Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 08.12.2010, 17:32:23
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

"Eu nu am de unde sa stiu acest lucru!
Sau te indoiesti cumva de vorbele Mantuitorului nostru, cum ca numai Tatal din ceruri stie exact cand vine ceasul sfarsitului lumii acesteia!
Si daca nu stie nimeni, eu te intreb, de ce ma inveti sa nu fac nimic pentru ca este prea tarziu?"

Eu nu la sfarsitul lumii m-am referit cand spuneam ca e prea tarziu pt astfel de atitudini (gen brosuri, cuvantari, etc).. Eu am vrut sa subliniez faptul ca la cum este societatea intreaga in ansamblul ei de corupta, de totala lepadare de Dumnezeu, nu astfel de actiuni duc la folosul celui cazut sau celui nestiutor, ci VIETUIREA CONCRETA SI PRACTICA A NOASTRA, A FIECARUIA INTRU HRISTOS., IMPLINIREA DE FIECARE IN PARTE A PORUNCILOR LUI DUMNEZEU!.
Daca ai fi avut initiativa asta acum 20 de ani era ok, atunci fiind timpul pt astfel de actiuni, si daca stai bine si te gandesti sa vezi in ce fel s-a degradat societatea in anasamblul ei (CU NOI INSINE FACAND PARTE DIN ACESTA SOCIETATE!!!), vei constata ca nu mai faci nimic bun spre zidirea celui cazut vremelnic in pacat sau celui in nestiinta, panandu-l sa citeasca o brosura.
Lucrurile acestea se intreapta DOAR PRIN MULTA RUGACIUNE PT FRATELE / SORA RESPECTIVA, PRECUM SI PRIN TRAIREA PERSONALA A CELOR CE VREM SA LE SPUNEM.

Legat de Parintele Duhovnic ca si model crestin..
Cu siguranta este un prim model, dar cum sublinia si persoana pt care era aceasta postare ce mi-ai reamintit-o si mie, PARINTELE DUHOVNIC NU E MAMA.
Ce se vroia a se spune aici?
De ce sora a spus si pe buna dreptate asa e, constatam cu totii ca lipsesc adevaratele pilde., adevaratele faimilii crestinesti..
Eu insumi cunosc fff putine cazuri de acest fel in care familia IL are ca si "temelie" in toate pe Hristos., si se osarduiesc sa traiasca crestineste..
De aceea eu "am intors" problema in noi insine, pt ca daca fiecare dintre noi am fi asa cum trebuie sa fim ca si crestini, nu ar mai fi aspecte de genul celor semnalate de tine decat fff rar, iar crestinismul, ca mod de viata si vietuire in societate ar fi regula, nu exceptia de la regula, asa cum, din pacate se intampla azi..

Daca fiecare dintre noi am fi o lumina pt ceilalti, lumea si societatea nu ar mai fi ajuns in gradul asta de apostazie...
Si aici fiecare avem, din pacate "rolul" nostru negativ in raspandirea raului in lume, in primul rand prin propiile pacate, si apoi prin NELUCRAREA BINELUI CATRE APROAPELE., fapt pt care vom fi si judecati..

"Eu una inca nu stiu un lucru, in primul rand pe langa ascultarea de duhovnic, sa pot face ceva fara de rugaciune!
Cu atat mai mult schimbarea sinelui! Si oricum toate se intrepatrund!
Dar cel mai bine intraba-ti duhovnicul! "

"ORICINE VA VOI SA VINA DUPA MINE, SA SE LEPEDE DE SINE, SA-SI IA CRUCEA SA IN TOATE ZILELE SI SA-MI URMEZE MIE" (LUCA 9 , 23).
Deci, sora Simona, LEPADAREA DE SINE NE ESTE PORUNCA!!!., noi trebuie sa ne osarduim sa ne lepadam permanent de omul cel vechi, cel pacatos si sa ne reinnoim intru Hristos!


"In nici un caz luand decizii de capul nostru, dupa cum tu din pacate sugerezi"

Eu te intrebam cum vrei sa combati orice neoranduiala care apare? Prin tiparirea de brosuri?

Repet, daca te-a deranjat atat de mult horoscopul, de ce nu ai ales sa-i dai in judecata pe cei ce difuseaza asta?

