Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.05.2016, 16:02:42
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Vaaai, m-am liniștit!
Iti dai seama de ce stres au scapat londonezii auzind ca in raport de preferintele lor nu mai ai emotii :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.05.2016, 16:02:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Oponentul lui Khan a fost un evreu. Unul superbogat, dealtfel il mai si chema Goldsmith. Mai marii celor doua partide ale Stabilimentului britanic sunt, unii: idiotii utili de care toate societatile nu duc lipsa, altii: sunt mult mai putini idioti, dar urmaresc agende ascunse, al caror continut doar il putem presupune.

Una peste alta, populatia capitalei inglejilor a avut de ales intre un candidat mozaic si un candidat mahomedan. Diferenta a facut-o faptul ca moslemul a pozat in baiatul-cel-sarac-care-creste-prin-merite-proprii, incasand votul numeroasei clase de mijloc pauperizate, cat si votul pauperilor care n-au fost nicicand clasa de mijloc.

Primari, ministri si chiar prim ministri evrei a mai avut Perfidul Albion, daca e sa ne gandim numai la capabilul, prevazatorul, utilul Disraeli, prim servitor al Reginei Victoria in anii de glorie ai Imperiului Britanic. Dar primari moslemi, ca acest sadic Khan, e drept, nu a mai avut. Aici e marea noutate: la mai mare!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.05.2016, 16:17:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Iti dai seama de ce stres au scapat londonezii auzind ca in raport de preferintele lor nu mai ai emotii :)
La asta nu m-am gândit. Sunt și mai liniștit.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.05.2016, 16:19:05
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Oponentul lui Khan a fost un evreu. Unul superbogat, dealtfel il mai si chema Goldsmith. Mai marii celor doua partide ale Stabilimentului britanic sunt, unii: idiotii utili de care toate societatile nu duc lipsa, altii: sunt mult mai putini idioti, dar urmaresc agende ascunse, al caror continut doar il putem presupune.

Una peste alta, populatia capitalei inglejilor a avut de ales intre un candidat mozaic si un candidat mahomedan. Diferenta a facut-o faptul ca moslemul a pozat in baiatul-cel-sarac-care-creste-prin-merite-proprii, incasand votul numeroasei clase de mijloc pauperizate, cat si votul pauperilor care n-au fost nicicand clasa de mijloc.

Primari, ministri si chiar prim ministri evrei a mai avut Perfidul Albion, daca e sa ne gandim numai la capabilul, prevazatorul, utilul Disraeli, prim servitor al Reginei Victoria in anii de glorie ai Imperiului Britanic. Dar primari moslemi, ca acest sadic Khan, e drept, nu a mai avut. Aici e marea noutate: la mai mare!
As fi votat evreul cu amindoua mainile, clar, daca as fi fost supus al Her Majesty.

Last edited by Romowe; 10.05.2016 at 16:26:44.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.05.2016, 16:26:10
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scotty, hai să glumim nițel mai sec: îl trimitem pe dl. Ion Pop să candideze ca primar la Edinburgh sau Glasgow? :))
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.05.2016, 16:30:25
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
La asta nu m-am gândit. Sunt și mai liniștit.
Ca sa linistesc definitiv :)) Eu as fi propus o a treia optiune, tot dintr_o minoritate: domnul Marean Vanghelie pt Londra. Le trantea 3 economate, un ,,Vanghelondon" si zdrobea concurenta. Daca o mai zicea si pe aceea cu ,, care este pe persoana fizica" ajungea in Camera Comunelor. Tinand cont cat timp a reusit sa fie primar intr_unul dintre cele mai bine cotate sectoare ale Buc, fara sa faca nimic, sa castigi fotoliul de primar londonez e floare la ureche de Tamisa. In plus nu l_ar fi deranjat acuzele, dupa cum spunea recent la tv ,, cine nu e suspect e fraier" :) . Mai am si altii pe lista simpatiei da astept alegerile locale sa vad cu interes pilde de crestinism, profesionalism, decenta si spirit civic :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.05.2016, 16:51:32
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Scotty, hai să glumim nițel mai sec: îl trimitem pe dl. Ion Pop să candideze ca primar la Edinburgh sau Glasgow? :))
Imagineaza-ti: un miting electoral cu o audienta majoritar protestant sau catolica si cu un discurs precum al domnului Pop Te rog sa filmezi, nu as rata scena pt nimic in lume, o sa fie pe sistem ,,angry birds" : ))

