Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 12.08.2011, 22:32:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
aici gresesti ca judeci omeneste .... femeia e mai credincioasa decit barbatul ei ... ce a zis iisus ? ... cine isi va lasa , mama , tata , sora , etc si ce va face si ce se va intimpla? asta e o posibilitate

a doua posibilitate .... citi dintre cei care se casatoresc STIU DESPRE EI DESTULE SAU DESPRE CELALALT incit sa vada DACA POT DEVENI UN SINGUR TRUP ? stiu ca acum imi veti sari in cap dar va astept .....
asadar DE UNDE STII INAINTE DE CASATORIE CA CEL SAU CEA E SORTITA DE DUMNEZEU SA ITI FIE SOTIE SAU SOT SI SA DEVENITI UNU SINGUR TRUP????? citi dintre voi va spovediti inainte cind alegeti si aveti credinta ca ati ales bine?pot sa pun miliarde de intrebari ..... e foarte usor sa judeci lucrurile cind nu esti in situatiile respective ..... asadar eu inteleg taina CARE ESTE DEOSEBITA , dar NU SE APLICA NEVREDNICIEI NOASTRE .....
MULTA IUBIRE
ps acum o sa inceapa un atac in bloc asupra mea din partea voastra si in special din partea ortodoxa , dar va astept cu drag sa discutam ....
multa iubire

Credinta nu se vadeste in fuste lungi si pelerinaje, ci in jertfa si in fapte bune, orientate atat asupra lui Dumnezeu, cat si a aproapelui. Nu exista, dupa parerea mea, o dihotomie intre aproape si Dumnezeu, pe care sa il prefer, pe Dumnezeu in defavoarea aproapelui sau pe aproapele in defavoarea lui Dumnezeu. Lucrurile se imbina. Iubindu-mi sotul si avand grija de el (in toate aspectele) inseamna ca Il iubesc pe Dumnezeu, care a randuit sa mi-l dea. A, ca trebuie sa Il iubesti pe Dumnezeu din toate puterile tale, iar peaproapele tau doar (doar!!!) ca pe tine insuti, e altceva. Daca Il iubesti pe Dumnezeu nu nesocotesti Taina casatoriei, pe care El a infintat-o si juramantul din biserica. Daca iti iubesti sotul ca pe tine insuti, nu ramai indiferenta si nu il scoti din lumea ta - era un caz extrem cel relatat, cuplul ajunsese la divort din cauza ca sotia nu isi mai indpelinea datoriile de sotie (din toate aspectele).

Da, e o posibilitate, care se cheama CALUGARIE. E incompatibila cu casatoria, daca ai mers pe o cale, nu o parasesti ca aialalta e mai cu dichis.

A doua posibilitate - casatoria e cruce, o duci cu ajutorul lui Dumnezeu si la bine si la greu, nu dai bir cu fugitii cand nu mai e totul roz - nu sunt inca maritata, dar vorbesc din experienta celor din familie. Si bunica mea a fost o persoana foarte credincioasa si niciodata nu i-a zis bunicului: ma, ce pacatos / betiv / eretic esti, ce ma fac eu cu tine? Nu, a facut rugaciune, a tinut post pentru el si peste multi ani, a venit si el la credinta. A preferat sa piarda in fiecare duminica jumatate de slujba la biserica, pentru a veni la adoua jumatate cu toti ai casei, nu cum fac multele, sa fie ele de la sapte in biserica, iar sotii / copiii lor pot crapa, important e ca si-au facut ele datoria fata de Dumnezeu! Am zis un cuvant dur, dar asa e: casatoria e mantuire in doi, nu eu ma preocup de mantuirea mea cum stiusi tu de a ta, cum stii. Nu!
Fara sacrificiu nu merge nimic in lumea asta.

Si da, pentru a te casatori la biserica e necesara spovedania, ca asta devine o formalitate, ca si taina insasi, nu e de mirare.

Nu inteleg partea cu nevrednicia... adica mai bine traim in pacat decat sa ne casatorim cu nevrednicie? mai bine ne irosim ani din viata aiurea, incercand si cautand cai verzi pe pereti?pai nimeni nu e vrednic de nimic pe lumea asta, dar tot primim daruri (Harul care vine prin intermediul Sfintelor Taine=dar). De parca spovedania sau cununia nu e pentru tot omul pacatos, care nu mai vrea sa fie pacatos, ci numai pentru cei "vrednici"?

Si cum adica, "din partea voastra si in special din partea ortodoxa"? nu scrie ca esti ortodox? Aici nu ne atacam, discutam idei, ca sa nu fim unii pentru altii pricini de sminteala.
Mai scriu si maine, acum sunt pe fuga.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 12.08.2011, 23:49:47
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Un lucru este clar: concubinajul este pacat mare, nu exista gri in aceasta situatie. Este ca si a fi insarcinata: fie esti insarcinata, fie nu esti, nu exista "sunt 10% insarcinata."

Asta nu inseamna ca cei doi nu trebuie sa faca nimic in ceea ce priveste credinta. Acest pacat ii exclude de la a primi Sfanta Impartasanie pana ce remediaza situatia, dar nu le ridica obligatia de a posti cand spune Sf. Biserica, de a merge duminica la biserica, de a se ruga, etc. Fiindca acestea sunt lucruri, care, facute cum trebuie,predispun sufletul pentru a face voia lui Dumnezeu. Parerea mea este ca acei oameni cazuti in pacate grele trebuie incurajati sa se apropie de Dumnezeu in primul rand, pe cat de incomplet pot ei, incepand chiar si cu o mica rugaciune inainte de somn, si apoi va veni si lasarea pacatului. Numai fiind aproape de Dumnezeu ne dam seama cat de mare este chiar si cel mai mic pacat, dar un pacat atat de mare precum concubinajul... Departe de Dumnezeu nu iti dai seama de nimic, si fara Sf. Taine esti neimplinit.

Am citit undeva ca ideal este ca cei doi sa fie ambii credinciosi cand se casatoresc. Dar daca nu, sau daca numai unul este, macar sa fie atata respect in acea familie incat atunci cand unul dintre ei o ia pe calea credintei celalalt sa nu se opuna.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #143  
Vechi 13.08.2011, 02:07:58
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.191
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cred totusi ca putini dintre noi nu se incadreaza intr-o categorie sau alta. Majoritatea suntem undeva pe la mijloc. (nici nu suntem "in stare de har" nici in "cazuti intre talhari")
În realitate așa e cum spui dumneata. Pe internet însă suntem moraliști intransigenți, campioni ai abstracțiunilor pseudoteologice și mari apărători ai ethos-urilor creștine grandissime pe care nici măcar nu le experimentăm personal altfel decât livresc, fragmentar și gâfâit.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 13.08.2011, 13:17:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și care este, pe subiectul acesta, deosebirea dintre poziția catolică și poziția ortodoxă ?
Nici eu nu-mi dau seama care ar fi deosebirea majora.
Singurul lucru pe care l-am inteles atat de la dvs cat si de la Parintele este ca Postul fara spovedanie are valoare de regim alimentar.
In plus dvs ati zis la un moment dat ca prin spovedanie putem obtine "harul lucrator" care sa ne ajute sa nu mai pacatuim in continuare. Nu stiu daca asa se cheama si la noi fenomenul acesta, dar cred ca ni se poate intampla si noua.
Depinde in mare parte si de cum suntem "motivati" de catre duhovnic sa nu mai vrem sa pacatuim (uite cum am "patit" eu de exemplu de n-am mai fumat; si nu credeam vreodata ca o sa gasesc motivatia necesara pentru a lua aceasta decizie; nu ca n-ar exista argumente medicale irefutabile in acest sens, ci pt ca toti fumatorii au argumentatia lor proprii cum ca mai sunt si alte lucruri care-ti fac rau, etc...).

Acum eu nestiind exact care e "pozitia ortodoxa" fata de aceste "fenomene" care se petrec, pot doar sa mai formulez o supozitie, si chiar va rog sa ma corectati daca gresesc.
Am observat ca daca eu ma rog pentru ceva anume, am un necaz, o "pricina" si se intampla, intamplator, sa-i spun si parintelui despre necazul/dorinta mea, sunt sanse mai mari ca acel lucru sa se intample (sau sa se rezolve). Oare rugaciunea unui preot (pentru un enorias al lui) are mai multa "trecere" decat cea a oricarui dintre noi?

Last edited by fallen; 13.08.2011 at 13:23:58.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 13.08.2011, 15:13:38
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nici eu nu-mi dau seama care ar fi deosebirea majora
Acest raspuns al d-lui Mihnea Dragomir a continut, mi se pare, o mica stratagema, aceea de a muta discutia de la argumentele Pr. Gheorghe catre discutia deosebirii de invatatura in acest caz concret.

Am semnalat si eu mai sus o deosebire as zice nu majora, ci uriasa, intre invatatura catolica, pe care o explica dl. Dragomir si invatatura ortodoxa. Aceste invataturi catolice, promovate pe un forum ortodox, ar trebui, conform bunului simt - dupa cum arata Pr. Gheorghe, parere pe care o sustin - sa fie marcate ca atare. Este urat ca invataturile Sfantului Grigorie Palama, care urmeaza Sfintilor Parinti si intregii traditii a Bisericii Ortodoxe, invataturi oficiale ale Bisericii noastre, sa fie contrazise si anihilate prin inlocuirea lor cu invataturi catolice, tocmai pe un forum ortodox.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 13.08.2011, 19:14:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul

Am observat ca daca eu ma rog pentru ceva anume, am un necaz, o "pricina" si se intampla, intamplator, sa-i spun si parintelui despre necazul/dorinta mea, sunt sanse mai mari ca acel lucru sa se intample (sau sa se rezolve). Oare rugaciunea unui preot (pentru un enorias al lui) are mai multa "trecere" decat cea a oricarui dintre noi?
Si mie mi se intampla.
Rugaciunea unui drept valoreaza foarte mult. Sunt enoriasi si enoriasi si preoti si preoti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 13.08.2011, 20:11:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În realitate așa e cum spui dumneata. Pe internet însă suntem moraliști intransigenți, campioni ai abstracțiunilor pseudoteologice și mari apărători ai ethos-urilor creștine grandissime pe care nici măcar nu le experimentăm personal altfel decât livresc, fragmentar și gâfâit.
In realitate, cred ca relativ putini oameni sunt suta la suta credincioasi si mult mai putini, atei convinsi; cred cei mai multi oameni au momentele lor mai rare sau mai dese de indoiala.

Pe de alta parte, cred ca e aberant sa afirmi ca se poate sti cine merge in rai si cine nu;

In ce priveste disputa care s-a iscat intre catolici si ortodocsi, iarasi nu prea are sens, ca doar n-o sa mearga unii cu totii in rai iar ceilalti in iad.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 13.08.2011, 20:27:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si mie mi se intampla.
Rugaciunea unui drept valoreaza foarte mult. Sunt enoriasi si enoriasi si preoti si preoti.
Abia astept sa-l intreb pe parinte daca a facut ceva in acest sens... si daca a facut-o o sa-l rog s-o mai faca.

Mi se pare ca am auzit ca exista posibilitatea sa te rogi special pentru ca sa ti se descopere voia Domnului (sau poate e doar o speranta de-a mea zadarnica).

Sunt si printre noi multi care sustin ca totul tine doar de alegerile noastre, dar problema mea cea mai mare este ca nu prea pot sa fac alegeri.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 13.08.2011, 21:04:54
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Credinta nu se vadeste in fuste lungi si pelerinaje, ci in jertfa si in fapte bune, orientate atat asupra lui Dumnezeu, cat si a aproapelui. Nu exista, dupa parerea mea, o dihotomie intre aproape si Dumnezeu, pe care sa il prefer, pe Dumnezeu in defavoarea aproapelui sau pe aproapele in defavoarea lui Dumnezeu. Lucrurile se imbina. Iubindu-mi sotul si avand grija de el (in toate aspectele) inseamna ca Il iubesc pe Dumnezeu, care a randuit sa mi-l dea. A, ca trebuie sa Il iubesti pe Dumnezeu din toate puterile tale, iar peaproapele tau doar (doar!!!) ca pe tine insuti, e altceva. Daca Il iubesti pe Dumnezeu nu nesocotesti Taina casatoriei, pe care El a infintat-o si juramantul din biserica. Daca iti iubesti sotul ca pe tine insuti, nu ramai indiferenta si nu il scoti din lumea ta - era un caz extrem cel relatat, cuplul ajunsese la divort din cauza ca sotia nu isi mai indpelinea datoriile de sotie (din toate aspectele).
.
ma lasi cu filosofia .... credinta se vadeste IN A DEVENI UN TRUP CU CEL CU CARE TE CASATORESTI .... asadar tu care esti credincioasa CUM POTI DEVeni un trup cu unu care NU E CREDINCIOS ? ca sta scris ---- cel ce se apropie de o desfrinata SI SE UNEste cu ea ESTE UN DESFRINAT .... adica la casatorie , gata aceste lucruri NU MAI EXISTA ? si DE UNDE STII TU CA EL ITI ESTE SORTIT DE DUMNEZEU ? CINE SI CIND TI-A SPUS ? asadar TAINA CASATORIEI nu poate sa se aplice INDIFERENT DACA TE DUCI IN BISERICA. intre cei doi ... ESTE MINCIUNA DE LA INCEPUT .... si ca sa iti mai dau un exemplu uite aici ce se spune ŽŽ CIND DOI SE ROAGA IN NUMELE MEU voi FI SI EU ACOLO ŽŽ ... STII cine a spus asta ? asadar taina casatoriei intre unu care ŽŽ se roaga ŽŽ si unu ŽŽ care nu o face ŽŽ iisus NU E ACOLO .... si mai devreme sau mai tarziu se va aplica ŽŽ am venit SA DESPART frate de sora , mama de tata , etc etc etc ŽŽ .... si ca sa fiu si mai dur --- IN RAI NIMENI NU SE VA CASATORI .... CI VOR TRAI CA INGERII .... asadar cum imi explici acel singur trup IN RAI ? HMMMM ......

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Da, e o posibilitate, care se cheama CALUGARIE. E incompatibila cu casatoria, daca ai mers pe o cale, nu o parasesti ca aialalta e mai cu dichis.
.
serios? mai gindeste -te si apoi discutam daca inca mai ai aceste lucruri in cap
multa iubire

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
A doua posibilitate - casatoria e cruce, o duci cu ajutorul lui Dumnezeu si la bine si la greu, nu dai bir cu fugitii cand nu mai e totul roz - nu sunt inca maritata, dar vorbesc din experienta celor din familie. Si bunica mea a fost o persoana foarte credincioasa si niciodata nu i-a zis bunicului: ma, ce pacatos / betiv / eretic esti, ce ma fac eu cu tine? Nu, a facut rugaciune, a tinut post pentru el si peste multi ani, a venit si el la credinta. A preferat sa piarda in fiecare duminica jumatate de slujba la biserica, pentru a veni la adoua jumatate cu toti ai casei, nu cum fac multele, sa fie ele de la sapte in biserica, iar sotii / copiii lor pot crapa, important e ca si-au facut ele datoria fata de Dumnezeu! Am zis un cuvant dur, dar asa e: casatoria e mantuire in doi, nu eu ma preocup de mantuirea mea cum stiusi tu de a ta, cum stii. Nu!
Fara sacrificiu nu merge nimic in lumea asta.
.
stai asa si nu te grabi ,,,,, Dumnezeu a zis cumva ca , casatoria E O CRUCE ? sau ca cei doi UN SINGUR TRUP SUNT ? daca sunt UN SINGUR TRUP nu ai cum sa vorbesti de cruce , daca vorbesti de cruce NU SUNT UN SINGUR TRUP .... asadar din cite stiu eu in sfinta scriptura DUMNEZEU INSUSI spune CE FEMEIE sa ia CE BARBAT din ce neam .... LE CUNOSTEA INIMILE SI LE INTELEGEA DEVENIREA ACELUI TRUP ..... asadar iara nu te grabi in gindire

