Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.06.2007, 17:46:58
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

In familie trebuie sa tacem cand ne cearta barbatul , chiar daca avem dreptate .
Sa nu-i dam "apa la moara" .
E o mare lectie sa nu-i raspunzi ,sa-l lasi sa vorbeasca singur :).
Dar nu toti isi dau seama de ea :D.

Problema s-ar putea pune la fel si pentru femei , e acelasi lucru :D.

In final trebuie sa ne respectam ! Sa facem orice ,nici un efort nu-i prea mic :) !

maria
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.06.2007, 17:48:04
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

pardon , prea mare !(efort) .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.06.2007, 18:39:46
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
In familie trebuie sa tacem cand ne cearta barbatul , chiar daca avem dreptate .
Sa nu-i dam "apa la moara" .
E o mare lectie sa nu-i raspunzi ,sa-l lasi sa vorbeasca singur :).
Dar nu toti isi dau seama de ea :D.

Problema s-ar putea pune la fel si pentru femei , e acelasi lucru :D.

In final trebuie sa ne respectam ! Sa facem orice ,nici un efort nu-i prea mic :) !

maria
ca asa ti-o spus mama...taci pana ti se incinge creierul si mai ajungi pe la spitalul de nebuni.

De ce nu va educati fii la fel frate...sa stie sa taca cand nu au dreptate. Nu numai femeia sa taca. sa taca amandoi si sa vorbeasca cand au gandit acele cuvinte de 10 ori inante sa le arunce din gura, asa s-ar forma o familie unita. Atunci cand efortul e doar injumatatit apar problemele..femeia se duce si se descarca pe copil, apar bolile de nervi si asa ajungi la ospiciu.

I-a educati-va de o potriva fiul si fiica sa stie sa taca si sa vorbeasca cand trebuie.

Adica vine nenorocitul beat de la crasma uitand sa dea pe acasa cand a terminat serviciu, cheltuie banii de mancare si apoi tot femeia sa taca....bravo va felicit...Mie rusine cu asa femei!

educati-va feciorii si sotii !!

Am o verisoara care s-a casatorit asa mai tarziu e, frumoasa, inalta, cuminte etc si s-a casatorit cu un individ care ii promitea luna de pe cer. Dupa ce s-a casatorit el a refuzat sa mai lucreze. Doar ea lucreaza ,ea a tacut.........si a tacut......pana individul s-a obisnuit si cand i-a zis asa de la obraz i-a replicat ca nu e obligat sa munceasca si e ditamai animalul. Il bate pe baiatul care il au si il persecuta din orice nimic. ce te faci cu un asa "cap de femeie"???? sa nu ii dai in cap? Acum ea e capul de barbat si conduce in casa...altfel s-ar duce totul de rapa. Ar fi divortat dar tot din consdierente...religioase....pai femeia sa isi duca crucea si barbatul sa fuga de responsabilitati???

Apoi mai am o prietena care s-a casatorit de un an parca, au un bebe si ea inca nu lucreaza, el a inceput sa cheltuie banii pe sali de gimnastica pe tenisi si tot felul de tampenii (cu toate ca nu castiga prea mult) si bebele doarme pe saltea direct pe pamant. Ea a tacut dar cand a vazutca se adanceste problema si o neglijeaza si pe ea si pe copil a inceput tanti sa ii spuna asa pe direct ce fel de belea si-a luat...si acu nenea schimba pana si scutecul bebeului ca doar ea nu l-a facut cu mana. iaca asa isi impart acum frumos responsabilitatile.

In cazul cand ii spui ceva si te plesneste in loc sa te asculte... sa iti faca nevoile, o data, de doua ori...divort! pai mai bine singura decat sa suferi. Ca femeia tot sustineti voi ca e slaba, deci are nevoie sa fie protejata! Cum? in tacere si in pumni?

Va sfatuiesc surorilor inainte de a va casatori sa ganditi de sute de ori si sa faceti o lista cu avantaje si dezavantajele individului cu care va casatoriti, o rugaciune la Maica Domnului si un pomelnic de ..cat vreti voi sa fie mai sigur si apoi va luati belea la casa.

iar in casa, familie NU trebuie sa predomine tacerea si pumnul si comunicarea si armonia altfel...e nimic! Daca nu iti convine ceva fie barbat fie femeie, vorb iti calm expuneti-va punctul de vedre, avandatajul alegerii voastre etc si cadeti de comun acord ca Proful meu de morala care era decanul facultatii pe atunci ne-a zis dupa o discutie aprinsa: Relatia intre sot si sotie este de completare, colaborare si cooperare si nu de subordonare...sa va intre bine in cap, altfel va disturgeti si viata si sanatatea fizica si sanatatea psihica si viata copiilor vostri.

mare atentie la neatentie...si nu mai luati sfaturile bunicelor care erau oropsite saracele sa taca din lipsa de eduatie cat a bunicilor. PE vremea aia imi zicea bunica ca isi numea sotul BADIE! pai..nu ami suntem in epoca aia cand femeia era indobitocita in favoarea orgoliului masculin care se putea vantura prin casele vaduvelor cu toate ca aveau copii cu tona.

