Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 14.06.2010, 11:49:06
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Până a intra pe acest topic nu am auzit despre accest scriitor.Am citit topicul în întregime părerile oscilând între curiozitate,interes,uneori am fost contrariată sau am împărtășit părerea unor useri care au făcut comentarii mai mult sau mai puțin favorabile.
Dacă scopul acestui topic a fost să popularizeze cărțile scriitorului cel puțin dim punctul meu de vdere a reușit!

Mi-am propus să citesc cartea.Din păcate arareori cumpăr cărți deși le iubesc mult,căci prețurile sunt mari,uneori chiar prohibitive.
Dacă dorești să mi-o oferi cadou(așa cum am făcut și eu cu majoritatea cărților mele) aș fi încântată să o primesc.
Doamne ajută.
Cartea este 25 de lei, ceea ce mi se pare ieftin.
Am citit-o si este frumoasa partea in care vorbeste despre convertirea la crestinism, in sensul ca este ceva ce te influienteaza, te misca, dar partea in care descrie "pribegia" prin practici oculte, esoterism si religii pagane nu este nici pe de parte atat de spectaculoasa si detaliata pe cat ma asteptam.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
  #162  
Vechi 14.06.2010, 11:51:02
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Mai multe detalii au fost prezentate la conferinte,si in cartea Zei,Idoli.Guru.
  #163  
Vechi 09.07.2010, 21:16:22
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Mai, daca pe la inceputul topicului ii mai acordam o sansa domnului Klaus, acum dupa ultimele noutati devine si mai greu digerabil. Ar face bine sa taca daca mai vrea sa mai aiba o sansa in crestinism. Sa termine cu conferintele in care face propaganda sincretismului religios, sa mai puna mana pe rugaciune, sa mai invete lucruri bune, ca altfel aluneca incet incet iar la hinduism.....
  #164  
Vechi 03.08.2010, 16:13:51
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Pr. Mihail Stanciu, alias Pater Mihail, nu mai e stareț al Mănăstirii Antim

Începând de duminică, 25 iulie, Sfânta Mănăstire Antim are un nou stareț, în persoana Părintelui Protosinghel Vicențiu Oboroceanu (vezi: http://www.basilica.ro/ro/stiri/manastirea antim din bucuresti are un nou staret.html.)Gurile rele spun că fostul stareț, Pr. Mihail Stanciu, ar fi fost schimbat nu pentru o purtare dintre cele mai ortodoxe…

În urmă cu ceva vreme, Părintele Mihail Stanciu, pe atunci stareț al Mănăstirii Antim, se dezlănțuia frenetic împotriva lui Klaus Kenneth, în tot felul de aberații. Nu era prima dată când părintele respectiv se lansa în etichetări care îl depășeau, nu doar în competență teologică, ci și în bun simț analitic.

Prevalându-se, pe atunci, de autoritatea Mănăstirii Lainici, care ar fi avut o opinie separată vizavi de Klaus Kenneth, Pr. Mihail s-a dovedit, încă o dată, nu doar prost informat, ci, mai ales, rău intenționat. După articolul său, Klaus Kenneth a poposit vreme de patru zile la Mănăstirea Lainici, unde a fost primit cu toată dragostea de întreaga obște de acolo, părinții mănăstirii fiind cu totul străini de acuzele ce le fuseseră puse în cârcă de Pr. Mihail. Ba mai mult, Klaus Kenneth a fost invitat să țină cuvântul de învățătură în cadrul Sfintei Liturghii din duminica respectivă, în Mănăstirea Lainici (http://www.agnos.ro/blog/2010/05/20/...inici-mai-2010). Și, poate nu e lipsit de importanță să menționăm că aceeași mănăstire, de luni de zile recomandă spre lectură, la spovedanie, cartea Două milioane de kilometri în căutarea Adevărului. Însă aceste aspecte, ca și altele, desigur, părintele-blogger „uită” să le menționeze.

Din 25 iulie a. c., Părintele Mihail Stanciu a fost „scutit” de o ascultare care îl depășea mult prea mult, și anume aceea de stareț al unei Mănăstiri care merită să fie ctitorită de un părinte echilibrat, cu o adevărată așezare duhovnicească. Salutăm numirea noului stareț, Pr. Vicențiu Oboroceanu, și suntem încredințați că și cititorii de bună credință își vor da seama ce fel de oameni se lansează în acuze, inclusiv la adresa lui Klaus Kenneth…

În fond, cei care s-au dezlănțuit împotriva lui Klaus sunt doar câțiva: Pr. Mihail Stanciu (care s-a folosit de tot felul de pârghii de autoritate prin corespondență, care s-au dovedit total false, și, dacă e necesar, vom reveni asupra acestor aspecte), frații de la Război întru Cuvânt (care se complac, în continuare, sub protecția unui jenant anonimat pentru statutul de adevărați mărturisitori - nu cunoaștem sfinți mărturisitori care să semneze cu pseudonim! -, în tot felul de oscilații contradictorii), Saccsiv (apropo, de când un pușcăriaș pentru evaziune fiscală, care are încă procese pe rol, se poate corija în lider de opinie religioasă?!), Victor Roncea (un tip extrem de dubios, care e mereu simbriașul cui plătește mai bine, care a reușit de curând să își încheie studiile cu remarcabilul său bacalaureat la Ciorogârla), și cam atât…

Și aceasta, în detrimentul unor oameni care chiar au avut cuvinte de apreciere și binecuvântare pentru Klaus Kenneth: Pr. Sofronie, Pr. Zaharia, Pr. Rafail Noica, înalți ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, personalități ale scriiturii religioase ortodoxe.