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si da, pentru a te casatori la biserica e necesara spovedania, ca asta devine o formalitate, ca si taina insasi, nu e de mirare.
.
nu e de ajuns ... spovedania NU DETERMINA ca acei doi SA DEVINA UN TRUP .... iara faci confuzii
taina insasi NU POATE FI TAINA daca cei doi NU SUNT CREDINCIOSI la FEL ..... eu nu cred ca Dumnezeu nu are logica .... tu crezi ?

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu inteleg partea cu nevrednicia... adica mai bine traim in pacat decat sa ne casatorim cu nevrednicie? mai bine ne irosim ani din viata aiurea, incercand si cautand cai verzi pe pereti?pai nimeni nu e vrednic de nimic pe lumea asta, dar tot primim daruri (Harul care vine prin intermediul Sfintelor Taine=dar). De parca spovedania sau cununia nu e pentru tot omul pacatos, care nu mai vrea sa fie pacatos, ci numai pentru cei "vrednici"?
.
iti spun eu .... oricum traiesti in pacat daca te casatorasti cu nevrednicie CA NU INTELEGI TAINA CASATORIEI .... asadar asta ar trebui sa ne dea de gindit SI SA FIM SINCERI de la inceput .... daca toti am spune de la inceput TOT atunci AM ALEGE CORECT din miile de posibilitati .... sau CREDINTA IN DUMNEZEU puternica ne-ar scoate in cale ŽŽ jumatatea ŽŽ .... cu care sa devi un singur trup .... dar noi oamenii , mintim , inselam , analizam , etc etc etc si credinta in el e pe ultimul loc DAR MERGEM MANDRI LA BISERICA sa fim casatoriti IN FATA LUI ..... asta se numeste IPOCRIZIE ....
multa iubire

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si cum adica, "din partea voastra si in special din partea ortodoxa"? nu scrie ca esti ortodox? Aici nu ne atacam, discutam idei, ca sa nu fim unii pentru altii pricini de sminteala.
Mai scriu si maine, acum sunt pe fuga.
o sa intelegi cind o sa citesti mai multe din dialogurile mele
multa iubire
Reply With Quote
  #150  
Vechi 13.08.2011, 21:24:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul

o sa intelegi cind o sa citesti mai multe din dialogurile mele
multa iubire
Listener, pe mine ma depaseste, nu inteleg NIMIC din ce scrii, poate ar trebui sa fii mai corent, sa iti expui mai intai clar premisa, punctul de vedere, iar apoi sa il argumentezi. Uite, eu una pledez pentru a nu trai in concubinaj, care e pacat. Punct. De asemenea, consider ca nimic nu poate indreptati acest pacat; sunt circumstante atenuante, dar pacatul e tot pacat. iar noi trebuie sa condamnam pacatul si sa iubim pe pacatos.

Daca socotesti ca o persoana nu iti e potrivita, nu esti sigur, nu stii ce vrei etc, atunci nici nu te casatoresti, dar nici nu traiesti in curvie cu ea. Eu nu zic ca toti care traiesc in concubinaj sa se casatoreasca, nu, ci sa realizeze ca e pacat, sa nu caute indreptatiri pentru asta si cu ajutorul duhovnicului sa gaseasca o cale de a iesi din acest pacat: ori se despart ori se casatoresc, una din doua. Nu traim in pacat, pe ideea ca e mai bun pacatul curviei decat casatoria cu nevrednicie.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
"Acatist pentru adormiti" - se poate? mirelat Slujba inmormantarii 14 22.03.2011 18:53:05
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
cati dintre voi imi vor tine "companie" in iad?! clujeanul33 Generalitati 21 13.02.2010 23:33:22