Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2009, 10:13:21
viodoamna viodoamna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2009
Mesaje: 1
Question Intrebare

Exista in iconografia ortodoxa icoana Sfanta Familie(Maria,Iosif si Pruncul?)
Am cumparat-o de la Ierusalim dar nu prea stiu daca e ortodoxa..Am gasit-o postata doar la catolici..E pacat s-o am in casa sau s-o port la mine?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.09.2009, 21:09:43
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

nu am intalnit in iconografia ortofodxa aceasta icoana.e specifica catolicilor. dar nu cred ca e pacat s-o porti in casa.nu as vedea de ce.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.09.2009, 21:14:07
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Daca Sfantul Iosif este reprezentat tanar, este pacat de tinut in casa deoarece contravine Sfintei Traditii. Stim ca Sfantul Iosif era foarte batran cand s-a logodit cu Fecioara Maria.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.09.2009, 21:59:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Daca Sfantul Iosif este reprezentat tanar, este pacat de tinut in casa deoarece contravine Sfintei Traditii. Stim ca Sfantul Iosif era foarte batran cand s-a logodit cu Fecioara Maria.
Unde ai citit tu ca Iosif era FOARTE batrin?
Nu are logica ce spui, deoarece nu inteleg de ce parintii Mariei ar fi maritat-o cu un babalic? ce-i lipsea ceva, o mina, un picior? nu!
Iosif din ce se povesteste in NT era un barbat bine, in forta. Gindeste-te cine ar fi putut sa bata desertul si sa fuga pe jos in Egipt, dupa care sa se intoarca si sa treaca prin toate incercarile fizice la care a fost supus. Maria sa zicem ca era pe magarus, insa el mergea pe jos, deci trage concluziile!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.09.2009, 22:16:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Unde ai citit tu ca Iosif era FOARTE batrin?
Nu are logica ce spui, deoarece nu inteleg de ce parintii Mariei ar fi maritat-o cu un babalic? ce-i lipsea ceva, o mina, un picior? nu!
Iosif din ce se povesteste in NT era un barbat bine, in forta. Gindeste-te cine ar fi putut sa bata desertul si sa fuga pe jos in Egipt, dupa care sa se intoarca si sa treaca prin toate incercarile fizice la care a fost supus. Maria sa zicem ca era pe magarus, insa el mergea pe jos, deci trage concluziile!
de unde ai scos-o ca era un barbat bine?
din apocrife reiese ca era batran, si tocmai de aceea a incredintat-o batranii tamplului lui iosif, ca sa-i respecte fecioria. de aceea preciza ev ca iosif voia s-o lase in ascuns pe maria
cand era insarcinata, tocmai ptr incredinatrea ce ii fusese data, de a avea grija de ea si nu de a o lua de sotie.
iar partea cu puterea se datoreaza milei lui Dumnezeu. noe cati ani avea cand a construit corabia?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.09.2009, 22:20:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Daca Sfantul Iosif este reprezentat tanar, este pacat de tinut in casa deoarece contravine Sfintei Traditii. Stim ca Sfantul Iosif era foarte batran cand s-a logodit cu Fecioara Maria.
nu vad de ce ar fi pacat. o erezie e pacat, o minciuna, barfa e pacat dar a tine in casa o icoana cu un iosif mai tanar nu vad de ce ar fi pacat.cred ca ai putea sa intrebi un preot(NU ECUMENIST) sa vezi el ce ti-ar zice.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.09.2009, 22:21:34
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Unde ai citit tu ca Iosif era FOARTE batrin?
Nu are logica ce spui, deoarece nu inteleg de ce parintii Mariei ar fi maritat-o cu un babalic? ce-i lipsea ceva, o mina, un picior? nu!
Iosif din ce se povesteste in NT era un barbat bine, in forta. Gindeste-te cine ar fi putut sa bata desertul si sa fuga pe jos in Egipt, dupa care sa se intoarca si sa treaca prin toate incercarile fizice la care a fost supus. Maria sa zicem ca era pe magarus, insa el mergea pe jos, deci trage concluziile!
Sfantul Iosif avea in jur de 70 de ani cand s-a logodit cu Sfanta Fecioara. El a fost ales de catre sfantul arhiereu Zaharia in urma sfatului ingerului Domnului. Astfel toti barbatii vaduvi au fost chemati la templu cu toiagul dupa ei. Astfel s-au infatista 12 barbati, cu 12 toiege.
Arhiereul a luat fiecare toiag si a scris numele fiecaruia pe ele. Ingerul ii soptise ca glasul Domnului se va face auzit printr-un semn...

Cand a venit randul lui Iosif sa-si ia toiagul, un porumbel a iesit din toiag zburand imprejurul crestetului lui Iosif. Astfel smeritul Iosif a luat ca logodnica pe frumoasa fata a lui Dumnezeu !

De asemenea, parintii sfintei Fecioare au decedat pe cand ea era deja la Templu ( se stie ca acestia au incredintat-o sfantului arhiereu Zaharia la varsta de 3 anisori). Sfanta Fecioara a stat la Templu vreme de 12 ani.. .

Mai multe in "Viata Maicii Domnului"- arhim. Vasilios Bacoianis.

Doamne ajuta!
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.09.2009, 22:25:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
de unde ai scos-o ca era un barbat bine?
?
Sigur Dumnezeu nu ar fi permis ca o fecioara asa de frumoasa ca Maria sa fie maritata cu o pocitanie de mos strimb care de abia isi ducea zilele. Pe asta nu o cred!
Dovada mai stau si arta marilor maestrii renascentisti si cei Bizantini de pe la anii 1000 care erau si foarte evlaviosi si sa nu uitam ca erau cu mult mai evoluati duhovniceste si aproape de adevarul istoric decit ne aflam noi!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.09.2009, 22:25:28
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viodoamna Vezi mesajul
Exista in iconografia ortodoxa icoana Sfanta Familie(Maria,Iosif si Pruncul?)
Am cumparat-o de la Ierusalim dar nu prea stiu daca e ortodoxa..Am gasit-o postata doar la catolici..E pacat s-o am in casa sau s-o port la mine?
Eu cred ca este catolica. Cel mai bine mergi la biserica cu ea, si intreaba acolo un preot. Eu asa as face.
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.09.2009, 22:27:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Sfantul Iosif avea in jur de 70 de ani cand s-a logodit cu Sfanta Fecioara. El a fost ales de catre sfantul arhiereu Zaharia in urma sfatului ingerului Domnului. Astfel toti barbatii vaduvi au fost chemati la templu cu toiagul dupa ei. Astfel s-au infatista 12 barbati, cu 12 toiege.
Arhiereul a luat fiecare toiag si a scris numele fiecaruia pe ele. Ingerul ii soptise ca glasul Domnului se va face auzit printr-un semn...

Cand a venit randul lui Iosif sa-si ia toiagul, un porumbel a iesit din toiag zburand imprejurul crestetului lui Iosif. Astfel smeritul Iosif a luat ca logodnica pe frumoasa fata a lui Dumnezeu !

De asemenea, parintii sfintei Fecioare au decedat pe cand ea era deja la Templu ( se stie ca acestia au incredintat-o sfantului arhiereu Zaharia la varsta de 3 anisori). Sfanta Fecioara a stat la Templu vreme de 12 ani.. .

Mai multe in "Viata Maicii Domnului"- arhim. Vasilios Bacoianis.

Doamne ajuta!
Da, astea-s ...din Traditie insa in Biblie nu apar detaliile acestea
Reply With Quote
Răspunde