Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.02.2024, 22:24:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Din câte știu a fost și susținere din interiorul BOR și încă este. Parca la început chiar Simion a zis că au apărut din Biserica Ortodoxă. Eu aș fi mai înclinat să am încredere dacă și-ar arăta susținerea mediul mănăstiresc mai mult, dar poate nici ei nu au încredere momentan, nu știu.
George Simion s-a consultat cu ierarhi, stareți, a fost la Oașa, a fost pe la mitropoliți în audiență privată, cred că și refacerea referendumului pt Familie e tot gândită să ajute B.O.R. și morala conservatoare a societății.

Practic o simbioză B.O.R +romano-catolici și greco-catolici AUR nu ar fi periculoasă atâta timp cât se feresc de greșelile trecutului, B.O.R. ar fi ajutat și alte partide dacă aceia își dădeau interesul să mai existe o Românie și mâine nu numai să radă tot.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 06.02.2024, 22:03:02
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...), așa că Laur nu e cum îl prezinți tu, poate are mână să-l pregătească pe un om care va face jertfă pentru națiune. (...)
Este destul de clar pentru ce specimene descreierate are mână „cetățeanul” Streza (Liviu), Simion este dispus să sacrifice liniștea și securitatea națională a unui popor și a unei țări întregi, și chiar și pe a celor din diaspora, doar pentru parvenitismul său cvasi-patologic. Streza s-a înhăitat cu trădătorii pentru că, așa cum am argumentat și în altă dezbatere, este el însuși un trădător, atât al ortodoxiei, cât și al românilor, un distrugător din interior, de pe funcții de conducere, al B.O.R. și al românismului, și chiar și al românității, dacă ne gândim că acest personaj pestilențial a asistat cvasi-pasiv la uciderea fără milă a milioane și milioane de vieți omenești prin avorturi, precum și la izgonirea a alte milioane și milioane pe baze economice, dar nu exclusiv economice, ceea ce constituie la rîndul ei un alt genocid, „economic”, împotriva românilor.

Este foarte clar pentru cine are „cetățeanul” Streza (Liviu) „mână”, pentru un neisprăvit care vrea să facă „jertfă pentru națiune”, doar că nu pentru națiunea română, pe care vrea să o vândă ca pe sacii de cartofi la tarabă, căci, de, românii și România au devenit „mărfuri” pentru unii, au devenit obiecte de tranzacții, probabil etnicul minoritar Simion are impresia că ne tranzacționează el pe noi ca pe „sclavii lui”; deci nu pentru nația română, ci pentru cea iudaică, al cărui slugoi este, iar în această categorie l-a băgat implicit și pe Streza prin decorarea acestui „limbric din intestinul gros, din sfincterul anal al lui Netanyahu”, cel care potrivit declarațiilor sale, îl așteaptă pe „Mesia”, adică pe ANTIHRIST. Are „mână bună” Streza ăsta (Liviu), la distrus, după cum bine se vede, la distrus ortodoxia și la distrus românia.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 06.02.2024, 23:11:24
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Claudiu Târziu a fost devotat Sfinților Închisorilor toată cariera, în anii '90 avea cenaclu cultural numit Radu Gyr. Are o carieră imensă în slujba acestui ideal, nu poate fi ignorat trecutul său și cu siguranță dă un avantaj partidului AUR în fața oricărui alt partid.
Târziu ar face bine să devoaleze ce sume (din câte am auzit, foarte mari în ochii unui român „mediu”) are investite în așa-zisul partid AUR, sub diverse forme, pentru că eu cred că nicio sumă de bani, pierdută pe mâna unui șarlatan abject de-alde Simion, nu justifică complicitatea tacită, implicită la trădarea pe care Simion a și comis-o din punct de vedere moral și politic. (Sau, cine știe, poate de-aia se agită atât la europarlamentare, poate vrea să își mai recupereze din „investiție”.)