Daca te-a deranjat ca o femeie nu sta la locul ei in biserica, aminteste-ti de cate ori tu insati nu ai stat la locul tau in biserica.. si daca vrei sa nu mai stea acolo ROAGA-TE PT EA SI APOI, DE FIECARE DATA TU INSATI SA STAI LA LOCUL TAU IN BISERICA..

Daca ai vazut muncitori care injura si fumeaza in curtea (incinta) bisericii, decat sa te smintesti si sa judeci, de ce nu ai spus in gandul tau: "Iarta-i Doamne, caci nu stiu ce fac!"?!

Daca iarasi in biserica ai fazut femei cu capul descoperit sau cu fuste mulate de ce nu ai cumparat fuste decente sau baticuri si a doua oara cand se repeta "gresala" te duceai frumos la sora si-i dadeai fusta si batic, spunandu-i : "Soro, cred ca astazi ai uitat acasa baticul si cu siguranta vii din oras si nu ai mai ajuns pe acasa sa te schimbi, uite eu am din intamplare la mine un batic in plus si chiar si o fusta decenta pe care ti le daruiesc din toata inima. Iertare sora! Doamne ajuta!"

Oare nu crezi ca procedand asa ai putea (cu ajutorul lui Dumnezeu) sa schimbi in bine acea persoana, decat sa-i daruiesti o brosura pe care sunt slabe sanse sa le citeasca?!


"Grea vorba ai zis aici frate!!!!
Miroase a ecumenism!!!!!!!
Grija mare!"

NU JUDECA PT A NU FI JUDECATA, SORA!
NU MA CUNOSTI, NICI FIZIC, NICI DUHOVNICESTE, MAI BINE ROAGA-TE LUI HRISTOS DUMNEZEU PT A NU CADEA IN EREZIA ECUMENISMULUI, NICI EU, NICI TU SI NICI UNUL DINTRE ADEVARATII CRESTINI!

Si daca eu am dat asemenea exemple despre ce trebuie facut dupa mintea mea ingreunata de patimi, nu inseamna ca sunt cele mai bune., sau cele mai folositoare..
Eu insumi nu fac cele ce am scris aici, dar cred ca doar asa se poate aduce un cat de mic folos pt sufletul celor ce fie nu cunosc dreapta randuiala a ortodoxiei, fie sunt vremelnic cazuti de la Adevar..

Doamne ajuta!
Iertare!
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #242  
Vechi 08.12.2010, 21:47:10
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
NU JUDECA PT A NU FI JUDECATA, SORA!
NU MA CUNOSTI, NICI FIZIC, NICI DUHOVNICESTE...
Inainte de toate, iarta-ma ca te-am judecat! Am gresit!
Nu te cunosc si daca te-asi cunoaste acelasi pacat ar fi judecandu-te!

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Eu nu la sfarsitul lumii m-am referit cand spuneam ca e prea tarziu pt astfel de atitudini (gen brosuri, cuvantari, etc).. Eu am vrut sa subliniez faptul ca la cum este societatea intreaga in ansamblul ei de corupta, de totala lepadare de Dumnezeu, nu astfel de actiuni duc la folosul celui cazut sau celui nestiutor...
Da-mi voie sa te citez si sa-ti spun ca si mintea mea este ingreunata de patimi si nu inseamna ca ideile mele sunt cele mai bune sau sunt cele mai folositoare...dar, desi risc sa ma repet hai sa lasam Biserica sa decida asta!!!!!
Este doar o simpla propunere, in definitiv de ce te deranjeaza atat de tare?
Daca asi fi propus sa dansam in timp ce corul canta, la fel ca si in unele confesiuni, mai intelegeam!!!!!!!!
Nu esti de acord, ok Iti respect parerea!

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Daca ai fi avut initiativa asta acum 20 de ani era ok, atunci fiind timpul pt astfel de actiuni, si daca stai bine si te gandesti sa vezi in ce fel s-a degradat societatea in anasamblul ei (CU NOI INSINE FACAND PARTE DIN ACESTA SOCIETATE!!!), vei constata ca nu mai faci nimic bun spre zidirea celui cazut vremelnic in pacat sau celui in nestiinta, panandu-l sa citeasca o brosura...
Societatea s-a degradat, altii intre timp au venit pe drumul cel bun si exact in acelasi timp, doar ca invers proportional!