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 10.05.2016 at 16:54:41.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.05.2016, 17:37:33
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Imagineaza-ti: un miting electoral cu o audienta majoritar protestant sau catolica si cu un discurs precum al domnului Pop Te rog sa filmezi, nu as rata scena pt nimic in lume, o sa fie pe sistem ,,angry birds" : ))
Yeah, si dupa aia o urcam pe youtube. :) Pe onoarea mea, de cind ii citesc postarile, antioccidentalismul meu moare si putrezeste. Omul e un campion al umorului politico-confesional involuntar, pe sistem "ortodocsii nu a facut nimic rau, domne, e ingeri istorici, toti ii bate si injura, si le baga ceva-n gura". Habar nu am daca e naivitate sau fanatism, sau ambele ingemanate dublu-helical ca adeneul.
Promit sa filmez, si sa iti trimit tie primului; ar fi o scena de miliarde de lire sterline.
Hai cu Brexitul!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.05.2016, 19:19:25
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Povestea alegerii lui Khan este foarte interesanta, un mic manual de tactica electorala. Khan este un musulman de orientare liberala, fiind departe de imaginea islamului traditional. Sustinand casatoriile gay Khan s-a ales cu amenintari cu moartea din partea diverselor grupari islamice extremiste. Un tip intraznet,dintr-o familie modesta, educat, carismatic si cu priza la public, provenind dintr-o zona a Londrei la fel de liberala in conceptii ca si el, Khan si-a structurat campania pe un mesaj orientat catre patura de jos si cea de mijloc, avand mare priza intr-un oras multicultural si multietnic. Oponentul sau l-a atacat in campanie invocand orientari ale lui Khan, sau macar simpatii, catre miscari fundamentaliste. Nimic mai fals si o tactica cu consecinte electorale dezastruoase: toata patura musulmana liberala si moderata, musulmanii din aceste categorii, l-au votat in bloc, dornici sa promoveze un musulman care le-ar putea dezlipi de eticheta de fundamentalisti si care i-ar pozitiona la nivelul unei comunitati pasnice, integrate si dispusa la dialog social intracultural. Desi oponentul sau era teoretic mai bine cotat o parte din sustinatorii sai, deranjati de discursul sau extremist neprobat au virat brusc spre Khan care venea cu imaginea unui primar al tuturor, pregatit profesional si fara nici o intentie de a da nastere la tensiuni sociale.

Si asa s-a scris istoria alegerii lui Khan, un primar musulman care merge la saloane de intretinere cosmetica, care nu are o problema cu gay si care mereu are o solutie concreta pt problemele, deloc usoare, cu care se va confrunta. Dupa cum spunea usor ironic un comentator: ,, Unii l-au acuzat pe Khan ca nu este crestin, altii ca nu este un musulman adevarat iar la final a castigat tocmai pt ca nu este nici una si nici alta"
Eu nu înțeleg ce fel de musulman poate fi acela care susține căsătoriile gay.

De altfel, wikipedia scrie: "Khan has stated that he received death threats for voting in favour of the Same-Sex Marriage Bill. There was a fatwa put out against him, in which an Imam declared him to be no longer a Muslim; he had been given police advice on protection"

Întrebare la radio Erevan: preferați un primar musulman care să susțină căsătoriile gay sau un primar musulman care să susțină căsătoriile cu patru femei ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.05.2016, 19:20:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cu pâine caldă: http://m.academiacatavencu.info/actu...e-primar-39693
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde