Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.04.2007, 22:45:48
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

fratilor pur si simplu IGNORATI!!! nu raspundeti raului cu rau!!! loviti-l cui doamne Iisuse.........cel ce ai postat asa cev aiaici.........mi-e mila de sufeltul tau sincer.jenica
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.04.2007, 22:52:19
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.626
Implicit

Tinerii care au deja o coloana vertebrala nu te vor baga in seama indiferent de marimea lopetii folosite.....la aruncat cu noroi

...iar restul de tineri vor fi influientati de ce afirmatii se fac, asa ca ...cu intelegere si blindete, daca vrem sa educam iubirea, iertarea si toleranta in ei. Daca nu vrem acest lucru, este cu totul altceva insa locul TAU nu este aici ci pe EVZ, intelegi? asa ca du-te tu frumusel cu prietenii tai acolo si luati-va la intrecere in vorbit de rau si clevetiri...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.04.2007, 23:11:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Apa la moara pentru "adversari nostri". Dumnezeu sa-i ierte si pe unii si pe altii ! Cozia si Jeny au concluzionat corect. Calugaria cere multe sacrificii si renuntari intru dragoste pentru Dumnezeu. Pina la urma nasterea unui copil este lucrul cel mai minunat,dar, contextul este neortodox. Corect ca inainte de pasul spre calugarie, trebuie mult discernamint si o analiza profunda. Aviz celor ce vor sa faca acest pas foarte important, al renuntari multor lucruri lumesti. Pentru cei ce vor mai posta astfel de subiecte, sa se gindeasca de o mie de ori pina sa faca acest pas,nu de alta dar ne transformam intr un "forum de scandal".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.04.2007, 02:04:19
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

eu spun ca este un miracol. sa se nasca copil din calugar. s-au simtit oamenii bine. la o adica si calugarii sunt oameni nu sfinti. sunt de acord. nu este treaba noastra sa comentam ceea ce s-a intamplat. accidente, erectii necontrolate se intampla si la case mai mari. daca nu ar exista gresala nu ar exista indreptarea.

am auzit de minunatii mai mari pe la manastiri. si ce daca. manastirea ramane aceasi institutie. exorcisti, calugari homosexuali, sau calugari tati nu traseaza caracterul monahal sunt doar niste exceptii.

cred ca degetul aratator este prea acut. la o adica, asa cum s-a exprimat cristiboss56 nasterea unui copil este un lucru minunat.

daca sunteti credinciosi lasat-l pe Dzeu sa judece.

Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.04.2007, 16:35:59
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
fratilor pur si simplu IGNORATI!!! nu raspundeti raului cu rau!!! loviti-l cui doamne Iisuse.........cel ce ai postat asa cev aiaici.........mi-e mila de sufeltul tau sincer.jenica
Decat sa il blestemi pe cel care a postat, mai bine roaga-te pentru copil. Ia exemplu de la Cozia.

Crezi ca daca nu posta nu s-ar fi alflat din presa. care e de fapt problema cu postarea?

