Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.09.2009, 15:52:54
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Oare putem spune sa iubim pe Dumnezeu atata timp cat ne comportam in mod iresponsabil fata de creatie ?!

Ne furam singuri caciula.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.09.2009, 15:59:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

...si cum ar fi sa ne comportam responsabil cu animalele, padurile, etc, Dorine?
de exemplu ce sa facem cu ciinii vagabonzi care ne musca de sub masini, ce facem cu cei creati care ne fura si ne batjocoresc familiile
Vorbeste mai concret nu ca de pe podium
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.09.2009, 16:17:50
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55 Vezi mesajul
Asi dori sa pun citeva intrebari :
1 .Iubiti lumea ? Daca da ,cum . Daca nu , dece ?
1 .Iubiti aproapele ? Cu citi sinteti certati , pe citi uriti ?
Ati cerut vreodata iertare ? Dece nu ?
3 .Iubiti animalele ? si salbatice ,si pasarile ? ati hranit vreun animal
salbatec sau pasare in nevoie ?
4 .Iubiti si respectati mediul inconjurator ? Pareri !
Aveti mustrari de constiinta daca ati aruncat o hirtie la atimplare ,sau
n-ati platit taxa pe parcare , sau umblati prin padure aiurea fara sa
respectati cararile neprotejind astfel natura , sau la schi mergeti aiurea
nerespectind pistele........etc .
Credeti ca totule e in regula daca nu va vede nimeni ?
1.Daaaaaaaaaaaaaa, pentru ca e opera lui Dumnezeu si este atat de frumoasa!

2.Da, si cand nu prea simt acest lucru...incerc. In acest moment nu stiu sa fiu certata cu cineva. De urat incerc sa nu urasc. Da, am cerut iertare de cateva ori ...

3.Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....imi vine sa le strang pe aproape toate in brate ( mai putin pe maimute :D ). Imi plac foarte mult pisicile dar si cateii, insa in acest moment incerc sa nu mai cresc animalute pentru ca am suferit destul dupa cele care au disparut din viata mea
Animale salbatice nu am avut ocazia sa hranesc pentru fiind salbatice nu cred ca ar fi fost atat de deschise spre socializare ca mine, in schimb am hranit catei, pisici...am adus si in casa... parintii mi-au explicat frumos ca nu vor obtine permis de sedere si cu lacrimi in ochi le duceam afara. Am cumparat la viata multi carnati si parizer pentru animalute si sper ca le-am facut sa isi simta stomacelul cat de cat plin.
Am incercat intotdeauna sa le ajut cumva, pentru ca mi se strange inima cand stiu ca ele nu au vointa si nupot intelege de ce nu gasesc mancare, de ce se simt slabite.

4. Da, incerc pe cat posibil sa il protejez si sufar cand vad cum oamenii lasa natura plina de deseuri in urma lor.
Daca merg prin " padure aiurea" nu imi pare rau =)) atata timp cat nu dau ochii cu animale mai putin prietenoase...insa umbland aiurea am vazut caprioare, iepurasi saltareti deci a fost ok.
Da, cred m-as simti bine daca nu as plati taxa de parcare :)) pentru ca nu vad ce legatura are aceasta taxa cu protejarea mediului...ba chiar nici aceea pentru autostrada nu ma incanta ( mai ales cele din Franta sau Italia care te cocoseaza).

Nu protejez mediul pentru ca ma vede cineva, o fac pentru ca asa simt si asa am fost educata
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.09.2009, 16:20:29
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...si cum ar fi sa ne comportam responsabil cu animalele, padurile, etc, Dorine?
de exemplu ce sa facem cu ciinii vagabonzi care ne musca de sub masini, ce facem cu cei creati care ne fura si ne batjocoresc familiile
Vorbeste mai concret nu ca de pe podium
Mie chiar nu mi s-a intamplat sa fiu muscata de nici un caine si e practic imposibil sa isi poata imagina cineva ca nu am intalnit nici o haita de caini de cand sunt pe lume.
Mai este o vorba...cainii musca oamenii rai sau pe cei care ii intarata....:D


P.S. Pentru mesajul anterior

Am trecut in revista toate animalele care au fost cazate in casa parinteasca, si anume : cioara, cucuvea, porumbel, vrabiute, pui de gaina si de rata, iepure, pesti si raci pescuiti ( nu de mine), gaina, pisici si catel in ultima instanta...mi-am dat seama ca e o lista destul de lunga :)

Last edited by AndruscaCIM; 28.09.2009 at 16:28:08.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.09.2009, 16:34:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55 Vezi mesajul
S-au pus multe intrebari despre iubire .
Vad ca le ocolim , nu ne place sa vorbim de asa ceva .
Eu am auzit ca Sfintii au iubit lumea (oamenii) , fara deosebire acceptandu-i pe toti ca pe creatia lui Dumnezeu .
Poate cineva sa -mi spuna cam cum s-ar intelege acest lucru ?
Sper sa nu va speriati si s-o luati la fuga !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
maria .
Eu nu am fugit niciodata de iubire si nici ea de mine.
Asadar eu consider lumea, sentimentele si oamenii ca fiind atat de frumose si speciale incat nu pot sa nu ma bucur de creatia lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.09.2009, 16:39:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si cum ar fi sa ne comportam responsabil cu animalele, padurile, etc, Dorine? de exemplu ce sa facem cu ciinii vagabonzi care ne musca de sub masini, ce facem cu cei creati care ne fura si ne batjocoresc familiile. Vorbeste mai concret nu ca de pe podium
Din pricina ca "L'am alungat pe Dumnezeu din orase", orasele au ajuns ca scapate de sub control. Aceasta este urmarea increderii omului in sine insusi. Daca omul ar nadajdui in puterea si lucrarea lui Dumnezeu, cainii si animalele nu s'ar mai inmulti fara nici o socoteala si nici nu ar mai ataca pe unul sau pe altul. Am fost des pe la sate si crede'ma, problema cainilor nu am vazut'o ca fiind ceva presant.

Cat despre cei ce fura. Iti spun doar atat: acum doua saptamani mi s'a furat masina, si inca una buna.
Are Domnul un rost in toate, chiar si in lasarea de capul lor a hotilor. Daca cel care mi'a luat masina se va intoarce spre Domnul pana in sfarsit, vom vedea atunci de ce nu l'a pedepsit Dumnezeu pe acela din timp. Minunate sunt caile Domnului, chiar daca pierdem masini, case, rude.

Cineva mi'a spus, acum cateva zile. "Gandeste'te la Iov."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Creatia , trezirea in credinta si constiinta omului Man Teo Din Vechiul Testament 0 11.08.2011 01:46:13
Sa iubiti Psaltirea ! ionion Rugaciuni 40 30.03.2011 00:58:13
Creatia "ex nihilo" Florin-Ionut Despre Sfanta Scriptura 0 13.01.2009 12:06:11
creatia omului dram Din Vechiul Testament 15 18.06.2008 17:43:57