Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 24.07.2008, 22:38:50
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit


Evanghelia zilei: Crestinii sunt fiii imparatiei.

"Iisus raspunzand, le-a zis: «Cel ce seamana samanta cea buna este Fiul Omului. tarina este lumea; samanta cea buna sunt fiii imparatiei; iar neghina sunt fiii celui rau. Dusmanul care a semanat-o este diavolul; secerisul este sfarsitul lumii, iar seceratorii sunt ingerii. si, dupa cum se alege neghina si se arde in foc, asa va fi la sfarsitul veacului. Trimite-va Fiul Omului pe ingerii Sai, vor culege din imparatia Lui toate smintelile si pe cei ce fac faradelegea, si-i vor arunca pe ei in cuptorul cu foc; acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor. Atunci, cei drepti vor straluci ca soarele in imparatia Tatalui lor. Cel ce are urechi de auzit sa auda»." (Matei 13, 37-43)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 25.07.2008, 19:55:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit


Evanghelia zilei: Imparatia cerurilor-tinta existentei noastre.

Iisus a spus: "«Asemenea este imparatia cerurilor cu o comoara ascunsa in tarina, pe care, gasind-o un om, a ascuns-o, si de bucuria ei se duce si vinde tot ce are si cumpara tarina aceea. Iarasi asemenea este imparatia cerurilor cu un negutator care cauta margaritare bune. si afland un margaritar de mult pret, s-a dus, a vandut toate cate avea si l-a cumparat. Asemenea este iarasi imparatia cerurilor cu un navod aruncat in mare si care aduna tot felul de pesti. Iar cand s-a umplut, l-au tras pescarii la mal si, sezand, au ales in vase pe cei buni, iar pe cei rai i-au aruncat afara. Asa va fi la sfarsitul veacului: vor iesi ingerii si vor desparti pe cei rai din mijlocul celor drepti. si ii vor arunca in cuptorul cel de foc; acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor. inteles-ati toate acestea?». Zis-au Lui: «Da, Doamne». Iar El le-a zis: «De aceea, orice carturar cu invatatura despre imparatia cerurilor este asemenea unui om gospodar, care scoate din vistieria sa noi si vechi». Iar, dupa ce Iisus a sfarsit aceste pilde, a trecut de acolo. si venind in patria Sa, ii invata pe ei in sinagoga lor, incat ei erau uimiti si ziceau: «De unde are El intelepciunea aceasta si puterile?»" (Matei 13, 44-54)
Reply With Quote
  #183  
Vechi 26.07.2008, 03:56:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si un mic supliment ptr azi, spre zidirea celor ce citesc acest topic...

Legea si credinta

"Noi suntem din fire iudei, iar nu pacatosi dintre neamuri. Stiind insa ca omul nu se indreapta din faptele Legii, ci prin credinta in Hristos Iisus, am crezut si noi in Hristos Iisus, ca sa ne indreptam din credinta in Hristos, iar nu din faptele Legii, caci din faptele Legii nimeni nu se va indrepta.
Daca insa, cautand sa ne indreptam in Hristos, ne-am aflat si noi insine pacatosi, este, oare, Hristos slujitor al pacatului? Nicidecum! Caci daca zidesc iarasi ceea ce am daramat, ma arat pe mine insumi calcator (de porunca). Caci, eu, prin Lege, am murit fata de Lege, ca sa traiesc lui Dumnezeu. M-am rastignit impreuna cu Hristos; si nu eu mai traiesc, ci Hristos traieste in mine. Si viata mea de acum, in trup, o traiesc in credinta in Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit si S-a dat pe Sine insusi pentru mine. Nu lepad harul lui Dumnezeu; caci daca dreptatea vine prin Lege, atunci Hristos a murit in zadar." (Galateni 2, 15-21)
Reply With Quote
  #184  
Vechi 26.07.2008, 07:31:08
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
si un mic supliment ptr azi, spre zidirea celor ce citesc acest topic...

