Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.08.2008, 14:54:48
miricaalinamaria miricaalinamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2008
Mesaje: 6
Implicit

iat IPSIrineu sa fie sanatos la suflet si la trup, ca avem nevoie de astfel de ierarhi.
nu mai creati dispute in jururl lor. doar Dumnezeu stie inima omului. nu noi. noi suntem putregai supus transformarii. multi ani am judecat un ierarh care, se zicea lua spaga. acum trei zile am plans pt pacatul meu. am aflat ca a trecut in graba pe la un preot paralizat de care putini isi mai aduc aminte. i-a lasa in dar o carte............si in carte 20 milioane...........
  #22  
Vechi 28.08.2008, 14:58:23
miricaalinamaria miricaalinamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2008
Mesaje: 6
Implicit

iat IPSIrineu sa fie sanatos la suflet si la trup, ca avem nevoie de astfel de ierarhi.
nu mai creati dispute in jururl lor. doar Dumnezeu stie inima omului. nu noi. noi suntem putregai supus transformarii. multi ani am judecat un ierarh care, se zicea lua spaga. acum trei zile am plans pt pacatul meu. am aflat ca a trecut in graba pe la un preot paralizat de care putini isi mai aduc aminte. i-a lasa in dar o carte............si in carte 20 milioane...........
  #23  
Vechi 28.08.2008, 15:47:57
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

E si ia sa aud bioenergia nu e erezie nu?
  #24  
Vechi 28.08.2008, 16:03:36
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)ba este frate.Se inscrie in ratacirea new-age.
  #25  
Vechi 31.08.2008, 23:58:23
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

M-am mai uitat un pic la cartea aia despre parintele Ghelasie.
IPS Teofan nu a vrut sa le acorde binecuvantare sa o publice zicandu-le sa ceara binecuvantare lui PS Gherasim ca asa e randuiala.
Ii mai indeamna in raspunsul sau (publicat foarte probabil in prefata cartii fara sa ii fie cerut voie lui IPS Teofan) sa cerceteze mai bine opera ieromonahului Ghelasie.
Este foarte scurt ceea ce scrie IPS Teofan.
Am gresit judecandu-l pe IPS Teofan...:(
Pe de alta parte ia ghiciti cine scrie o lunga introducere!
IPS Nicolae cel care se impartasea cu catolici acu ceva vreme.
Ce coincindenta ciudata nu?

Nu stiu care e treaba cu Maica Siluana oricum IPS Teofan a fost legat aiurea de acest topic datorita rautatii si modului superficial in care am judecat eu lucrurile.

Ciudat cum IPS Irineu nu a observat ereziile propovaduite de ieromonahul Ghelasie cand era episcop vicar in episcopia Ramnicului.

Mai ciudat ca dansul a fost calugar si preot deodata cu ieromonahul Ghelasie si nu i s-a parut nimic ciudat in painea harica si centrii de energie despre care vorbea acesta...cam ciudat nu?
Probabil ereziile alea nu se observa de la apropiere ci numai de la departare!
Asa se face ca le-a observat si a venit parintele arhimandrit Mina Dobzeu tocmai din Moldova pentru a vedea ce e cu ereziile ieromonahului Ghelasie Gheorghe si nici ca i-a raspuns la vreo scrisoare ieromonahului Ghelasie Gheorghe mai apoi.
In acelasi timp marelui teolog IPS Irineu Popa nu i se parea nimic ciudat la ce face confratele sau din manastire???



Oricum e interesant cine o fi venit oare sa slujeasca la inmormantarea lu Parintele Ghelasie?
PS Irineu cumva?
Ati ghicit!

Ciudat cum PS Irineu nu a vazut toate aceste carti ale ieromonahului Ghelasie de care e plin pangarul m-rii Frasinei.
(dansul de la acea manastire provine.)

Sa ma ierte Dumnezeu ca l-am judecat pe IPS Teofan aiurea...


Ca sa fim exacti:
in "Iconarul dragostei dumnezeiesti" la pagina 152 se prezinta folosirea de bioenergie si recomandarea parintelui Ghelasie data unui bio-energo-terapeut de a-si face o cruce cu aghiasma spre a-si recupera energia pierduta prin bio-energie.
In alt loc in carte femeile hiper-active sexual (ce e aia io nu stiu ca de nu asa luminat ca ieromonahul Ghelasie!) sunt numite "vampiri energetici".

La pagina 200 ne sunt prezentate procedee de respiratie si meditatie hinduista - golirea mintii de ganduri etc.


Inca o data Dumnezeu sa ma ierte ca l-am judecat pe IPS Teofan aiurea.
  #26  
Vechi 01.09.2008, 01:48:02
Gabri Gabri is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2008
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miricaalinamaria
MAI FRATILOR VOI CHIAR CREDETI CE SPUNETI AICI. IPS TEOFAN YOGHIST?''??? MAI VOI VEDETI PESTE TOT MASONI SI FORTE OCULTE CE VREA SA DISTRUGA BISERICA!!! VOI STITI CESTE MASONERIA? ATI STUDIAT VRIO DATA DESPRE MASONERIE? CATE MASONERII SUNT IN LUME? CARE SUNT LEGATURILE SI CE DIVIDE LUMEA MASONICA EUROPEANA SI CEA AMERICANA DE SORGITE SIONISTA? VOI VORBITI DE FORTE OCULTE, YOGA, SI TOT FELUL DE CHESTII ,,,,, INSA SUNTE-TI DOAR VORBITORI IN VANT. VA DATI CU PAREREA CA NU AVETI NIMIC DE FACUT IN LOC SA VA RUGATI !!!!
MAICA SILUNA ESTE UN MODEL DE VIATA MONAHALA SI CRESTINA PENTRU VOI MA ORTODOCSILOR DE DUMINICA SI RARBATORI....ESTE O TRAITOARE A EVANCHELIEI SI NU O ILUZIE OPTICA MAI ORBILOR!!!!!!
MAI JUDECATI CU CAPUL SI INIMA INAINTE DE A APASA PE TASTATURA SI A TRANTII MESAJE TAMPITE SI FARA DE SENS !!!!
  #27  
Vechi 01.09.2008, 02:17:13
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mihailt: In alt loc in carte femeile hiper-active sexual... sunt numite "vampiri energetici".

Lasa, mihailt, sa nu-ti para rau ca nu stii, ca daca ai stii ai fi si mai agitat decat esti acum.
Il rog pe bunul Dumnezeu sa te ajute sa iti recapeti linistea sufleteasca, ca sa nu mai ajungi sa faci afirmatii pe care sa le regreti mai tarziu; ex: ca acum cu IPS Teofan.
Doamne ajuta.
  #28  
Vechi 01.09.2008, 05:59:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu mai frate Gabri IPS Teofan nu sprijina invataturile cu nuanta yoghista.
Dar sa revenim acum la Maica Siluana.
Pe Maica Siluana am auzit-o spunand cum ca centrul omului se afla in ...pantece!
Deci departe de invataturile parintelui Ghelasie nici Maica Siluana nu era.
Centrul dansei nu era sponsorizat si sustinut de AIDROM?
Era.
Ati auzit dvs. pe IPS Teofan sa zica ceva de faptul ca centrul maicii a fost inchis?
L-atzi auzit dvs. pe IPS Teofan sa ii laude pe Jung si Freud?
De unde s-a scos asta ca IPS Teofan o sprijinea pe pro-hinduista Maica Siluana?

Nu stiu ce sa zic dar daca IPS Irineu a inceput asa ar trebui sa faca pasul urmator si sa curete pangarul m-rii Frasinei de cartile scoase la editura Plattytera.
Dumnezeu sa ii ajute lui IPS Irineu.

Deci nicio suparare a fost inchis un centru de propovaduit erezii yoghiste!
:D
  #29  
Vechi 01.09.2008, 07:50:34
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Daca stie cineva concret (poate chiar Adminul) despre Maica Siluana rugam sa ne impartaseasca si noua. S-au aruncat acuze grave deci se cuvine sa ne lamureasca si pe noi careva.:|
  #30  
Vechi 01.09.2008, 09:58:00
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Poi voi n-atzi priceput ce spune Maica Siluana shi ii scoatetzi vorbe... "Pantecele" ca centru nu este specific yghinilor sau asiaticilor ca ei au ca centri kkrele alea ale energiilor "desfrasnarilor" trupeshti de le zic flori cu diferite petale... pe cand Maica Siluana vorbeshte invatzatura de la Hristos... despre floricelele shi trandafirii fara spini ai Domnului...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 21:17:15
Maica Heruvima idealist Calugarul 5 13.06.2010 12:48:23
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Programul Maicii Siluana ( pentru ieseni) eduardd Resurse ortodoxe on-line 3 06.01.2009 21:11:03
Maica Siluana si ProVita irina77 Resurse ortodoxe on-line 3 26.06.2008 23:18:03