Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 15.05.2010, 09:34:33
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit Fasole verde cu smantana

1 kg fasole verde; 1 ceasca mare de smantana
2 linguri unt; 1 legatura marar
1 legatura patrunjel ;1 lingura faina
sare

Se fierbe fasolea, in apa putina o jumatate de ora, sa scada
cat se poate
Se toaca verdeata, se freaca cu smantana si faina
Se toarna smantana in cratita, se da sare, se acopera si se pune in cuptor
incins, sa mai scada
Cand a prins pojghita, se orneazã cu bucatele de unt si se mai lasa in
cuptor, sa se rumeneasca
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 15.05.2010, 09:35:14
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit Sos pentru spanac

1/2 cana de iaurt dietetic
1/2 cana de crema de branza degresata
2 linguri de lapte
suc de lamaie
un varf de cutit de menta uscata pisata, sare.

Se amesteca ingredientele. Se serveste peste spanacul crud, taiat.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #183  
Vechi 29.05.2010, 14:47:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Siropuri

as vrea sa va amintesc, ca e vremea de facut:
- sirop din muguri de brad, pentru tuse sau ca bautura racoritoare;
Iata reteta:
"Aceasta reteta o folsesc de ani de zile cu succes, in sensul ca nu a fermentat niciodata, a tinut de la un an la altul fara probleme, nu s-a zaharisit, chiar si dupa doi ani a fost bun.
Prima etapa: culegerea mugurilor tineri cu dimensiunea de 3-5 cm, atentie numai partea verde, "teaca" maron cu care este prins mugurele de creanga trebuie inlaturata, caci am inteles eu ca are prea multa rasina.
Spalam bine mugurii, apoi eu ii las de seara pana dimineata intr-o oala cu apa care are o sita, in care ii pun, si dimineata ridic usor sita ca sa ramana in apa toate impuritatiile.
Mugurii spalati (700gr) se pun intr-o oala curata (6L) si se pune apa pana sunt acoperiti (2200ml).
Oala se pune pe foc, si din momentul in care fierbe apa se cronometreza o ora apoi se stinge focul. Eu pun capacul pe oala in timpul fierberii, si o las acoperita cateva ore (pana ma intorc de la servici) Cand ridicati capacul o sa aveti o priveliste nu tocmai apetisanta, dar nu va speriati. Mugurii se strecoara si se storc bine, gata, si-au facut datoria se pot arunca.
Apa ramasa, albicioasa si tulbure, se cantareste (la mine 2200ml) si se amesteca cu cantitatea identica de zahar (2200gr), si se pune la fiert pana obtinem siropul de consistenta obisnuita pe care il facem si pentru dulceata.
Un secret este faptul ca atunci cand siropul este pus la fiert se aude asa cum fierbe apa, stiti voi "...bul,...bul,...",cand este aproape gata bulele de fierbere sunt mai mari, siropul dens si se aude ca un "sasait", am incecat sa fac o poza nu stiu daca se intelege.
Eu il incerc, lasand cateva picaturi sa cada pe farfurie, daca se formeaza perle este gata. In acest moment am pus zeama de la doua lamai si (facultativ) un plic de zahar vanilinat si 2 linguri de cognac apoi am stins focul.
Siropul il pun fierbinte in borcane, inchid capacul, le intorc repede cu capacul in jos si inapoi. Dupa ce se racesc, se aseaza in raftul cu dulceata.
Culoarea trebuie sa fie roscata, si consistenta mierii, asa ca in poza.
Un sfat: daca aveti cantitate mai mare de 2L de lichid fierbeti siropul in doua vase; astfel o sa fiarba mai putin ca timp si o sa ramana mai deschis la culoare."
http://www.culinar.ro/forum/continut...ad-in-imagini/
Reply With Quote
  #184  
Vechi 01.06.2010, 18:17:16
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
as vrea sa va amintesc, ca e vremea de facut:
- sirop din muguri de brad, pentru tuse sau ca bautura racoritoare;
Iata reteta:
"Aceasta reteta o folsesc de ani de zile cu succes, in sensul ca nu a fermentat niciodata, a tinut de la un an la altul fara probleme, nu s-a zaharisit, chiar si dupa doi ani a fost bun.
Prima etapa: culegerea mugurilor tineri cu dimensiunea de 3-5 cm, atentie numai partea verde, "teaca" maron cu care este prins mugurele de creanga trebuie inlaturata, caci am inteles eu ca are prea multa rasina.
Spalam bine mugurii, apoi eu ii las de seara pana dimineata intr-o oala cu apa care are o sita, in care ii pun, si dimineata ridic usor sita ca sa ramana in apa toate impuritatiile.
Mugurii spalati (700gr) se pun intr-o oala curata (6L) si se pune apa pana sunt acoperiti (2200ml).
Oala se pune pe foc, si din momentul in care fierbe apa se cronometreza o ora apoi se stinge focul. Eu pun capacul pe oala in timpul fierberii, si o las acoperita cateva ore (pana ma intorc de la servici) Cand ridicati capacul o sa aveti o priveliste nu tocmai apetisanta, dar nu va speriati. Mugurii se strecoara si se storc bine, gata, si-au facut datoria se pot arunca.
Apa ramasa, albicioasa si tulbure, se cantareste (la mine 2200ml) si se amesteca cu cantitatea identica de zahar (2200gr), si se pune la fiert pana obtinem siropul de consistenta obisnuita pe care il facem si pentru dulceata.
Un secret este faptul ca atunci cand siropul este pus la fiert se aude asa cum fierbe apa, stiti voi "...bul,...bul,...",cand este aproape gata bulele de fierbere sunt mai mari, siropul dens si se aude ca un "sasait", am incecat sa fac o poza nu stiu daca se intelege.
Eu il incerc, lasand cateva picaturi sa cada pe farfurie, daca se formeaza perle este gata. In acest moment am pus zeama de la doua lamai si (facultativ) un plic de zahar vanilinat si 2 linguri de cognac apoi am stins focul.
Siropul il pun fierbinte in borcane, inchid capacul, le intorc repede cu capacul in jos si inapoi. Dupa ce se racesc, se aseaza in raftul cu dulceata.
Culoarea trebuie sa fie roscata, si consistenta mierii, asa ca in poza.
Un sfat: daca aveti cantitate mai mare de 2L de lichid fierbeti siropul in doua vase; astfel o sa fiarba mai putin ca timp si o sa ramana mai deschis la culoare."
http://www.culinar.ro/forum/continut...ad-in-imagini/

