Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.02.2011, 19:42:02
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iriniava Vezi mesajul
1 martie ziua martisorului -ce folos duhovnicesc, pentru un crestin, poate avea o astfel de zi, cind vezi la tot pasul oameni care alearga parca vrajiti pe la tot felul de comercianti, de la florarese, la mici producatori,care mai de care mai speculant.
cat a mai ramas un obicei de primavara si cat s-a transformat in ceva de genul profit mare pentru unii si jegmaneala pentru unii.
sensul acestei zile se rezuma doar la 1-8 martie? nu putem darui in fiecare zi si cu folos duhovnicesc celor dargi si nu numai lor?
Acesta e farmecul de 1 Martie, tarabe multe și să dai și primești multe mărțișoare.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.02.2011, 20:00:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Bucuria darului. Nu cred in puterea martisorului, asa cum se credea odinioara, dar cunosc bucuria pe care o aduce cand e daruit. Am mers la Muzeul Satului sa cumpar cateva. Erau tarabe unde martisoarele erau unicat, pentru ca erau facute manual. Se poate vedea in orice martisor cumparat de aici truda. Asa ca pentru efortul pe care il depun acesti mesteri si pentru bucuria pe care o aduce cand e daruit, eu voi da si anul acesta martisoare.
total de acord.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.03.2011, 13:56:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35 Vezi mesajul
Martisorul este o chestie pur comerciala, in rest nimic.
Cam asa vad si eu.
Ma bucur totusi vazand cum astazi invie chiar si multi dintre aceia care sunt "morti sufleteste" in restul anului.

De martisor, parca isi mai aduce lumea "aminte" de dragoste si de persoana de aproape. Este un semnal de alarma.
Pentru oamenii calzi si iubitori, aceasta zi nu ar trebui sa difere cu nimic de celelalte.

Atata timp cat se praznuieste numai venirea primaverii, dragostea curata si viata ca dar nepretuit... lucrurile sunt bune.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.03.2011, 15:34:07
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Smile martisoareeee........

Si uite asa observ,cum ne pierdem "identitatea"noastra romaneasca.Daruitul martisorului este una din traditiile noastre romanesti,pe care daca o catalogam ca pe "o chestie pur comerciala",inseamna ca avem sufletul golit de sentimente,emotii,bucurii si de ce nu,de credinta in Dumnezeu.Azi am avut marea bucurie,cand am ajuns la serviciu ,sa m-a intimpine o colega foarte zambitoare cu "un martisor"=inimioara=si sa-mi ureze "o primavara fericita".I-am multumit si pot spune ca mi-a luminat toata ziua acest gest"micut"al ei.Sa dea Dumnezeu sa mai gasim inca oameni asa de "speciali"precum colega mea.Doamne Ajuta...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.03.2011, 15:43:09
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Acum am vazut si eu threadul acesta, cu 1 Martie, si imi repar greseala de pe un alt thread repetandu-mi urarea, de data asta pentru TOATE doamnele si domnisoarele de pe forumul acesta, sa aveti tot timpul primavara in suflete si lumina in inimi. N-am ghiocei reali sa va ofer, nici nu stiu daca au rasarit cu iarna asta prelungita, in schimb va ofer cate un ghiocel simbolic.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.03.2011, 15:49:33
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Acum am vazut si eu threadul acesta, cu 1 Martie, si imi repar greseala de pe un alt thread repetandu-mi urarea, de data asta pentru TOATE doamnele si domnisoarele de pe forumul acesta, sa aveti tot timpul primavara in suflete si lumina in inimi. N-am ghiocei reali sa va ofer, nici nu stiu daca au rasarit cu iarna asta prelungita, in schimb va ofer cate un ghiocel simbolic.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Ce frumos!

Sa stii ca nu ai facut nici o greseala.Cine vrea, isi ia,asa cum am facut eu, acolo!

Eu iti multumesc si aici si iti doresc sa ai o primavara la fel de frumoasa precum sufletul tau!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.03.2011, 17:07:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Si uite asa observ, cum ne pierdem "identitatea" noastra romaneasca. Daruitul martisorului este una din traditiile noastre romanesti, pe care daca o catalogam ca pe "o chestie pur comerciala",inseamna ca avem sufletul golit de sentimente,emotii,bucurii si de ce nu,de credinta in Dumnezeu.
E usor a spune, cine nu ofera cu prilejul unei astfel de ocazii, de fapt nu va putea oferi nici cu alte prilejuri, nu-si va putea face din "a darui" un "obicei" de fiecare zi. Cred ca este totusi mult spus.

Cunosc atat bucuria actului de a darui, cat si pe a celui de a primi. Cu toate acestea, astazi am ales sa bucur printr-un mic dar numai acele persoane de care ma simt legat profund.

Ii apreciez insa pe cei care au bucurat astazi cat mai multe persoane, dar care nu au daruit doar pentru ca altii daruiesc in aceasta zi, doar pentru a se conforma obiceiului sau pentru a salva aparente.

In pofida acestui "aspect comercial", sunt sigur ca exista multe persoane care au daruit astazi din toata inima.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.03.2011, 19:02:02
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Mărțișor și ăsta un soi de băbism dar ... păgân, dar asta nu mai contează din moment ce nu-l onorează babele!

Oricum, !
Ce rau esti parca tu nu ai sa ajungi mos intr-o zi..........
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.03.2011, 20:49:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pentru toate forumistele

Cu mult drag :
Attached Images
File Type: jpg 1P55UQWQ8TV33LQQVP7BEMMG7.jpg (7,6 KB, 3 views)
File Type: jpg 2O5KQ1OAK3O92PZHBY7AG05E5.jpg (6,9 KB, 1 views)
File Type: jpg 5K46JAU6OQN1I5U96O6X79YI7.jpg (12,1 KB, 0 views)
File Type: jpg HZVN6SM3R5ZA472RCBM9J6FLF.jpg (13,7 KB, 2 views)
File Type: jpg buchet-mixt-imagination-8357-1.jpg (3,9 KB, 3 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.03.2011, 20:50:41
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Ce rău ești parcă tu nu ai să ajungi moș într-o zi..........
Ehei, chiar nu cred că mai e mult, din câte văd, anii trec destul de repede și apoi, dacă ar fi să-mi număr și eu băbismele...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
9 martie costel Generalitati 5 09.03.2012 10:46:12
1 si 8 martie elena20 Diverse Sarbatori 74 05.03.2010 00:40:56
8 martie radup Generalitati 61 14.03.2008 22:45:47