Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 03.05.2009, 21:27:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
De ce?!? Ca semn ca Domnul si Maica Domnului fac parte din viata ta.
Oare cand iubesti o fata, nu-i spui tot timpul numele? La fel, tot din dragoste sa ne amintim in vorbire si in scris de numele Domnului... daca Il iubim.
Așa este Anca ! În gând, în cuvânt , în minte, în inimă , în starea noastră de a fi, ori și unde, Iisus să fie tot timpul. Iisus, Iisus , Iisus și Prea Sfânta Fecioara Maria. Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 03.05.2009, 23:42:22
ganditoruleconomist ganditoruleconomist is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 3
Implicit Mare dezamagire

De unde atata galagie intr-o Biserica ortodoxa? Numai intr-o biserica penticostala i-am auzit pe oameni zbierand asa, fiecare pe limba lor. Biserica lui Hristos este una a ordinii. Grava ratacire. Apoi icoanele de pe catapeteasma nu sunt canonice, iar preotul era in afara Altarului, parca despartit de Hristos. De ce sa strambam ceea ce se numeste "Dreapta credinta". Ce a spus este adevarat in parte, dar seamana mai mult cu o denaturare a adevarului, la fel cum a facut sarpele in rai cu protoparintii, denaturand cuvantul lui Dumnezeu. Apoi la urma actoria cu inchiderea ochilor, la fel ca in inselarea tehnicilor de "Mind Control".
Sunt de acord cu apropierea fata de toti crestinii , dar nici asa sa ne prosteasca pe fatza!
Doamne ajuta-ne pe noi oile ratacite!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 04.05.2009, 18:21:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ce inseamna caci parintele Pomohaci nu o cinsteste canonic pe Maica Domnului?
Doar eu am vazut ca are acolo icoana cu Maica Domnului la Sfantul Altar.
Si am mai vazut o Sfanta Icoana cu Maica Domnului foarte canonica cu Domnul nostru Iisus Hristos in brate cum te uiti la Sfantul Altar spre stanga.
Si cea de la Sfantul Altar tot asa foarte canonica este.
Poti sa fii mai specific mai frate Mihail cu privire la faptul caci parintele Cristian Pomohaci nu o cinsteste pe Maica Domnului canonic? (ma refer la Mihailc).
E adevarat caci am vazut o icoana cu Maica Domnului care nu e foarte canonica in Sfantul Altar dar nu cred caci parintele Cristian Pomohaci stie despre canoanele despre Sfinte Icoane.

Interviul asta cu parintele Cristian Pomohaci ma face sa imi para ca l-am judecat aiurea.
Dumnezeu stie.
http://www.lumeasatului.ro/1107--cri...-la-stana.html
Reply With Quote
  #124  
Vechi 05.05.2009, 11:55:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce a facut este gresit, si cu asta basta.

De ce a facut-o, a explicat chiar in introducere, daca asta e motivul si e doar un soi de ignoranta la mijloc sau e altceva, doar el si Dumnezeu stie.
Este treaba episcopului sa-i ceara socoteala si sa-i puna canon, nu Internetul.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 05.05.2009, 19:15:57
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce a facut este gresit, si cu asta basta.

De ce a facut-o, a explicat chiar in introducere, daca asta e motivul si e doar un soi de ignoranta la mijloc sau e altceva, doar el si Dumnezeu stie.
Este treaba episcopului sa-i ceara socoteala si sa-i puna canon, nu Internetul.

