Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.01.2007, 22:54:05
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de v.LIVIU.v
dar nu inteleg de unde atat suspicune? doar nu credeti ca ma apuc sa inventez chestii atat de serioase.
Domnul cu noi!!
Scuze daca te-am lezat, insa ceea ce spui tu intra in flagranta contradictie cu ceea ce eu am trait EFECTIV in Argentina. Biserica Ortodoxa a Antiohiei este tot atat de ortodoxa ca si BOR !
nu m ai lezat, nici o problema, dar tare as vrea sa ne impartasesti experienta ta din Argentina, cred ca a fost ceva inedit si ar merita relatat.in ce priveste flagranta contradictie... eu nu as fi asa de sigur, de aceea astept detaliile din argentina. oricum nu vreau ca tema pusa in discutie de dmb sa se transforme intr-un motiv de cearta si reprosuri pe forum, am vazut ca se cam obisnuieste.
multumesc
Domnul cu noi!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.01.2007, 23:38:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ti-am scris cate ceva despre Argentina ca raspuns la mesajul privat pe care mi l-ai trimis. inca nu deschisesem forumul ...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.06.2007, 20:40:49
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Avem Comuniune Euharistica cu Biserica greceasca , cine stie ?

maria
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.06.2007, 17:01:22
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Sa mai zica cineva ca nu exista comuniune intre noi ortodoxii!!!

Saptamana asta am ascultat numai psaltica siriaca. Inclusiv doua liturghii.

Eu cred ca daca nu ai unde sa te duci la o biserica romaneasca te poti duce la oricare.

Cat despre comuniune ... sunt prea mic ca sa zic ceva despre asta. Doar constat a doua oara pe acest forum ca traiesc niste lucruri in comuniune cu altii. Deci facem parte dintr`un singur trup.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.06.2007, 09:13:56
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Avem Comuniune Euharistica cu Biserica greceasca , cine stie ?

maria
Da . Noi ortodoxii santem una , asa mi s-a spus .

maria
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.01.2009, 01:06:13
adi5224 adi5224 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2009
Mesaje: 19
Implicit citeva lamuriri

buna, am mai incercat sa trimit un mesaj cu acelasi continut ideatic zilele trecute dar nu am reusit, vruiam sa deslusesc citeva confuzii: exista Patriarhia Antiohiei si a Intregului Orient cu care avem comuniune euharistica, ca de altfel cu toate celelalte Biserici Ortodoxe, si exista "Biserica Ortodoxa Siriaca" (sau Siriana), organizata tot ca patriarhie, careia i se zice "ortodoxa", si care este anticalcedoniana (nu a primit Sinoadele Ecumenice de la Calcedon (al IV-lea) si urmatoarele), monofizita (afirma ca Iisus nu are doua firi neamestecate dupa intrupare). I se zice "ortodoxa" pentru ca din punctul de vedere al credinciosilor acesteia este "ortodoxa" (au "credinta dreapta"), iar noi sintem eretici...

Carti pe subiect:
Sunt anticalcedonienii ortodocsi?
http://www.librariasophia.ro/cartea-...docsi...-.html
Acceptam unirea cu monofizitii?
http://www.librariasophia.ro/cartea-...-gheorghe.html
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.01.2009, 01:12:15
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Scuze daca te-am lezat, insa ceea ce spui tu intra in flagranta contradictie cu ceea ce eu am trait EFECTIV in Argentina. Biserica Ortodoxa a Antiohiei este tot atat de ortodoxa ca si BOR !
Biserica Ortodoxa Siriana(antiohiana) al carui conducator este Ignatie al IV-lea Hazim este in comuniune cu BOR, insa exista si o Biserica Copta Siriana care nu sunt in comuniune cu BOR si cu nici o biserica ortodoxa
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.01.2009, 22:47:08
adi5224 adi5224 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa Siriana(antiohiana) al carui conducator este Ignatie al IV-lea Hazim este in comuniune cu BOR, insa exista si o Biserica Copta Siriana care nu sunt in comuniune cu BOR si cu nici o biserica ortodoxa
Nu chiar,
Biserica "Ortodoxa" Siriaca, monofizita/anticalcedoniana, are patriarh, pe Ignatius Zakka I Iwas
http://en.wikipedia.org/wiki/Ignatius_Zakka_I_Iwas

Biserica Copta este in Egipt si este monofizita/anticalcedoniana
http://it.wikipedia.org/wiki/Chiesa_copta_ortodossa

ambele isi zic si ortodoxe

Bisericii Ortodoxa din Antiohia are patriarh pe Preafericitul Ignatios al IV-lea (Ignatios Hazim)
http://www.basilica.ro/ro/ortodoxia_..._antiohia.html cu aceasta din urma BOR, Biserica Ortodoxa Greaca, etc. este in comuniune
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.01.2009, 22:58:33
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Regula este ca nu ne putem impartasi cu nimeni ,care nu este in comuniune euharistica cu BOR.
Nu ai vazut standu-se in genunchi pt ca era Duminica si pt ca exista un canon al sfintilor apostoli care interzice ingenunchierile Duminica,dar pe care noi care ne batem cu pumnul in piept ca suntem ,,ortodocsi''l-a cam uitat a aplica!Acel canon este intarit si I-ul sin. ec.
Sf masa cu acoperramant exista si in unele biserici ortodoxe.
Ca sa te impartasesti ar trebui sa te spovedesti.Ca sa te spovedesti insa la alt duhovnic ai nevoie de acordul duhovnicului tau.
Numai in caz de moarte iminenta se face pogoramant!Si mai sunt cateva situatii canonice!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 20:03:55
Ierarhia in biserica ortodoxa deviant Generalitati 4 27.04.2010 21:13:53
Biserica Ortodoxa in Grecia RELUCU Despre Biserica Ortodoxa in general 0 21.11.2009 18:58:03
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05