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Legat de Parintele Duhovnic ca si model crestin..
Cu siguranta este un prim model, dar cum sublinia si persoana pt care era aceasta postare ce mi-ai reamintit-o si mie, PARINTELE DUHOVNIC NU E MAMA.
Ce se vroia a se spune aici?
Iarta-ma, dar iar iti voi spune, ca cel mai bun raspuns pentru tine este raspunsul Duhovnicului tau!
Nu este subiectul acestui topic, doar atat pot sa-ti spun: cunosc un caz concret in care o mama fiind mai putin stiutoare in cele duhovnicesti, a ajuns, prin mila lui Dumnezeu, la un duhovnic pe care ea la simtit potrivit cu firea ei.
Ei bine, facand ascultare atat cat putea ea, incet schimbandu-se in bine, a realizat ca odata cu schimbarile ei si copilul ei se schimba in mod miraculos. Nu spun ca nu au existat incercari si caderi, caci ispita este deja peste puterile parintilor, care constata uneori neputinciosi cum copii le aluneca prin degete.Ci vorbesc de atitudinea schimbata a copilului fata de aceste ispite. Daca in trecut le accepta si chiar intra in aproape orice bucluc, astazi le judeca si se fereste si mai mult de atat mai opreste si pe prietenii lui sa mai pacatuiasca.
Si te intreb eu, cine a fost mama din acest caz?

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Repet, daca te-a deranjat atat de mult horoscopul, de ce nu ai ales sa-i dai in judecata pe cei ce difuseaza asta?
Repet, eu de una singura nu pot face nimic. Cu atat mai mult in acest caz, asa cum bine a mentionat o sora ortodoxa pe acest thread – citez din memorie – s-a ajuns astazi in loc de salut sa te intrebe semenul tau in ce zodie esti? Daca nici conotatia aceasta nu iti este suficienta, no comment!

La spusele mele:
Grea vorba ai zis aici frate!!!!
Miroase a ecumenism!!!!!!!
Grija mare!
Ofer aceasta explicatie: orice intentie buna si orice actiune care au legatura cu credinta noastra si care nu are acordul Bisericii Ortodoxe nu este buna. Mai departe, daca tu nu faci ascultare sau daca socotesti pe mai departe sa actionezi fara a intreba, oricat de justificata ti se pare atitudinea, eu dupa cunostiintele mele, se numeste ratacire.
Daca, concomitent, mai are loc si schimbarea sinelui in Hristos, acela nu mai este cine crezi tu ca este!!! De aceia am si spus ca miroase a ecumenism si nicidecum nu am spus ca esti de partea ecumenismului. Eu una ma gandesc ca ai facut o alaturare cam nefericita a acestor lucruri. Sa sti ca eu am gresit pe acest topic, si am facut vreo doua gafe (nu intelege ca tu ai facut o gafa – eu am facut) fara sa realizez fie din graba, fie din neatentie, fie din nestiinta! Acuma ce sa fac? M-am rusinat si am dres situatia! Se intampla tuturor! Hai sa trecem peste asta...
Iertare daca gresesc si iertare daca iti gresesc!!!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #243  
Vechi 10.12.2010, 13:35:06
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

http://www.crestinortodox.ro/editori...la-122577.html
Reply With Quote
  #244  
Vechi 10.12.2010, 13:42:12
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu am impresia ca vrei celebritate cu acest topic,pe care il intimzi nejustificat de mult.Alta tema nu ti-a mai atras atentia?

Ca sa rezolvam intr-un fel acest topic,propun urmatoarea tema de gandire: Crestinul trebuie sa faca ceea ce este scris in Evanghelie si ceea ce ii spune Biserica...Daca acestea doua nu pomenesc,din cate stiu eu,despre asemenea atitudini fata de aproapele nostru,de ce sa inventam noi una?

Eu stiu doar de pilda samarineanului milostiv din Evanghelie,dar o pilda in care sa le aratam altora ca gresesc eu nu cunosc.Nu stiu de ce ar trebui inventata ,sau propusa de un mirean!!!

