra! Alhamdulillah cat de usor, de bine si frumos e sa fii musulmana sau sotie de musulman
  #144  
Vechi 15.05.2007, 18:45:22
Ameera Ameera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2007
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de najhat
Citat:
În prealabil postat de Eugen
Citat:
În prealabil postat de najhat
Citat:
În prealabil postat de spinu
......daca ai putea sa imi zici despre copii tai,cum iL privesc ei pe Dumnezeu si care este parerea lor despre religia lor? pentru ca pentru niste copii este foarte greu atunci cand parintii lor sunt despartiti sau cand traiesc intr-o familie in care religiile parintilor sunt foarte diferite. Oare pe cine asculta ei cand este vorba de religie? Ai zis ca sunt musulmani dupa tata ,dar au si un firicel de crestinism in ei sau sunt musulmani convinsi?
Ai atins punctul sensibil la mine.Poti sluji la doi stapani??Copiii mei sunt musulmani convinsi.Ei cred religia islamica,ca fiind ultima religie,ei sunt cei mai buni,ei vor merge in rai[asa au invatat din Coran].In Coran scrie[spus de ei]despre Domnul Iisus ca nu a fost rastignit si a murit.Ei spun ca Dumnezeu L-a luat la El si se va intoarce la noi,deci ei nu cred in inviere.Sa stii ca ,copiii nu sufera din cauza religiei mele;la educatia copiilor am participat amandoi,pot sa spun de fapt,ca eu mai mult ,fiind cel mai mult timp cu ei.Le-am explicat si mi-au explicat religia.Sunt anumite lucruri in religia noastra care nu le accepta si la fel si eu[ca ori crestin] nu le-am inteles.Da-mi voie sa-ti povestesc ceva.Pe data de 21 martie [luna trecuta]am primit telefon din Damasc de la prietena Nuti,vecina cu mine in acelasi cartier si casatorita de vre 32de ani cu un sirian si are 3 copii.PE 21 ia murit sotul[de o luna vorbim f,des];dupa inmormantarea sotului,tribunalul civilreligios a anuntat-o ca nu are dreptul la nimic din mostenirea sotului,nici pensie de pe urma lui pentru ca este crestina.Un crestin nu mosteneste si nici prin act de donatie,absolut nimic.Daca nu ar fi avut baiat,ci numai fata ,ar fi luat fratii tatalui totul.Si eu si ea stiam acest lucru de cand ne-am casatorit,dar Dmnul Iisus e mai presus decat orice.In concluzie,sunt multe de spus ,dar multumesc lui Dumnezeu ca sunt respectata cum trebuie si de copii si de sot si familia lui si ca dovada ca si musulmanii ne respecta[daca esti om bun si milos si cu frica de Domnul]chiar te iubesc.Stii,fiind printre straini[de tara],vecinul de langa tine e mai aproape decat fratele de departe.La judecata da apoi,fiecare vom ajunge in fata Domnului,indiferentde religie vom fi judecati-poruncile Domnului si pacatele strigatoare la cer sunt aceleasi[analizand cu copiii].Stii care este regretul meu din casatoria aceasta?Copiii mei nu se vor inchina la moartea mea si nici pomana crestineste din partea lor nu voi avea.Prima pedeapsa de la Domnul!
Najhat, nu dispera, nu mai retin exact, dar mi se pare ca la Sf. Lavrentie al Cernigovului am citit ca, dupa 40 de ani ies din iad si crestinii care au facut pacate grele si nu are cine sa-i pomeneasca. Mare este mila lui Dumnezeu si puternice sunt rugaciunile Maicii Domnului!
Cartea o poti descarca de la adresa:
http://www.angelfire.com/space2/carti/detalii/0124.htm
Cat despre copii, era de asteptat ca ei sa primeasca ceea ce li se explica la scoala, mai ales ca e si credinta tatalui. Copiii sunt asa de influentabili! O, ce situatie delicata! Pentru ca ceea ce ii invata la scoala e in totala contradictie cu Sf. Scriptura si cu invataturile Bisericii noastre!
"Iubitilor, nu dati crezare oricarui duh, ci cercati duhurile daca sunt de la Dumnezeu, fiindca multi prooroci mincinosi au iesit in lume. In aceasta sa cunoasteti duhul lui Dumnezeu: orice duh care marturiseste ca Iisus Hristos a venit in trup, este de la Dumnezeu. Si orice duh, care nu marturiseste pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ati auzit ca vine si acum este chiar in lume." (1 Ioan 4,1-3)
Cat despre ceea ce nu ai inteles din crestinism, eu cred ca sunt multi care ti-ar putea explica, chiar de pe acest forum. Si copiii, ce nu accepta din crestinism?
Draga Eugen,imi pare rau ca am fost inteleasa gresit dar e vina mea din cauza exprimarii gresite din ultimul mesaj.Cand m-am referit ca nu am acceptat anumite lucruri m-am referit la religia lor[ne-am explicat religia reciproc].In legatura cu religia invatata la scoala de catre copiii sa stii ca este completata acasa de catre tatal lor prin explicatii si exemple.,invataturi[cand greseau ptr.erau mici].Ei nu accepta in crestinism Reinvierea[cred in Inaltarea Domnului].In vara trecuta am fost in tara[dupa12 ani]si mergand prin Bucuresti au vazut un preot cum a introscapul dupa niste fete imbracate necrestineste si in loc sa le mustre chiar le admira.Multumesc mult ptr.articolul cu manastirea din Siria[stiu despre ea] si minunea petrecuta.Le-am citit si copiilor si sotului si am fost foarte dezamagita spunand ca totul este minciuna in sensul ca;imposibil ca un musulman[si mai ales din arabita saudita-pamantul sfant al musulmanilor]sa-si schimbe religia[chiar daca s-a facut o minune cu el].Altexemplu dat de ei,nu exista nici un articol in ziare[sa cautat in arhiva] si nici interviuri la canalele arabe din nici o tara despre asa ceva.In concluzie mi sa spus ca asta e propaganda facuta de crestini fara doveziconcrete.Mai este un al aspect;Spovedania.cica trebuie sa te rogi direct la Domnul facand rugaciuni si spunandu-ti pacatele si promitand ca nu le vei mai repeta;adica nu trebuie sa le spui unui muritor[preotul].Stii,Eugen sunt multe lucruri de spus si daca imi ajuta Domnulsi vin si anul acesta acasa poate familiile noastre se vor intalni[sunt din Bucuresti]si vom continua discutia pe acelasi ton prietenesc.DAMNE AJUTA !
Draga mea,in legatura cu miracolul de la manastirea din Damasc,intra pe www.youtube.com si acolo baga pe search:The Miracle of Damascus(part one si apoi part two) si mai poti gasi acolo si multe alte miracole"Apparitions of Saint Mary in Egipt".Toate cele bune.:)
  #145  
Vechi 15.05.2007, 18:50:56
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Wauuuuuuuuuuuuuu! Ma intreb cind vor trece toate femeile la islam? Nu mai trebuie gatit!!!!
Si iti mai si cumpara doua costume fantomas pe an! E grozav ce mai! E visul tuturor femeilor cu siguranta! Si fraierile de crestine se cramponeaza in religia lor!
  #146  
Vechi 15.05.2007, 19:39:10
Ameera Ameera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2007
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Citat:
În prealabil postat de najhat
Casatoria mea este facuta la primarie ,nu la o moschee,stimata dilema.



