Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 06.02.2024, 13:47:13
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Am văzut un fragment de dialog între Marius Tucă si Victor Ponta. Se făceau glume despre starea sănătătii unui fost președinte al României. Tucă, grosier. Ponta, bășcălios, tongue-in-cheek. Nu era vorba de Ion Iliescu.

Ponta a fost ceva mai decent, contrar firii sale. Poza in înțelept chinez. Tucă, in schimb, avea de depănat amintiri despre cum ii tremura cândva mâna fostului comandant de navă. Nu seara, ci in zori. L-am intâlnit de numeroase ori pe fostul președinte Traian Băsescu. Niciodată, sub nicio formă, nu mi-a lăsat impresia că nu ar fi fost in deplin control al vorbirii, gandirii si mișcărilor sale. Nu i-a tremurat nici mana, nici vocea pe 18 decembrie 2006 cand, boicotat de PSD si huiduit de Vadim si fasciile peremiste, in prezenta Regelui Mihai si a lui Lech Walesa, a condamnat, ca șef al statului român, dictatura comunistă drept ilegitimă si criminală.

Vor trece decenii, nimeni nu-si va mai aminti de Ponta, Tucă, Ciolacu, Iohannis, Ciucă, Felix, Năstase, Văcăroiu, Stolojan, Meleșcanu, Dăncilă, Dragnea, Hunor, Soșoacă, Petre Roman, Andrei Marga, Adrian Severin, Emil Constantinescu, Dan Marțian, Oliviu Gherman, Tudorel Toader, Relu Fenechiu, Crin Antonescu. Doi președinți și-au lăsat amprenta asupra istoriei acestei țari după decembrie 1989. Unul a fost Ion Iliescu, celălalt Traian Băsescu. Primul a făcut tot posibilul pentru perpetuarea cleptocrației nomenclaturiste ("dermocrația originala") si a minciunilor despre trecut. Al doilea a susținut lupta împotriva marii corupții si a făcut posibila ruptura cu trecutul comunist.

Este, simt, datoria mea sa depun marturie. Este dorința mea de a-i ura grabnică întremare. Este an electoral, mi se spune. Dar acest lucru nu scuză mitocania, obrăznicia si amnezia. Obscenitatea e obscenă, chiar si într-un an electoral. Ura acestor indivizi pentru Traian Băsescu este dincolo de ceea ce rațiunea poate pricepe. E viscerală, mistuitoare, obsesivă, definitivă, coplesitoare, maniacală.

- Vladimir Tismaneanu

https://m.facebook.com/story.php?sto...00016320197874
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote