Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.04.2009, 13:17:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
parca e o gluma de prost gust... sincer... daca ar ajunge unul ca ala intr-o biserica din zona noastra ar fi uns cu miere si imbracat in pene... macar sa semene a ce este, adica un clovn. insa acolo pare ca are foarte multi fani... se vede ca l-a citit pe parintele cleopa, furandu-i din povesti partea cu discutia din tren... smecher... a prelucrat-o el asa putin dar tot furt se cheama. si minciuna. si de ce se foloseste de minciuna ca sa-si sustina "credinta" atat de tare? pentru ca e dracu' gol... ma uitam si la comentarii... care mai de care mai pisaciosi si mai plangaciosi...
sa fim seriosi, cred ca e o comunitate restransa. si cred ca majoritatea de acolo erau sectanti si in niciun caz ortodocsi. nu am auzit la viata mea murmure de aprobare in biserica ortodoxa. alea erau raspunsuri de eretici ca la bisericile negrilor din state... haleluja! mai lipsea whoopy goldberg de acolo si gradina zoologica avea efectiv complet...
sper sa fie doar un cosmar urat si doar un fenomen izolat. daca vrea castrat il asteptam in bucovina... dar ar scapa usor... asta trebuie inchis cu parintele proclu, sau parintele Justin... in juma de zi il fac parintii ortodox sadea... uita el toate prostiile si povestile...
pana una alta aveti grija ce mediatizati si voi sa nu cada si altii in plasa nemernicilor.
Doamne ajuta!
Nu vreau decat sa spun ca ceea ce ai scris tu nu este atitudine de bun crestin. Ca bun crestin nu te gandesti ca cineva, chiar si eretic daca ar fi, ar trebui castrat/batut/etc, ci ar trebui sa spui o rugaciune pentru aducerea lui pe calea cea buna. Martirii si sfintii cand erau schingiuiti, torturati si omorati de catre eretici si pagani nu aveau nici un gand de dispret, ura sau blestem fata de tortionarii lor eretici, ci isi vedeau de credinta lor.

Pe de alta parte, am ascultat si eu vreo 10-15 minute, ca nu am timp de mai mult. Dar nu am vazut nimic in cuvintele lui care sa "sara calul". Da, intr-adevar, nu isi face cruce asa "ca la carte." Dar foarte multi ortodocsi gresesc in chestiunea asta. Intr-adevar, audienta e putin cam ciudata pentru o audienta tipica intr-o biserica ortodoxa. Dar prefer asta decat sa vad oameni motaind in timpul predicii, sau cu gandurile in alta parte, sau soptind cu vecinul/a., cum se intampla de foarte multe ori in special la bisericile de parohie de la tara (inclusiv in Bucovina, da). Cel putin oamenii aia pareau ca asculta cuvant cu cuvant ce se spune si traiesc ce aud. Si apoi acei oameni vin cu Sf Scriptura la biserica. Da, o sa spuneti obicei sectant, dar nu vad nimic rau daca ei chiar citesc din Sf Scriptura. Marea majoritate a ortodocsilor nici macar nu deschid Biblia, sa nu zic de citit.

Deci, in afara de lucrurile astea de suprafata, ce erezii ati vazut?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 29.04.2009, 13:19:57
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor, mesajul e altul in acest post. Nu cum sa tii ochii deschisi sau inchisi , deschideti un topic pe tema asta si dati subiect de distractie altora.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.04.2009, 13:56:54
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