Mai sînt și alții în AUR, care deși au băgat bani consistenți în „politică”, nu vor să renunțe la complicitatea lor tacită la trădare, pentru că Simion le-a „aruncat în aer” banii, așa cum i-a făcut practic și lui Târziu, însă ticăloșia lor, greșeala lor imensă să „bage bani” într-un astfel de țepar și șarlatan politic, care numai cu țepe și escrocherii „civico-politice” s-a ocupat toată viața de când a fost racolat de Servicii secrete pentru „caracterul” lui de scandalagiu, asemănător cu al tatălui său (acum, alcoolist), pe care l-a „moștenit”, dar și pentru înclinarea lui de a fura ideile altora, pentru ca însușindu-și-le în mod ilegitim, să le paraziteze, pentru beneficii nelegitime, să le ducă în derizoriu, și pe care ulterior să le arunce „la gunoi” ca „expirate” (și s-a văzut foarte clar ce a făcut el cu unionismul, l-a făcut țăndări iar lumea e sătulă să mai audă de un ideal care altfel era și este cât se poate de legitim pentru români și România; ei, Simion l-a făcut praf!); deci prostia lor, să zicem așa, nu justifică pasivitatea lor care se transformă în complicitate la blestemățiile pe care le-a comis deja, și chiar FLAGRANT!, după cum am văzut, și pe care mai are de gând să le comită pentru ca „pe cadavrul României și al românismului” să o „ducă bine” această NULITATE INCALIFICABILĂ, INCOMPETENTĂ, IRESPONSABILĂ, și bineînțeles cei care îl exploatează în dauna intereselor românilor și ale României.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
George Simion e mai imatur mental ca amândoi, dar e locomotiva care conduce AUR. Vorbește vrute și nevrute, face greșeli, dar e și cel mai tânăr dintre ei. Și oricum trebuie admis că Simion are un talent politic fenomenal (...)
Simion nu este nicio „locomotivă”, e o „mîrțoagă jigărită”, un „cal mort”, pe care trebuie să ai mari neajunsuri să pariezi, pentru că e clar că omul e dispus să arunce o țară întreagă în prăpastie doar pentru ca el să devină și mai parvenit în ticăloșia lui nemăsurabilă. În mod normal, și cei mai sus menționați, ar trebui să îl pună pe Simion la zid ca să le dea banii înapoi, ei neavînd nicio legitimitate și niciun drept să „traficheze” România și pe români, în posturi de slugi ale acestui slujitor al lui Antihrist, al Satanei (la Simion mă refer!) pentru a își recupera din banii pe care Simion li i-a aruncat pe apa sâmbetei.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.02.2024, 01:10:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul

Simion nu este nicio „locomotivă”, e o „mîrțoagă jigărită”, un „cal mort”, pe care trebuie să ai mari neajunsuri să pariezi, pentru că e clar că omul e dispus să arunce o țară întreagă în prăpastie doar pentru ca el să devină și mai parvenit în ticăloșia lui nemăsurabilă. În mod normal, și cei mai sus menționați, ar trebui să îl pună pe Simion la zid ca să le dea banii înapoi, ei neavînd nicio legitimitate și niciun drept să „traficheze” România și pe români, în posturi de slugi ale acestui slujitor al lui Antihrist, al Satanei (la Simion mă refer!) pentru a își recupera din banii pe care Simion li i-a aruncat pe apa sâmbetei.
Mai degrabă tu te descrii pe tine și frustrările tale, tu ești un șarlatan, un țepar, un escroc care se pretinde interesat de unionism și de mersul civico-politic, care ai tendința să-i înșeli pe alții prin manipulări scrise, ești doar o oglindă întoarsă, vezi că poți să intri foarte ușor la antisemitism pt ce ai scris pe aici, nu o dată de mai multe ori.

Nu am văzut niciun proiect inițiat de AUR în niciuna din sesiunile scurse până acum în privința a ce spui dumitale că aduce aici cetățeni din Orientul Mijlociu , tu ești un șarlatan care reiei obsesia asta ca pe o manipulare.