Copii cei 2fiind crestinati in RO,din pc.dv.al sotului meu care nu a avut nimic impotriva ,mi-a spus ca oricum copiii vor merge dupa religia tatalui.Deci toti 4copiii sunt musulmani,practicand religia de la 6ani cand merge la scoala.In tarile arabe copiii urmeaza religia si cetatenia tatalui.Sotia este lasata in religia ei.




Daca tot cautati "Victime",cereti de la redactia ziarului Evenimentul si va vor da destule cazuri cu romance care si-au schimbat religia si ce au patit apoi si cum ne-am chinuit sa le ajutam sa fuga noaptea cu ajutorul ambasadei ,li sa dat si bani de persoane cu inima buna si apoi s-au intors pe ascuns si au spus ca am vrut sa le stricam casatoria[-cuvinte transmise de sotii lor ,sotilor noastri ].Sotul meu a sfatuit-o pe una sa mearga la politie cu certificat medical,mi-a dat bani sa-i dau sa fuga.Ambasada romana din Abu Dhabi are de povestit multe cazuri,cu romance convertite si patite.Dumneata nu crezi ca exista musulman bun.In Siria sunt si traiesc in armonie cu crestini.in vara aceasta am fost in siria special ca sa merg la manastirile din jurul Damascului ,la Malulu,unde exista biblia in limba aramaica ,am fost lamanastirea SEDNAYA,si mi-am luat fetele si doua familii musulmane,vecini de15ani si ne-am rugat acolo in postul Maicii Domnului.Musulmanii merg la aceste manastiri pt.ca,crd in minunile facute de icoana Maicii Domnului.Intreaba un preot si-ti va povesti despre aceste manastiri.Apoi m-am dus cu ei la mormantulSF.IOAN,in Damasc,unde este numai capul,si este vasul unde au fost oamenii botezati ,este f.frumos.Sti,dilema trebuie sa mergi si sa vezi,ca exista armonie si viata traita impreuna intre musulmani si crestini,cel putin in Siria.Aici in Emiratele arabe nu tocmai.Sarbatori fericite.Doina
Din ce in ce mai mult imi dati dreptate si imi confirmati temerile!!!Chiar mi-au dat lacrimele! se pare ca nu jumatate, dar TOTI musulmanii sunt rai.

Copii d-voastra nici nu au dreptul sa fie crestini! Si cum zici matale ca musulmanii traiesc in PACE cu crestinii in Siria!!!!

Eu ziceam de casatoria religioasa musulmana cu sigiranta ati facut-o in Romania, caci in Siria iti cere acel certificat de casatorie religioasa musulmana altfel erati obligati sa o faceti iti Siria. Iar la casatoria religioasa femeia este obligata sa marturiseasca crezul islamic, indiferent de esti crestin sau musulman.

Primii 2 copii observ ca au facut-o, altfel nu esti consdierat musulman, si trebuie sa o faca in public cu martori, iar imamul elibereaza un certificat conform caruia persoana e declarata musulmana si depusa la politie.


Iar cazurile care le-ai expus...OBSERVATI CUM MUSULMANII TRATEAZA CRESTINII IN TARILE MUSULMANE??
Esti crestina?hahahaha....ce rusine...esti caraghioasa si plina de ura....asa ca si cei ce vor conversa cu tine ,vor crede ca TOTI crestinii sunt la fel de ....dar nu mai conteaza...D-zeu sa iti lumineze mintea si sufletul....Ca ai dat-o in fanatism religios mai rau ca musulmanii...tu trebuie sa iti iubesti aproapele,oricum si oricare ar fi el....dar tu pari invidioasa pe fericirea altora....ar fi mai bine sa te calugaresti...:)
  #147  
Vechi 15.05.2007, 19:50:59
Ameera Ameera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2007
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Citat:
În prealabil postat de najhat
PS.Nu mai compara islamul cand mohamed mergea pe camila ,acum musulmanii merg pe luna,alaturi de crestini.Acum o fata si un baiat daca vor sa se casatoreasca si parintii nu sunt de acord se duc la tribunalul religios cu 4 martori si se casatoresc.Numai in tarile din golf persic se practica casatoria matta.In siria,liban,iordania,palestina,legea interzice.
FEMEIA ARE CO.SRL-NU COMPANIA UNUI BARBAT--jonglezi cu cuvintele necinstit!
DV.aveti un fix cu crezul islamic,si v-am spus
cine il spune ,cand si unde.
Durerea e ca musulmaniiVOR SA MENTINA perioada epocii primitive de pe timpul lui MOhmaed , pentru puntea mentine aplicabilitatea legilor primitive ale coranului. Si cred ca matale nu prea esti informata, dar in tarile musulmane INCA SUNT MUSULMANI la acel nivel de dezvoltare, mai folosesc si astazi camila ca mijloc de locomotie din cauza saraciei.
In tarile fundamentaliste musulmane inca isi trimit copii la scoli islamice, refuzand sa isi trimita copii la scolile de stat, spalandu-le mintile cu cacaturile si tampeniile coranului.
Pai tocmai mi-ai spus ca copii matale au devenit deja musulmani, CE VREI MATALE SA CRED? AFIRMATII PE CARE INCA NU LE-ATI EXPUS?vad ca deja aveti mentalitatea unui musulman, treziti-va!
Ce zici matale legat de casatorie! este mo minciuna. Fata aleasa de baiatul matale nu se poate casatori decat in prezenta tatalui ei, femeia nu se poate reprezenta in islam singura in cazul casatoriei religioase.Mai mult prezenta femeii la casatoria religioasa nu este obligatorie ci TATAL EI ESTE OBLIGAT SA FIE PREZENT! Te rog sa iti revizuiesti cunostintele!