Daca nu stim nu se intampla....sau ce? Sau daca nu se afla suntem "mai curati"?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.04.2007, 21:27:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Vai ce interesant si ce senzational!!!!!!,"o maicuta si un calugar s-au iubit!...."....Si ce-i cu asta!,este cumva pacat impotriva firii?,este cumva anormala atractia carnala dintre oameni?Este ceva nefiresc?.Nu!Dar cel mai bine ar fi fost ca acei tineri,pentru ca inainte de toate sunt doar niste tineri,sa renunte la viata monahala si sa-si continue viata impreuna asumandusi responsabilitatile ce li se cuvin si continuand,impacati cu natura lor,sa slujeasca Domnului si in mediul social mirenesc si totul este FIRESC,oameni buni asa ceva este firesc ce tot ne miram si defaimam ca niste primitivi atitudini atat de omenesti????
De ce mirenii au impresia permanenta ca ei au voie sa faca orice si ca lor li se cuvine toleranta si iertarea mai cu precadere decat clericilor si oamenilor din aceasta tagma?Cred ca pacatul este pacat si-atat,nimeni nu este absolvit de semnificatia lui,iar aceasta discriminare cu care ne-am obisnuit sa ne acoperim propriile neputinte nu face decat sa ne insele.
Pacat ca educatia este precara din punctul de vedere al vietii monahale,aproape totul se invata in zbor si cu sensuri mult prea limitate,pacat ca celor care nu se mai pot regasi in acel mediu nu li se confera intelegerea si tratamentul psihologic adecvat naturii noastre umane si nu in ultimul rand civilizate.Oamenii credinciosi prefera habotnicismul si perspectivele limitate,fapt care duce de cele mai multe ori la dezechilibrari si deznadejdi iremediabile.Este atat de greu sa ne judecam ca si OAMENI??/,fiindca in definitiv natura nostra este facuta sa fie imperfecta si-asa va ramane,ca sa nu mai spun ca cel mai firesc si cel mai minunat lucru pe pamant este perpetuarea...de ce am marginalizat-o si-am incatusat-o cu legi si iar legi atat de natange cum ar fi legamantul castitatii ajuns in stadiul de obligatie in multe cazuri,de fortare psihica asupra indivizilor care sunt practic indoctrinati cu tot felul de principii in care nu se regasesc.
Este un subiect foarte complex dezvoltarea notiunii de calugarie,notiune care ar trebui sa fie mai flexibila,care ar trebui sa se bazeze pe mult mai multe criterii de acceptiune a acestei alegeri,criterii mai realiste.Din pacate adevarurile ascunse ale acestui mediu raman mereu subiecte tabu,nimeni nu le dezvolta si nimeni nu i-a atitudine asupra corectarii defectelor din acest concept,si astfel vor exista mereu contradictii.
Sa fie sanatos acel prunc,care fericit de el ca s-a nascut intr-o lume mai moderna si civilizata altfel l-ar fi mancat "credinciosii si reprezentantii acestora"de viu...daca am mai fi trait in vremurile animalice ale inchizitiei.Iar parintii acestora sper ca Dumnezeu le va arata calea catre o viata reala si fireasca cum este familia,catre o viata mult mai binecuvantata de Dumnezeu in conditiile in care indivizii simt ca-si pot trai fericit si necartind destinul,cu bunele si relele acestuia.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.04.2007, 21:51:02
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

`o maicuta si un calugar s-au iubit!...."....Si ce-i cu asta!,este cumva pacat impotriva firii?,este cumva anormala atractia carnala dintre oameni?Este ceva nefiresc?.Nu!`

Senzational nu este ca doi tineri s-au iubit, ci ca DOI OAMENI CE AU DEPUS UN ANUMIT VOT AU INCALCAT ACEST JURAMANT. Dar ai si tu dreptatea ta...cu lipsa de deschidere. De aici insa pana la a considera depasite aceste `legi` `habotnice` este drum lung. pt. ca voturile se depun benevol.
Acei oameni sunt niste cazuri nefericite dpct de vedere al chemarii spre care au aspirat. Nu au constientizat ce inseamna monahismul si nu s-au gandit f. bine inainte de a face acest pas.