Legea si credinta

"Noi suntem din fire iudei, iar nu pacatosi dintre neamuri. Stiind insa ca omul nu se indreapta din faptele Legii, ci prin credinta in Hristos Iisus, am crezut si noi in Hristos Iisus, ca sa ne indreptam din credinta in Hristos, iar nu din faptele Legii, caci din faptele Legii nimeni nu se va indrepta.
Daca insa, cautand sa ne indreptam in Hristos, ne-am aflat si noi insine pacatosi, este, oare, Hristos slujitor al pacatului? Nicidecum! Caci daca zidesc iarasi ceea ce am daramat, ma arat pe mine insumi calcator (de porunca). Caci, eu, prin Lege, am murit fata de Lege, ca sa traiesc lui Dumnezeu. M-am rastignit impreuna cu Hristos; si nu eu mai traiesc, ci Hristos traieste in mine. Si viata mea de acum, in trup, o traiesc in credinta in Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit si S-a dat pe Sine insusi pentru mine. Nu lepad harul lui Dumnezeu; caci daca dreptatea vine prin Lege, atunci Hristos a murit in zadar." (Galateni 2, 15-21)
Stii ca in jurul acestui text s-au iscat aprigi controverse,pentru ca unii vedeau in acest text un indemn la pasivitate,adica sa nu mai faca nimic.Interesant este ca acest text este din epistola catre romani,se pare ca insa catre romanii iudaizanti,pentru ca cei dintre pagani nu stiau nimic de Lege.Oricum,poate fii folosit foarte bine impotriva ereziei pelagianiste,care spune ca omul se mantuieste singur,prin faptele sale bune,fara ajutorul Harului.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 26.07.2008, 16:26:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Evanghelia zilei- Hristos ne cere credinta.


"Pe cand Iisus le spunea acestea, iata un dregator venind, I s-a inchinat, zicand: «Fiica mea a murit de curand dar, venind, pune mana Ta peste ea si va fi vie». Atunci Iisus, sculandu-Se, a mers dupa el impreuna cu ucenicii. si iata o femeie cu scurgere de sange de doisprezece ani, apropiindu-se de El, pe la spate, s-a atins de poala hainei Lui. Caci zicea in gandul ei: «Numai sa ma ating de haina Lui si ma voi face sanatoasa»; iar Iisus, intorcandu-Se si vazand-o, i-a zis: «indrazneste, fiica, credinta ta te-a mantuit». si s-a tamaduit femeia din ceasul acela. Iisus, venind la casa dregatorului si vazand pe cantaretii din flaut si multimea tulburata, a zis: «Departati-va, caci copila n-a murit, ci doarme». Dar ei radeau de El. Iar dupa ce multimea a fost scoasa afara, intrand, a luat-o de mana, si copila s-a sculat. si a iesit vestea aceasta in tot tinutul acela." (Matei 9, 18-26)
Reply With Quote
  #186  
Vechi 26.07.2008, 16:31:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu este din Epistola catre Romani, este din Epistola catre Galateni.

si este precedat de aceste versete, despre Adunarea apostolilor in Ierusalim si Disputa lui Pavel cu Petru in Antiohia. asta ca sa intelegem mai bine contextul celor spuse mai sus.

1. Apoi, dupa paisprezece ani, m-am suit iarasi la Ierusalim, cu Barnaba, luand cu mine si pe Tit.
2. M-am suit, potrivit unei descoperiri, si le-am aratat Evanghelia pe care o propovaduiesc la neamuri, indeosebi celor mai de seama, ca nu cumva sa alerg sau sa fi alegat in zadar.
3. Dar nici Tit, care era cu mine si care era elin, n-a fost silit sa se taie imprejur,
4. Din cauza fratilor mincinosi, care venisera, furisandu-se, sa iscodeasca libertatea noastra, pe care o avem in Hristos Iisus, ca sa ne robeasca,
5. Carora nici macar un ceas nu ne-am plecat cu supunere, pentru ca adevarul Evangheliei sa ramana neclintit la voi.
6.Iar de cei ce sunt mai de seama - oricine ar fi fost ei candva, nu ma priveste; Dumnezeu nu cauta la fata omului, - cei mai de seama n-au adaugat nimic la Evanghelia mea,
7. Ci dimpotriva, vazand ca mie mi-a fost incredintata Evanghelia pentru cei netaiati imprejur, dupa cum lui Petru, Evanghelia pentru cei taiati imprejur,
8. Caci Cel ce a lucrat prin Petru in apostolia taierii imprejur a lucrat si prin mine la neamuri;
9. Si cunoscand harul ce mi-a fost dat mie, Iacov si Chefa si Ioan, cei socotiti a fi stalpi, mi-au dat mie si lui Barnaba dreapta spre unire cu ei, pentru ca noi sa binevestim la neamuri, iar ei la cei taiati imprejur,
10. Numai sa ne aducem aminte de saraci, ceea ce tocmai m-am si silit sa fac.
11. Iar cand Chefa a venit in Antiohia, pe fata i-am stat impotriva, caci era vrednic de infruntare.
12. Caci inainte de a veni unii de la Iacov, el manca cu cei dintre neamuri; dar cand au venit ei, se ferea si se osebea, temandu-se de cei din taierea imprejur.
13. Si, impreuna cu el, s-au fatarnicit si ceilalti iudei, incat si Barnaba a fost atras in fatarnicia lor.
14. Dar cand am vazut ca ei nu calca drept, dupa adevarul Evangheliei, am zis lui Chefa, inaintea tuturor: Daca tu, care esti iudeu, traiesti ca paganii si nu ca iudeii, de ce silesti pe pagani sa traiasca ca iudeii?
Reply With Quote
  #187  
Vechi 26.07.2008, 18:48:44
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Nu este din Epistola catre Romani, este din Epistola catre Galateni.

si este precedat de aceste versete, despre Adunarea apostolilor in Ierusalim si Disputa lui Pavel cu Petru in Antiohia. asta ca sa intelegem mai bine contextul celor spuse mai sus.

1. Apoi, dupa paisprezece ani, m-am suit iarasi la Ierusalim, cu Barnaba, luand cu mine si pe Tit.
2. M-am suit, potrivit unei descoperiri, si le-am aratat Evanghelia pe care o propovaduiesc la neamuri, indeosebi celor mai de seama, ca nu cumva sa alerg sau sa fi alegat in zadar.
3. Dar nici Tit, care era cu mine si care era elin, n-a fost silit sa se taie imprejur,
4. Din cauza fratilor mincinosi, care venisera, furisandu-se, sa iscodeasca libertatea noastra, pe care o avem in Hristos Iisus, ca sa ne robeasca,
5. Carora nici macar un ceas nu ne-am plecat cu supunere, pentru ca adevarul Evangheliei sa ramana neclintit la voi.
6.Iar de cei ce sunt mai de seama - oricine ar fi fost ei candva, nu ma priveste; Dumnezeu nu cauta la fata omului, - cei mai de seama n-au adaugat nimic la Evanghelia mea,
7. Ci dimpotriva, vazand ca mie mi-a fost incredintata Evanghelia pentru cei netaiati imprejur, dupa cum lui Petru, Evanghelia pentru cei taiati imprejur,
8. Caci Cel ce a lucrat prin Petru in apostolia taierii imprejur a lucrat si prin mine la neamuri;
9. Si cunoscand harul ce mi-a fost dat mie, Iacov si Chefa si Ioan, cei socotiti a fi stalpi, mi-au dat mie si lui Barnaba dreapta spre unire cu ei, pentru ca noi sa binevestim la neamuri, iar ei la cei taiati imprejur,
10. Numai sa ne aducem aminte de saraci, ceea ce tocmai m-am si silit sa fac.
11. Iar cand Chefa a venit in Antiohia, pe fata i-am stat impotriva, caci era vrednic de infruntare.
12. Caci inainte de a veni unii de la Iacov, el manca cu cei dintre neamuri; dar cand au venit ei, se ferea si se osebea, temandu-se de cei din taierea imprejur.
13. Si, impreuna cu el, s-au fatarnicit si ceilalti iudei, incat si Barnaba a fost atras in fatarnicia lor.
14. Dar cand am vazut ca ei nu calca drept, dupa adevarul Evangheliei, am zis lui Chefa, inaintea tuturor: Daca tu, care esti iudeu, traiesti ca paganii si nu ca iudeii, de ce silesti pe pagani sa traiasca ca iudeii?
Scuze,am gresit epistola.Am sa incerc sa fiu mai atent.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 26.07.2008, 22:41:50
mihaiparaschiv mihaiparaschiv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2008
Mesaje: 4
Implicit