Văd în schimb că miniștrii muncii care sunt ba PSD, ba PNL strămută lucrători străini cote de zeci de mii- anual! de pe alte contintente sub pretextul nevoii de forță de muncă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.02.2024 at 01:15:21.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 07.02.2024, 12:02:12
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
(...)
Sorin Lavric e mai imatur duhovnicește ca Târziu, dar și el are seria aia din Senat dedicată Sfinților Închisorilor care iar este uriasă pentru orice creștin corect. A fost și foarte implicat în campania pentru Mircea Vulcănescu, el fiind expert în Constantin Noica, filosoful care l-a apreciat și s-a inspirat foarte mult din Vulcănescu.
Lavric a sărit calul cam tare, de la a-i fi spus lui Vexler că România nu este fîșia Gaza, la tăcerea publică prin care răspunde trădătorului Simion.

Pentru cine nu știe, lui Lavric i s-a făcut inclusiv „somație” publică de către intelectualul Ioan Roșca prin intermediul revistei „Certitudinea”, ca urmare a unor scrisori private ale aceluiași, la care Lavric nu a răspuns, adoptând o poziție, din punctul meu de vedere, bizară și nejustificată de „putere”, și care contrazice modul provocator în care a acționat într-o vreme în Senat, „somație” prin care este rugat, atenționat să se delimiteze foarte clar și public de „poziția stupefiantă a lui Simion față de încetățenirea în masă a urmașilor celor plecați în Israel”, „somație” datată 4 noiembrie 2023 și publicată în nr. 151 ale revistei respective apărut în perioada 5-19 decembrie 2023.

Citat:
– Scrisoare deschisă către Sorin Lavric –

Domnule Lavric,

Neprimind răspuns la scrisorile private pe care vi le-am trimis, în care vă semnalam postura de trădător al cauzei naționale – pe care doriți să o reprezentați în Senat, la care vă expune poziția stupefiantă a lui Simion (celor din spatele lui) față de încetățenirea în masă a urmașilor celor plecați în Israel (...) recurg la această manieră de a vă cere să vă definiți poziția, trecînd la acțiunile ce se impun. Printre care, sub nici o formă, nu ar fi oportun să vă dați demisia – ca să nu să vă compromiteți ireparabil. Ceilalți, care deturnează/ofilesc ultima speranță naționalistă, trebuie scoși din AUR, cu orice preț.

Dv. nu puteți fi printre aceia care nu înțeleg miza, care minimizează gravitatea pasului comis. A susține legitimitatea re-colonizării cu evrei înseamnă, dincolo de sacrificarea intereselor actuale ale românilor (...)

Nu e treaba mea cum veți gestiona conflictul între interesele dv. practice, morale, de imagine.

Vă cer însă să faceți ceva, dacă vreți să ne mai privim în ochi.

Imediat. Căci cangrena se întinde.

Ioan Roșca, 4.11.2023
https://www.certitudinea.com/certitu...asilor-nostri/

Fac precizarea că în ceea ce privește linkul menționat, am citat și m-am referit exclusiv la tema discutată aici, anume acele afirmații ale lui Simion din februarie 2022 făcute în emisiunea lui Ciutacu, și nu mă refer la și nu mă amestec în alte considerații și perioade istorice la care s-a referit Ioan Roșca explicit sau implicit în acel text.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 07.02.2024, 12:50:23
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...)
Nu am văzut niciun proiect inițiat de AUR în niciuna din sesiunile scurse până acum în privința a ce spui dumitale că aduce aici cetățeni din Orientul Mijlociu , tu ești un șarlatan care reiei obsesia asta ca pe o manipulare.
Asta ar mai fi lipsit să mai inițieze și vreun proiect de lege, sau cel puțin să îl facă public, pentru că Simion a declarat că „ei” (nu știm cine, probabil unii din AUR și terți complici de-ai lor) pregătesc mai multe proiecte de legi pentru a materializa juridic trădarea comisă deocamdată la nivel moral și politic de impostorul „de aur”.

Până la urmă asta este și ideea unei astfel de dezbateri, pe lângă necesitatea cât se poate de clară ca Streza (Liviu) să fie caterisit și evacuat din Sinodul BOR, și trimis undeva departe, la ascultare, la ascultări, anume ca „AURarii” și în special extremistul antiromân George Simion să nu ajungă din nou sau chiar mai mult pe funcții din care să ia anumite tipuri de decizii sau chiar să promoveze proiecte de legi trădătoare și de natură să atenteze la securitatea națională a românilor ca popor și a României ca țară. Simion, dar și ceilalți complici cu acesta la trădarea pe care deja acesta a comis-o din punct de vedere moral și politic, trebuie pur și simplu să dispară din politica din România, în numele cât se poate de legitim al salvgardării, cel puțin din acest punct de vedere, a securității naționale a românilor și a României.

Faptul că Streza (Liviu) și-a permis, într-un mod absolut incalificabil, să îi facă imagine pozitivă acestui trădător, cică pentru că „ar vrea el să facă ceva ca politruc” (și vedem foarte clar și bine ce vrea aceste nemernic de Simion să facă!), trebuie în mod imperativ să ducă la caterisirea și eliminarea acestui „geambaș de copii” (după cum l-am dovedit în dezbaterea despre dezastrul fără precedent din Episcopia Sibiului), acestui monstru „sacru”, din Sinodul BOR, și trimis direct în cartea neagră a istoriei românilor încă de-acum din timpul vieții, cât îl mai tolerează Dumnezeu să facă umbră pămîntului.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 07.02.2024, 14:31:59
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 763
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
(...)
Citat:
(...) recurg la această manieră de a vă cere să vă definiți poziția (...)
(...)
Și mie mi se pare asta o cerere de bun simț să-și definească poziția partidul să știm și noi pentru ce votăm sau nu votăm. Nu e de ajuns o declarație improvizată în nu știu ce emisiune, trebuie o clarificare oficială de la partid anul ăsta înainte de alegeri.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #58  
Vechi 07.02.2024, 20:44:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Și mie mi se pare asta o cerere de bun simț să-și definească poziția partidul să știm și noi pentru ce votăm sau nu votăm. Nu e de ajuns o declarație improvizată în nu știu ce emisiune, trebuie o clarificare oficială de la partid anul ăsta înainte de alegeri.
La europarlamentare nu e Simion pe listă, nu văd ce să mai clarifice, să-i facă iarăși alții antisemiți și să tot fie jucați în pumni mediatici.

Am văzut că ministerele muncii aduc real populații străine, nu din Israel care au o înțelegere comună măcar pt tradiția Vechiului Testament ci din Sri Lanka, Nepal și alte zone, deci pe ăstia nu-i trage nimeni de mânecă fiindcă aduc 50.000-100.000 de cetățeni străini pe an în U.E. și se întîmplă crime deocamdată între ei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 07.02.2024, 21:12:30
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 763
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
nu văd ce să mai clarifice, să-i facă iarăși alții antisemiți și să tot fie jucați în pumni mediatici.
Nu ești antisemit dacă nu vrei să primești aproape un milion de străini. Avem destui români prin Timoc, Voivodina, Transcarpatia, Bucovnia de Nord, Buceag, Odesa, și chiar prin Balcani, prin Dalmația. Dacă pentru tine nu are ce să clarifice e treaba ta, pentru alții are ce să clarifice.

Citat:
Am văzut că ministerele muncii aduc real populații străine, nu din Israel care au o înțelegere comună măcar pt tradiția Vechiului Testament ci din Sri Lanka, Nepal și alte zone, deci pe ăstia nu-i trage nimeni de mânecă fiindcă aduc 50.000-100.000 de cetățeni străini pe an în U.E. și se întîmplă crime deocamdată între ei.
Asta n-are nicio legătură, nu poți să repari un rău cu un alt rău.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #60  
Vechi 07.02.2024, 21:16:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Asta n-are nicio legătură, nu poți să repari un rău cu un alt rău.
Aici vorbim de lucruri concrete care se întâmplă de mai bine de 5 ani - importuri prin ministerul muncii de populații străine, nu de proiecții viitoare ale unuia care tot rostogolește pe forum ca să semene neîncredere, îndoială, diversiune în ultimă fază.

Nu votați AUR ca să câștige tot PNL,PSD, USR cam asta e singura lui placă, probabil e un bugetar de lux cuibărit în administrație specializat în manipulare, de asta are și atâta timp să scrie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde