Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 11.08.2011, 20:05:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ce sofisme! Uimitor.
Intrebarea 1: sa traiesti casatorit (cununat) cu o persoana pe care n-o iubesti, asta nu e pacat?
Raspuns: mai putin pacat decat concubinajul.
Si acum, sa fim seriosi.. ce este aia "il iubesc" sau nu-l iubesc"?
Il iubesti = ii doresti mantuirea, te rogi din toata inima pentru mantuirea amandurora, tii post si te nevoiesti pt aceasta.
Cam asa vad eu lucrurile.

Il iubesc nu este neaparat acelasi lucru cu vreau sa-l pup.. :). Sa nu facem confuzii. La un moment dat gasisem pe net exemple absolut uimitoare despre iubirea crestina, in care evident cei doi au mers impreuna catre mantuire (uneori nu s-au vazut pt restul vietii, dar se iubeau si se rugau unul pentru celalalt).
Da, exact, au "mers" amandoi.
Sper ca si al tau sot se roaga pentru mantuirea ta si se nevoieste pentru asta la fel ca si tine. Ma rog, cu siguranta se nevoieste si el, in felul lui, ca munca doctorilor nu se poate numi altfel decat mucenicie (desigur, daca e facuta asa cum trebuie). Adica vreau sa spun ca daca tu te rogi si postesti si te straduiesti sa fii o sotie si mama buna, iar el e la spital si vindeca oameni, atunci e ok, amandoi faceti bine in fata Domnului (chiar daca el nu ajunge asa des la biserica), important este ca crede in Dumnezeu.
Fiecare savarseste lucrarea Domnului in felul sau; unii sunt medici, altii sunt pompieri, altii fac paine, altii curata orasul, altii sunt profesori iar altii sunt preoti si calugari si se roaga pentru noi ceilalti si ne invata caile Domnului.

Asa si eu pot spune ca il iubesc pe barbatul meu si ii doresc mantuirea si ma rog si postesc pentru el si ma nevoiesc, doar ca nu pot sa-l oblig sa ma ia de nevasta, cel mult pot sa ma rog ca-i va veni mintea la cap si se va intoarce la credinta, ca pana atunci cu siguranta nu se va intampla nimic bun. Iar daca lucrul asta nu se va intampla, nu ar trebui sa il iau eu nici daca ma cere, nu ar trebui sa ma lepad eu de Cristos si de credinta mea. (Doamne, da-mi taria si nu ma lasa in ispita ).
Reply With Quote
  #112  
Vechi 11.08.2011, 20:18:26
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Un catolic face cateheza ortodocsilor. :)

Un punct de vedere ortodox (similar cu ceea ce sustine Mihnea Dragomir) il gasim la Sf. Serafim de Sarov:
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...mnului-ori-nu/

Si parintele Rafail Noica:
“Cata vreme nevointa noastra nu dobandeste un rezultat, macar un rezultat oarecare, ne nevoim eretic. Si aici, ar trebui sa definesc erezie si ortodoxie, dar deocamdata ma tin la pocainta. Ce inseamna ca ne nevoim eretic? Nelucrator, poftim! Cati nu s-au spovedit [spunand] ca cer pocainta si lacrimi lui Dumnezeu si nu vin. „Am o inima impietrita!” Si, incep sa vad sau sa intrevad ca nevointa noastra e gresita. Dumnezeu ne cheama hăis si noi tragem cea si ne miram de ce nu ne putem nevoi, de ce nu primim vreun rezultat: suntem eretici. Noi, ortodocsii, astazi traim eretic. La nivel faptic de cele mai multe ori traim eretic fiindca si intelegem eretic! Cuvintele sunt corecte, formulele sunt corecte dar intelegerea este total aiurea (…).
Ca sa va raspund la amandoi, eu cred ca toti incercam sa contrabalansam faptele rele pe care le-am facut cu fapte bune.
Daca duminica de exemplu sau de Sfanta Marie suntem de garda la spital (presupunand ca ajutam oameni si salvam vieti, nu ca alergam asistentele sau ne barfim colegii sau "sictirim" pacientii), doar n-o sa ne pedepseasca Dumnezeu ca nu suntem la biserica?
Daca un mare doctor, chirurg sau mai stiu eu ce savant care lumineaza omenirea si face bine inaintea Domnului, e homosexual, de exemplu, credeti ca n-o sa se mantuiasca?
(Apropo, parca Leonardo da Vinci se spunea ca a fost homosexual, daca nu ma insel)
Nu stiu sincer in momentul asta ce sa zic, care dintre noi este mai eretic/a..,
Reply With Quote
  #113  
Vechi 11.08.2011, 20:25:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Dar mai e o nelamurire care nu-mi da pace : sa traiesti casatorit (cununat) cu o persoana pe care n-o iubesti, asta nu e pacat?
Nu.

De-a lungul mai multor decenii, iubirea poate să pălească. Se întâmplă adesea ca doi oameni căsătoriți să nu se mai iubească, sau cel puțin să nu se iubească cu intensitatea de la început. Aceasta nu înseamnă să ne "descununăm", fiindcă angajamentul cununiei este angajament pentru o viață și nu pentru perioada cât avem anumite sentimente.

Citat:
Oare n-ar trebui sa ne gandim mult si bine daca el/ea e alesul, jumatatea sau acea persoana care Domnul Iisus a zis ca va deveni una cu tine? Daca acea persoana cu care ne unim, il va urma si ea pe Cristos impreuna cu noi, sau din contra, va trage in directia opusa?
Sigur că da. Credința este principalul criteriu atunci când, cumpănind bine, ne alegem partenerul de viață.

Citat:
Daca ai ascultat o porunca a Lui si anume faptul ca te-ai cununat, crezi ca e de ajuns ca sa te mantuiesti?
Respectând toate poruncile lui Dumnezeu, suntem absolut siguri că ne vom mântui în baza dreptății lui Dumnezeu. Din păcate, din cauza slăbiciunii noastre, adesea nu trăim așa cum El ar vrea. În cazul acesta, ne rămâne speranța de a ne mântui în baza îndurării lui Dumnezeu. De aceea, Biserica se roagă pentru orice om, oricât de păcătos. Atâta timp cât omul este viu, se roagă pentru convertirea lui, adică pentru întoarcerea lui la Cristos. Când nu mai este în lumea aceasta, se roagă spre îndurarea lui Dumnezeu.

Citat:
Si daca totusi ai facut o alegere care s-a dovedit a fi gresita, si anume te-ai cununat cu o persoana care in timp s-a dovedit a nu fi credincioasa, neurmand poruncile Domnului de nici un fel, credeti ca El te va condamna daca te desparti de acea persoana? Nu El a zis ca cine nu-L va urma nu e vrednic de El? (fac aceasta paranteza gandindu-ma la drama acelor persoane de aici care traiesc o casnicie nefericita cu persoane necredincioase)
Fiecăruia, Domnul îi oferă un instrument de mântuire. Acela este crucea noastră. La unii, crucea este o boală. La alții, o infirmitate sufletească. Cel care s-a căsătorit cu un necredincios are de dus o cruce grea, dar care devine ușoară când este purtată cu ajutorul lui Cristos.

Dimpotrivă, dacă cineva se va despărți de soțul (soția) sa, zicând că celălalt nu e destul de credincios este asemenea bolnavului care îl hulește pe Dumnezeu. El rejectează instrumentul mântuirii sale.

Citat:
Nu stiu daca la Judecata de Apoi poti sa spui "nu m-a lasat sotul sa fac fapte bune, sa merg la biserica sa ma spovedesc, mi-a cerut el sa fac avorturi, etc" si sa fi iertata, pe cand daca el nu ti-a fost sot, nu vei fi iertata.
Să nu ne amăgim. Un soț necredincios care face presiuni asupra femeii sale are multă vină. Dacă e vorba de un avort, el împarte vina pentru acest teribil păcat. Aceasta înseamnă că un același păcat a avut doi autori și nu că a fost un păcat pe jumătate. Când ne căim, noi trebuie să ne căim de păcatele noastre, nu de păcatele celuilalt. Cât de mult semănăm cu primii noștri părinți ! A spune "nu m-a lăsat soțul" este asemenea cu ce a făcut Adam, care a dat vina pe Eva și cu ce a făcut Eva, care a dat vina pe șarpe.

Citat:
Mai vroiam sa aflu mai multe detalii (Domnul Mihnea parea ca e in tema) despre ce inseamna "harul" si de cate feluri este.
Harul, (la singular și scris de obicei cu majusculă), este de un singur fel: Harul Sfințitor. Acesta este o stare a sufletului. Harul este pentru suflet ceea ce este oxigenul pentru trup. Dumnezeu este Acela care dă sufletelor Harul, așa cum dă trupurilor oxigenul. Se dobândește prin Botez. Se pierde prin păcat de moarte (păcat capital). Se poate redobândi prin Spovadă. Odată dobândit, poate crește prin celelalte Taine și, în mod deosebit, prin Împărtășanie, ca uniune mistică cu Cristos.