Una dintre dogmele de baza ale Crestinismului o reprezinta credinta in pacatul original. Conform acesteia, fiecare om este nascut plin de pacate deoarece el mosteneste pacatul de la marele sau stramos Adam (a.s.), cel care a pacatuit cand a consumat din copacul interzis, impotriva poruncii divine. Asadar, omul este nascut plin de pacate si total incapabil sa fie virtuos. Iar dincolo de aceasta, nu se poate salva pe sine insusi. Credinta in pacatul originar sau mostenit nu are nicio baza, fiind falsa din urmatoarele considerente :

• In mod logic, rational, pacatul sau puritatea nu se pot transmite de la tata la fiu. Un copil poate sa mosteneasca inaltimea, culoarea ochilor, chipul, dar nu pacatul. Presupunand ca tatal tau a comis un pacat, l-ai mosteni si tu ?!

• Credinta in pacatul mostenit contrazice principiul "pedeapsa-recompensa". Cum poate o persoana sa fie pedepsita pentru un pacat pe care nu l-a facut ?!

• Aceasta doctrina este contrara justitiei divine. Dumnezeu poate sa pedepseasca o persoana pentru ce a facut acea persoana, nu pentru actiunile tatalui sau strabunicului sau. Vechiul Testament afirma ca fiecare moare pentru pacatul sau :

"Parintii nu trebuie sa fie ucisi pentru feciori, nici feciorii nu trebuie sa fie ucisi pentru parinti, ci fiecare sa fie ucis pentru pacatul lui." (II Paralipomena 25 : 4)

• Vechiul Testament, tinut drept sfant de catre crestini, ne spune ca fiul nu poarta pacatul tatalui, cum nici tatal - pe cel al fiului :

"Fiul nu va purta nedreptatea tatalui, si tatal nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rau, rautatea sa." (Iezechiel 18 : 20)

Acest text demonstreaza responsabilitatea individuala a propriilor actiuni, contrazicand teza pacatului originar.

• Vechiul Testament mai relateaza si ca fiecare om moare pentru propriile sale pacate :

"In zilele acelea nu vor mai zice : Parintii mei au mancat agurida si copiilor li s-au strepezit dintii,

Ci fiecare va muri pentru faradelegea sa; cine va manca agurida, aceluia i se vor strepezi dintii." (Ieremia 31 : 29-30)
Reply With Quote
  #189  
Vechi 26.07.2008, 22:47:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

tu de ce cult apartii? ca sa stim cu cine stam de vorba.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 28.07.2008, 03:45:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Evanghelia duminicii a 6-a dupa Rusalii (Vindecarea slabanogului din Capernaum)

Matei 9, 1-8

1. Intrand in corabie, Iisus a trecut si a venit in cetatea Sa.

2. Si iata, I-au adus un slabanog zacand pe pat. Si Iisus, vazand credinta lor, a zis slabanogului: Indrazneste, fiule! Iertate sunt pacatele tale!

3. Dar unii dintre carturari ziceau in sine: Acesta huleste.

4. Si Iisus, stiind gandurile lor, le-a zis: Pentru ce cugetati rele in inimile voastre?

5. Caci ce este mai lesne a zice: Iertate sunt pacatele tale, sau a zice: Scoala-te si umbla?

6. Dar ca sa stiti ca putere are Fiul Omului pe pamant a ierta pacatele, a zis slabanogului: Scoala-te, ia-ti patul si mergi la casa ta.

7. Si, sculandu-se, s-a dus la casa sa.

8. Iar multumile, vazand acestea, s-au inspaimantat si au slavit pe Dumnezeu, Cel ce da oamenilor asemenea putere.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30