Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.04.2009, 23:48:52
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Iertare pentru offtopic, este gresit / neindicat sa ne rugam cu ochii inchisi pentru o mai buna concentrare? (am remarcat o postare referitoare la aceasta chestiune aici pe topic).

Doamne ajuta!
crestinii nu se concentreaza. se roaga curat si cu ochii deschisi... cand inchizi ochii vin si dracii si-ti "rezolva" ei concentrarea...
sa te rogi cu ochii deschisi. asa e bine. eu asa am fost invatat de parinti...
Doamne ajuta! si roaga-te si pentru mine...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.04.2009, 23:54:01
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Mosuni jud Mures la 20 km de TG MURESiar preotul e cantaretul de muzica populara Cristian Pomohaci Acolose aduna numai un fel de lume si liturghia pe care o face e schimbata caci foloseste la ectenii cuvintele lui nu cele din liturghier Fereasca Dumnezeu de ce e acolo!
Doamne fereste!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.04.2009, 23:56:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul

Astfel ii recunoastem pe lupii care se strecoara in Biserica: isi fac crucea pe jumatate!

Hai mai Ancuta, iarta-i macar pe astia cu juma' de cruce. Au si ei o neputinta, asa s-au obisnuit,... stai linistita ca nu urmaresc sa transmita nu stiu ce mesaje mistice.

Pe copii de obicei ii mai schimbi ca sunt maleabili... insa la adulti adio, nu ne mai schimbam noi o iota!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.04.2009, 23:57:00
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
LA EL MERG PERSOANE din diferite locuri din tara si vreo 100 din mures lumea il cunoaste .in anul cand TVR implinea 50 de ani de santamarie bis din filie a ars .Atuncea la staia locala a unui post de televiziune a zis ca merge sa se roage in singuratate iar a doua zi 16 aug canta la brasov in direct la tvr la sarbatoarea de 50 de ani de televiziunne .De atunci lumea sa cam rarit . El nu are multi cedinciosi acolo caci e pe Valea Nirajului si acolo e secuimea caci un sfert din jud MUres e cu maghiari restul e ortodox in majoritate dar sunt si secte si grco-catolici dar ei sunt putini
Multumesc mult de atentionare; voi tine neaparat cont de ea. Imi atrasese si mie atentia ascultandu-l cum canta.
Abaterea de pe calea ingusta a devenit in ultima vreme tot mai periculoasa, caci te trage in abis!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.04.2009, 00:03:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
crestinii nu se concentreaza. se roaga curat si cu ochii deschisi... cand inchizi ochii vin si dracii si-ti "rezolva" ei concentrarea...
sa te rogi cu ochii deschisi. asa e bine. eu asa am fost invatat de parinti...
Doamne ajuta! si roaga-te si pentru mine...
Cu tot respectul Axios, eu cred exact pe dos
Cu ochii deschisi , ne deschidem larg catre tot felul de distrageri care ne inconjoara in biserica si la care "ne fuge mintea" scapind esentialul...si nu este neaparat vorba de pantaloni sau fuste strimte, bluze pe corp, decolteuri si obrajori ci ne fuge mintea care cauta o scapare de rugaciune si catre alte detalii, arhitecturale, povesti din minte, intrigi, etc, orice numai sa nu ne rugam...

Asta este una din motivele decorarii TOTALE a bisericilor noastre cu fresca religioasa, ca peste tot unde incerci "sa scapi" rotind ochii in cap, sa dai de Hristos!!
Deci este studiata treaba, de mii de ani, de cei mai destepti ca noi...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.04.2009, 00:03:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Hai mai Ancuta, iarta-i macar pe astia cu juma' de cruce. Au si ei o neputinta, asa s-au obisnuit,... stai linistita ca nu urmaresc sa transmita nu stiu ce mesaje mistice.

Pe copii de obicei ii mai schimbi ca sunt maleabili... insa la adulti adio, nu ne mai schimbam noi o iota!
Andrei, eu cu cele sfinte nu ma joc. Am vazut preoti care isi faceau jumatate de cruce, ca si cum Domnul nostru Iisus Hristos ar fi fost rastignit doar cu o mana; asa isi fac crucea. Uita-te si pe film, ca eu m-am uitat de mai multe ori, ca isi face cruce pe umarul drept si apoi pune palma pe piept, fara sa mai duca mana pe umarul stang. Se vede destul de bine pe film. Si apoi este sectar! sunt zeci de linkuri pe net. Oricum, la actorie nota 10.
Nu vreau sa conving pe nimeni. Fiecare sa-si faca singur impresia care ii convine. Atat am avut de spus.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.04.2009, 00:04:24
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Doamne fereste!
asa am spus si eu nina ! Nu amputea schimba subiectul ca la noapte vreau sa visez frumos nu la pomohaci si Mosuni in saracie sa-l duca
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.04.2009, 00:07:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Noapte buna tuturor!

Psalmul 1
1. Fericit bărbatul, care n-a umblat în sfatul necredincioșilor și în calea păcătoșilor nu a stat și pe scaunul hulitorilor n-a șezut;
2. Ci în legea Domnului e voia lui și la legea Lui va cugeta ziua și noaptea.
3. Și va fi ca un pom răsădit lângă izvoarele apelor, care rodul său va da la vremea sa și frunza lui nu va cădea și toate câte va face vor spori.
4. Nu sunt așa necredincioșii, nu sunt așa! Ci ca praful ce-l spulberă vântul de pe fața pământului.
5. De aceea nu se vor ridica necredincioșii la judecată, nici păcătoșii în sfatul drepților.
6. Că știe Domnul calea drepților, iar calea necredincioșilor va pieri.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.04.2009, 00:13:26
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
asa am spus si eu nina ! Nu amputea schimba subiectul ca la noapte vreau sa visez frumos nu la pomohaci si Mosuni in saracie sa-l duca

Uite un gand frumos pentru noapte buna pentru tine si pentru Anca, ce va duceti la culcare:

http://www.copilul.ro/biblia_Painea_sfantului_11.html




Acest link l-am primit si eu astazi, si mi-a placut enorm de mult!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.04.2009, 00:20:22
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Uite un gand frumos pentru noapte buna pentru tine si pentru Anca, ce va duceti la culcare:

http://www.copilul.ro/biblia_Painea_sfantului_11.html




Acest link l-am primit si eu astazi, si mi-a placut enorm de mult!!!
Frumos foarte frumos! Dumnezeu sa-i aiba in paza pe toti copii si pe mamicile
lor! nemai auzim noi Nina
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Canoanele: casatoria ortodox eretic spre_rasarit Generalitati 0 23.01.2012 02:12:47
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 20:03:55
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33
Este oare si Badilita un eretic? grecu Biserica Ortodoxa Romana 44 12.06.2008 01:18:15