Sub aceeași denumire, dar la plural și scris de obicei cu literă mică, se înțeleg harurile de alt fel: lucrătoare, sacramentale, etc. De exemplu, prin Spovadă eu nu numai că redobândesc Harul pierdut, dar mai dobândesc ceva: un ajutor supranatural spre a nu mai face același fel de păcat. O asemenea urmare a Spovezii este ceea ce teologii catolici numesc "harul sacramental sau "grația sacramentală". Spre exemplu, păstorii noștri au observat cât este de adictiv la tineri obiceiul nenorocit al masturbării. Tânărul ajunge în asemenea stare, încât păcatul, devenit viciu (=împietrire în păcat) îl subjugă. Vrea să scape, dar nu prea poate. Se zbate ca pasărea prinsă în laț. Dacă tânărul își conștientizează păcatul și este hotărât să termine cu el, precondițiile unei bune spovezi sunt întrunite. El se spovedește. Sufletul lui parcă prinde aripi și este mai ușor acum. Dar cât îl va ține ? Până săptămâna viitoare, când va cădea din nou. Până ce, în mod imprudent, va ține din nou în mână o revistă pe care nu ar trebui să o citească. Atunci va cădea din nou. Atunci va trebui să se spovedească din nou și să se împărtășească. Cu timpul, căderile lui vor fi mai rare. Până când nu se va mai masturba de loc, ba nici măcar ispita nu a va mai simți și se va mira singur. Ei bine acest efect al spovezii este "harul sacramental".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #114  
Vechi 11.08.2011, 20:52:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Cateva observatii:
1. Dumnezeu NU este contabil!
Doar vrasmasul face calcule cu plus si minus.

Dumnezeu nu calculeaza. Ne spovedim pe sfert (cine-si stie TOATE pacatele?), ne caim minuscul, dar suntem iertati.

2. Calculul acoperirea pacatelor cu fapte bune este de o mare mandrie si ipocrizie.
Cu ce fapte "bune" compensezi un avort? Poti aduce alta fiinta la viata? Doar Dumnezeu face asta.
Cu ce fapte bune compensezi desfranarea?
Etc.

3. Negru pe alb scrie in Scripturi: homosexualii ( nepocaiti, spovediti, canonisiti..) NU se mantuiesc.
Indiferent cat de geniali au fost ( talentul nu e un merit personal).

4. Sa crezi ca te mantuiesti prin fapte este erezie.
Crezi ca inainte de Hristos nu se faceau fapte bune, admirabile etc? Si nimeni nu s-a mantuit. Dreptii au fost mutati in rai DUPA jertfa lui Hristos.
Sa spui ca te mantuiesti (in necredinta) prin fapte " bune" este hulirea lui Hristos in opinia mea.
Dumnezeu ne mantuieste, nimeni nu e vrednic de asta!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 11.08.2011, 21:12:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

4. Sa crezi ca te mantuiesti prin fapte este erezie.
Crezi ca inainte de Hristos nu se faceau fapte bune, admirabile etc? Si nimeni nu s-a mantuit. Dreptii au fost mutati in rai DUPA jertfa lui Hristos.
Sa spui ca te mantuiesti (in necredinta) prin fapte " bune" este hulirea lui Hristos in opinia mea.
Dumnezeu ne mantuieste, nimeni nu e vrednic de asta!
Cu alte cuvinte, Mantuire = credinta + fapte bune + har.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 11.08.2011, 21:15:27
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Harul, (la singular și scris de obicei cu majusculă), este de un singur fel: Harul Sfințitor. Acesta este o stare a sufletului. Harul este pentru suflet ceea ce este oxigenul pentru trup. Dumnezeu este Acela care dă sufletelor Harul, așa cum dă trupurilor oxigenul. Se dobândește prin Botez. Se pierde prin păcat de moarte (păcat capital). Se poate redobândi prin Spovadă. Odată dobândit, poate crește prin celelalte Taine și, în mod deosebit, prin Împărtășanie, ca uniune mistică cu Cristos.

Sub aceeași denumire, dar la plural și scris de obicei cu literă mică, se înțeleg harurile de alt fel: lucrătoare, sacramentale, etc. De exemplu, prin Spovadă eu nu numai că redobândesc Harul pierdut, dar mai dobândesc ceva: un ajutor supranatural spre a nu mai face același fel de păcat. O asemenea urmare a Spovezii este ceea ce teologii catolici numesc "harul sacramental sau "grația sacramentală". Spre exemplu, păstorii noștri au observat cât este de adictiv la tineri obiceiul nenorocit al masturbării. Tânărul ajunge în asemenea stare, încât păcatul, devenit viciu (=împietrire în păcat) îl subjugă. Vrea să scape, dar nu prea poate. Se zbate ca pasărea prinsă în laț. Dacă tânărul își conștientizează păcatul și este hotărât să termine cu el, precondițiile unei bune spovezi sunt întrunite. El se spovedește. Sufletul lui parcă prinde aripi și este mai ușor acum. Dar cât îl va ține ? Până săptămâna viitoare, când va cădea din nou. Până ce, în mod imprudent, va ține din nou în mână o revistă pe care nu ar trebui să o citească. Atunci va cădea din nou. Atunci va trebui să se spovedească din nou și să se împărtășească. Cu timpul, căderile lui vor fi mai rare. Până când nu se va mai masturba de loc, ba nici măcar ispita nu a va mai simți și se va mira singur. Ei bine acest efect al spovezii este "harul sacramental".
Aici avem nevoie de putina atentie si deosebire, intrucat invatatura ortodoxa despre har difera substantial de cea catolica. Aceasta datorita faptului ca noi, ortodocsii, credem ca harul este o lucrare ("energie") necreata, nefiind asadar o "stare a sufletului". Aceasta invatatura, conform careia harul este necreat este o mare deosebire intre ortodoxie si catolicism.

Nu vreau sa starnesc aici o discutie despre har, doar atrag atentia ca aici sunt cateva diferente foarte importante si concrete de care trebuie tinut seama.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 11.08.2011, 22:11:20
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Am citit intreg threand-ul acesta si m-ati zapacit de tot.

Raman la cuvintele parintelui Gheorghe.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 11.08.2011, 22:46:18
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Anna21, ai afirmat de cateva ori pe forum ca nu ai fost credincioasa dintotdeauna. Imagineaza-ti cum ar fi fost ca la tinerete, cand te-ai casatorit cu sotul tau, sa nu fi facut si cununia religioasa pentru ca oricum nu conta asa de mult pe-atunci pentru tine. Daca ar fi fost asa, acum ca ai devenit practicanta a ortodoxiei, ai fi avut o problema pentru ca sotul tau este ateu.
Cum ai fi procedat in aceasta situatie? Ti-ai fi luat copiii si-ai fi plecat de la el, ai fi divortat de el?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 11.08.2011, 23:26:41
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Anna21, ai afirmat de cateva ori pe forum ca nu ai fost credincioasa dintotdeauna. Imagineaza-ti cum ar fi fost ca la tinerete, cand te-ai casatorit cu sotul tau, sa nu fi facut si cununia religioasa pentru ca oricum nu conta asa de mult pe-atunci pentru tine. Daca ar fi fost asa, acum ca ai devenit practicanta a ortodoxiei, ai fi avut o problema pentru ca sotul tau este ateu.
Cum ai fi procedat in aceasta situatie? Ti-ai fi luat copiii si-ai fi plecat de la el, ai fi divortat de el?
Poate da, nu am cum stii.
Totusi te mai ajuta si Dumnezeu. Daca vrei exemple personale, din cauza necredintei ar fi putut refuza sa botezam copiii, dar nu a facut-o. Mai mult, a acceptat efortul botezarii copilului in Rom, cand puteam sa o facem in tara in care traim. Ceea ce nu e logic. Dar Dumnezeu te ajuta.
Parintii unei prietene s-au cununat cand ea avea 14 ani. Si nici macar nu sunt f evlaviosi (barbatul e chiar indiferent)... Deci se poate.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 12.08.2011, 07:31:33
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Poate da, nu am cum stii.
Totusi te mai ajuta si Dumnezeu. Daca vrei exemple personale, din cauza necredintei ar fi putut refuza sa botezam copiii, dar nu a facut-o. Mai mult, a acceptat efortul botezarii copilului in Rom, cand puteam sa o facem in tara in care traim. Ceea ce nu e logic. Dar Dumnezeu te ajuta.
Parintii unei prietene s-au cununat cand ea avea 14 ani. Si nici macar nu sunt f evlaviosi (barbatul e chiar indiferent)... Deci se poate.
Dar daca nu te-ar fi lasat sa faci mai copii, daca ti-ar fi cerut sa avortezi, ce ai fi facut?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
"Acatist pentru adormiti" - se poate? mirelat Slujba inmormantarii 14 22.03.2011 18:53:05
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
cati dintre voi imi vor tine "companie" in iad?! clujeanul33 Generalitati 21 13.02.2010 23:33:22