Insa `parintele` a amenintat cu un limbaj de mahala un jurnalist... Asta tine deja de altceva... zic eu...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.04.2007, 10:28:28
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Vai ce interesant si ce senzational!!!!!!,"o maicuta si un calugar s-au iubit!...."....Si ce-i cu asta!,este cumva pacat impotriva firii?,este cumva anormala atractia carnala dintre oameni?Este ceva nefiresc?.Nu!Dar cel mai bine ar fi fost ca acei tineri,pentru ca inainte de toate sunt doar niste tineri,sa renunte la viata monahala si sa-si continue viata impreuna asumandusi responsabilitatile ce li se cuvin si continuand,impacati cu natura lor,sa slujeasca Domnului si in mediul social mirenesc si totul este FIRESC,oameni buni asa ceva este firesc ce tot ne miram si defaimam ca niste primitivi atitudini atat de omenesti????
De ce mirenii au impresia permanenta ca ei au voie sa faca orice si ca lor li se cuvine toleranta si iertarea mai cu precadere decat clericilor si oamenilor din aceasta tagma?Cred ca pacatul este pacat si-atat,nimeni nu este absolvit de semnificatia lui,iar aceasta discriminare cu care ne-am obisnuit sa ne acoperim propriile neputinte nu face decat sa ne insele.
Pacat ca educatia este precara din punctul de vedere al vietii monahale,aproape totul se invata in zbor si cu sensuri mult prea limitate,pacat ca celor care nu se mai pot regasi in acel mediu nu li se confera intelegerea si tratamentul psihologic adecvat naturii noastre umane si nu in ultimul rand civilizate.Oamenii credinciosi prefera habotnicismul si perspectivele limitate,fapt care duce de cele mai multe ori la dezechilibrari si deznadejdi iremediabile.Este atat de greu sa ne judecam ca si OAMENI??/,fiindca in definitiv natura nostra este facuta sa fie imperfecta si-asa va ramane,ca sa nu mai spun ca cel mai firesc si cel mai minunat lucru pe pamant este perpetuarea...de ce am marginalizat-o si-am incatusat-o cu legi si iar legi atat de natange cum ar fi legamantul castitatii ajuns in stadiul de obligatie in multe cazuri,de fortare psihica asupra indivizilor care sunt practic indoctrinati cu tot felul de principii in care nu se regasesc.
Este un subiect foarte complex dezvoltarea notiunii de calugarie,notiune care ar trebui sa fie mai flexibila,care ar trebui sa se bazeze pe mult mai multe criterii de acceptiune a acestei alegeri,criterii mai realiste.Din pacate adevarurile ascunse ale acestui mediu raman mereu subiecte tabu,nimeni nu le dezvolta si nimeni nu i-a atitudine asupra corectarii defectelor din acest concept,si astfel vor exista mereu contradictii.
Sa fie sanatos acel prunc,care fericit de el ca s-a nascut intr-o lume mai moderna si civilizata altfel l-ar fi mancat "credinciosii si reprezentantii acestora"de viu...daca am mai fi trait in vremurile animalice ale inchizitiei.Iar parintii acestora sper ca Dumnezeu le va arata calea catre o viata reala si fireasca cum este familia,catre o viata mult mai binecuvantata de Dumnezeu in conditiile in care indivizii simt ca-si pot trai fericit si necartind destinul,cu bunele si relele acestuia.
Nimeni nu este impotriva iobirii celor doi, chiar daca sunt monahi. Lumea a luat foc pentru ca BOR a incercat sa musamalizeze si acest caz, dar presa s-a prins si a investigat.

Citeste cu atentie presa. O sa vezi ca nimeni nu ii condamna pe cei doi ci faptul ca s-a incercat musamalizarea cazului....
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.04.2007, 11:53:15
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

"Pacatul a intrat si in Biserica
Cum de este posibil asa ceva?"
nu va miratzi de cei kre cad... miratzi-va de cei kre raman, miratzi-va cum raman! cum rezista?!

Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.04.2007, 12:02:39
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Odin,daca s-a adresat monahul cu un limbaj de mahala,ai dreptate ca este de condamnat,dar ma intreb de ce ca monah a adoptat acest limbaj,ce fel de educatie are si in ce spirit este el coordonat pe caile mantuirii acolo in mediul monahal???In manastire nu intereseaza pe nimeni ce fel de om esti,ce gandire ai si in ce mod iti pot influenta aceste trasaturi statutul de calugar,fapt care determina pe cei ce vietuiesc acolo sa fie cumva individuali in personalitatea lor.Si voturile au inceput sa se depuna destul de timpuriu,chiar si la 17 ani,fapt total in neconcordanta cu legile care tind sa pregateasca monahismul,varsta la care un tanar este destul de imatur si as putea spune,destul de confuz.
Intr-o casnicie partenerii au tendinta de-a cantari pe celalalt,de-a descoperi lucrurile comune,aspectele spirituale,sentimentele,sensibilitatea,precum si pozitia materiala,intr-un cuvant se verifica compatibilitatea dintre cei doi pentru bunul mers al relatiei,dar comunicarea si increderea sunt esentiale.In manastire insa,oamenii vin ca niste straini si asa raman,mai nimeni nu stie prea multe din profunzimea celuilalt,nu intereseaza pe nimeni,sinceritatea este un lucru aproape superficial mascata de asa zisa smerenie,iar comunicarea lipseste cu desavarsire.Din punctul meu de vedere,acolo se desfasoara o viata mai putin definita printr-un echilibru existential,este o viata de robot si o doctrina in aceiasi masura,nu se cantaresc oamenii ca si indivizi cu caractere diferite,toti se vrea a se adapta si a adopta aceleasi principii,fara nici un drept de afirmare intr-un sens diferit.Este adevarat cei ce aleg aceasta viata o fac intr-un mod voluntar,insa multi dintre acestia merg acolo la o varsta frageda,unii se schimba pe parcurs,altii nu mai dau doi bani pe adevaratul sens al vietuirii in acel cadru...dar nici unul dintre acestia nu are dreptul de-a se razgandi,presati de legi si anateme care-i forteaza psihic sa continue viata pe un drum in care nu-si mai doresc sa mearga,si astfel apare nonconformismul si pacatele,astfel apare perturbarea notiunii de viata monahala.De aceia am specificat faptul ca manastirea ar trebui sa aiba criterii mai flexibile,fiindca cine are cu adevarat "chemarea"nu se lasa amagit si influientat de acceptiunea legala a celor care nu mai doresc sa continuie acest drum.
Si ma intreb,de ce acel calugar a vorbit intr-un limbaj total nespecific?,fiindca fratilor manastirea nu i-a conferit educatia necesara de care are nevoie orice om intr-o familie si intr-un colectiv,acolo i s-a pus in fata doar legi "divine"pe care sa le urmeze fara vre-o interferenta cu firea lui umana si cu formarea sociala,fara a se tine cont de aspectul psihologic unic si atat de complex cu care suntem toti inzestrati.
Din pacate un calugar nu prea cunoaste cum ar trebui sa fie o relatie interumana,civilizata si bazata pe principii care ne departajeaza de instinctele animalice prin ratiune si discernamant,pentru ca ei nu au nevoie de asa ceva,ci doar de rugaciune si post...de parca trupul lor ar fi inert si viata lor inexistenta intr-un creier atat de "maret".Cunosc foarte multi calugari si maici,dar foarte rar mi-a fost dat sa vad pe vre-unul adoptand o moralitate demna de un suflet care tinde spre desavarsire...adevarata desavarsire.Ei nu prea simt regretul de sine cand defaima pe semenii lor,cand ai ranesc fizic sau psihic,nu stiu ce-nseamna toleranta si mila,datorita faptului ca in jur nu simt si nu gasesc iubire,in sufletul lor isi face loc cu usurinta rautatea.nu au notiunea si sentimentul binelui si-a raului in spiritul uman-social,mint fara nici o jena,se scuza cu tot felul de pretexte nefiltrate prin sita intelectului,scuzate de criterii "religioase",materialismul este baza care-i determina sa formeze relatii,patimile inlantuite ai fac sa fie obsedati de posibilitatea lor de realizare,frustrati de propriile instincte.Acestea toate se reflecta intr-un suflet care vrea sa se depaseasca pe sine,complexat de multitudinea de restrictii ajunge sa le renege in mod inconstient si astfel apare personalitatea lor confuza.Prin reactiile lor indignate ajung de fapt sa incalce ceea ce cere de fapt spiritul religios de la oameni.NU ai detest,mi-e mila de ei,de rautatea lor copilareasca,cand vad cum se comporta si cum gandesc fata de tot ce-i in jur(inclusiv de societate)imi spun in sinea mea ;"pur si simplu n-am ce sa-i cer,n-am ce sa-i cer decat sa-l ignor,fiindca imi face rau cu sau fara stiinta..."Cu sau fara stiinta ei nu pot iubi,n-au invatat sa iubeasca semenii asa cum ar trebui cu spirit neperfid,pentru ca la randul lor nu au simtit iubirea in jur,considerand ca iubirea fata de Dumnezeu e totul...din pacate aceea nu-i decat confuza,fiindca este IMPOSIBIL sa poti pretinde ca iubesti o divinitate atata timp cat fata de semeni nu simti pic de compasiune.
Este o vorba in manastire;"in manastire te duci NEPOFTIT,traiesti NEIUBIT si mori NEJELIT!" Doamne cata raceala si nepasare exista acolo,nu va puteti inchipui!!!,cica este o sobrietate favorabila mediului monahal si singuratic.Daca Dumnezeu vrea sa-l iubim in acest fel,atunci Dumnezeu vrea niste slujitori egoisti...dar nu cred ca vrea aceasta de la noi,a dovedit-o prin insasi SACRIFICAREA SA SUBLIMA.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
6+miliarde de oameni. Moartea a intrat printr-un om si printr-un om a iesit spre_rasarit Generalitati 1 19.09.2011 08:45:40
Am intrat in ultima zi a anului 2010! Melissa Stiri, actualitati, anunturi 22 01.01.2011 19:27:40
azi a intrat un pui de vrabiuta in casa inseamna ceva? annajanette Generalitati 6 08.06.2010 04:24:17
Ultima oră : Pentagonul a intrat în alertă ! cristiboss56 Generalitati 5 27.04.2009 09:20:23
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58