Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 01.12.2009, 10:18:44
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Asta am impresia ca este pentru calugari, si nu pentru toti, ci pentru cei care chiar nu se pot stapani. Ma intreb unde ar ajunge lumea daca ne-am privi unii pe altii ca pe cadavre, nu ca pe oameni vii.

Antidotul duhovnicesc nu este sa iti imaginezi tot felul de lucruri macabre, ci de a lucra la a trece de la eros la agape, idealul dragostei crestine, adica de a ajunge la nivelul in care privesti oamenii cu dragoste frateasca. Nu-i usor, dar nu vad cum sa ajungi la agape vazand cadavre in jurul tau.

Last edited by Noesisaa; 01.12.2009 at 10:23:07.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 01.12.2009, 11:57:26
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Am auzit un sfat pentru asemenea situatii: Daca te simti atras de femeile de pe strada imagineaza-ti ca sunt surorile sau mama ta. Astfel iti va dispare orice gand. Cred ca e mai frumos decat sa ne imaginam cadavre.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #133  
Vechi 01.12.2009, 13:39:17
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Luptele cu propriul trup , cu lumea si cu diavolul sunt specifice crestinului in urcusul sau spre mantuire. Daca am biruit lupta cu gandurile, mai departe nu mai avem probleme. Dar daca lasam gandurile de desfranare sa-si faca loc in inima noastra, ba ne mai si imaginam pacatul, apoi se cheama ca deja am pacatuit cu gandul. Postul si rugaciunea ne pot ajuta mult, dar problema tot nu e rezolvata daca nu luptam cu gandurile.

A aparut un barbat frumos care-ti atrage privirea? In cartea Mantuirea pacatosilor de Agapie Criteanul (referindu-se la femei) suntem povatuiti in felul urmator. Sa nu lasam gandul murdar sa ne patrunda in suflet, ci sa-l inlocuim cu un antidot duhovnicesc. Sa ne inchipuim ca sub pielea aceea catifelata se afla un trup care, in caz ca acum va muri, peste o sapatamana se va imputi asa de tare de nu ne vom mai putea apropia de el. Iar pentru trupul nostru ne putem imagina flacarile iadului.

Sa nu uitam ca diavolul ne poate trimite si ganduri de desfranare. Nu intotdeauna cand ne vine un astfel de gand e chiar al nostru. Diavolul se lupta cu noi si prin propriile noastre ganduri. De aceea, sa luam aminte indiferent daca suntem barbati sau femei.
Frumos spus...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #134  
Vechi 04.12.2009, 15:17:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Corect.
Sa nu chinuim pe altul pentru slabiciunea noastra si sa-i cerem sa se acopere ea/el sau sa mai faca mai stiu eu ce impotriva vointei sale.
Sa respectam oamenii asa cum sunt, cu imbracaminte si dorinti in limita normalului, indiferent daca e vorba de femei sau barbati.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 04.12.2009, 15:44:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Corect.
Sa nu chinuim pe altul pentru slabiciunea noastra si sa-i cerem sa se acopere ea/el sau sa mai faca mai stiu eu ce impotriva vointei sale.
Sa respectam oamenii asa cum sunt, cu imbracaminte si dorinti in limita normalului, indiferent daca e vorba de femei sau barbati.
Omului ii este mai usor sa spuna ca patimeste cand aproapele i se arata. Insa, pierde din vedere ca un om care nu are mintea curatita, patimeste si in absenta acestuia.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 04.12.2009, 17:58:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Hi hi hi!

Dar sa stii ca, serios vorbind, pentru unii o astfel de imbracaminte ar putea fi mai tulburatoare decat altele, pentru ca ascunde, deci pot incepe sa-si imagineze ce este dedesupt.
Mai ales la barbati deseori, fara multa imaginatie, s-ar vedea chiar ceva iesit in relief :)
Reply With Quote
  #137  
Vechi 04.12.2009, 18:34:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mai ales la barbati deseori, fara multa imaginatie, s-ar vedea chiar ceva iesit in relief :)
Se numeste NAS.
(Tu unde te uiti?)
Reply With Quote
  #138  
Vechi 04.12.2009, 18:34:54
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Am citit tot topicul si analizandu-mi comportamentul, am ajuns la concluzia ca stiu prea bine ce ar trebui sa fac, dar nu fac.
Stiu si cred ca inteleg si de ce _nu_ ar trebui sa port farduri de nici o culoare si pantaloni, nu ar trebui sa imi ondulez parul, cred ca inteleg ca nu am eu a aduce completari sau retusuri zidirii ce ma gasesc a fi (sunt sanatoasa, nu am vreo meteahna fizica neplacuta, sunt cat se poate de comuna). Din respect pentru Dumnezeu si pentru ceilalti, ar trebui sa ma las si sa ma port asa cum sunt, ca sunt bine facuta.
Dar nu pot si probabil ca intelegerea mea e doar de suprafata. La lucru si cand ies cu amicii (nu am prieteni "crestini" dar nici care sa ma imbie la prostii) port fard, incercand in ultimii ani sa renunt la culorile mai inchise, mai goth, care imi placeau, si sa ajung la ceva cat mai natural pentru ca in sinea mea si eu stiu ca una sunt fara culori si alta cu. Incet incet am ajuns sa-mi acopar imperfectiunile cu niste pudra si mai pun o tusa pe la ochi, dar nu ma indreptatesc pentru asta, o fac cu inima "grea" daca vreti, e un compromis pe care-l fac cu imaginea din oglinda, e ceva ce ma seaca dar se pare ca vanitatea mea e, da, fix atat de mare. Dintre toate pacatele pe care le fac, faptul ca fix de unul ca asta, care pare "marunt" ma agatz, mi se pare ca transforma gestul meu aparent nevinovat in ceva de proportii apocaliptice. Poate cineva mi-ar zice, lasa bre ca nu mergi in iad pentru pudra aia, well.. Eu am dubii.
La biserica insa, ma duc complet nefardata si aproape intotdeauna cu fusta (de cateva ori m-am dus ce-i drept in pantaloni, pentru ca nu aveam fusta la indemana si ma gandeam ca decat deloc, mai bine asa) si cu capul acoperit, cu ce-o fi sa fie (esarfa, batic, caciula, palarie, whatever) si e intr-adevar singurul loc in care simt si eu ca-mi scade vanitatea la cote minime, nu ma mai simt evaluata si datoare sa proiectez vreo imagine deosebita in exterior. Daca vad oameni care sunt imbracati aiurea, femei si barbati, nu conteaza, incerc sa ma gandesc: bine ca-s totusi aici, si nu in alta parte, sa fie cum or fi, dar sa fie.
Cat despre barbati: imi place sa vad barbati cu 'facial hair' si nu-mi prea plac cei fara, dar nu este treaba mea sa imi placa altii, ca am sotz. Pe tinerii cu par lung si barbi sau cioc ii asociez pe undeva cu fratele meu si mai surprind ca ii privesc cu oarecare duiosie, sper ca nu si cu interes sexual :) Si da, de obicei sotul sta alaturi de mine in partea stanga a bisericii, in randurile din urma, pentru ca asa vrea el. Daca ne facem vinovati de vreo incalcare grosolana a legii pentru asta, si smintim pe cineva, iertare.

Last edited by lareine; 04.12.2009 at 18:37:05.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 04.12.2009, 20:17:38
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
se numeste nas.
(tu unde te uiti?)
...............
Reply With Quote
  #140  
Vechi 04.12.2009, 20:46:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Se numeste NAS.
(Tu unde te uiti?)
Eu nu mai uitam ci m-am impiedicat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59