Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.04.2009, 01:57:17
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Desi nu-mi plac filmuletele de genu asta, m-am uitat si eu fortat la cateva scene si nu m-a impresionat cu nimic. Suspect, mie-mi amusina a secta ce s-a intimplat pe acolo. Da, de ce plangea preotu? sa fi fost faze din alea cu manifestarea duhului sfant? brrrrrrrrrrrr nici nu vreau sa aflu....
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.04.2009, 03:34:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai fratilor da sunteti siguri ca aceea e biserica crestin ortodoxa din Arhiepiscopia Albei-Iulia?
Eu nu cred.
Chiar daca e preot crestin ortodox...nu vedeti ca preotul ala e preot la doua sate?
E cineva pe aci dornic sa se duca sa inlocuiasca pe preotul de acolo sa slujeasca Sfanta Liturghie in locul preotului de acolo?
Mai intai ar trebui sa fie hirotonit preot nu?
Cum e cum nu e aceia au Sfanta Liturghie acolo...ce sa faci asta e.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.04.2009, 04:37:46
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pentru vindecat ranile sufletesti care s-au produs ascultand predica de mai devreme:
varianta de la mrea Putna:
http://www.youtube.com/watch?v=ovpgWijZAgU
varianta de la mrea Sihastria:
http://www.crestinortodox.ro/manasti...irile-pastilor
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.04.2009, 04:49:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Despre rugaciunea cu ochii inchisi va dau raspuns de la Sfantul Ioan Damaschinul caruia se stie ca i-a fost lipita mana de catre Maica Domnului; ca sa intelegeti de ce eu folosesc Sfintele Icoane cand ma rog:
"Apostolii au vazut pe Domnul cu ochii trupului,pe apostoli altii,iar pe mucenici altii.Si eu pentru ca am fost zidit din suflet si trup,doresc sa-i vad si cu sufletul si cu trupul si sa am o doctorie, care sa ma fereasca de orice rau. Vazand, ma inchin la ceea ce se vede , nu ca la Dumnezeu,ci ca la o icoana cinstita a celor cinstiti.
Tu,probabil,pentru ca esti inalt si imaterial si ai ajuns dincolo de trup,si oarecum fara de trup,dispretuiesti tot ceea ce se vede. Eu insa, pentru ca sunt imbracat cu trup,doresc sa fiu in chip trupesc in legatura cu cele sfinte si sa le vad. Tu,care esti inalt,coboara-te gandului meu smerit, ca sa-ti pastrezi inaltimea ta."
(din "Cultul Sfintelor Icoane" de Sfantul Ioan Damaschinul traducere de parintele Fecioru.)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.04.2009, 05:15:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dumnezeu sa ma ierte ca am ras de fratii mei nevazand barnele din ochiul meu si vazand paiul din ochiul lor...
"Sau de pacatul fratelui meu am ras iar pacatele mele sunt nenumarate"...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.04.2009, 10:17:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Daca asa ar fi predicat sfintii, daca asa ar fi reactionat credinciosii, astazi nu ar mai fi existat Biserica Ortodoxa.
Ma chinui sa ascult pana la sfarsit. Este ceva inimaginabil. Cat poate sa cada omul.

Predicatorul nu este ortodox, caci Ortodoxia nu inseamna sa tipi la oameni, sa faci teatru in fata Sfantului Altar. Iar filmuletele sunt postate pe un site care nu imi pare intru nimic ortodox. Plus ca se vorbeste despre ortodocsi ca despre altii: "Am trait s-o vad si p-asta! Fratele Vladimir Pustan, a avut harul sa predice intr-o biserica ortodoxa, Priviti, ramai uimit si binecuvantat."

M'as bucura sa vad eu lucrurile gresit. Mi'ar placea sa fie altfel decat vad eu lucrurile.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.04.2009, 10:18:14
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cu tot respectul Axios, eu cred exact pe dos
Cu ochii deschisi , ne deschidem larg catre tot felul de distrageri care ne inconjoara in biserica si la care "ne fuge mintea" scapind esentialul...si nu este neaparat vorba de pantaloni sau fuste strimte, bluze pe corp, decolteuri si obrajori ci ne fuge mintea care cauta o scapare de rugaciune si catre alte detalii, arhitecturale, povesti din minte, intrigi, etc, orice numai sa nu ne rugam...

Asta este una din motivele decorarii TOTALE a bisericilor noastre cu fresca religioasa, ca peste tot unde incerci "sa scapi" rotind ochii in cap, sa dai de Hristos!!
Deci este studiata treaba, de mii de ani, de cei mai destepti ca noi...
Multumesc pentru sfat frate Axios!

In practica eu tind sa aplic ceea ce spune fratele Andrei in postarea citata mai sus. Cu ochii inchisi ajung sa "traiesc" ceea ce pronunt cu limba; de multe ori proiectez cu ochii mintii imagini care ilustreaza cuvintele rugaciunii. De exemplu, daca rostesc Rugaciunea inimii mi-l imaginez pe Domnul Iisus Hristos miluindu-ma pe mine, pacatoasa. Sau, la rugaciunea de seara catre Ingerul pazitor, il "vizualizez" pe acesta ocrotindu-ma, etc.
In biserica, la Sfanta Slujba, mi se intampla asa cum spune fratele Andrei, sa fiu distrasa de multe lucruri din jurul meu - din putinatatea sporirii duhovnicesti, fireste. Asa ca inchid ochii si ma rog de fiecare data cand imi simt atentia captata de oamenii din jur sau de ganduri care nu au legatura cu scopul prezentei mele in biserica.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.04.2009, 10:51:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Mare grija cu imaginatia.
Sfintii Parinti ne spune totdeauna sa ne temem si sa ne ferim de ea. Este o cale sigura spre inselare.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.04.2009, 11:05:38
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" In practica eu tind sa aplic ceea ce spune fratele Andrei in postarea citata mai sus. Cu ochii inchisi ajung sa "traiesc" ceea ce pronunt cu limba; de multe ori proiectez cu ochii mintii imagini care ilustreaza cuvintele rugaciunii. De exemplu, daca rostesc Rugaciunea inimii mi-l imaginez pe Domnul Iisus Hristos miluindu-ma pe mine, pacatoasa. Sau, la rugaciunea de seara catre Ingerul pazitor, il "vizualizez" pe acesta ocrotindu-ma, etc. "

nu e intotdeauna pacat sa te rogi cu ochii inchisi ; depinde cum te lupta vrajmasul : daca te lupta prin oameni din jurul tau care iti distrag atentia atuncie bine sa inchizi ochii ; daca te lupta prin imaginatii sau ganduri diavolesti e bine sa ii deschizi ...
insa a te ruga imaginandu-ti pe Iisus sau pe ingeri , nu prea e bine ... e un mare risc sa ramai la un nivel de rugaciune imaginativ , si asta chiar ar fi o inselaciune ... de ce ? pentru ca Iisus , cel real , nu e imaginea aia care iti imaginezi tu ca te miluieste pe tine ; daca tu te opresti la imaginea aia si faci confuzia ca imaginea aia e Iisus , imaginea aia devine un drac , de-a binelea , o inselaciune ... Iisus e in adancul inimii omului si este mai presus de orice imaginatii ...

deci trebuie sa constientizezi ca imaginea lui Iisus din mintea ta nu este nici pe departe realul Iisus , si atunci acea imagine isi va pierde din insemnatate ...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 29.04.2009, 11:17:39
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Am citit acest topic pentru a doua oara azi( la mine e in aceeasi zi) si tot nu-mi vine sa cred ochilor si urechilor!!!
Doamne pazeste!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Canoanele: casatoria ortodox eretic spre_rasarit Generalitati 0 23.01.2012 02:12:47
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 20:03:55
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33
Este oare si Badilita un eretic? grecu Biserica Ortodoxa Romana 44 12.06.2008 01:18:15