Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.01.2010, 23:30:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Socanta poveste..din ce spui se pare ca sufera de o anumita instabilitate psihica azi spune ceva, maine altceva, e posibil ca atunci cand vorbesti tu cu ea sa o convingi (pe moment) pe urma se intalneste cu alte persoane si ii schimba gandurile..

E greu de inteles ce anume a facut-o sa ajunga aici.
De ce te-a inselat pana la urma ai aflat?
Pentru ce anume te considera vinovat?

Ai discutat vreodata cu ea problemele pe care le are fata de Dumnezeu, ca sa intelegi de ce nu vrea sa mai mearga la biserica?

Sigur, rugaciunea este baza, dar incearca sa intelegi ce e in capul ei, cam ce oameni mai are in jur care o sfatuiesc (de acolo s-ar putea sa i se traga multe), ca sa intelegi de ce/cum a ajuns aici, asta inainte de a-ti expune punctul tau de vedere care oricat de argumentat ar fi nu-i va rezolva problemele ei, daca nu le cunosti.

Intr-adevar, se pare ca iti iubesti f. mult sotia, este regretabil ca s-a ajuns aici, e o mare incercare, sper ca veti trece amandoi cu bine peste ea.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.01.2010, 23:37:12
pea1974 pea1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Repet e o situatie total delicata. Am fost tot timpul diferiti fata de altii...nu simteam eu simtea ea sau invers...ne feream tot timpul de ceva ce nu ne-ar fi placut. Referitot la fertilitate da am facut analize amandoi la ea era o problema a facut tratament aprox 2 luni dar nu la terminat...mai tb sa faca o chestie nu inteleg...tot timpul avea un semn de indoiala asupra mea eu lucrand cu multe aparate si credea ca din cauza radiatiilor as fi avut probleme..probabil de aici ratacirea...si ma considera vinovat de decaderea ei(lipsa sentimentelor..am expus anterior ca zburam dupa material sa aiba si sa avem pe viitor)...de ce refuza acum Biserica care ia fost sora..habar nam...probabil se va destepta incet dar tb rabdare multa...la medic nu o pot duce si nici mama ei nu se baga desi ar trebui...complicat, dureros dar simt ca nimic nu e pierdut si trebuie sa lupt eu pt ea...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.01.2010, 23:38:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Frumoasa poveste.Din cate imi dau eu seama sotia ta a inceput sa-si cam piarda din speranta.Probabil din cauza sirului neintrerupt a intamplarilor rele , nefericite si a neimplinirilor crucea devine tot mai grea.Probabil ca a ajuns la capatul puterilor si rabdarilor, si e din ce in ce mai greu sa lupte, vazand ca lucrurile nu sunt nicidecum cum si-ar fi dorit ea.Nu mai are sorti de izbanda si e tot mai trista si necajita vazand ca lucrurile nu se amelioreaza.Faptul ca ieri era cu zambetu pe buze si azi complet trista si bulversata poate insemna ca ieri inca mai credea intr-o ameliorare si redresare a lucrurilor si a norocului,dar deja azi au inceput sa o lase picioarele si sa-si piarda puterea.E greu sa fi puternic tot timpul, oricate ai pati.Si Mantuitorul a cazut sub povara crucii la un moment dat.Tu sa fi alaturi de ea, incearca sa o intelegi sa o sprijinesti si sa o sustii, sa o ajuti sa-si poarte crucea.Sa-ti ceri iertare si sa-i spui ca iti doresti ca toate lucrurile sa fie bune si ce e mai bun pentru ea si pentru voi.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.01.2010, 23:47:51
pea1974 pea1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Desi la inceput iam spus exact ce am gandit ca e vinovata ca viseaza cai verzi pe pereti incet am inceput sa gandesc mai profund si mi-am scanat toata casnicia....sunt si rele si bune i-am fost si mi-a fost tot timpul alaturi...de atatea ori am luminat-o cand comunicam era fericita...acum parca e o sinusoida ba urca ba coboara...ma intalnesc cu ea si comunicam devine mai senina si se vede speranta...a doua zi parca ceva ii incetzoseasa mintile refuza dialogul trimit mesaje incerc telefoane..nick...e foarte greu ca sa stai deoparte la o varsta destul de marisoara si dupa 9 ani petrecuti impreuna...foarte dureros
referitor la copil da am stabilit de la inceputul casniciei ca daca doamne fereste nu vom avea copil sa incercam tratamente, orice si ca final infiere..si am tot vb pe acesta tema

Last edited by pea1974; 02.01.2010 at 23:50:18.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.01.2010, 23:52:27
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pea1974 Vezi mesajul
Desi la inceput iam spus exact ce am gandit ca e vinovata ca viseaza cai verzi pe pereti incet am inceput sa gandesc mai profund si mi-am scanat toata casnicia....sunt si rele si bune i-am fost si mi-a fost tot timpul alaturi...de atatea ori am luminat-o cand comunicam era fericita...acum parca e o sinusoida ba urca ba coboara...ma intalnesc cu ea si comunicam devine mai senina si se vede speranta...a doua zi parca ceva ii incetzoseasa mintile refuza dialogul trimit mesaje incerc telefoane..nick...e foarte greu ca sa stai deoparte la o varsta destul de marisoara si dupa 9 ani petrecuti impreuna...foarte dureros
referitor la copil da am stabilit de la inceputul casniciei ca daca doamne fereste nu vom avea copil sa incercam tratamente, orice si ca final infiere..si am tot vb pe acesta tema
Probabil ca e dezamagita de tine intr-un fel, in mod special.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.01.2010, 23:54:55
pea1974 pea1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Cine nu e dezamagit de celalalt? Cine e omul perfect? Toti avem bubele noastre dar conteaza ce daruiesti, ce simti, ce doresti...omul are pana la urma niste limite...oamenii se cearta, oamenii se impaca...totul e trecator...viata e lunga dar asa scurta
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.01.2010, 23:56:18
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Poate se asteapta de la tine sa faci altceva, mai mult mai bine, sa te schimbi, sa fi mai aproape de ea din punct de vedere emotional si sufletesc , mai intelagator , mai iubitor , cu cat mai putine reprosuri, sa incerci sa-ti dai mai mult silinta , cine stie.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.01.2010, 23:58:18
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

ceva mai special mai din inima, sa nu para sau sa fie ceva fortat intr-un anumit fel.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.01.2010, 23:58:37
pea1974 pea1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

mi-am dat seama de asta si stiu ca trebuie sa nu mai alerg ci sa ofer...problema e ca ea sa fie deschisa ca eu sa pot darui ceea ce a fost la inceput...acea iubire de care iti aduci aminte cat traiesti...binenteles dupa ceva timp ea exista dar sub alta forma..inexplicabila

Last edited by pea1974; 03.01.2010 at 00:01:51.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.01.2010, 00:00:46
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pea1974 Vezi mesajul
mi-am dat seama de asta si stiu ca trebuie sa nu mai alerg ci sa ofer...problema e ca ea sa fie deschisa ca eu sa pot darui ceea ce a fost la inceput...acea iubire de care iti aduci aminte cat traiesti...binenteles dupa ceva timp ea exista dar sub alta forma..inexplicabila
poate i-ai gresit in vreun fel
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gelozia intre frati Ekaterina Generalitati 15 31.07.2012 10:24:07
Fiti precum copiii... Marius22 Generalitati 38 03.05.2012 18:12:47
fiti binecuvantati sdimsdim Generalitati 22 29.06.2007 15:05:40