Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 05.01.2016, 04:19:25
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
La limită, când toți cetățenii lumii vor fi cetățeni ai Împărăției, va fi cer nou și pământ nou.
Ma tem ca-i taman invers: cand nu va mai fi nimeni pe pamant in legatura cu Imparatia, abia atunci vor fi cer nou si pamant nou.
Iar asta se face, fireste, in chinurile nasterii.
  #302  
Vechi 05.01.2016, 06:33:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Multe lucruri le pot privi cu ingaduinta. Dar nu nostalgia comunismului. Nu apologia, nici pe apologetii unui sistem care a dus la domnia raului pe pamant. Care l-a aruncat in inchisoare pe bunicul meu. Pe bunica mea. Pe tata, in anii lui de liceu. Nu un sistem care mi-a scos Biserica in afara legii si i-a introdus pe episcopii ei in inchisori. Nu un sistem care mi-a omorat episcopul in bataie, in beciurile Securitatii. Nu un sistem care mi-a trimis duhovnicul sa lucreze in minele de plumb.

Unii au avut o scuza. Ca Foris sau ca Patrascanu, care au platit iluziile cu pretul vietii, fiind omorati de sistemul pentru care luptasera o viata, victime ale lui Frankenstein dezlantuit. Sau precum Panait Istrati, care s-a trezit in ceasul al 12-lea, atunci cand a vazut, cu ochii lui de turist privilegiat in Uniunea Sovietica, ce este ascuns dincolo de fatada de mucava a potemkiniadei bolsevice. Si, oarecand intorcandu-se, a plans amar, scriind trilogia "Vers l'autre flamme".

Inca am intelegere pentru cei care au vazut, dar au tacut. Frica scuza multe lucruri, a mai fost odata discutia asta, acum vreo mie si sase sute de ani, cand Biserica vorbea despre botezatii care au tamaiat idolii.

Mai am resurse de intelegere pentru batranii care, oftand dupa dictatura ca-n Rusia, ofteaza, de fapt, pentru tineretea lor. Acestia nu pe Ceasescu il canta, ci canta "pusca si cureaua lata".

Iarasi, mai pot gasi unele resurse de intelegere, nu in plan spiritual crestin, ci in plan uman psihologic, pentru profitorii de ieri, pentru descaunatii Lovilutiei din Decembrie. Ei isi regreta osul care li se parea averea lor cea mai de pret, comoara de care si-au lipit inimile lor.

Dar nu am intelegere pentru cei care au vazut, care au cunoscut prin ei insisi sau in familiile lor oroarea si care continua, acum, in epoca de dupa Edictul de la Bucuresti, sa tamaieze idolii. Nu am intelegere pentru cei care, vorbind despre un sistem in care un ucenic cizmar criminal ajunge secretar general al Partidului si prim tartor al natiunii, sa il tamaieze retrospectiv pe acesta, strigandu-i, de nimeni siliti: "Ave Caesar imperator!"

Adesea, peste Poporul sau care slabise in credinta, Domnul a trimis urgia Sa. Si Poporul Sau s-a trezit, strigandu-L. Si Dumnezeu a iertat iarasi si iarasi, Sion-ul renascand ca din cenusa. Vedem, in robia egipteana, in robia babiloniana si in alte nenorociri justitia si pedagogia dumnezeiasca. Dar Dumnezeu este neputincios si nu are ce face cu cei carora, ca ultima resursa, le-a trimis urgia Sa si, dupa dezrobire, continua sa creada in Baali si Astartee, zicand "Bine ne era noua sub asirieni!".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.01.2016 at 06:49:20. Motiv: stilistica
  #303  
Vechi 05.01.2016, 06:53:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
si mascarici de strada !
Momentul autocriticii, frate?
Cine chema și îndemma oamenii la rebeliune #colectivă?

Cred că mi-a stat ceasul...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #304  
Vechi 05.01.2016, 08:29:23
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Privind retrospectiv, din ciclul ce am avut si ce-am pierdut, industria vasluiana in 1989 si astazi

1. Municipiul Vaslui

-Mecanica Vaslui (5000 de salariari in 1989, 0 acum)

-Intreprinderea de aparate de masura si control IAMC (mai functioneaza la capacitate minima)

-Intreprinderea de reductoare si ventilatoare (desfiintata)

-Combinatul de fire sintetice CFS (5000 de salariati in 1989, acum desfiintat)

-Intreprinderea de materiale izolatoare (desfiintata)

-Intreprinderea de prelucrarea a lemnului (exporta garnituri de mobila Bogdana sau Rococo in Suedia, RF Germana, URSS, ETC. Astazi desfiintata)

-Fabrica de confectii

-Intreprinderea viei si vinului (desfiintata)

-Fabrica de ulei (mai functioneaza)

-Varotex (mai functioneaza)

-Topitoria de canepa (desfiintata)


2.Municipiul Bârlad

-Intreprinderea de rulmenti (9000 de salariati in 1989, cca 1000 acum)

-Fabrica de elemente pneumatice FEPA (functioneaza la capacitate minima)

-Intreprinderea de produse abrazive ABROM (desfiintata)

-Vigonia (desfiintata)

-Fabrica de ulei Mandra

-Intreprinderea de confectii

-Intreprinderea de vata pentru constructii (desfiintata)

-Intreprinderea de fermentare a tutunului (desfiintata)


3. Municipiul Husi

-Petal SA (cca 2000 de salariati in 1989, cca 200 acum)

-Sectia de prelucrarea lemnului

-Husana SA (incaltaminte, mai functioneaza. A produs bocanci inclusiv pentru armata irakiana).

-Moldotext (desfiintata)

-Filatura de bumbac (desfiintata)

-Fabrica de conserve (desfiintata)

-Combinatul de vinificatie (functioneaza la capacitate minima)

-Intreprinderea de industrializare si comercializare a laptelui (desfiintata)

-Intreprinderea de industrializare a carnii (desfiintata)


4.Orasul Negresti-Vaslui

-Intreprinderea de utilaje in constructii

-Filatura de bumbac

-O sectie a fabricii de mobila Vaslui


5.In mediul rural

-Filatura de bumbac Murgeni (desfiintata)

-Fabrica de zahar Falciu (desfiintata)

-Fabrica de otet Simila (desfiintata)


In privinta agriculturii, existau cca 30.000 ha irigate (in special in bazinul raului Prut), complexe zootehnice , un puternic IAS-Husi (cu 2000 ha plantatii vita de vie), etc.

In domeniul transporturilor si telecomunicatiilor, s-a reusit dublarea si echiparea partiala cu bloc automat de linie a magistralei feroviare M600, care pana in anul 1995 urma a fi complet dublata, electrificata si echipata cu BLA pe distanta Iasi- Vaslui- Crasna- Bârlad- Tecuci.
S-a extins capacitatea de trafic a statiilor Bârlad, Vaslui, Husi, Falciu.
Pentru deservirea in bune conditii a traficului, s-a extins si modernizat revizia de vagoane si depoul Bârlad (astazi ambele desfiintate).

S-au construit un numar de 3 autogari (la Vaslui, Bârlad si Husi), majoritatea satelor si comunelor fiind legate de oras prin curse regulate de autobuze a ITA Vaslui (deservite cu autobuze romanesti de mare capacitate RD-111, DAC-117-UD, RD-109 si RDM-109-Montana).

Transportul in comun urban era deservit din anul 1979 de IJTL Vaslui, cu autocoloane la Vaslui (pe 6 linii de oras), Bârlad (doua linii de oras) si Husi (doua linii de oras), cu autobuze romanesti Roman-112-UD si DAC-112-UDM. Exista un proiect de realizare a unei linii de tramvai (pe traseul Gara- Platforma Industriala Rediu) in Vaslui, si a unor linii de troleibuze la Bârlad si Husi.

Exista un proiect de amenajare a raului Prut pentru navigatie, in aval barajul Stanca-Costesti.


Marele avantaj atunci era ca toti vasluienii aveau locul de munca asigurat, netrebuind sa plece sa se umileasca in strainatate, la spalat batranii de prin Italia sau Spania la fund ori la cules capsuni prin Spania.

Acest lucru se observa si din scaderea accentuata a populatiei oraselor din judet dupa 1990, astfel.
Municipiul Vaslui, de la 74.615 locuitori in 1990, in anul 2011 ajunge la 50.935 locuitori.
Municipiul Bârlad, de la cca 75.000 locuitori in 1990, in anul 2011 ajunge la 49.929 locuitori
Municipiul Husi, de la 32.673 locuitori in 1992, ajunge la 24.997 locuitori in 2011
Orasul Negresti-Vaslui, de la 9.744 locuitori in 1992, ajunge la 7897 locuitori in 2011.
  #305  
Vechi 05.01.2016, 11:09:43
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Ma tem ca-i taman invers: cand nu va mai fi nimeni pe pamant in legatura cu Imparatia, abia atunci vor fi cer nou si pamant nou.
Iar asta se face, fireste, in chinurile nasterii.
Așa e, după cum a proorocit Domnul.
Cetățenii Împărăției nu vor covârși niciodată lumea. Cu toate astea, suntem chemați să ducem în lume lumina lui Hristos. Atât cât putem.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #306  
Vechi 05.01.2016, 11:26:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Imi place cum vorbiti de capitalism, si democratie.

Dar vin cu cateva intrebari: Ce locuri de munca ati creat? Ce fel de investitii ati realizat?
Care sunt donatiile pe care le-ati facut? Ce venit pasiv aveti? ... etc.

Eu de exemplu' am venit pasiv din 40 de spatii imobiliare de peste 3000 de euro.(bine recunosc, o parte de la tatal meu, care m-a si educat in datorie) Nu e mult momentan da' conteaza ... capitalismul nu e o idee ci un joc, pe care daca il joci inteligent nu mai e nevoie sa muncesti ... poate fi un ideal? Dar pana la urma unde ati vazut idealuri?

...dar e corect? Nu! evident... pentru cine isi construieste iluzii.

Asa ca ... vrei sa fii liber financiar. Renunta la iluzii si educa-te financiar!
Eu in locul tau nu m-as lauda cu asta.
Daca educatie financiara inseamna sa primesti moca 40 spatii imobiliare apai vreau si eu din asta.

Sa mai intreb cum au fost facuti banii de aia 40 spatii imobiliare?

Acum depinde si de ce spatii imobiliare vorbim, ca daca aduc un venit sub 100E/luna par mai degraba a fi gherete la coltul strazii :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #307  
Vechi 05.01.2016, 11:28:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Vedem, in robia egipteana, in robia babiloniana si in alte nenorociri justitia si pedagogia dumnezeiasca. Dar Dumnezeu este neputincios si nu are ce face cu cei carora, ca ultima resursa, le-a trimis urgia Sa si, dupa dezrobire, continua sa creada in Baali si Astartee, zicand "Bine ne era noua sub asirieni!".
Dimpotiva, robia babiloniana abia a inceput, si se pare ca se gasesc destui fani, care pentru matul plini striga "bine ne este noua acum".

Ca inainte, ideologia era servita pe matzul gol, si femeile saracele nu aveau unde sa faca avorturi si mureau pe capete.

De un popor avortat ce ne mai pasa noua?

Si vorba ta, pot sa inteleg pe cei care au facut-o cu pistolul la tampla, cum s-a mai intamplat pe la chinezi in timpul polticii "un singur copil".

Dar care au facut-o de buna voie si nesiliti de nimeni, avand "libertatea" de a alege, cand chipurile nu se mai puteau caina ca nu au ce sa puna pe masa la copii, nu pot sa-i mai inteleg.

