Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 29.04.2009, 23:52:36
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PaulCocei Vezi mesajul
Am trait s-o vad si pe-asta: razboiul dintre rugaciuni.

Incredibil.

Despre rugaciunea lui Iisus marturiseste toata Biserica lui Hristos de 2000 de ani. Bine ca stiti voi ca scrierile Sfantului Simeon nu sunt ale lor, mai degraba decat teologi precum cuviosii parinti ortodocsi.

Vremurile de pe urma...se vad tot mai clar...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #82  
Vechi 30.04.2009, 00:04:02
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Frateeee, da de ce plangea preotu? ca chiar nu pot sa-mi dau seama! Si ce legatura are punga de bomboane si ca taica-su nu a mancat banane? Mai avea putin si plangea si el pentru faza asta
Pai avea ca vorbea ca ar trebui sa vorbim si sa ii iubim pe cei din viata noastra cat sunt in viata si langa noi, sa nu ne batem joc si sa ne ignoram parintii batrani, ca nu stii cand nu ii mai ai si o sa iti para rau. Mie mi se pare lucrul asta destul de trist....

In fine, acuma daca o iei din prima cum ca spune numai prostii si nu faci nici un efort sa intelegi ce spune, asa ti se pare, o balacareala totala. Dar nu e chiar asa...
Reply With Quote
  #83  
Vechi 30.04.2009, 00:18:00
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa
[...]In fine, acuma daca o iei din prima cum ca spune numai prostii si nu faci nici un efort sa intelegi ce spune, asa ti se pare, o balacareala totala. Dar nu e chiar asa...
Nu am spus ca spune prostii, ci doar ca pe mine nu m-a impresionat deloc nici cu ce a spus si nici cu gesticulatiile facute, iar unele pasaje sunt chiar comice, de ce sa nu recunoastem! Eu de cand ma stiu nu am vazut nici macar un preot ortodox sa predice in acest mod, si sa mai si planga asa un pic! tot nu ma pot abtine
Reply With Quote
  #84  
Vechi 30.04.2009, 00:27:04
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Si totusi exista ceva, ceva de neinteles aici...
Ma refer la preotul respectiv.

Pe internet este prezentat asa cum este prezentat...insa, asa ca nestiutoarea ma gandesc: pai acest preot a fost asa de la bun inceput?
Da sau nu?!

Acest preot nu a avut har niciodata?
Da sau nu?

Acest preot nu a prezentat niciodata ceva constructiv pentru biserica, nu a reprezentat niciodata ceva pozitiv ca persoana, ca preot?
Da sau nu?

Daca majoritatea raspunsurilor de aici ar fii prin presupunere, DA, pai atunci exista ceva care l-a schimbat.
Oare nu stim toti ca Toma a vandut pe Hristos?
Oare nu stim toti ca Petru Apostolul a negat de 3 ori ca cunoaste pe Hristos?
Atunci, acest preot a "vandut" pe Hristos intr-un alt mod, ceea ce-mi spune ca istoria se repeta.
Asta inca imi mai spune, ca nu stii cind satana va ispiti pe un alt preot, sau pe un alt calugar...
Oare el ca preot, nu stia ca trebuie s afie vigilent si sa se roage ca nu stie cind va sosi ceasul? Eu cred ca da, stia!
Credem ca nu s-a rugat destul?
Credem ca a avut ispite prea mari, tocmai in Postul Mare?
Credem ca cineva a facut o inscenare urata?
Ce credem noi de fapt?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #85  
Vechi 30.04.2009, 01:20:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Imi cer iertare ca m-am luat aiurea de Parintele Sofronie.
Parintele Sofronie se apucase sa faca rugaciunea lui Iisus in loc de utrenie si celalte slujbe pe mai multe limbi pentru ca nu aveau carti de slujba dar si pentru ca pe acolo veneau mai multe natii.
Si pentru a auzi si pentru a se folosi.
Pana la urma merge sa spui rugaciunea lui Iisus numai stiindu-ti pacatele tale si cerand lui Dumnezeu sa te ierte cum a facut talharul pe cruce ca a zis "Pomeneste-ma Doamne intru imparatia ta".
Probabil citea cu glas tare acelea de la Sfanta Liturghie pentru ca credinciosii sa auda si sa se foloseasca.
Oricum nu e niciun fel de comparatie intre parintele Rafail Noica,parintele Sofronie si acel penticostal.

http://www.reintregirea.ro/index.php?cid=stire-1426
IPS Andrei a lasat pe parintele Cristian Pomohaci sa cante in postul mare pricesne in catedrala arhiepiscopala din Alba Iulia.
Oricum imi cer iertare ca am invinuit pe IPS Andrei , are IPS sa metode si stie IPS ce si cum face.
Oricum daca parintele Cristian Pomohaci nu slujeste Sfanta Liturghie cu cuvintele cele standard atunci credinciosi de acolo nu se stie daca au Sfanta Liturghie sau nu.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 30.04.2009, 01:32:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Oare nu stim toti ca Toma a vandut pe Hristos?
Nu toma, ci Iuda. Dar se stie acest lucru.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 30.04.2009, 03:16:33
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu toma, ci Iuda. Dar se stie acest lucru.
Of Doamne iarta-ma, am gresit rau de tot.

Ma iertati toti de gresala mea.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #88  
Vechi 30.04.2009, 04:31:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ultimele topicuri scrise de mine aci cu privire la IPS Andrei Andreicut si parintele Rafail Noica sunt diavolesti de-a binelea.
Bine ca am ajuns eu sa ma ingrijesc de BOR de parca nu exista pronia lui Dumnezeu pentru BOR!
Imi cer iertare pentru moartea sufleteasca care am bagat-o in sufletele celor de au citit comentariile mele rautacioase si interpretarile mele aiurea.
Normal este cine sa se ingrijeasca de BOR anume Dumnezeu si Dumnezeu lucreaza prin preasfintitii si inaltpreasfintitii episcopi dar nu numai prin arhiereii.


Am apucat si eu sa comentez aceasta situatie mai reductionist decat intelegea Varlaam ce scria Sfantul Dionisie Areopagitul.
(asta ca tot s-a adus o bucatica din moastele Sfantului Grigorie Palama la Bucuresti.)
Parintele Cleopa le zicea "minciunile mintii"; dar mintea e foarte buna dar eu sunt rau si nu pentru ca am fost creat asa ci pentru ca asa aleg eu sa fac.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 30.04.2009, 10:23:48
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Ce se vede aici n-are nici o legatura cu Biserica Ortodoxa ! Nici n-am putut sa urmaresc toate filmuletele. Te smintesc, pur si simplu. N-as fi crezut vreodata ca o sa vad predicator sectant la noi in biserica. E trist. N-aveam eu o parere prea buna despre Pomohaci, dar, de data asta, m-a socat. Daca reusesc ei sa intre in biserica noastra si sa predice, si lumea sa fie atat de incantata, e grav. Trebuie sa se ia o decizie in privinta acestui preot. Sa aleaga: ori cu sectantii, ori cu ortodocsii.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 30.04.2009, 10:52:21
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Imi cer iertare ca m-am luat aiurea de Parintele Sofronie.
Parintele Sofronie se apucase sa faca rugaciunea lui Iisus in loc de utrenie si celalte slujbe pe mai multe limbi pentru ca nu aveau carti de slujba dar si pentru ca pe acolo veneau mai multe natii.
Si pentru a auzi si pentru a se folosi.
Pana la urma merge sa spui rugaciunea lui Iisus numai stiindu-ti pacatele tale si cerand lui Dumnezeu sa te ierte cum a facut talharul pe cruce ca a zis "Pomeneste-ma Doamne intru imparatia ta".
Probabil citea cu glas tare acelea de la Sfanta Liturghie pentru ca credinciosii sa auda si sa se foloseasca.
Oricum nu e niciun fel de comparatie intre parintele Rafail Noica,parintele Sofronie si acel penticostal.

http://www.reintregirea.ro/index.php?cid=stire-1426
IPS Andrei a lasat pe parintele Cristian Pomohaci sa cante in postul mare pricesne in catedrala arhiepiscopala din Alba Iulia.
Oricum imi cer iertare ca am invinuit pe IPS Andrei , are IPS sa metode si stie IPS ce si cum face.
Oricum daca parintele Cristian Pomohaci nu slujeste Sfanta Liturghie cu cuvintele cele standard atunci credinciosi de acolo nu se stie daca au Sfanta Liturghie sau nu.
Frate, sa nu ma intelegi gresit, daca ti-am gresit cu ceva, iarta-ma.

Ma indignez insa sa vad ca se pun in antiteza manifestarile ortodoxe. Stii, e ca si cum ai pune sa se certe sfintii intre ei. Nu se face asa ceva.

In ce priveste rugaciunea lui Iisus, chiar daca practica isihasta (ca metoda) a aparut mai tarziu, rugaciunea exista de la inceput:

"Iisuse, Fiul lui David, miluieste-ma" (Marcu 10, 47-48) este in esenta aceeasi rugaciune.

In esenta, forma prescurtata a acestei rugaciuni este "Doamne miluieste" din Sfanta Liturghie.

Daca citesti in scrierile Sfantului Grigorie Palama o sa vezi ca se intemeiaza pe parintii dinaintea lui, pe Traditia Bisericii care duce pana la Apostoli si Mantuitorul Hristos. Nici Sfantul Simeon, nici Sfantul Grigorie Palama si niciun sfant din Biserica nu a fost in dezacord cu Predania Apostolilor.

Iertati!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Canoanele: casatoria ortodox eretic spre_rasarit Generalitati 0 23.01.2012 03:12:47
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 21:03:55
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 23:58:33
Este oare si Badilita un eretic? grecu Biserica Ortodoxa Romana 44 12.06.2008 02:18:15