Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2023, 06:27:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Pentru ca toate sunt corecte si adevarate. Sunt ortodox, botezat de la nastere, am primit iertare prin botez si darurile Duhului Sfant prin Mirungere. N-am nevoie de niciun argument sa stiu ce-i in inima mea, Dumnezeu m-a binecuvantat si mi-a luminat sufletul, mi-a aratat adevarul, si a avut grija de mine mereu.
Ce iertare ai primit prin botez ca botezul nu-i exorcizare si nici nu ai fost nevazator din nastere?

Ia uite ce este botezul:
21. Iar această mântuire prin apă închipuia botezul, care vă mântuiește astăzi și pe voi, nu ca ștergere a necurăției trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos,(1Pt3,21)
Altfel spus, botezul nu e o curatare, ci un angajament spre curatare.
Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
N-am nevoie sa intru in niciun conflict cu nimeni ca nu asa a fost randuita lumea. E randuita dupa iubire, nu bravada prosteasca, mandrie smintitoare, si lupte fara sens cu tine si cu Dumnezeu.
Ti-ai insushit corect politica ecumenica a sinodului (cretan), nu a lui Hristos.
34. Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.(Mt10,34)

Iar in privinta luptei cu tine insuti orice asemenea lupta are sens mantuitor(vezi in versetele urmatoare de ce).
17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 03.12.2023 at 09:36:19.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
biserica romana, bucuresti, catedrala, modernism, tehnologie