De la exorcism la neoprotestanți, preotul Cristian Pomohaci acoperă toate locurile comune ale pietismului. Dacă v-ați întristat doar pentru atât n-am să mai pun paie pe foc deși ar mai câteva lucruri de spus. Pomohaci nu o mai cinstește în mod canonic pe Maica Domnului de vreo cinci ani. De altfel, motivul pentru care nu s-au luat măsuri încă în acest caz este tocmai acesta: dacă va fi pedepsit , Pomohaci va târâ după el câteva sute de oameni în schismă, cel mai probabil spre ramura neoprotestantă a Oastei Domnului (din care face parte și Pustan), la care se adaugă scandalul mediac inerent, Pomohaci fiind persoană publică, respectiv interpret de muzică populară cu oarecare notorietate. Părerea mea, exprimată într-o discuție privată la care au luat parte și resposnabili din administrația BOR e locului, este aceea că plecarea lui Pomohaci din ortodoxia canonică este doar o chestiune de timp și că oricum se va produce. De ce? Pentru că Pomohaci își provoacă propria excludere, prin comportamentul și practicile necanonice pe care le promovează cu o tot mai mare ostentație, pentru a face scandal, și cu cât se întârzie intervenția chirurgicală pe fenomenul Moșuni, cu atât mai grave vor fi consecințele. Nu vă grăbiți să-l acuzați pe ÎPS Andrei pentru lipsă de implicare. Vlădica Andrei e un om duhovnicesc și încă mai speră salvarea situației prin mijloace creștinești și nu prin măsuri punitive. Au avut loc mai multe discuții cu Pomohaci și probabil vor mi avea loc și altele. Deznodământul acestei situații va depinde de rugăciunea celor care iubesc Biserica și vă invit pe toți să vă rugați pentru îndreptarea lui Pomohaci și a celor împreună cu el.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 29.04.2009, 13:57:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
... domnu vsovi da de cand am primit io sfaturi de la dumneavoastra ??? de cand ati ajuns sa ma imaginati drept povatuitor al meu , nu am inteles ... ... ma rog , imaginatia firii decazute ...

nu are nici o importanta din ce oaste face ala parte ; chestia e ca a predicat erezia in mesajul lui ; asculta in prima parte ce a zis : a zis ca nu are nici o importanta in ce dogma crezi , etc etc ... e sectar si eretic , a predicat in contul viitoarei biserici a antihristului ...

nu am spus asta si eu de la inceput ???
poi razi degeaba ca de tine razi, dar se pare ca nici nu pricepi ce scriu altzii, shi chiar te-am sfatuit de cateva ori de bine chiar daca nu mi-ai cerut-o, dar se pare ca dumneata vrei sa faci parte cu dinadinsul din oastea lui antichrist... e treaba ta...

pe cand Oastea Domnului face parte din BOR... iar acel Vladimir Pustan este un Trambitzash intru trambitza Domnului nr 1... deci nicivorba de erezie...

dar tzi-am zis eu ca tzi-au dat virujuju aia stilishtii shi te-au pus la pescuit shi la trecut prin sita ca sa lucrezi pentru motanul DAN-ila...

alta data nu-tzi mai luminez shi indrept cararile ca sa nu ajungi in groapa marianelor shi-n marele absolut...

mi-e deajuns cat mi-am pierdut vremea cu domnia ta, ca sa ma iei mereu la mishto sau la cearta, ca daca mi-amintesc ma iau cu mainile de cap... deci te-am iertat shi nu vreau sa o luam de la inceput...

deci nu e eretic shi nici sectant chiar daca vorbeshte mai puternic... ci este ostash... pe cand dumneata incerci sa ne aratzi paiul in timp ce in ochiul tau shade barna... stilista... plina de duhul osanditor al mandriei...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 29.04.2009, 14:08:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Vsovi și Emanulel2007 este o problemă destul de gravă vă rog nu deraiați spre dispute personale.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 29.04.2009, 14:21:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai fratilor vedeti ce spune si parintele Mina Dobzeu , care e foarte mare duhovnic , la cartea sa despre rugaciunea inimii:
La rugaciune nu inchizi ochii!
Si gata.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 29.04.2009, 15:56:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da IPS Andrei nici nu a facut concert de pricesne in Saptamana Mare!
Parintele Sofronie tatal duhovnicesc al parintelui Rafail Noica nici nu modificase randuiala Sfintelor Slujbe si nici nu slujea Sfanta Liturghie numai cateva zile pe saptamana!
Nici nu inlocuise Sfintele Slujbe cu "rugaciunea lui Isus"!
Nici nu se apucase sa modifice randuiala Sfintei Liturghii si sa o faca necantata ca cica cantata e rea si nici nu se apucase sa zica cu glas tare niste rugaciuni care se zic in taina la Sfantul Altar la Sfanta Liturghie!
La radio reintregirea nici nu se da melodia "power of love" de nu stiu cate ori!
Nici nu se dau pricesne mai toata ziua!
Deloc!
Radio trinitas initial si radio renasterea erau foarte bune da acum s-a cam sectarizat si radio trinitas de cand a venit IPS Teofan la Iasi....
Acum a ramas radio renasterea foarte bun.


Sfantul Simeon Evlaviosul la Filocalia zice ca slujba Sfintei Liturghii e cea mai de folos duhovnicesc mai mult decat toata "rugaciunea lui Isus" si apoi utrenia.
(Dealtfel Sfantul Simeon Evlaviosul nu pomeneste de niciun fel de rugaciune "a lui Isus" iar metoda de se zice ca e Sfantului Simeon Noul Teolog de "rugaciune a inimii" nu se stie daca chiar e a Sfantului Simeon Noul Teolog.)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 29.04.2009, 16:18:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantului Maxim Cavsocalivitul i s-a dat rugaciunea "Doamne Iisus Hristoase fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul" cand s-a inchinat la icoana Maicii Domnului.
Dar se lucra singura.
Iar ce intelegea cu mintea Sfantul Maxim Cavsocalivitul cand zicea aceasta noi nu putem sa avem deloc idee de aceasta.
Pentru ca eu de exemplu am mintea intunecata cu pacatele iar daca as vrea sa ma apuc sa imi imaginez despre Sfantul Maxim Cavsocalivitul voi cadea in eroare 100%.
Sfantul Maxim Cavsocalivitul a fost un urias printre sfinti.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.04.2009, 16:46:20
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

In rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul" avem :
-taina Sfintei Treimi (Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu").
-taina intruparii si a mantuirii noatre si de dinainte si de dupa cadere.
-daca e taina intruparii e si taina celor doua firi si a unirii dintre ele
si ce taine mai sunt acolo.
(Iisuse Hristoase - Iisus - Dumnezeu este mantuirea; Hristos = uns; daca este vorba despre cineva uns nu e vorba despre Dumnezeu ca nu se unge Dumnezeu pe sine ci e vorba de Sfanta fire omeneasca a Domnului nostru Iisus Hristos care a fost unsa de Dumnezeirea sa; dar Sfanta fire a Domnului nostru Iisus Hristos de unde a fost luata?
Din Maica Domnului ,preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si pururea fecioara.
Da de ce s-a intrupat Dumnezeu?
De ce ii cer sa ma miluiasca?
De ce ma numesc pacatos daca am fost creat la inceput dupa chipul lui Dumnezeu ?
Pentru ca am pierdut arvuna darului Duhului Sfant pe care l-am primit de la botez.
Si pentru ca am stricat chipul pe care l-am primit in dar de la Dumnezeu.
Si nenumarate altele pe care nu le stiu eu; da de ce ii zic lui Dumnezeu sa ma miluiasca?
Dupa dreptate?
Nu ci pentruca Dumnezeu e milostiv si "in veac e mila Lui";
si multe altele.
Iar asta e o talcuire foarte slaba si foarte proasta din ce mai scrie la Sfantul Ioan Damaschinul, Sfantul Simeon Noul Teolog si alti Sfinti.
Nici eu nu inteleg ca am mintea intunecata de pacate si nu ma ingrijesc a o curata cu ajutorul lui Dumnezeu.
)
Se poate vedea ca e foarte contraindicat sa pui pe un incepator sa zica aceasta formula si e mult mai bine sa ii explici despre dreapta credinta despre crez si ce mai trebuie pe acolo.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 29.04.2009, 17:14:53
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

parca ii adunare de penticostali, ca numa acolo am vazut asa ceva 8-)
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Canoanele: casatoria ortodox eretic spre_rasarit Generalitati 0 23.01.2012 02:12:47
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 20:03:55
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33
Este oare si Badilita un eretic? grecu Biserica Ortodoxa Romana 44 12.06.2008 01:18:15