Dar despre aceste aspecte, precum și despre manipularea pe care astfel de personaje o desfășoară în spațiul virtual, inclusiv în campania dusă împotriva lui Klaus Kenneth, Editura Agnos intenționează să publice un studiu pertinent, în care să aducă elemente noi cu privire la cine se ascunde în spatele unor astfel de campanii și scopurile pe care aceștia le urmăresc.

Editura Agnos
  #165  
Vechi 03.08.2010, 16:30:50
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

L-am cunoscut si eu pe acest individ,am ascultat live si o predica (conferinta) de-a lui,fiind invitat la biserica unde eu merg. Ce pot sa spun,este un ecumenist. Este invidios pe ortodocsi,a recunscut-o public.
I-am facut si o fotografie,daca vrea cineva sa o postez sa-mi spuneti. Lumea lua autografe pe cartile sale,eu m-am multumit doar sa-i strang mana si atat.
In principiu pare om bun,de treaba,dar marii duhovnici nu sunt deacord cu el.

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
După articolul său, Klaus Kenneth a poposit vreme de patru zile la Mănăstirea Lainici, unde a fost primit cu toată dragostea de întreaga obște de acolo, părinții mănăstirii fiind cu totul străini de acuzele ce le fuseseră puse în cârcă de Pr. Mihail. Ba mai mult, Klaus Kenneth a fost invitat să țină cuvântul de învățătură în cadrul Sfintei Liturghii din duminica respectivă, în Mănăstirea Lainici
Ti-am citit mesajul abia dupa ce am postat. Da,in duminica de care scrie mai sus am avut ocazia sa-l cunosc pe respectivul.

Insa ce am ingrosat este eronat! Nu stiu cine a spus asta. Eu am vorbit cu ucenicul parintelui Adrian Fageteanu,care statea in spatele bisericii,nici nu era interesat de cuvintele acestui Kenneth Klaus. Mi-a spus ca este ecumenist,mi-a si atras atentia asupra unor cuvinte rostite chiar de el atunci.
In special crestinii au fost impresionati de el,si chiar si eu fusesem putin "miscat" pana la a primi lamuriri suplimentare. O sa ma interesez insa si de ce a fost primit de catre Parintele Staret.

Last edited by Raoul; 03.08.2010 at 16:37:23.
  #166  
Vechi 03.08.2010, 16:37:24
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
L-am cunoscut si eu pe acest individ,am ascultat live si o predica (conferinta) de-a lui,fiind invitat la biserica unde eu merg. Ce pot sa spun,este un ecumenist. Este invidios pe ortodocsi,a recunscut-o public.
I-am facut si o fotografie,daca vrea cineva sa o postez sa-mi spuneti. Lumea lua autografe pe cartile sale,eu m-am multumit doar sa-i strang mana si atat.
In principiu pare om bun,de treaba,dar marii duhovnici nu sunt deacord cu el.
Care mari duhovnici nu sunt de acord,individule? Eu stiu cativa care il apreciaza? Noica,parintele Sofronia,parintele Zaharia,preoti de la noi din tara...Tu te bagi ca musca in lapte,fara sa fi citit macar cartea lui.
  #167  
Vechi 03.08.2010, 16:41:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am detaliat in postul de mai sus pe care l-am editat!
  #168  
Vechi 03.08.2010, 16:52:31
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Care mari duhovnici nu sunt de acord,individule? Eu stiu cativa care il apreciaza? Noica,parintele Sofronia,parintele Zaharia,preoti de la noi din tara...Tu te bagi ca musca in lapte,fara sa fi citit macar cartea lui.
Ahaaa! Va sa zica tot tu ! Am inteles, acum!
Dar totusi, hai s-o lasam mai moale cu Kenneth al tau, ca rade lumea de noi!...
  #169  
Vechi 03.08.2010, 16:58:10
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Dar totusi, hai s-o lasam mai moale cu Kenneth al tau, ca rade lumea de noi!...
Lumea intotdeauna rade de Adevar,il desconsidera.Asa cum rade si de nebunii intru Hristos!
Prefer sa fiu cu Adevarul si sa se rada de mine.
  #170  
Vechi 03.08.2010, 17:03:27
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Lumea intotdeauna rade de Adevar,il desconsidera.Asa cum rade si de nebunii intru Hristos!
Prefer sa fiu cu Adevarul si sa se rada de mine.
Sigur. adevarul tau (intentionat l-am scris cu litera mica!!!)
Cand zice unul ca esti beat, nu trebuie neaparat sa-l crezi, dar daca si altii de buna credinta (parintele Sabatie, este unul dintre ei!!!), spun acelasi lucru, du-te, nene, si te culca!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06