Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.08.2007, 14:23:47
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Nu te supara, dar calugarii tai sunt ca ai mei: perfecti. Urzicuta a vrut sa zica altceva si coboara-te sa o intelegi. am auzit si eu predici care nu mi se potriveau...poate vizau altceva decat ce cautam eu. Ce zici de catehezele sf. Simeon noul teolog? (adresate celor care si sunt ... monahi, ca (cu caciulitza) noi...)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.08.2007, 15:06:25
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Am deschis acest topic pentru ca duhovnicii au adeseori ocazia, in momentul in care spovedesc, sa intalneasca oameni prinsi in ganduri contradictorii, in nemultumiri acute cu viata lor, din care cu greu pot fi salvati. Trebuie multa destoincie si multa autoritate duhovnicilor pentru a face lumina in astfel de suflete si mai ales pentru a le da putere sa iasa din gandurilor lor. Parintele Staniloae spune: "Dar cel caruia ma marturisesc, ma cunoaste si el in ceea ce vreau sa fiu, nu numai in ceea ce sunt; ma cunoaste si el in puterea ce este in mine pentru a ma depasi si in aspiratia ce o am in acest sens. Deci ma si intelege. Ma cunoaste precum ma cunosc si eu. Si poate intr-un anumit inteles ma cunoaste mai bine in realele mele posibilitati, asupra carora eu pot face aprecieri gresite. Dar cunoscandu-ma, el ma si ajuta ca sa ies din starea de simpla aspiratie sau de insuficient efort de a ma realiza." Plecand de la aceste afirmatii am ajuns sa afirm ca putem vorbi de o criza, evident, nu la modul general. Cunoasterea de noi insine, fara o impreuna cunoastere a noastra de catre altul, e in toate cazurile o primejdie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.08.2007, 15:29:57
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de analugojana
Citat:
În prealabil postat de rebellu007
:) am uitat... iarta-ma si tu. mie chiar imi pasa pentru ca nu o fac formal. chiar imi doresc sa ma ierti.
si... Dumnezeu sa te ierte!
Nu te supara, dar calugarii tai sunt ca ai mei: perfecti. Urzicuta a vrut sa zica altceva si coboara-te sa o intelegi. am auzit si eu predici care nu mi se potriveau...poate vizau altceva decat ce cautam eu. Ce zici de catehezele sf. Simeon noul teolog? (adresate celor care si sunt ... monahi, ca (cu caciulitza) noi...)
oricum ar fi, nu vad de ce i-am invata psihologie pe duhovnici. nu cred ca asta ar fi rezolvarea. de asta ma legam si nu de predici greoaie. vreti predici? pai aveti zeci de carti, de cd-uri si casete. vi-l recomand pe parintele rafail noica. dar nu mai veniti cu idei de educare a duhovnicilor cu invataturi lumesti.
asta e tot. probabil, dupa tine, trebuie sa mai cobor mult sa ajung la nivelul urzicutzei...
iertati-ma pentru imaginea negativa pe care mi-am creat-o. riscul meseriei... mi-l asum.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.08.2007, 22:18:02
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

...mai sunt si monahi care au studiat psihologia,filosofia vezi biografia lui Serafim Rose,scrierile lui Teofan Zavoratul...si lista poate continua..de ce oare s-o fi chinuit Serafim Rose sa invete limba chineza in dialect?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.08.2007, 01:01:16
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
...mai sunt si monahi care au studiat psihologia,filosofia vezi biografia lui Serafim Rose,scrierile lui Teofan Zavoratul...si lista poate continua..de ce oare s-o fi chinuit Serafim Rose sa invete limba chineza in dialect?
...chiar regret ca m-am infuriat..iar mandria nu-mi face cinste,ce e de facut Anca,nu vrei sa-mi dai tu lectii de modestie...un om modest nu face observatii altui om,un om modest isi vede doar neputinta lui....cam asta e ...cine are ochi sa vada...vede
daca ar fi cunoscut mai intai ortodoxia n-ar mai fi ajuns pana acolo incat sa studieze toata filosofia si psihologia. s-a nascut in america, intre niste oameni care nu-l implineau cu nimic. avea nevoie sa treaca prin toate ca sa realizeze ca ortodoxia e singura cale spre mantuire.
urzicutzo, noi am fost binecuvantati mereu. pentru ca suntem si am fost mereu niste oameni simpli. tot poporul roman e un popor simplu. insa asculta ce spune nicolae velimirovici (de curand canonizat): "...privilegiul unui simplu popor crestin e acela ca atunci cand stie putine stie esentialul". aceasta e diferenta dintre noi si americani sau alte natii care filosofeaza... noi avem sub nasul nostru totul de-a gata. ei trebuie sa munceasca ca sa descopere...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.08.2009, 17:21:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73 Vezi mesajul
Este esentiala pentru parintele duhovnicesc competenta invataturii, dar cu adevarat decisiva mi se pare competenta cazului. Sa intelegi problema celui cu care ai de a face si sa stii in ce termeni trebuie sa formulezi raspunsul ca sa ajunga la el, care este o persoana unica. Astazi, de multe ori apare criza. Persoane care poarta numele de duhovnic, nu mai sunt decat un transmitator obiectiv de doctrina, nu mai stiu sa raspunda decat in cuvintele doctrinei. Voi ce parere aveti?