Parca la bucatarie aveti un loc mai potrivit decat propovaduirea seaca de pe alte topicuri.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 03.06.2010, 01:52:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Parca la bucatarie aveti un loc mai potrivit decat propovaduirea seaca de pe alte topicuri.
Hahahahahaha....
Reply With Quote
  #186  
Vechi 03.06.2010, 23:53:58
myreille myreille is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Miha Anca, fff interesanta reteta de muguri de brad, e ideala pt tuse, cat si pt vitaminizarea organismului. Il voi incerca si eu , am o fetita mica care mai tuseste din cand in cand si nu i+ar strica ceva produse naturale. oricum ii dau si polen, echinaceea, deci sunt o fana a naturalului.
Apropo, a incceput postul de ceva vreme, doresc la tot forumul 'post usor' si nu uitati ca mancam sa traim, nu traim ca sa mancam....unii dinte noi mai uita expresia asta ffff interesanta. Sanatateee
Reply With Quote
  #187  
Vechi 04.06.2010, 03:40:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sirop din muguri de brad

Multumesc, myreille. Am descoperit reteta anul trecut si am facut cateva sticle. Pot sa va spun ca nu e numai medicament natural petnru tuse, dar si un f fin sirop de baut amestecat cu apa. Drept care, anul acesta am de gand sa fac cantitatea dubla...

