Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 02.05.2009, 02:05:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
da , e de plans ... insa nu prea cred ca se mai poate face ceva ... iti vine sau nu sa crezi ca lumea a luat-o de buna , da asta e nivelul in general al lumii ortodoxe ... putini isi mai dau seama ...

ma intreb , oare cati or mai fi din astia care sa mai realizeze ca asa ceva e duh antihristic ... or fi oare multi ? oare cati or mai fi ?

am auzit ca de pasti , a predicat par filoteu la manastirea petru voda , despre cipuri ; si era o mare de lume , insa multi plangeau ... desigur , par filoteu nu lovea cu pumnii in aer , da totusi oamenii au simtit ce a zis el , ca e de la Dumnezeu ... deci totusi mai sunt si oameni credinciosi ...

Oamenii plang oricum daca is mai "senzitivi", acum fiecare crede ce ii place cand e de la Dumnezeu si cand nu.
Pana la urma, dupa cum realitatea o dovedeste, nu e nevoie de prea mult har sa-ti faci auditoriul sa planga, daca esti bun in cele ale oratoriei si cunosti natura umana nu e greu deloc sa ajungi la inima omului.

Intrebarea este daca stii ce sa faci mai departe si daca ceea ce pui acolo e ceea ce trebuie, spiritual vorbind.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.05.2009, 02:07:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
http://sihastru.forumup.com/viewtopi...forum=sihastru

saracu' pomohaci ... deschide si cartea , face si exorcisme prin care jumuleste lumea de bani , sfatuieste oamenii sa se sinucida , ruineaza oameni material si sufleteste , si apoi nu mai are curaj sa mai doarma singur din cauza exorcismelor ca il bate diavolul ... saracu' , Doamne da-i minte ...
Aia care barfesc pe acolo nu's cu nimic mai buni decat ceea ce spun despre cel luat in vizor.
Promovam barfa de dragul cauzei?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.05.2009, 11:51:46
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai fratilor nu va lasati inselati eu am vazut proiect de cercetare la Universitatea de teologie ortodoxa din Alba Iulia care facea o paralele intre kabala,isihasm si yoga si ajungea la uimitoare concluzie ca intre kabala si isihasm exista asemanari.

Era de prin 2006.
Dupa prea proasta mea parere la kabalisti le rapesc dracii mintea si le arata tot felul de inselari de le zic ca sunt cerurile.
Dar la crestin ortodocsi numai Sfantul Apostol Pavel se zice ca a fost rapit cu mintea la ceruri fiind inca in aceasta viata.
Si Sfantul Dionisie Areopagitul fiind om foarte luminat de Dumnezeu a lasat scris de la Sfantul Apostol Pavel ce a cunoscut acolo.
Nicidecum nu e cineva atat de absurd sa creada nebuniile cabalistilor de i-a invatat Satana ca Dumnezeu sta spatial undeva in ceruri pe nu stiu ce tron in chip de om.
Asta e invatatura Satanei care a cazut in imaginatie si apoi s-a pagubit sufleteste cu ce s-a mai pagubit.
Exista la Filocalie scris de la Sfantul Maxim Cavsocalivitul si Sfantul Grigorie Sinaitul cele despre cum stie omul ca l-a cercetat Duhul Sfant.
Cand omul primeste harul cum arata Sfantul Maxim Cavsocalivitul devine bland si smerit si celalte semne care le arata acolo.

De aceea si zice parintele Mina Dobzeu da nu multi vor sa asculte sa nu inchizi ochii cand spui rugaciunea.

Si noi stim ca sunt inselati cei care zic ca au vazut cerurile si le pot descrie dupa cum arata Sfantul Apostol Pavel care zice in mod lamurit ca ce vazuse acolo nu putea descrie in cuvinte umane.
Dar dintre toti Sfintii Apostoli numai Sfantul Apostol Pavel a primit asa ceva.
Dealtfel si Sfantul Grigorie Palama arata ca invatatura conform careia omul la rugaciune sa nu isi tina mintea in trup e invatatura dracilor.

Mie imi este mila de cei de acolo din Biserica ca e lamurit ca au primit duhuri diavolesti dar ce pot sa fac altceva decat sa ma rog pentru ei?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.05.2009, 13:37:09
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Primul preot ortodox e cristian pomohaci care e si interpret de muzica populara foarte cunoscut.dati pe youtube cristian pomohaci.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 02.05.2009, 13:39:58
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu il iau pe preotul acela ca un om cu frica de Dumnezeu care predica cuvantul lui Dumnezeu nu ca un netrebnic cum multi dintre voi il considera.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 02.05.2009, 13:51:54
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sa recunoastem ca pe multi dintre voi va induioseaza cantecele lui Cristian.Iar eu nu cred ca e un ,,mort viu '' cum a zis cineva.Cine suntem noi sa judecam?
Reply With Quote
  #107  
Vechi 02.05.2009, 14:32:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe un alt site am urmarit finalul predicii persoanei pe care preotul Cristian Pomohaci a lasat-o sa vorbeasca in biserica. E adevarat ca acea persoana vorbea cu patos, e adevarat ca multi plangeau, dar predicatorul le-a spus ca Iisus ne iubeste, ca ne considera prieteni, ceea ce, dincolo de aceste lacrimi nu mi se pare in regula. Asta inseamna ca dupa portia de plans de duminica ne putem intoarce linistiti la pacatele noastre? Si putem accepta toate modernismele, caci Dumnezeu ne iubeste si asa? Aici e erezia.

Pai daca tot ne iubeste asa cum suntem n-ar mai fi nevoie de pocainta. Eu stiam, conform invataturii ortodoxe, ca Iisus ii considera prieteni pe sfinti, nu chiar asa pe toata lumea... Greseala cea mare e ca a permis unei persoane de un alt cult sa predice intr-o biserica ortodoxa. Chiar avea nevoie? Nu exista destule carti ortodoxe din care ar fi putut pur si simplu sa citeasca? Ce-a adus in plus acest predicator? Nimic. Insa iata ca dupa ce-am ascultat cinci minute din predica lui eu am detectat o sminteala. De sminteli avem nevoie?

Mi-e greu sa cred ca nu stia absolut nimeni important de aceasta hotarare a preotului Pomohaci de a accepta ca in biserica ortodoxa sa vorbeasca un eretic. S-ar putea sa fie o ,,lucrare" ecumenista care face parte din aceeasi ,,familie'' cu a lui Corneanu. Dumnezeu sa ne daruiasca intelepciune pentru a putea distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 02.05.2009, 15:09:08
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Sa recunoastem ca pe multi dintre voi va induioseaza cantecele lui Cristian.Iar eu nu cred ca e un ,,mort viu '' cum a zis cineva.Cine suntem noi sa judecam?
ba tigrutzule, ce esti ma asa copil? ce treaba au cantecele induiesetoare cu slujirea fata de Hristos? pai si freddy mercury avea o voce de inger si te face sa plangi si acum dar asta inseamna ca tre sa-l pun ca exemplu de urmat? pai tu crezi ca ortodoxia e o omleta sa faca ce vrea fiecare dupa cum il taie capul ca pana la urma tot omleta iese?
sfintii parinti au murit in biserica cu crucea in mana si noi lasam pe hampti/dampti astia sa ne explice cum e cu Hristos? cat de naiv trebuie sa fii ca sa-ti dai seama ca nu e in regula? ca Hristos nu se impartaseste cu tulburare... ori astia tocmai asta fac. tulbura lumea tocmai cu lucruri sensibile. si unde e tulburare, asculta-ma bine, nu e Dumnezeu ci dracul in persoana...
asa ca nu-i mai tine partea degeaba. nu-i judeca nimeni ci doar te trage de maneca sa intelegi fratioare ca is rataciti tare si ei si adunarea aia revolutionara din biserica... atunci au avut revelatii de strigau asa la raspunsuri de parca il ascultau pe ceausescu spunandu-le de realizarile noului cincinal? abia atunci au inteles ca Dumnezeu exista?
hai ma, ma lasi?!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #109  
Vechi 02.05.2009, 16:27:56
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Acum mi-am adus aminte de un lucru: ca nu ar trebui sa judecam preotii, indiferent in ce pacate ar cadea ei. Oare acum nu-l judecam pe acest preot?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 02.05.2009, 21:28:25
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Acum mi-am adus aminte de un lucru: ca nu ar trebui sa judecam preotii, indiferent in ce pacate ar cadea ei. Oare acum nu-l judecam pe acest preot?
nu trebuie judecat omul insa trebuie aratat pacatul...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Canoanele: casatoria ortodox eretic spre_rasarit Generalitati 0 23.01.2012 03:12:47
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 21:03:55
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 23:58:33
Este oare si Badilita un eretic? grecu Biserica Ortodoxa Romana 44 12.06.2008 02:18:15