Se intampla asta pentru ca nu mai traiesc cu adevarat in Duh. Noutatea se descopera cu adevarat in El. Nu e de ajuns sa stii ca la o persoana e vorba de pacatul mandriei, caci vindecarea de ea se face pe diverse cai. Asa ca atunci cand nu-i mai vezi pe oameni ca fiind diferiti, nu mai ai nici sfaturi diferite.

Am ramas uimit sa vad ca la chiliile unor calugari zilnic sunt cateva persoane, fie pentru spovedanie, fie pentru un cuvant... Si minunat este ca aceste persoane cauta cu sinceritate un raspuns. Si acolo unde-i sinceritate, acolo-i darul lui Dumnezeu. Asa imi explic si de ce sunt cazuri in Pateric cand un frate nu primeste de la duhovnic un cuvant - pentru ca nu e sincer.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.09.2009, 21:18:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fiecare dupa (ne)putintele lui. Acum ar fi bine sa ne cautam si un duhovnic care sa corespunda nivelului nostru de asteptare. Unul nu are nevoie de preot care sa stie filosofie, ci sa fie evlavios, altul isi doreste parinte citit, cu doctorat (in aceasta categorie ma integrez si eu, pentru ca, din pacate, tind sa apreciez mai mult oamenii cu stiinta de carte si care vorbesc frumos, pentru ca eu insami doresc sa ajung asa, uitand astfel ce este mai important), insa harul este acelasi prin toti. La inceput, mi-am ales parintele si pentru l-am vazut ca este foarte invatat, are doctorat, are preocupari intelectuale (lucruri care m-au ajutat pe mine foarte mult), insa, in timp, mi-am dat seama ca, mai presus de acestea, este foarte evlavios si iubitor de oameni, virtuti care nu se pot invata in nicio facultate din lume. Sa ne ajute Dumnezeu sa ne gasim duhovnici pe masura sufletului nostru!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.09.2009, 15:01:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Degeaba are duhovnicul multa carte, daca inima sa nu bate si pentru tine. Nu acesta este criteriul - trebuie sa am duhovnic cu doctorat, ci trebuie sa am duhohvnic care sa ma nasca la o noua viata, trebuie sa vad in el un Parinte. Asa va vedea si el in mine un fiu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.09.2009, 17:02:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Aveti dreptate, Costel. Am ajuns si eu la concluzia aceasta, in cele din urma, doream sa spun doar ca sunt si anumite aspecte "exterioare" in alegerea unui duhovnic. Eu mi-am dorit intotdeauna sa am un parinte (in ambele sensuri - tata si duhovnic) invatat, dar Dumnezeu a avut grija si mi-a dat mult mai mult decat doream eu, pentru ca se putea sa gasesc o persoana invatata si cu putina dragoste sau evlavie. Imi cer iertare daca am provocat cuiva sminteala prin afirmatiile mele, imi dau seama, din tot ce citesc, ca pe forum sunt oameni cu adevarat sporiti duhovniceste, eu sunt incepatoare (nu am implinit nici macar un an de cand am parinte duhovnic) si la vremea aceea, nu prea stiam ce inseamna sa ai un duhovnic, insa am descoperit si descopar in timp. Asta e, de fapt, frumusetea ortodoxiei, faptul ca descoperi la fiecare pas.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.01.2010, 20:09:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73 Vezi mesajul
Este esentiala pentru parintele duhovnicesc competenta invataturii, dar cu adevarat decisiva mi se pare competenta cazului. Sa intelegi problema celui cu care ai de a face si sa stii in ce termeni trebuie sa formulezi raspunsul ca sa ajunga la el, care este o persoana unica. Astazi, de multe ori apare criza. Persoane care poarta numele de duhovnic, nu mai sunt decat un transmitator obiectiv de doctrina, nu mai stiu sa raspunda decat in cuvintele doctrinei. Voi ce parere aveti?
Criza apare nu pentru ca duhovnicul nu s-a documentat, nu pentru ca nu a citit nu stiu ce carte, ci pentru ca nu s-a rugat. Cel ce se roaga cu adevarat ajunge sa ii daruiasca fiului duhovnicesc doar cuvintele pe care le primeste de la Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Program duhovnicesc iosif Generalitati 19 23.10.2012 00:52:02
Discernamantul duhovnicesc mirela.t Preotul 66 28.08.2012 16:16:26
Relatia cu ateii WhiteChakra Generalitati 25 27.09.2011 05:58:24
sa continui sau nu relatia... ada03 Nunta 50 14.01.2011 23:08:44
Relatia mea cu Dumnezeu The_Fallen Despre Sfanta Scriptura 21 27.06.2010 18:40:35