Acum e timpul si pentru siropul de soc, care este excelent prin parfumul lui deosebit.
http://www.culinar.ro/forum/continut...-FLORI-DE-SOC/

Dar cea mai importanta descoperire de anul trecut a fost gemul din fructe de soc, bobitele acelea negre, despre care "stiam" - nu-mi spusese nimeni - ca sunt otravitoare. Nu numai ca nu sunt otravitoare, dar sunt materia prima pentru un gem deosebit de gustos si parfumat.

http://www.culinar.ro/forum/continut...soc/pagina/20/
Reply With Quote
  #188  
Vechi 04.06.2010, 12:48:19
myreille myreille is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Smile

Super retete! F sanatoase, sa mai zica cineva ca nu te poti feri de unele E uri din comert, pai decat sa cumperi un suc cu n.n. n... euri mai bine faci un sirop de genul asta si ai mai castigat cateva minute din viata. Sau decat sa le dam la copii tot felul de napolitane din comert, o placinta cu gem din asta e solutia ideala, pt ca si Dumnezeu ne vrea sanatosi, nu niste schelete putrede pe dinauntru! Spor la bucatarit!
Reply With Quote
  #189  
Vechi 12.06.2010, 10:42:58
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit Salam de biscuiti

•300 g de biscuiti, 250 g unt sau o margarina (la pachet), 200 g de zahar, 2 linguri de cacao, coaja de portocala sau fructe din dulceata, un praf de sare, cateva linguri de lapte/lapte de soia

Biscuitii se rup in bucati mai mici si se pun deoparte. Se topeste margarina sau untul intr-un vas cu fundul gros, se adauga cacaua, sarea, laptele si zaharul si se amesteca pana se omogenizeaza compozitia. Aceasta se toarna peste biscuitii zdrobiti, se adauga fructele din dulceata sau coaja de portocala zaharata si se amesteca bine. Se lasa putin sa se omogenizeze si biscuitii sa se inmoaie. Se ia o coala de celofan si se aranjeaza compozitia in forma de sul pe acesta si se ruleaza celofanul imbracand salamul. Se leaga la capete si se da la frigider. Se recomanda sa se consume a doua zi, pentru ca aromele sa se combine.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #190  
Vechi 07.08.2010, 13:20:12
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Sfaturi:
- In orezul pe care il pregatiti pentru sarmale de post sa puneti si nuci...va da un gust si o savoare foarte placuta papilelor gustative.
- Cand puneti varza la murat sa adaugati pe langa sare, boabe de porumb, chimen si sa vanturati zilnic de 2-3 ori zeama de varza ca sa iasa cat mai gustoasa si buna ca tratament.
- La ciorbele de post, dar mai ales la supa de rosii puteti sa puneti cat mai multe frunze de morcov...nu am cuvinte sa descriu ce gust va avea supa dar nici ce aspect va da contrastul de rosu al tomatelor cu verdele de la frunzele de morcov.
- Cand pregatiti bors ca sa va iasa acru, puneti aceeasi cantitate de malai si tarate, apa clocotita peste si deasupra cateva frunze de visin, apoi acoperiti pana a doua zi....dupa ce se limpezeste, puneti-l in sticle cu cateva frunze de leustean...sau daca il folositi ca tratament (beti in loc de apa pentru ca are toate B-urile) nu este obligatoriu sa puneti leustean.
- Socata naturala minunat de buna daca o tineti apoi si la frigider: intr-un borcan de 10 l apa puneti 2 lamai taiate bucatele cu tot cu coaja, eventual si putin stoarse de zeama, 1-2 kg zahar (dupa preferinta cat sa fie de dulce), un manunchi serios de flori de soc...apoi acoperiti cu o panza cu gauri cat mai mici si tineti la soare cateva zile pana capata o culoare galbena limpede...dar puteti sa si gustati intre timp, cand are gust de soc strecurati lichidul si puneti in sticle la frigider...este minunat vara...

P.S eu la socata sau la bors nu folosesc nicodata drojdie pt ca fermenteaza si da un gust nu tocmai placut (drojdia o puteti folosi ca tratament dimineata luati o bucatica pe stomacul gol)
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26