Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 07.05.2009, 10:54:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Da, poate.
Insa totusi eu cunosc situatia similara a unui preot, am si pus aici un topic despre acest caz, si desi personal nu am cunoscut pe Printele Sava, cred ca acei credinciosi care il cunosc se vor ruga intotdeauna pt dansul.
Asa e si bine.
Punctul meu este ca faptele cuiva, nu sta in puterea mea s ale judec, si nici nu voi face asta.
A arunca in cineva cu pietre e usor, stii, insa nu intotdeauna ceea ce vedem noi pe TV sau ce stiu eu pe unde e plin de adevar.
E atit de usor cu tehnologia de azi sa faci o inscenare! Video!
Hai sa nu-l judecam, ca nu stim noi adevarul chiar tot!

Mai este ceva: nu uita ca cine posteste si face slujbe de dezlegare, are multe ispite!
Le avem si noi, daramite un preot!
Hai sa fim seriosi!
Fapta, daca e adevarat nu e de laudat, insa hai sa nu judecam noi omul!
Poate nu vorbim de acelasi lucru, eu vorbeam de parintele Pomohaci, cine e parintele Sava?

Nu e loc de nici o inscenare, filmul incepe cu cuvantul parintelui care spune clar ca l-a invitat la cererea fiicei sale, ceea ce este destul de trist, ca tocmai o fata de preot nu stie ca ar trebui sa se tina departe de materialele eretice.

Din cate imi dau seama, nici macar n-a mentionat credinciosilor ca nu este ortodox..
Reply With Quote
  #132  
Vechi 07.05.2009, 10:58:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Domnule daca tot vorbim pe langa subiect, poi v-am zis ca preotul Pomohaci este plin de Har shi se vede shi din cantecele sale frumoase, ca l-am vazut pe TV, shi cu talc pe care le canta... iar profesorul invitat este o trambitza de sub Iosif Trifa (Trambitza nr1 shi intemeietorul Oastei Domnului care a fost persecutat pe nedrept de BOR prin inscenarile shi minciunile unor ierarhi plini de piszma shi rautate, ca in final sa i se ridice anatema shi sa i se restabileasca memoria recunoscandu-i-se jertfa sa cu bun miros duhovnicesc de catre BOR imediat dupa revolutzie, in primii ani). Deci nimic rau in a se sfatui creshtinii intre ei shi a-shi povesti viatza lor cu folos duhovnicesc pentru adunare. Shi unde sa se adune altundeva decat la biserica shi unde sa discute shi cand decat dupa slujbe sau in zilele cand nu este randuita vre-o slujire... deci ce vedetzi voi aiurea? ce vedetzi rau? asemanarea cu discutziile shi shedintzele altora?
Care e legatura intre Pustan si Iosif Trifa? Ca eu nu stiu sa fie vreo una.

Iar adevarul cu caterisirea par. Iosif Trifa nu e chiar asa, e undeva mai pe la mijloc, dar asta e alt subiect.

Si nu toti cei care isi spun crestini inseamna neaparat ca sunt, erezia nu e de la Dumnezeu si daca vezi cu cata ravna unii din cei care isi spun crestini ataca Biserica Ortodoxa pentru a-si impune ideile lor, cred ca este evident ca nu poate fi loc de schimburi de experienta spirituala si altele din astea..
Reply With Quote
  #133  
Vechi 07.05.2009, 15:56:45
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Zilele trecute la Alba Iulia a fost o conferinta la care a fost invitat IPS Lazar Puhalo.
IPS Lazar a mai fost invitat la Alba Iulia si acum vreo cativa ani.
(si la Timisoara).
IPS Lazar sustine ca parintele Serafim Rose era gnostic si ca teoria vamilor e o invatatura gnostica.
Acum si Sfantul Vasile cel Mare si Sfantul Grigorie Teologul si Sfantul Antonie cel Mare si Sfantul Macarie cel Mare si Sfantul Ioan Damaschinul si Sfantul Simeon Noul Teolog zic de vami.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 08.05.2009, 13:33:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Zilele trecute la Alba Iulia a fost o conferinta la care a fost invitat IPS Lazar Puhalo.
IPS Lazar a mai fost invitat la Alba Iulia si acum vreo cativa ani.
(si la Timisoara).
IPS Lazar sustine ca parintele Serafim Rose era gnostic si ca teoria vamilor e o invatatura gnostica.
Acum si Sfantul Vasile cel Mare si Sfantul Grigorie Teologul si Sfantul Antonie cel Mare si Sfantul Macarie cel Mare si Sfantul Ioan Damaschinul si Sfantul Simeon Noul Teolog zic de vami.
Chestia cu vamile e o teologumena, nici nu merita discutata in ce masura e adevarata si ce nu, ce sa mai vorbim de acuzatii cum ca cutare sustinea ideea pentru ca este gnostic, etc.