Iar fata matale la fel, se poate casatori doar cu acodrul si in prezenta tatalui

Si daca prin absurd e adevarat ce ai zis matale, rudele fetei cu care baiatul matale se va casatori, vor face iad din casatoria fiului matale, nu iti fie teama
Hai sa iti spun un lucru:noi ,romanii sunt un popor crestin ortodox....:D....Intrebarea e:cand si unde aratam noi lucrurile astea?Ca daca nu ar fi atatea"crestine"pe strada ce umbla mai mult dezbracate decat imbracate,nu ar mai fi nici atatea violuri,divorturi,infidelitati,s.a.m.d.Nu cred ca e o rusine sa fi imbtracata decent fara sa iti arati formele si la altii...sau vrei sa fi admirata de Domnul?Sunt prea multe de spus....Inca o data :D-zeu sa iti lumineze mintea si sufletul,si vezi ca poate multi crestini de pe acest forum nu vor ca imaginea lor(ca si crestini) sa fie reprezentata prin tine...
  #148  
Vechi 15.05.2007, 19:58:02
Ameera Ameera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2007
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de najhat
Sincera sa fiu ,imi pare rau ca am pierdut timp in discutiile cu dv.Vad ca va multumiti doar cu cele citite,sau ati trecut printr-un "cosmar",ca cel pe care il descrieti in presupusele dv.afirmati.Credeti ,stimata dilema,ce vreti,si continuati-va propaganda anti-islamica mai departe asa cum vreti.Toate cele bune.LA MULTI ANI !
Draga Najhat,eu cred ca esti o femeie extraordinara,cu o vasta experienta de viata,si foarte iubita de D-zeu.In viata nu ai stat sa judeci pe nimeni si i-ai primit pe toti in sufletul tau curat.D-zeu ne va judeca dupa ceea ce purtan in suflet,si sunt convinsa ca El ti-a pastrat un loc acolo sus si te va primi cu bucurie....Cunosc foarte multe persoane care se duc foarte des la biserici si slujbe,dar numai cu trupul si nu si cu sufletul....Asa ca fi bucuroasa de ceea ce esti...Toate cele bune si armonie in familie in continuare...:D
  #149  
Vechi 15.05.2007, 20:01:26
Ameera Ameera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2007
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Si la multi ani tuturor,ca doar si arabii au anu 2007,sau majoritatea,nu?Ia sa-mi zica mie un musulman ce s-a antamplat an anu zero!"Daca nu vor vorbi ei,vor vorbi pietrele despre Mine"citez din memorie.Sau statele arabe care si-au ales acest an nu au stiut ca anu zero e anul nasterii Lui Mesia?Hai islamicilor,si foste crestine,astept raspuns,dar va repet,Omul Acela e Dumnezeu,si Fiul Lui Dumnezeu!
E D-zeu sau Fiul lui D-zeu?Pai hotarati-va odata...
  #150  
Vechi 15.05.2007, 20:22:34
Ameera Ameera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2007
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28
pentru pretender:
pai cine nu are lumina,are intuneric.deci probabil ca esti impotriva lui hristos daca nu accepti anumite lucruri morale in favoarea altora imorale.eu nu te consider un dusman,in nici un caz dar, imi pare rau,nu pot accepta blasfemiile si perversiunile coranului.
prin intrebarea pe care mi-ai pus-o,de ce nu ai avut acces la originalul bibliei te-ai dat singur de gol ca esti musulman.pentru ca, probabil te-ai referit la credinta musulmanilor ca noi nu mai avem originalul si ca biblia este corupta.este la mintea oricui ca mohammed pentru a fi crezut a trebuit sa spuna despre biblie ca a fost schimbata caci altfel cine ar mai fi crezut in el???insa raspunsul meu la intrebarea ta este ca nu oricine are acces la originalul unui asemenea manuscris cum,de altfel nu oricine are acces la coran si toate obiectele istorice.
Cand il intrebi pe Pretender daca a avut acces la originalu bibliei,e ca si cum eu te intreb de ce tu crezi in Hristos?L-ai cunoscut?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 17:14:41
O crestina va fi spanzurata de musulmani Pelerinul Generalitati 43 13.11.2010 10:07:45
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24