Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 02.05.2009, 21:09:06
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Despre bine si despre rau

Doamne-ajuta!

Azi, trecand prin Piata de Flori din Bucuresti, am prins o frantura dintr-o discutie intre un grup de sectari si o pereche de crestini. Sectarii, foarte agresivi in argumentatie, incercau sa-i convinga pe cei doi tarani (soti si sotie pareau a fi) ca adevarata credinta este a lor si ca "popii" ii prostesc pe romani.

La intoarcere aceeasi situatie. M-am oprit cateva minute si am constatat ca bietii sectari nu stiau nimic nici de cele 7 taine, nici de moaste, nici de Sfintii Parinti. Stiau cate ceva dar nu realizau adevaratele semnificatii ale minunii ce se petrece in altar la fiecare Sfanta Liturghie. Dar, pe cat de nestiutori erau, tot pe atat erau de insistenti a smintii pe cei doi.

Am plecat de acolo (doar 5-10 minute am putut sa stau cu ei) cu multa tristete fata de ambele tabere. Nu mai explic, este evident de ce. As vrea sa subliniez numai un aspect. Ma gandeam pe drum de ce nu discutau ceea ce ii uneste si preferau sa se contrazica la nesfarsit pe niste aspecte pe care si asa nu le cunosteau cat de cat? Suntem prea usor tentati sa criticam, sa cautam greseala si s-o infieram si mult prea putin dispusi sa vedem ce e bine.

In biserica din Mosuni s-au intamplat multe. Si bune si rele. Ce a fost rau s-a spus pe cateva pagini. Ce a fost bine abia daca s-a amintit. Si, daca totusi cineva a spus acestea a fost imediat atentionat ca trebuie sa vada ce e rau.

Dragii mei, cred ca pentru cei care gresesc trebuie sa ne rugam. Nu sa ii jignim, nu sa ii luam in ras. Pentru ca toti gresim, cu voie sau fara voie, cu stiinta sau fara stiinta. Si eu cred ca, din dorinta de a face un lucru bun, parintele Cristian Pomohaci, nu le-a facut nici un serviciu credinciosilor aducand in fata altarului un predicator care nu poate sa-si faca Sfanta Cruce si care vorbeste despre Dumnezeu intr-o maniera hollywoodiana. Dar, de aici pana la a da cu pietre in dansul si a nu vedea si ce a facut bine, e cale lunga.

Multumesc celor care au sesizat acest caz, foarte util si plin de invataminte, si v-as invita ca in loc de a-l apostrofa sa ne rugam ca Dumnezeu sa-i descopere parintelui Cristian ce a facut rau.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #112  
Vechi 02.05.2009, 21:27:20
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
nu trebuie judecat omul insa trebuie aratat pacatul...
Mda, e o varianta si asta.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 02.05.2009, 21:38:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Mda, e o varianta si asta.
Varianta cea mai buna , este cea de mai sus a lui Laur.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 03.05.2009, 19:23:47
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

da! poate voi cei care aveti puterea rugaciunii si sunteti in stare sa rasturnati muntii ar fi bine sa va inchideti in camarutza voastra si sa va rugati pentru intoarcerea ereticilor.
ei bine, eu sunt departe de o astfel de rugaciune. si de aceea prefer sa-i trag de maneca pe fratiorii mei, eventual sa le dau si doua palme, sa se trezeasca si sa inteleaga ca acolo nu sunt decat niste rataciti.
e un pic si de egoism aici. voi spuneti ca trebuie numai sa ne rugam pentru ei. eu zic ca nu e suficient. si daca stam cu limba in gura si doar facem pe marii crestini care au puterea sa intoarca numai cu rugaciunea pe eretici o sa vedem cum fratiorii nostri, cei pe care ii vedeam adineaori pe langa noi, se ridica si ne parasesc...
oare cine era Sf Ioan Botezatorul daca nu ataca pacatul in gura mare?
sunt metode si metode de a lupta. suntem biserica luptatoare si trebuie sa luptam pentru apararea credintei. pentru ca nu e primordial intoarcerea ereticilor la dreapta credinta ci pastrarea alor nostri langa noi.
degeaba ma luati cu chestii din astea pacifiste. ele nu va tin decat voua de cald. celor slabi care se leapada de dreapta credinta nu le e suficient ca stam si ne uitam cu ingaduinta. trebuie putin scuturati.
taceti voi... eu o sa le-o zic pe sleau de cate ori o sa am ocazia. daca as avea atata credinta incat sa-i intorc doar cu rugaciunea atunci cu siguranta as proceda ca voi.
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #115  
Vechi 03.05.2009, 19:33:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
da! poate voi cei care aveti puterea rugaciunii si sunteti in stare sa rasturnati muntii ar fi bine sa va inchideti in camarutza voastra si sa va rugati pentru intoarcerea ereticilor.
ei bine, eu sunt departe de o astfel de rugaciune. si de aceea prefer sa-i trag de maneca pe fratiorii mei, eventual sa le dau si doua palme, sa se trezeasca si sa inteleaga ca acolo nu sunt decat niste rataciti.
e un pic si de egoism aici. voi spuneti ca trebuie numai sa ne rugam pentru ei. eu zic ca nu e suficient. si daca stam cu limba in gura si doar facem pe marii crestini care au puterea sa intoarca numai cu rugaciunea pe eretici o sa vedem cum fratiorii nostri, cei pe care ii vedeam adineaori pe langa noi, se ridica si ne parasesc...
oare cine era Sf Ioan Botezatorul daca nu ataca pacatul in gura mare?
sunt metode si metode de a lupta. suntem biserica luptatoare si trebuie sa luptam pentru apararea credintei. pentru ca nu e primordial intoarcerea ereticilor la dreapta credinta ci pastrarea alor nostri langa noi.
degeaba ma luati cu chestii din astea pacifiste. ele nu va tin decat voua de cald. celor slabi care se leapada de dreapta credinta nu le e suficient ca stam si ne uitam cu ingaduinta. trebuie putin scuturati.
taceti voi... eu o sa le-o zic pe sleau de cate ori o sa am ocazia. daca as avea atata credinta incat sa-i intorc doar cu rugaciunea atunci cu siguranta as proceda ca voi.
Doamne ajuta!
Frate dragă, ai dreptate și tu în felul tău, dar oare Prea Sfânta Fecioară Maria nu merită mai multă atenție din partea ta , a mea , a noastră a tuturor, pe acest forum ? Cât vorbim , de exemplu, de erezii și păcatele altora și cât vorbim de Prea Sfânta Fecioară , pe acest forum ? Oare nu ne îndepărtăm și noi de adevărata credință , în fiece zi ce trece ? Batem prea multă monedă pe aceleași și aceleași subiecte , pe când numele lui Iisus dacă este pomenit de 3 sau 4 ori pe săptămână, iar al Prea Sfintei Fecioare Maria , aproape nici odată. Nu este și ăsta un semn rău frate ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 03.05.2009, 19:45:59
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

cristi,
toate isi au rostul lor. cineva a deschis acest topic siderat de ceea ce a vazut. la fel cred ca suntem multi dintre noi.
sti si tu ca si mine ca dreptatea e undeva pe la mijloc si ca toate trebuiesc facute cu discernamant. insa nu cred ca trebuie sa trecem atat de usor pe langa ele. eu unul as inchide si m-as uita la orice altceva. dar am gasit postari ale unor ortodocsi care apreciau cele de acolo. si mai mult decat atat au inceput sa compare cu ceea ce se intampla la noi in biserica. asta mi se pare mai grav decat faptul ca noi dezbatem o ratacire a unui eretic.
pentru cei care se smintesc de credinta noastra vreau sa discutam si sa le aratam ca gresesc.
asta este intentia mea.
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #117  
Vechi 03.05.2009, 19:53:54
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
cristi,
toate isi au rostul lor. cineva a deschis acest topic siderat de ceea ce a vazut. la fel cred ca suntem multi dintre noi.
sti si tu ca si mine ca dreptatea e undeva pe la mijloc si ca toate trebuiesc facute cu discernamant. insa nu cred ca trebuie sa trecem atat de usor pe langa ele. eu unul as inchide si m-as uita la orice altceva. dar am gasit postari ale unor ortodocsi care apreciau cele de acolo. si mai mult decat atat au inceput sa compare cu ceea ce se intampla la noi in biserica. asta mi se pare mai grav decat faptul ca noi dezbatem o ratacire a unui eretic.
pentru cei care se smintesc de credinta noastra vreau sa discutam si sa le aratam ca gresesc.
asta este intentia mea.
ai dreptate , unii chiar admira astfel de "exponate"...nu am fost niciodata acolo...desi e la 20 de km de mine...
Reply With Quote
  #118  
Vechi 03.05.2009, 20:59:12
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu cred ca forumu asta nu e un loc de rugaciune, ci e un forum ca oricare altu, numa ca aici se discuta despre credinta ortodoxa, atat. Plus ca nu am inteles de ce ar trebui sa rostim de multe ori numele lui Hristos si al Maicii Domnului cand vorbim pe forum? Sa inteleg ca e noua regula recomandata de tine?
Reply With Quote
  #119  
Vechi 03.05.2009, 21:04:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce?!? Ca semn ca Domnul si Maica Domnului fac parte din viata ta.
Oare cand iubesti o fata, nu-i spui tot timpul numele? La fel, tot din dragoste sa ne amintim in vorbire si in scris de numele Domnului... daca Il iubim.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 03.05.2009, 21:19:35
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Atunci bine, fiecare sa vorbeasca dupa "formatu" lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Canoanele: casatoria ortodox eretic spre_rasarit Generalitati 0 23.01.2012 02:12:47
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 20:03:55
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33
Este oare si Badilita un eretic? grecu Biserica Ortodoxa Romana 44 12.06.2008 01:18:15