Mai stiu de barna din ochiul nostru...
Deci la judecata vom da socoteala despre purtarea si indreptarea noastra,nu daca i-am "indreptat" pe altii...
Si mai stiu ca trebuie sa respectam poruncile date noua,nu sa inventam altele noi...
Reply With Quote
  #245  
Vechi 10.12.2010, 16:45:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Haideti sa luam atitudine impotriva noastra insine. Sunt multe aspecte cuprinse in indreptarele de spovedanie, deci tema aceasta ne ia mult timp.

Desigur, extremele trebuie evitate. Nu suntem mai atenti la aproapele decat la noi insine, dar nici nu e laudabil sa-l lasam pe acesta in ghearele talharilor. Intotdeauna e bine sa fim atenti sa nu cadem si noi in vreo ispita ori in vreun pacat finut care ne poate duce la pierzare pe noi insine.

Orice fapta placuta lui Dumnezeu poate fi insotita si de ispite. Marturisitorii sunt incercati ca argintul in cuptorul ispitelor pentru a se smeri. Daca dupa ce am facut o observatie cuiva simtim mandria, e semn ca undeva am gresit, fie si cu gandul!

Dreptatea noastra este ca o carpa lepadata in fata lui Dumnezeu. Dreptatea lui Dumnezeu e cea care conteaza. In flimul ,,Ostrovul'', parintelui Anatolie multi ii faceau observatii, nestiind ca el isi luase asupra-i aspra nevointa a nebuniei pentru Hristos. Cel care a fost hulit pentru neoranduieli, a ajuns sa-si calauzeasca staretul spre mantuire prin mijloace nu tocmai elegante! Dumnezeu sa ne ajute sa-L cinstim cum se cuvine si sa ne arate cand sa vorbim si cand sa tacem. Caci atat tacerea cat si vorbirea pot avea calitati si defecte.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 10.12.2010, 19:25:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
" Mantuitorul nu a facut compromisuri . . . " ! Bun articolul lui Adrian ! Multumiri pentru link !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #247  
Vechi 10.12.2010, 20:09:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Iarta-ma, dar iar iti voi spune, ca cel mai bun raspuns pentru tine este raspunsul Duhovnicului tau!
Nu este subiectul acestui topic, doar atat pot sa-ti spun: cunosc un caz concret in care o mama fiind mai putin stiutoare in cele duhovnicesti, a ajuns, prin mila lui Dumnezeu, la un duhovnic pe care ea la simtit potrivit cu firea ei.
Ei bine, facand ascultare atat cat putea ea, incet schimbandu-se in bine, a realizat ca odata cu schimbarile ei si copilul ei se schimba in mod miraculos. Nu spun ca nu au existat incercari si caderi, caci ispita este deja peste puterile parintilor, care constata uneori neputinciosi cum copii le aluneca prin degete.Ci vorbesc de atitudinea schimbata a copilului fata de aceste ispite. Daca in trecut le accepta si chiar intra in aproape orice bucluc, astazi le judeca si se fereste si mai mult de atat mai opreste si pe prietenii lui sa mai pacatuiasca.
Si te intreb eu, cine a fost mama din acest caz?
Doamne ajuta!
Deoarece eu am deschis discutia despre modelul mamei crestine, simt nevoia sa explic.
Evident ca pentru orice problema mergi la duhovnic pentru sfat. Nu contest.
Fiul meu cel mare nu vine de buna voie la biserica, ceea ce e o mare problema, ca nu vreau sa-l fortez. La slujba zice ca se plictiseste, vrea sa stea pe scaun, balangane picioarele, cauta alti copii sa stea de vorba etc...

Duhovnicul spune: explica-i cu multa dragoste, dar cu multa, multa dragoste etc.. Efect zero.

Apoi citesc din memoriile unui calugar imbunatatit (scuze, nu-mi amintesc in in acest moment exact) care relata ca mama lui ducea copiii la biserica, acestia se plangeau de una, de alta, ca-i dor picioarele si au obosit. Iar mama le raspundea: "tu nu stii sa te rogi. Durerea ta de picioare este rugaciunea ta catre Dumnezeu."

Duminica urmatoare, aceeasi discutie cu fiul meu care vrea sa stea pe scaun in timpul Liturghiei.. ii explic cu frumosul ca este urat, ca ne rugam si nu stam pe scaun in timpul rugaciunii etc.. degeaba.
Apoi ii spun: "aceasta este rugaciunea ta pentru Dumnezeu: sa stai drept si sa asculti ce spune preotul".
Extraordinara transformare: a stat copilul drept si se straduia sa urmareasca slujba.
Cat de simple sunt lucrurile! Cat de simple!
Cum de alti oameni stiau ce sa spuna cu zeci de ani in urma, dar noi azi ne pierdem in cuvinte, dar solutiile firesti nu le mai gasim.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 10.12.2010, 21:17:10
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Sora Simona,

Am incredere ca esti o persoana matura si din punct de vedere duhovnicesc, nu doar al varstei..

Nu pot sa cred insa ca speri ca BOR sa "te bage in seama" si mai ales sa scoata o brosura cu sfaturi generale de comportament in Biserica..
Vreau sa cred ca nu esti asa de "infantila" (si nu vreau sa te simti jicnita spunandu-ti astfel, dar e cel mai "usor" cuvant ce-mi vine acum la indemana) sa speri si sa astepti asta de la BOR acum, cand sunt atatea probleme..

Sa-ti dau doar un singur exemplu: de vreo 3 ani si ceva Parintele Justin Parvu a reusit sa stranga peste 1 000 000 (un milion) de semnaturi sa trimita la Patriarhie si la Presedentie in privinta renuntarii obligatiei tarii noastre de a adopta actele de identitate..
Care crezi ca a fost rezultatul?., care crezi ca a fost raspunsul Patriarhiei si al BOR-ului?!
Si era vb de peste 1 milion de semnaturi si de Parintele Justin., de al carui har nu cred ca se indoieste cineva..

In plus, aceste regului de comportament crestin exista deja, dupa cum probabil stiai sau ai aflat din postarile de-aici, si in indreptarele de spovedanie.., care de cele mai multe ori stau pe la pangare mult si bine...

Si-apoi, trebuie musai sa reinventam roata?!
Trebuie sa ne credem mai destepti decat marii duhovnici ai acestei tari?
Cine suntem noi, sa "ne permitem" sa indreptam pe cineva, ATATA TIMP CAT NOI INSINE CADEM IN ACELEASI PACATE?!

Iata vb tale:
"La spusele mele:
Grea vorba ai zis aici frate!!!!
Miroase a ecumenism!!!!!!!
Grija mare!
Ofer aceasta explicatie: orice intentie buna si orice actiune care au legatura cu credinta noastra si care nu are acordul Bisericii Ortodoxe nu este buna. Mai departe, daca tu nu faci ascultare sau daca socotesti pe mai departe sa actionezi fara a intreba, oricat de justificata ti se pare atitudinea, eu dupa cunostiintele mele, se numeste ratacire."

Chiar asa sa fie, oare?!
Adica cum, soro, daca eu vad un flamand nu pot sa-i dau o bucata de paine pana nu am "acordul" Bisericii?!
Daca un sarac imi cere o bucata de paine, sau ceva de imbracat, sau cativa bani, eu nu am voi sa-i dau pana nu am acordul BOR?!!

Daca eu ii dau un batic sau o fusta celei ce din nestiinta sau din cadere vine in Biserica fara ele, inseamna ca sunt in ratacire?!

DE CAND TREBUIE SA AM BLAGOSLOVENIE DE LA DUHOVNIC SAU DE LA BOR PT A-MI AJUTA APROAPELE?!!!

Asa ai citit in pilda samarineanului?!
Asa trebuie sa faca un crestin?!

Iata alte spuse de tine:
"Daca, concomitent, mai are loc si schimbarea sinelui in Hristos, acela nu mai este cine crezi tu ca este!!! De aceia am si spus ca miroase a ecumenism si nicidecum nu am spus ca esti de partea ecumenismului. Eu una ma gandesc ca ai facut o alaturare cam nefericita a acestor lucruri"

Deci ecumenismul este, din punctul tau de vedre "schimbarea sinelui in Hristos" ?!!
Serios?!!
Eu parca stiam altfel..

Iata alta:
"Repet, eu de una singura nu pot face nimic. Cu atat mai mult in acest caz, asa cum bine a mentionat o sora ortodoxa pe acest thread – citez din memorie – s-a ajuns astazi in loc de salut sa te intrebe semenul tau in ce zodie esti? Daca nici conotatia aceasta nu iti este suficienta, no comment!"

SI CE-AI FACUT TU CONCRET SA NU SE AJUNGA AICI?!!

Iata pasii ce un crestin trebuie sa-i urmeze:

1. EXEMPLUL PERSONAL - FII TU INSATI CEEA CE VREI SA SCHIMBI!!!

2. RUGACIUNEA PT FRATELE SAU SORA CAZUTA VREMELNIC SAU AFLATA IN NESTIINTA

3. SMERENIA - DACA N-AI SMERENIE AJUNGI SA SPUI "DOAMNE ITI MULTUMESC CA EU NU SUNT CA ACELA!" SI STII CA ASTA NU E BINEPLACUT INAINTEA LUI DUMNEZEU

4. ATITUDINEA PERSONALA: VAD O NERANDUIALA, URMEZ PASII DE MAI SUS SI CU MULTA DRAGOSTE AJUTI PE CEL CAZUT SI CU MARE GRIJA , "ASTFEL INCAT SA NU CAZI SI TU IN ISPITA".

Ce crezi ca rezolvi daca ai semnalat toate cele vazute de tine si le-ai postat aici?
Ce ai facut tu insati sa intrepti pe cineva?
Sper sa recitesti acest topic si sa observi ca in afara de foarte putine persoane care chiar au avut pareri pertinente, restul e doar o "inutila disputa" de orgolii din care NU ARE NIMENI DE CASTIGAT, CU EXCEPTIA DIAVOLULUI CARE VEDE CA SI-A ATINS SCOPUL...

Nu era mai bine ca in acest timp ce l-ai petrecut pe-aici sa faci ceva CONCRET in priviinta lucrurilor ce le-ai semnalat?!!
Nu era mai folositor pt cel cazut sau nestiutor sa-i spui o vb inteleapta, si sa-i exemplifici prin propria traire ca asa e cel mai bine?!

Fireste, e greu de acceptat ca suntem pacatosi..
FFF GREU!!!
Nu ne lasa dracul mandriei sa ne smerim gandindu-ne ca noi insine suntem mai rai si mai pacatosi decat cei pe care vrem sa-i schimbam..
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #249  
Vechi 10.12.2010, 21:19:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Draga Glykys. Imi pare tare tare rau daca te-am ispitit/smintit cu ceva!
Iarta-ma si iertati-ma toti cei pe care i-am smintit cu ceva sau daca am aruncat o vorba mai grea si v-am mahnit inima!
Nu am intentionat deloc sa fac asta! Ar fi o prea grea povara pentru mine!

Eu te rog sa ma ierti.
Demersul tau pare bun, dar trebuie atentie la scopul / finalitatea lui! Mie mi s-a parut, in anumite situatii, ca prea vrem sa ne aratam buni crestini in lucrurile mici, numai pentru a ne hrani, mai mult sau mai putin inconstient, dracul mandriei din noi, dupa cum spunea cineva mai sus, si pentru a ne consola ca ne-am facut datoria de crestini. Nu vom izbuti sa schimbam pe nimeni, daca noi nu ne vom schimba. Ortodoxia se traieste, nu se trambiteaza si se scrie in brosuri. Asta e parerea mea si imi cer iertare daca am smintit pe cineva cu ea, pentru ca, asa cum se vede foarte clar, eu sunt prima victima a mandriei.

Iar modele exista, numai ca nu avem noi ochi sa le vedem.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 11.12.2010, 02:05:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In lipsa unui moderator, discugtiile le conduce initiatorul topicului. Simona a aratat mai degraba respect raspunzand celor care au postat. Felicitari, Simona!
Dealtfel exista carti cu aceste reguli, care trebuie respectate, cand mergem la biserica. Una dintre carti este a Pr. protosinghel Nicodim Mandita, iar de curand am cumparat de la Sihastria, atat pentru familia mea, dar si pentru prieteni (!), cartea Arhim. Ioanichie Balan "Calauza ortodoxa in Biserica". Cu siguranta sunt mai multe titluri. Timp sa ne luam sa le citim si sa le urmam.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
atitudine, indiferenta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog haideti sa intindem iar mana mara2008 Umanitare 0 17.12.2010 05:40:54
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
Haideti sa ne cunoastem reciproc. Bine v-am gasit. Remus-Emilian Stiri, actualitati, anunturi 3 19.01.2007 23:22:02