Pai cum a ramas cu "eroii" nostri care au ingenunchiat si au strigat "Exista Dumnezeu" in timp ce erau rapusi de gloante? Doar aia care au fost rapusi probabil sunt eroi, ca restul au dat fuguta de la "revolutie" la masa de chiuretaj.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.01.2016 at 11:47:42.
  #308  
Vechi 05.01.2016, 11:52:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Chiar daca la ora actuala sunt sub nivelul castiguli din comunism , prefer acest regim capitalist , caci altul nu s-a inventat , din pacate !
Chiar daca la ora actuala castig nu mai mult de 280 de Euro pe luna , iar in comunism castigam peste 500 de Euro ( peste 2000 lei cu sporururi cu tot , in mana ) , prefer din tot sufletul acest regim capitalist .
Chiar daca in regimul comunist conditile de munca si incadrarea erau net superioare fata de munca pe care o prestez acum la patron , prefer fara ezitare capitalismul , sau oricare regim nou , dar nu comunismul .
Scorul , ca sa zic asa , este cam de 10 la 2 , din punct de vedere material , pentru comunism , dar prefer cu mana pe inima capitalismul.
Sunt multe de spus , dar mi-e greata de cei peste 26 de ani petrecuti in comunism , mi-e greata de toata imbecilitatea de atunci , si de toti imbecilii si sclerozatii care ne-au condus , de toti secretarii bob si de toti informatorii , de tot aparatul de partid care lingeau un nebun si ne obligau pe toti sa-i imitam . Mi-e greata de mizeria si-ndobitocirea de atunci.
Prefer bani mai putini acum , dar sa nu ma intorc niciodata in acea epoca de imbecili.
Apoi , cine este slavul mancarii si atat , sclav a fost si atunci si acum , dar cred ca ne putem situa cat de cat deasupra animalelor de rand , car baga pe gura si scot pe fund , si nimic mai mult .
Prefer CAPITALISMUL si BISERICA de acum !
O zi frumoasa cu post binecuvantat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #309  
Vechi 05.01.2016, 12:03:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu pot sa-l inteleg pe FlorinVs.

Ce vrea el sa zica, este ca dpdv economic lucrurile functionau.
Cu salariul minim pe economie oricine isi permitea o rata la o garsoniera macar si nu murea de foame, cu doua salarii puteai creste si (cel putin) 2 copii.

E drept, s-a facut cu sacrificii pentru ca s-a vrut achitarea rapida a datoriilor externe.

Acum n-ar mai fi nevoie ca deh, ne putem imprumuta ieftin, atat de ieftin ca dam cu banii in caini (politicieni & rude). Nu mai zic de banii moca de la UE care nu suntem in stare nici macar sa intindem mana sa-i luam.

Mergem anual pe deficit chiar si chiar cand am putea iesi pe plus, ardem o corectie spre minus ca sa poata primarii schimba (inca o data) borduri si alte proiecte SF.

Datoria externa creste de la un an la altul iar din punct de vedere economic mergem din rau in tot mai rau, in ciuda a tot felul de indicatori gloriosi care arata ce mari si tari suntem ca economie europeana.

De ce inainte se putea face ceva si acum nu?

Si apropo, ceea ce inainte era impus "de la centru" acum s-a realizat prin "cerere si oferta".

Acum poti cumpara carne cand vrei - dar nu-ti mai permiti. Cel mult carne procesata - ieftina si mortala (la propriu) - cu binecuvantare de la UE pentru tot felul de aditivi dubiosi si din partea coruptiei romanesti si la ceea ce nu are binecuvantare de la UE.

Acum poti avea caldura cat vrei - dar nu-ti mai permiti cand facura e 1/2 din salariul minim pe economie si aia "sponsorizata" 50% din banul public jefuit sistematic.

Deci vine iarasi intrebarea: de ce inainte se putea si acum nu se mai poate?

Scuze de genul "se putea ca aia erau tiranici si astia sunt democrati/liberali" sunt de tot rasul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #310  
Vechi 05.01.2016, 12:45:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu pot sa-l inteleg pe FlorinVs.

Ce vrea el sa zica, este ca dpdv economic lucrurile functionau.
Cu salariul minim pe economie oricine isi permitea o rata la o garsoniera macar si nu murea de foame, cu doua salarii puteai creste si (cel putin) 2 copii.

E drept, s-a facut cu sacrificii pentru ca s-a vrut achitarea rapida a datoriilor externe.

Acum n-ar mai fi nevoie ca deh, ne putem imprumuta ieftin, atat de ieftin ca dam cu banii in caini (politicieni & rude). Nu mai zic de banii moca de la UE care nu suntem in stare nici macar sa intindem mana sa-i luam.