Nici macar n-ar trebui sa i se acorde atata importanta, daca mantuirea unora a ajuns sa depinda de credinta in 'vami' e destul de grav.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 08.05.2009, 16:27:17
fantana's Avatar
fantana fantana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

revenind la parintele Pomohaci, dansul este venit din biserica penticostala, de aici si maniera asta mai deosebita de predica si raspunsuri ale parohiei. acum ce este in inima sa, cum pastoreste parohia Mosuni, o sa judece vladica Andrei, eu nu cred ca a fost rau intentionat.
mai detaliat legat pr.Pomohaci m-am exprimat aici:
http://fantana.wordpress.com/2009/05...u-a-mancat-oi/

acum ma gandeam, daca ar veni Christoph von Schonborn, cardinal de Viena, la mine in biserica si ar vorbi pe marginea cartii sale de la Anastasia, “Icoana lui Hristos”, ar fi rau? tine de persoana si confesiunea sa sau de cuvantul efectiv?
totusi Pustan a predicat dar oarecum neutru, fara sa faca prozelitism, a incercat sa provoace empatie pentru momentul evanghelic al duminicii.
nu ma intelegeti gresit, nu vreau ca sa incurajez multiplicarea evenimentului, incerc sa il judec in particularitatea sa, dupa abilitatea mea.
__________________
http://fantana.wordpress.com/
Reply With Quote
  #136  
Vechi 08.05.2009, 17:28:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Scuze i se pot gasi dar nu si justificari.
Evenimentul in sine nu e grav, dar ca semnificatie este.

Te rog sa ma contrazici daca gresesc (n-am ascultat inregistrarile cap-coada), dar nu le-a spus nici un moment credinciosilor ce hram poarta si asta mi se pare un lucru chiar foarte rau.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 08.05.2009, 19:23:55
fantana's Avatar
fantana fantana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

da, a fost prezentat ca domnul profesor, conferentiar peste hotare. nu s-a specificat insa daca este ortodox, adventist, baptist, etc .
de remarcat ca parintelui i-a fost pusa de cineva o conferinta de pe net (bine intentionat?) si a fost impresionat de acesta, a dorit sa il auda toti din parohie.
__________________
http://fantana.wordpress.com/
Reply With Quote
  #138  
Vechi 09.05.2009, 02:10:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Acum imi dau seama ca e f. posibil ca nici dumnealui sa nu fi stiut faptul ca nu e ortodox.
Atunci problema este a fiicei lui.
Sa nu fi stiut nici ea? Nu i s-a parut relevant?
Greu de spus..

Probabil la un moment dat dumnealui va iesi in public si va da niste explicatii.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 09.05.2009, 08:32:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Respectivul predicator in ultima parte a alunecat putin, spunand ca Iisus ne iubeste, si ne considera prieteni, ceea ce nu mi se pare ortodox. Prietenii lui Iisus sunt cei care fac voia lui, nu toti. Sa-i mai ascultam si pe sfinti.

24 Nadejdea si felurile ei - Sfantul Isaac Sirul<script src='http://www.crestinortodox.ro/audio/e87693' type='text/javascript'></script>
Reply With Quote
  #140  
Vechi 10.05.2009, 21:12:43
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebare

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...-preasfintite/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Canoanele: casatoria ortodox eretic spre_rasarit Generalitati 0 23.01.2012 02:12:47
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 20:03:55
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33
Este oare si Badilita un eretic? grecu Biserica Ortodoxa Romana 44 12.06.2008 01:18:15