Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2015, 10:51:01
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Din nou stiinta, pe care multi oameni se jura si o considera stalpul de temelie pentru tot, si-a aratat inconsistenta. Ce parere aveti?
E foarte, foarte simplu.Oamenii de stiinta au nevoie de pretexte pt a-si
justifica existenta, plata facturilor, educatia plozilor lor, etc.
Prin urmare este nevoie de "proiecte" ce trebuie sa aiba la baza "noi directii"
de cercetare, cu tente "inovative" care sa trezeasca interesul financiar al
celor punga mare.

Si atunci se inventeaza o chestie, pentru care se mananca foarte mult...
hartie igienica.

De altfel, lumea academica colcaie de astfel de "cercetatori" .Mai bine spus
cersetori-moderni de bani.Termite.Nu produc nimic, sau produc doar
"gunoaie" intelectuale, dar in schimb se pricep sa goleasca buzunarele altora.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2015, 14:31:07
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

abab, lumina stelelor indepartate nu este proba ultima si infalibila, daca asa ar fi, atunci noi nu am mai crede ca universul are 6000 de ani. Uite aici niste articole interesante despre ceea ce spui tu:

http://creation.com/starlight-and-ti...r-breakthrough

https://answersingenesis.org/astrono...iverse-is-old/

Chiar si varianta pentru copii: https://answersingenesis.org/kids/as...ht-years-away/

Ce rezulta de aici? Ca in stiinta, din nou, parerile sunt impartite si lucrurile sigure care sunt? Pana la urma toate tin de parerile personale. Cand eram agnostic (am zis ca eram ateu dar nu chiar...) nu ma gandeam la lucrurile astea, dar acum nu pot sa ma uit la lumea care ma inconjoara si sa cred ca suntem doar un accident cosmic si existenta noastra este fortuita. Oricate explicatii "stiintifice" as primi nu mai sunt orb ca si inainte, nu mai pot concepe viata drept fiind fortuita si nesemnificativa. Totul este prea minunat in jurul meu si in jurul nostru, imi vine sa plang cand ma uit in jur cand sunt pe camp, acum ca vine primavara si ma uit la cat de frumoasa e lumea lui Dumnezeu, si asta fiind in stare cazuta datorita pacatului! Imaginati-va cum ar fi ca la inceput?...

Last edited by Wryetui; 17.03.2015 at 14:48:48.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2015, 15:02:48
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din varianta pentru copii:
"When we hear the term light-year, we need to realize it is not a measure of time but a measure of distance, telling us how far away something is. Distant stars and galaxies might be millions of light-years away, but that doesn’t mean that it took millions of years for the light to get here, it just means it is really far away!"

Vezi, asta nu-mi place la site-urile de genul. Distorsioneaza definitiile si fizica ca sa se potriveasca pe crezul lor.

Prin definitie, anul lumina este distanta pe care lumina o parcurge intr-un an. Daca un obiect este la un milion de ani lumina departare, atunci categoric inseamna ca luminii i-a luat un milion de ani ca sa ajunga pe pamant. Ba chiar daca mai iei in calcul ca vidul din spatiu nu este un vid perfect, atunci poti zice ca i-a luat chiar un pic mai mult luminii sa ajunga aici.


Iar in legatura cu celelalte site-uri, primul de la creation.com face reclame la o carte, fara sa aduca agrumente solide. Daca intr-adevar ar fi fost dilatarea timpului un factor, atunci nu ar fi fost de ajuns ca noi sa vedem obiecte la miliarde de ani lumina departare, decat daca ne-am fi aflat intr-o gaura neagra, ceea ce nu este cazul.

Iar de la celalalt, zice ca "modelul Big Bang are probleme cu lumina, deci argumentul luminii pentru varsta universului nu este bun". Ce legatura are Big Bang-ul cu varsta universului?

Last edited by abaaaabbbb63; 17.03.2015 at 15:15:28.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.03.2015, 15:32:54
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
https://nz.news.yahoo.com/a/-/mp/264...-no-beginning/

Din nou stiinta, pe care multi oameni se jura si o considera stalpul de temelie pentru tot, si-a aratat inconsistenta. Ce parere aveti? Credeti ca ar trebui sa ne lasam de nascociri omenesti si sa ascultam de Cuvantul lui Dumnezeu?
Știința nu este o listă de adevăruri care la un moment dat au fost formulate și așa vor rămâne până în veci, ci este un studiu dinamic și continuu a realității.
Adică ea se schimbă tot timpul în funcție de noile cercetări ce se fac și de noile dovezi aduse.

Dacă la un moment dat vine cineva cu o teorie ce împacă totul (relativitatea și mecanica cuantică) și se dovedește că Big Bang nu mai este valabilă nu este nimic absurd în asta, nu înseamnă că știința a greșit și că este inconsistentă ci că au fost aduse dovezi noi iar percepția despre originea universului se va schimba în prealabil. Este perfect normal.

Și da știința este „stâlpul de temelie” pentru tot, cum vrei să o numești tu. Dacă nu ar fi știința nu ar fi posibil să hrănim 7miliarde de oameni care există acum pe pământ, să avem o viață așa de lungă, să conversăm acum la sute de km unul de altu sau să avem lumină în case când soarele apune.

Ești un ipocrit când faci astfel de posturi iar tu te bucuri de toate roadele științei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.03.2015, 15:38:56
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Iar eu iti spun ca daca nu ar fi fost Dumnezeu nu am fi fost capabili de toate lucrurile astea, nici sa respiram, nici sa vorbim, nici sa traim, nici sa ne hranim
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.03.2015, 15:40:16
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Wry si Alin Zaharia, aveti amandoi mare dreptate. Adevarul este intotdeauna la mijloc!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.03.2015, 15:46:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Wry si Alin Zaharia, aveti amandoi mare dreptate. Adevarul este intotdeauna la mijloc!
Si eu?

Bine, am plecat
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.03.2015, 15:58:18
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Ești un ipocrit când faci astfel de posturi iar tu te bucuri de toate roadele științei.
Ipocrit nu; poate doar zdravăn presat de timp (de propria așezare/organizare a timpului, mai precis). Nu își găsește minutul ori clipa
pentru un strop de recunoștință. Ca mai toată lumea, dealtfel.
Deh, avatarurile lumii ăsteia pururea alergînde în care suntem prinși cu toții!... Fiecare aleargă să apuce.
Și până să mulțumească pentru ce a prins, aleargă iarăși. (De parcă zice mereu cineva în noi un "P.F. Start!" turbat.)
Și tot așa...

De unde clipa aia rară pentru recunoștință?
A trăi înseamnă a o tuli!....:)))
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.03.2015, 16:36:32
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

In acelasi fel as putea sa te numesc pe tine ipocrit, deoarece nu te bucuri de cele ce ti-au fost date de Dumnezeu. Puteai trai fara stiinta, nu asa bine ca acum, dar puteai, dar fara Dumnezeu nu erai nimic. Spui ca sunt un ipocrit pentru ca nu ii multumesc stiintei, de parca ar fi un idol sau un dumnezeu caruia ar trebuia sa ma inchin. Ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca a inspirat si a ingaduit ca oamenii sa descopere stiinta si toate aceste lucruri minunate care ne ajuta sa intelegem minunatiile facute de El, desi multi cred ca s-au facut singure...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.03.2015, 17:21:48
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Spui ca sunt un ipocrit pentru ca nu ii multumesc stiintei, de parca ar fi un idol sau un dumnezeu caruia ar trebuia sa ma inchin.
Îmi pui cuvinte în gură, eu nu am zis așaceva.
Nu îmi pasă cui îi mulțumești sau nu, asta nici nu are de a face nimic cu ipocrizia, ești ipocrit pentru că nu practici cea ce propăvăduiești.
Reply With Quote
Răspunde