Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.02.2012, 12:34:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am auzit la TV ca din cele 19 milioane, 1 milion sunt plecati de multa vreme in afara...
Si cifra va scadea, ptr ca nu mai vrem sa facem copii, uneori chiar cu greu si doi, ca sa pastram macar sporul natural la zero, iar batranii(si din pacate nu numai ei) se duc.
Intrebati un preot dintr-o parohie cate botezuri are pe luna si cate inmormantari.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.02.2012, 12:36:06
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Exclamation

pe cand un mars contra avort in Romania (tara campioana la avorturi) , dar unul de proportii, nu doar tineri credinciosi postati in fata cabinetelor ginecologice ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.02.2012, 14:02:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lagrace Vezi mesajul
pe cand un mars contra avort in Romania (tara campioana la avorturi) , dar unul de proportii, nu doar tineri credinciosi postati in fata cabinetelor ginecologice ?
Pai cine sa il faca daca majoritate romanilor sustin avortul?
un mars antitutun intr-o tara a fumatorilor.......
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.02.2012, 16:31:56
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Cum a scazut populatia din 1990 pana acum:


Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.02.2012, 16:47:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu intamplator spunea un parinte drag mie, cam asa: Din cauza avorturilor ne vor stapani tiganii.
Tiganii din acest punct de vedere sunt de invidiat, ei fac 4-5, 6 copii, deci urmeaza cursul firesc al vietii (ma refer strict la nasterea de prunci). Desi traiesc in conditii mizere sunt de multe ori mai puternici ca noi in fata bolii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.02.2012, 17:11:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu intamplator spunea un parinte drag mie, cam asa: Din cauza avorturilor ne vor stapani tiganii.
Tiganii din acest punct de vedere sunt de invidiat, ei fac 4-5, 6 copii, deci urmeaza cursul firesc al vietii (ma refer strict la nasterea de prunci). Desi traiesc in conditii mizere sunt de multe ori mai puternici ca noi in fata bolii.
am avut parte de un dus rece zilele astea.Eu ma uit extrem de rar la tv.Si fiind in vizita, la o cunostinta tv era aprins pe un post romanesc(nu conteaza care). Culmea era ca vad numai "brunetei" in emisiune.M-am revoltat"Ce e asta, asta e imaginea Romaniei?Numai tigani?si mama brunetica, si nora brunetica si fiul si vecina si..."
Abia atunci mi-am adus aminte de cuv parintelui, ca ne vor stapani tiganii.Cred ca acest firesc a fost cauzat de nefirescul nostru.
In curand, Romania va deveni tara tiganilor.
Dupa un calcul simplu: o familie de romani civilizati face doi copii(daca nu-s banateni, ca ei fac unul), fiecare copil presupunem ca face alti 2 copii. In total 2 parinti, 2 copii, 4 nepoti.
O familie de tigani necivilizati face 6 copii(am pus 6 desi ei fac mai multi)la randul lor fiecare copil face cate 6 copii= 2 parinti, 6 copii, 36 nepoti.
O diferentiere foarte vizibila.
daca primii ajung bunici cam la 50-60 de ani, cei de-ai doilea ajung bunici la 30-35 de ani, deci in alti 35 de ani dublam numarul.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.02.2012, 18:44:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Un banc reprezentativ:


Cica un tigan se duce pentru prima data la spovedit.
Il vede pe preot scotandu-si ceasu de la mana si-l pune pe masa.
Preotul:
- Cu ce ai pacatuit fiule?
Tiganu(punand mana pe ceas):
- Fur parinte.
P:- Se zice "am furat"
T:- (bagand ceasu in buzunar): Am furat parinte.
P:- Ai incercat sa-i restitui obiectul propietarului?
T:- Eu vi-l dau dumneavoastra parinte.
P:- Nu mi-l da mie da-l propietarului.
T:- Nu a vrut sa-l primeasca.
P:- Atunci pastreaza-l tu.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.02.2012, 19:27:32
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lagrace Vezi mesajul
pe cand un mars contra avort in Romania (tara campioana la avorturi) , dar unul de proportii, nu doar tineri credinciosi postati in fata cabinetelor ginecologice ?

Totusi e de admirat protestul din Franta pentru ca pana acum nu am vazut decat proteste pro-avort in Paris. Peste tot gasesti afise sau primesti pliante cu "dreptul" tau de "femeie emancipata" de a avorta pe motiv ca e corpul tau si faci ceea ce vrei cu el...Tinerii francezi sunt niste hedonisti si mai rar se mobilizeaza la proteste serioase. Deci, bravo lor!

Acum romanii sunt ocupati cu alte proteste...
Eu as participa la un mars anti-avort.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.02.2012, 19:31:54
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Cu totii au cerut abolirea avortului si respect pentru viata umana.
Da, superb. Ca doar femeia nu trebuie sa aiba vreun drept asupra propriului corp. Intr-adevar. Sublim.

Citat:
pe cand un mars contra avort in Romania (tara campioana la avorturi) , dar unul de proportii, nu doar tineri credinciosi postati in fata cabinetelor ginecologice ?
Da, ce frumos ar fi. Avem o gramada de tineri care fac sex fara sa stie ce fac, ca doar educatie sexuala nu se face in scoli, ca e urat si rusinos. Ca de obicei, vedem totul in alb si negru, si ignoram alte posibile solutii, care nu ar conduce la ingradirea libertatii nimanui, dar sunt prea "rusinoase" pentru a fi aplicate.

Imi spune si mie cineva, toate asociatiile astea anti - avort, in afara de a speria femeile alea cu focul iadului, mai fac si altceva? Daca, de exemplu, conving o femeie saraca lipita sa nu avorteze (asa cum avea de gand, stiind ca nu nu are cu ce sa isi hraneasca si imbrace copilul), dupa aia ce fac? Ofera vreun ajutor pe durata medie, legat de hrana, imbracaminte si scolarizare?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.

Last edited by konijiro; 03.02.2012 at 19:38:12.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.02.2012, 20:36:54
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Daca, de exemplu, conving o femeie saraca lipita sa nu avorteze (asa cum avea de gand, stiind ca nu nu are cu ce sa isi hraneasca si imbrace copilul), dupa aia ce fac? Ofera vreun ajutor pe durata medie, legat de hrana, imbracaminte si scolarizare?
Stii ceva,stiu mai multe cazuri de familii ce au >10 copii si nu a murit nimeni de foame! Ba chiar sunt bine,sanatosi,oameni absolut normali. Crezi ca Dumnezeu nu ajuta? Dar unde e necredinta,nici Dumnezeu nu e!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marsul pentru viata ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 3 20.03.2012 20:22:39
Obiective crestine Paris sau Milano Iulia11 Generalitati 2 25.09.2010 22:37:17
Marsul pentru normalitate al Noii Drepte 2010 fall3n Generalitati 97 30.05.2010 09:25:22
Marsul Distrugatorului eodor nastasa Generalitati 11 19.04.2010 21:04:37
Cea mai mare bibliotecă digitală din lume va fi lansată la Paris ! cristiboss56 Generalitati 5 10.04.2009 23:32:25