Nu, nicidecum AlinB.
Nu este treaba noastra sa judecam pe cineva. Punct. Ca sa nu fim judecati.
Iar daca a fost o insecenare la mijloc, toi care l-au judecat s-au incarcat netrebuincios de pacate aiurea.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #126  
Vechi 05.05.2009, 19:32:42
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Ce inseamna [COLOR=red]caci[/COLOR] parintele Pomohaci nu o cinsteste canonic pe Maica Domnului?
Doar eu am vazut ca are acolo icoana cu Maica Domnului la Sfantul Altar.
Si am mai vazut o Sfanta Icoana cu Maica Domnului foarte canonica cu Domnul nostru Iisus Hristos in brate cum te uiti la Sfantul Altar spre stanga.
Si cea de la Sfantul Altar tot asa foarte canonica este.
Poti sa fii mai specific mai frate Mihail cu privire la faptul [COLOR=red]caci[/COLOR] parintele Cristian Pomohaci nu o cinsteste pe Maica Domnului canonic? (ma refer la Mihailc).
E adevarat [COLOR=red]caci[/COLOR] am vazut o icoana cu Maica Domnului care nu e foarte canonica in Sfantul Altar dar nu cred caci parintele Cristian Pomohaci stie despre canoanele despre Sfinte Icoane.
Domnule Mihailt, utilizarea conjuncției "căci" in locul lui "că" în propoziții care nu sunt cauzale, este greșită, deoarece căci are numai valoare cauzală.
Acest lucru nu e foarte important în cazul de față, dar poate spune multe despre cel care folosește această exprimare. Eu personal nu am intâlnit această greșeală decât la pastorii penticostali agramați, de origine rromă și la enoriașii lor care doreau conștient sau nu să le imite exprimarea. Dvs sunteți penticostal?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 06.05.2009, 14:53:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule daca tot vorbim pe langa subiect, poi v-am zis ca preotul Pomohaci este plin de Har shi se vede shi din cantecele sale frumoase, ca l-am vazut pe TV, shi cu talc pe care le canta... iar profesorul invitat este o trambitza de sub Iosif Trifa (Trambitza nr1 shi intemeietorul Oastei Domnului care a fost persecutat pe nedrept de BOR prin inscenarile shi minciunile unor ierarhi plini de piszma shi rautate, ca in final sa i se ridice anatema shi sa i se restabileasca memoria recunoscandu-i-se jertfa sa cu bun miros duhovnicesc de catre BOR imediat dupa revolutzie, in primii ani). Deci nimic rau in a se sfatui creshtinii intre ei shi a-shi povesti viatza lor cu folos duhovnicesc pentru adunare. Shi unde sa se adune altundeva decat la biserica shi unde sa discute shi cand decat dupa slujbe sau in zilele cand nu este randuita vre-o slujire... deci ce vedetzi voi aiurea? ce vedetzi rau? asemanarea cu discutziile shi shedintzele altora?

poi am mers cu mashina cu o penticostala, ea era la volan, nu este asha ceva in cazul de fatza dar va povestesc ca unii spuneau de penticostali shi adventishti de ziua 7-a, shi dupa ce i-am explicat eu ei cum sta treaba cu ingerii lui antihrist, ce vrea Adevaratul Dumnezeu shi Cine este el, cum este ierarhia cereasca, shi ce au inventat englejii shi jidovii shi pastorii aia carora le-au venit idei shi reforme shi s-au pus ei de au tot creat tot felul de secte shi shcoli shi facultatzi ca sa poata propovadui mai bine shi cum i-a prostit pe unii ca au ajuns shi la romani shi iata ca shi ea cu prietenul ei care era in mashna shi familia ei a ajuns sa crada in ei... deci dupa toate aste, cand am terminat eu de explicat shi s-a sfarshit calatoria, tocmai cand am ajuns, s-a pus shi ea de a deschis gura dupa cum sunt nemultzumirile credintzei lor shi asha cum sunt ei invatzatzi ca sa creada shi sa ne arate ca ei au dreptate shi am simtzit pana acasa ca foc din cer s-a lasat peste noi shi peste mine probabil de la hulele datorate discutziei, ca am simtzit asha o mandrie shi un foc distrugator din cer care m-a mandrit pana ce am ajuns acasa, shi abea am scapat de starea aia de inshelare... ca am mancat nishte anafura... uscata shi am baut nishte apa sfintzita... deci ei am impresia ca spun ca e Duhul Sfant la focul ala ce vine din cer shi le distruge sufletele din hula shi mandrie, poi eu nu cred ca e ala Duhul Sfant ca puterea Duhului sfant te imbraca cu putere de sus, spre smerenie shi dreapta marturisire, dar in ce am simtzit eu era o beatitudine idioata, o mandrie shi un foc nimicitor... de care abea am scapat... shi se datoreaza probabil hulelor shi minciunilor shi judecatzilor din credintza aia a lor, din ce sunt ei invatzatzi de pastorii lor bine shcolitzi... deci ei simt ceva ca vine peste ei dar niciintr-un caz nu cred ca este nici Harul shi nici Puterea Duhului Sfant cum a venit de Rusalii peste sfintzii apostoli ci este o stare groaznica sufleteasca ca un foc rau din cer plin de mandrie shi osandire shi minciuna shi betzie a laudarosheniei proprii... caci cum a deschis ea gura a venit peste noi prapadul. Dar eu am indrumat-o spre adevar cu duhul blandetzii ca nu ei sunt de vina ca s-a nimerit sa fie penticostala... asha ca am indrumat-o spre Adevar shi spre Ortodoxie... dar nu shtiu daca a ramas ea cu ceva, ca atat cat a fost drumul shi am vorbit eu a fost asha de bine shi am simtzit dulceatza Duhului Sfant care parca ma incuraja dar cand a deschis ea gura sarmana, paraca foc distrugator de suflet shi umflator de trup a venit din cer peste ea shi peste mine... deci sunt sigur ca ala nu este Duhul Sfant ci ceva satanicesc, un fel de foc veshnic al chinului veshnic... o mandrie spurcata.... asha ca asha am shtiut ca ea e penticostala intr-adevar, ca nu a spus mai nimic ci doar a vrut sa spuna nishte nemultzumiri bazate pe invatzaturile lor de credintza, adica asha cum le interpreteaza pastorii aia a lor rastalmacind scripturile spre a lor pierzare... deci abea de a deschis gura shi am simtzit raul cum se pravalea parca din cer peste noi...
Reply With Quote
  #128  
Vechi 07.05.2009, 10:38:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Nu, nicidecum AlinB.
Nu este treaba noastra sa judecam pe cineva. Punct. Ca sa nu fim judecati.
Iar daca a fost o insecenare la mijloc, toi care l-au judecat s-au incarcat netrebuincios de pacate aiurea.
Nu e vorba de inscenare, este evident ce a facut, a spus si de ce
Nu e bine ce a facut dar de dat socoteala trebuie sa dea episcopului.

Desi daca unii crestini ar merge la episcop (pe fata, nu anonime) sa ceara explicatii sa intrebe daca este corect asa ceva, nu cred ca ar gresi.

Macar s-ar sti pe viitor daca astfel de lucruri pot sa se mai intample sau nu.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 07.05.2009, 10:42:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate unii ar crede ca ce a spus vsovi e subiectiv, dar nu prea e.

Este un duh rau care ii insoteste pe cei intariti in credinta asta a lor si poate nu multi isi pot da seama de asta.

Ei, in nici un caz.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 07.05.2009, 10:44:36
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e vorba de inscenare, este evident ce a facut, a spus si de ce
Nu e bine ce a facut dar de dat socoteala trebuie sa dea episcopului.

Desi daca unii crestini ar merge la episcop (pe fata, nu anonime) sa ceara explicatii sa intrebe daca este corect asa ceva, nu cred ca ar gresi.

Macar s-ar sti pe viitor daca astfel de lucruri pot sa se mai intample sau nu.
Da, poate.
Insa totusi eu cunosc situatia similara a unui preot, am si pus aici un topic despre acest caz, si desi personal nu am cunoscut pe Printele Sava, cred ca acei credinciosi care il cunosc se vor ruga intotdeauna pt dansul.
Asa e si bine.
Punctul meu este ca faptele cuiva, nu sta in puterea mea s ale judec, si nici nu voi face asta.
A arunca in cineva cu pietre e usor, stii, insa nu intotdeauna ceea ce vedem noi pe TV sau ce stiu eu pe unde e plin de adevar.
E atit de usor cu tehnologia de azi sa faci o inscenare! Video!
Hai sa nu-l judecam, ca nu stim noi adevarul chiar tot!

Mai este ceva: nu uita ca cine posteste si face slujbe de dezlegare, are multe ispite!
Le avem si noi, daramite un preot!
Hai sa fim seriosi!
Fapta, daca e adevarat nu e de laudat, insa hai sa nu judecam noi omul!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Canoanele: casatoria ortodox eretic spre_rasarit Generalitati 0 23.01.2012 02:12:47
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 20:03:55
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33
Este oare si Badilita un eretic? grecu Biserica Ortodoxa Romana 44 12.06.2008 01:18:15