Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 14.04.2010, 02:06:12
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

painea de casa

se ia un pogon de pamant ,din ala cu cernozomu bun care mai inainte a fost cultivat cu porumb sau mazare ca sa se asigure ciclicitatea culturilor sau care a fost lasat necultivat in anul precedent

1.Aratul pamantului ,se face in septembrie
2.Semanatul graului .10 saci cu grau din cel mai bun, de samanta,tratati sa nu il manance rozatoarele pe camp, incarcati in caruta cu cal si carati la semanatoarea din camp ,cam prin octombrie
3.in noiembrie-decembrie graul rasare
4.ianuarie -februarie germineaza sub stratul de zapada
4.martie-aprilie incepe maturizarea.Atunci f.important sa afli cum e care e starea graului...te duci in camp sa vezi .
5.mai-iunie uscarea spicelor
6.in iulie se face recoltarea graului,dar numai la coacerea deplina a boabelor.Recolatea se face cu combinele,gloriile care varsa graul in remorca unui tractor care trebuie sa mearga paralel cu gloria.urmeaza si recoltarea paielor de pe camp
7.in august se incarca iar saci cu grau in caruta si se merge la moara.se obtine in sfarsit faina .


sa aveti rabdare;o sa postez si reteta de paine de casa,radbare...

Last edited by o_tzaranca; 14.04.2010 at 17:12:56.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 16.04.2010, 12:10:54
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit Piept de pui cu cartofi la cuptor

Este o reteta f usor de facut si de catre cei cu mai putin talent culinar si fara dorinta de a excela in bucatarie (asa ca mine).

Ingrediente:
- 2 piepti de pui
- 2 cartofi potriviti
- usturoi
- 3-4 linguri ulei
- 100 ml apa
- sare, piper, oregano, cimbru si alte condimente dupa gust
- o punga “fino” pt cuptor

Se impaneaza carnea cu usturoi si se pune in punga, se pun cartofii taiati cubulete, se adauga apa si uleiul si se presara condimentele. Se inchide punga si se lasa 30 de minute la foc potrivit, dupa care se rupe punga si se mai lasa 20-30 de minute la cuptor pentru a se rumeni.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #143  
Vechi 16.04.2010, 17:47:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
painea de casa

se ia un pogon de pamant ,din ala cu cernozomu bun care mai inainte a fost cultivat cu porumb sau mazare ca sa se asigure ciclicitatea culturilor sau care a fost lasat necultivat in anul precedent

1.Aratul pamantului ,se face in septembrie
2.Semanatul graului .10 saci cu grau din cel mai bun, de samanta,tratati sa nu il manance rozatoarele pe camp, incarcati in caruta cu cal si carati la semanatoarea din camp ,cam prin octombrie
3.in noiembrie-decembrie graul rasare
4.ianuarie -februarie germineaza sub stratul de zapada
4.martie-aprilie incepe maturizarea.Atunci f.important sa afli cum e care e starea graului...te duci in camp sa vezi .
5.mai-iunie uscarea spicelor
6.in iulie se face recoltarea graului,dar numai la coacerea deplina a boabelor.Recolatea se face cu combinele,gloriile care varsa graul in remorca unui tractor care trebuie sa mearga paralel cu gloria.urmeaza si recoltarea paielor de pe camp
7.in august se incarca iar saci cu grau in caruta si se merge la moara.se obtine in sfarsit faina .


sa aveti rabdare;o sa postez si reteta de paine de casa,radbare...
Sa ne spui daca merge facuta si la aparatele de facut paine ! Eu zic ca da , dar astept si confirmarea ta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 17.04.2010, 12:04:11
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit Pui cu rosii si smantana

1 pui; 100 g unt; 500 g ceapa;1 legatura marar;1 kg rosii coapte dar tari; 1 ceasca smantana; 1 lingura faina; sare, un praf de piper

Puiul se taie bucati, se sareaza, pipereaza si se da prin faina, apoi se pune la prajit in unt incins.Se toaca ceapa
Cand s-a rumenit carnea, se scoate si se pune in locul ei ceapa la calit pana se coloreaza.
Rosiile se toaca marunt. Cand ceapa si-a schimbat culoarea se pun carnea si rosiile, o jumatate de ora.
Se toaca mararul, se freaca cu smantana. Cand e gata, se amesteca si smantana si se serveste cu mamaliga.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #145  
Vechi 17.04.2010, 12:04:56
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit Pastravi cu smantana

5 pastravei de 200 g ;1 ceasca de smantana; 50 g unt; 1 pahar pesmet
1 ceasca de ulei; sare (merge si piper sau paprica)

Pastraveii se spala, se curata se sareaza un pic, apoi se lasa sa astepte o ora. Se freaca unt cu smantana. Se imbraca pestii in smantana, se dau prin pesmet, apoi iar prin smantana si iar prin pesmet, sa fie coaja groasa. Se incinge ulei mult, se pun pestii la prajit pana se rumenesc.
Pastravii cu smantana se servesc si cu o ceasca de smantana alaturi.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #146  
Vechi 17.04.2010, 12:06:08
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit Desert cu eugenii

9 eugenii
200 ml lapte
4-5 linguri de nuci pisate
200-300 ml frisca
(ingredientele variaza in functie de vasul in care faceti - eu am facut intr-un vas de yena pt chec)

Cum se face:
Inmuiem fiecare eugenie in lapte, pe ambele parti pana biscuitul se inmoaie bine.
Acoperim toata baza tavii cu eugeniile insiropate.
Punem un strat de frisca apoi preasaram nucile pisate.
Repetam cu un strat de eugenii inmuiate in lapte si terminam cu un strat de frisca.
Deasupra putem pune din nou nuca, nuca de cocos sau orice altceva ne place.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #147  
Vechi 17.04.2010, 21:29:08
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb inghetata de lamaie

Inghetata de lamaie

Ingrediente:
- 3 lamai maricele
- coaja rasa a unei lamai
- 200 g de zahar pentru a obtine 1/2 litru de sirop
- albusurile a doua oua

Preparare:
Se storc cele trei lamai pentru a le extrage zeama si se adauga coaja rasa a unei lamai.
Se prepara 1/2 litru de sirop de zahar: rasturnati zaharul intr-un pahar dozat si adaugati apa pana la 500 ml. Se pune intr-un vas pe foc si se incalzeste pana la dizolvarea completa a zaharului. Apoi lasati sa se raceasca.
Dupa racire se amesteca siropul cu coaja de lamaie si zeama. Apoi se adauga cele doua albusuri batute spuma (incetul cu incetul).

Se asaza in cupe la frigider. Se serveste a doua zi.

Reply With Quote
  #148  
Vechi 20.04.2010, 11:49:47
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit Snitel de ciuperci

1 kg ciuperci cu palarie mare;2 linguri faina
2 oua; sare, piper, dupa gust ; ulei pentru prajit.

Se rupe piciorul ciupercilor. Ciupercile se spala bine, se usuca, se presara cu sare si piper.
Se toaca pasta piciorusele. Se bat ouale cu faina si pasta de ciuperci. Se trec palariile prin ou, se pun la prajit in ulei incins cu
tuguiala in sus.Cand s-au rumenit se intorc, restul de umplutura se toarna in scobitura
ca-ntr-o farfurioara. Se acopera, se prajesc la foc foarte mic.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #149  
Vechi 22.04.2010, 10:11:51
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb ratatouille

Ratatouille - o reteta frantuzeasca foarte gustoasa si mai ales foarte sanatoasa

2 vinete intregi
2 ardei grasi maricei (unul rosu, unul verde)
2 bostanei potriviti
2 cepe mari
3 rosii mari
3 catei de usturoi potriviti (pisati)

Se spala legumele, se sterg de apa, se taie cubulete si se pun intr-o tava la cuptor cu doua linguri de ulei de masline, putina sare, plante aromate (cimbru, busuioc, marar, patrunjel, tarhon - cate un fir, doua din fiecare). Se lasa la cuptor ceva mai bine de 30 de minute la 200°C.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 22.04.2010, 19:46:06
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Fasole verde scazuta

- 400 gr carne de curcan (sau pui)
- 500 gr fasole verde
- 2 bucati praz(partea alba)
- 2 cepe verzi
- jumatate ardei gras
- 3 lg rosii cubulete
- sare, vegeta

Carnea se taie cubulete, se pune in tigaie cand uleiul e incins. Dupa ce s-a prajit, punem prazul taiat rondele, ceapa verde taiata rondele, ardeii taiati cubulete si rosiile(la foc mic).
Cand a scazut punem fasolea verde, si sare. Daca fasolea e tare, se poate pune putina apa. Dupa gust mai adaugam sare si vegeta.
Se serveste musai cu mujdei.

Sau fara carne, fasole verde scazuta de post.

Pofta buna
Attached Images
File Type: jpg crestin ortodox.jpg (65,7 KB, 6 views)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26