Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2015, 13:13:50
Motronea Motronea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2014
Locație: SV Oltenia
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Absurd ești tu, nenea, vineri ortodocșii țin post: de mâncare, trup, gânduri etc.
Și în zilele de post ortodocșii iși pun doape în urechi când se aude prin preajma lor vreun post de radio?
„Dacă cineva socotește că e cucernic, dar nu își ține limba în frâu, ci își amăgește inima, cucernicia acestuia este zadarnică. ”
  #2  
Vechi 10.11.2015, 19:48:11
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Motronea Vezi mesajul
Dacă ar fi nu mi-ar părea rău..
dar am recitit pologhia; cateodata firul logic lipsete, mila pentru nenorocirea aproapelui de asemenea i mie unul imi pare un fel de ceartă a filoZofului cu lumea (prin filozofie" se înțelege iubire de beznă, de întuneric", iar filosofie" inseamnă iubire de înțelepciune").
Ideea absurdă că vinerea e sfântă i ar trebui petrecută doar cu post i cenuă, nu cu ieit în ora sau alte chestii păgâne,
desele referiri la videoclipuri, predici i cări editate de diverse grupuri i grupulee,
erijarea in instană morală i condamnarea în bloc a celor 400 ( De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău, și nu te uiți cu băgare de seamă la bârna din ochiul tău? Luca 6: 41 - http://www.totalschimbat.ro/2012/05/...estina-online/ )
mă fac să mă îndoiesc de valoarea textului.
predica pt.mine este o predica de referinta ,expune cu mult bun simt problemele omului si cuprinde toata esenta mintuirii sufletului pt.om
Linkuri nu am dat decit doua.
Nu condamn pe cei 400 ci as fi vrut prin text sa atrag atentia celor care au mai ramas ca sa nu li se intimple si lor altadata,DOAMNE FERESTE!
dAR cum spune parintele CALISTRAT in predica de Duminca sf.arhangheli dc.cineva citeste cite o rugaciune chiar si inainte de amerge la club sau oriunde ,ca nu stim nimeni ce ni se poate intimpla cind iesim pe usa casei si daca mai ajungem inapoi,gindul nostru poate fi intors spre bine si sa evitam locurile periculoase pt suflet si trup.
Cartea satanismulin muzica rock aost editata de grecii ortodocsi si daca ati citi-o nu ati mai vb.asa,altfel a-ti gindi .Ea a fost editata tocmai pt a a trage atentia tinerilor greci de pericolul acestei muzici.
__________________
  #3  
Vechi 10.11.2015, 19:52:45
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Cartea satanismulin muzica rock aost editata de grecii ortodocsi si daca ati citi-o nu ati mai vb.asa,altfel a-ti gindi .Ea a fost editata tocmai pt a a trage atentia tinerilor greci de pericolul acestei muzici.
Rock-ul cuprinde foarte multe genuri, nu cred ca e bine sa generalizezi. Intrebare, care e mai satanista, Let It Be de la Beatles sau Stairway To Heaven de la Led Zeppelin?
Subiect închis