Acu ca vorbesc urat de memoria bunicului meu.... avea 11 copii si tot mai pasea gardul la vecina de langa el. iar bunica tacea malc...pai frate.....cum vine asta?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.06.2007, 18:46:39
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ptr.dillema ,

n-am citit tot mesajul tau , dar eu te respect.
Fiecare are dreptul la o parere , sau poate a fost numai o provocare .
Oricum sa pastram tonul cuviincios .....zic eu:)

Eu iti cer iertare daca te-am tulburat !

maria
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.06.2007, 18:58:06
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Pune Doamne paza gurii mele si usa de ingradire buzelor mele
[b]Taci tu sa vorbeasca faptele tale[/b
O caruta goala face MULTA GALAGIE cand trece pe drum
Tacerea e de aur, fapta e cheia de la usa raiului
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.06.2007, 12:21:18
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

continuare ,
Si numai dupa ce s-a potolit atmosfera , nu mai sant nervi sau injuraturi , atunci poti sa-i arati omului unde greseste .:)

Dar fiecare hotaraste pentru sine !

maria
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.06.2007, 19:47:01
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

mai copii ,
imi permit sa va numesc asa ca eu sant mai batrana .:)

E adevarat ca important e ce primeste inima caci daca ar fi altfel ar insemna ca toti slujitorii Bisericii sa fuga din lume.

Dar nu putem face abstractie de ceilalti ,pentru ca santem pe un forum .
Sa ne gandim sa nu se sminteasca un frate mai mic ,caci si pentru el s-a rastignit Hristos , singurul lucru demn de tinut minte !:)

cu drag
maria
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.06.2007, 20:23:27
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
mai copii ,
imi permit sa va numesc asa ca eu sant mai batrana .:)

E adevarat ca important e ce primeste inima caci daca ar fi altfel ar insemna ca toti slujitorii Bisericii sa fuga din lume.

Dar nu putem face abstractie de ceilalti ,pentru ca santem pe un forum .
Sa ne gandim sa nu se sminteasca un frate mai mic ,caci si pentru el s-a rastignit Hristos , singurul lucru demn de tinut minte !:)

cu drag
maria
corect maria
apropo si eu sunt destul de batran am aproape 50 de ani:)deci copil nu prea mai pot fi:p
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.06.2007, 20:56:48
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Buna intrebare "tacerea pacat sau virtute"
Eu o sa spun doar ce am trait si la ce concluzie am ajuns din proprie experienta ... am avut o perioada, cand eram mai micuta, cand eram mai timida si taceam mult, apoi vazand ca cei din jurul meu erau mult mai populari si mai "bine vazuti" daca erau mai "tupeisti" am incercat si eu putin sa fiu asa...sincer nu mi-a prea reusit pt ca pur si simplu nu-mi sta-n fire sa fiu asa, dar am observat ca am avut mult de suferit din cauza ca vorbeam prea mult...ce vreau sa spun? nu ma mai infranam ca inainte, spuneam ce credeam, imi sustineam punctul de vedere pentru ca asa credeam ca voi avea de castigat, dar tot ce am castigat a fost raceala intre mine si parintii mei, departare intre mine si prietenii mei, si in final o forma de singuratate....pana la urma m-am trezit la realitate si am inceput sa ascult mai mult, sa tin cuvintele pt mine, sa am grija ce spun atunci cand deschid gura, sa gandesc de 2 ori inainte de a-mi spune parerea chiar daca imi vine sa strig ce cred, si rezultatul este acesta : cu parintii ma inteleg mai bine, pot sa le zambesc mai mult prietenilor si ei mie, ochii mi s-au deschis si am vazut ca am prieteni intelegatori care au stiut sa treaca peste greselile mele si ca vina pentru care ne departasem era a mea pt ca am spus ce nu trebuia sa spun...
Eu asta am invatat, ca tacerea e o virtute de cele mai multe ori, in ultimul timp am vazut ca am mai mult de castigat daca tac si ascult decat daca vorbesc.
Tacerea poate fi un pacat atunci cand ai ocazia sa-L marturisesti pe Dumnezeu si nu o faci din teama, mandrie sau alte motive care la urma urmei sunt si ele pacate.

Domnul sa ne ajute sa invatam sa tacem cand trebuie si sa vorbim cand e nevoie!
Ioana
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.06.2007, 22:11:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Este tacera pacat sau virtute ?
Eu cred ca poate fi si una si alta .

Ce inseamna a tacea pentru Dumnezeu ?
Ce inseamna a vorbi pentru Dumnezeu ?

Daca cineva atrage atentia asupra pacatului ,nu inseamna ca el nu-l face .
Inseamna ca "l-a vazut" , cate nu facem fara sa stim !

Despre "tacere sau vorbire" , se pot spune multe si in familie si in viata de toate zilele .
Sa meditam asupra acestiu subiect . Cand tac , cand vorbesc ?

maria
Cleveteala este pacat. Smerenia e virtute. Trebuie sa vorbim cind trebuie si sa stim sa tacem cind trebuie.Usor de spus greu de facut. Teoria-i teorie, practica e mult mai grea. Atunci cind trebuie sa ne spunem punctul de vedere intru apararea credintei , este o datorie, o obligatie. Sintem atacati din toate partile cu tot felul de teorii , cind sintem inconjurati de murdarie si minciuna, nu avem voie sa tacem. Veti spune ce facem cu smerenia ? A nu vorbi in apararea lui Hristos este echivalentul in al trada . Deci vorba chibzuita,bazata pe argumente si dragoste de Dumnezeu , nu este nici un pacat. Repet,clevetirea (birfa si vorbaraia fara substanta) este pacat. Nu trebuie sa confundam planurile. Daca cineva ne da o palma, crestineste nu trebuie sa ripostam.Corect si valabil.Dar in al face sa inteleaga ca a gresit prin vorba noastra nu este nici un pacat.Bine inteles am dat un exemplu. Tacerea poate sa insemne si lasitate sau duplicitate.Deci revin si accentuez, sa vorbim si sa tacem cind trebuie. Chibzuinta in toate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 11:51:21
Tacerea monahului lucianelu Intrebari utilizatori 2 20.01.2011 10:10:48
Tacerea LapetiteMoc Generalitati 67 22.03.2010 23:02:05