Mergem anual pe deficit chiar si chiar cand am putea iesi pe plus, ardem o corectie spre minus ca sa poata primarii schimba (inca o data) borduri si alte proiecte SF.

Datoria externa creste de la un an la altul iar din punct de vedere economic mergem din rau in tot mai rau, in ciuda a tot felul de indicatori gloriosi care arata ce mari si tari suntem ca economie europeana.

De ce inainte se putea face ceva si acum nu?

Si apropo, ceea ce inainte era impus "de la centru" acum s-a realizat prin "cerere si oferta".

Acum poti cumpara carne cand vrei - dar nu-ti mai permiti. Cel mult carne procesata - ieftina si mortala (la propriu) - cu binecuvantare de la UE pentru tot felul de aditivi dubiosi si din partea coruptiei romanesti si la ceea ce nu are binecuvantare de la UE.

Acum poti avea caldura cat vrei - dar nu-ti mai permiti cand facura e 1/2 din salariul minim pe economie si aia "sponsorizata" 50% din banul public jefuit sistematic.

Deci vine iarasi intrebarea: de ce inainte se putea si acum nu se mai poate?

Scuze de genul "se putea ca aia erau tiranici si astia sunt democrati/liberali" sunt de tot rasul.
Esti iar aiurea in abordare , sau scri de dragul de a scrie , si n-ai trait se vede destul timp in acea epoca de " Aur " , probabil esti mult prea tanara si necoapta , si multe le-ai auzit pe la colturi sau le-ai citit din cele publicate de fosta propaganda comunista . Nu e vina ta draga fata , si se vede de la o posta ca scri doar asa la misto , ca sa folosesc un termen de_al tau de prin cartier .
Cati copii ai crescut in acea perioada , ca doar erai o mica si nevinovata minora ?
Uite , bosorogul de mine a crescut, si vai in ce conditii , nu gaseam nici albie de plastic sa-i fac baita , se dadea pe sub mana . Incalzeam apa la aragaz , dar asta daca aveam presiune la gaze , apoi cand totul era pregatit , se stingea lumina , dar avea toti lumanari si le foloseam din plin. Chiar circula un banc ca poporul roman e cel mai credincios , aprinde in fiecare seara o lumanare si tine post
Ce vremuri groaznice , draga fata , stateam cu sotia cate 7 ore la coada , sau cumparam locul de la binevoitori sa stam mai in fata , asta ca sa prindem doua pachetele de grasime cu os , daca nu , ne multumeam cu adidasi ( copitele ) sau cu calculatoare ( capatana porcului si nici aia intreaga ). Veneam acasa inghetati cu trofeul de os , bagam radiatoare electrice sa ne incalzim , asta daca era curent , sau ne infofoleam mai rau ca Mos Gerila .
A doua zi eram fericiti daca nu ne scoteau pe traseu la aplaudat , era chiar mare noroc , fetita mea !
Ca veni vorba de avorturi , of , cate se faceau pe ascuns , cate decese , anchete , amenintari , controale . . .
A fost un regim bestial , condus de bestii , iar daca ar fi sa scriu tot despre acel regim , ma apuca 70 de ani si greata de vomit pe monitor , ori nu vreau asta , fata draga !
Castgam ca bani la jumatate ca valoare acum , dar iti poti permite si o bucatica de fazan ( ca sa spun astfel ) sa mananc si la 12 noaptea .
Toate fineturile de care se bucura nomenclatura , le gasesti la orice colt si iti poti permite sa gusti din ele la orice ora . Un om echilibrat care nu pune doar pret pe matul sau , se descurca si are si caldura in casa cand vrea , are si apa calda fara program , poate sa stranga bani sa faca excursii - pelerinaje interne si externe , poate sa-si ia si un amarat de Logan , poate sa cumpere orice carte , poate sa mearga linistit la teatru , poate sa se uite la Tv . ( daca e maniac Tv ) 24 de ore din 24 la peste o suta de programe , fara sa mai stea la video la vecinu cu frica ca vine nenea militianul , poate sa-si ia hainute la orice pret , se gasesc de toate , mai putin bunul simt , fata draga !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis