Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.02.2016, 16:58:50
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
"Copiii unui român din Norvegia au fost luați din familie cu Poliția. Părinții ar fi fost denunțați pentru „creștinism radical și îndoctrinarea copiilor“
Marius și Ruth Bodnariu, o familie mixtă româno-norvegiană, care a locuit în România până în urmă cu 10 ani, locuind în prezent în Norvegia, au rămas fără cei cinci copii după ce micuții au fost luați de Protecția Copilului din Norvegia. Fratele lui Marius Bodnariu, care locuiește în România, a relatat cazul susținând că din primele date acțiunea ar avea la bază chestiuni de ordin religios.

Printr-un apel transmis pe mai multe site-uri creștine și pe rețeaua de socializare Facebook, creștinii din România sunt chemați să susțină în rugăciune familia unui român stabilit în Norvegia, Ruth și Marius Bodnariu, cărora autoritățile norvegiene le-au luat zilele trecute copiii. Familia românului, care era membră a Bisericii Penticostale Philadelphia din București înainte de a se muta în Norvegia, a rămas într-o primă fază fără cei patru copii mai mari, ulterior rămânând și fără copilul cel mai mic, în vârstă de doar trei luni. Cei cinci copii au fost luați din familia Bodnariu în cursul săptămânii trecute, informația fiind făcută publică de fratele lui Marius Bodnariu, care locuiește în România, Daniel Bodnariu.


„Luni 16 noiembrie cele două fete, Eliana și Naomi sunt luate de la școala de Protecția Copilului și duse într-un loc secret. Apoi, Protecția Copilului împreună cu Poliția vin acasă și iau și pe cei doi băieți Matei și Ioan, iar Ruth cu bebelușul Ezekiel (trei luni) este arestată și dusă la Poliție. După mai multe ore de interogatoriu, Marius și Ruth au fost lăsați să plece acasă împreună cu bebelușul. De atunci și până la această oră, nici Marius și nici Ruth nu i-au mai văzut pe cei patru copii mai mari”, scrie fratele românului din Norvegia, pe Facebook. Potrivit aceleiași surse, ziua următoare, în 17 noiembrie „Protecția Copilului, însoțită de patru politiști, vine acasă și ia bebelusul de trei luni de la mamă, pentru că au considerat mama ca fiind periculoasă. Tot atunci i-au spus lui Ruth despre copii, că sunt dați la două familii, că s-au integrat foarte bine și nu le este dor de părinți”.

Daniel Bodnariu povestește că miercuri, cei doi părinți s-au întâlnit cu un avocat care le-a spus că aveau dreptul să fie informați despre acuzațiile ce li se aduc. „De asemenea au aflat că mama care alăptează are dreptul de a-și hrăni bebelușul. Tot miercuri am reușit pentru prima oară să vorbesc cu Marius câteva minute. Tot atunci au aflat și că bebelusul a fost trimis în Bergen, oraș aflat la o distanță de 3-4 ore de mers cu mașina de localitatea lor”, a mai relatat fratele românului din Norvegia. Bărbatul povestește că joi părinții au plecat spre Bergen pentru a-și vedea bebelușul, însă doar mama a putut să stea pentru câteva ore cu copilul.

Membru în Comisia de Protecție a Copilului de la Sectorul 1 București, de profesie avocat și psiholog, pastorul Florin Ianovici, apropiat al familiei Bodnariu, a declarat că trebuie așteptată ziua de luni pentru a se vedea exact care sunt acuzațiile aduse părinților. Florin Ianovici a declarat că autoritățile norvegiene au intervenit, foarte probabil, în baza principiului interesului superior al copilului, care permite să se intervină la prima bănuială și să se ia copilul până când se clarifică situația."

https://www.youtube.com/watch?v=stn_29gb_P8
Him...
Din textul de mai sus mi se pare posibil sa se fi intamplat asa: norvegienii au considerat, in acord cu filosofia lor de viata, ca parintii acestia sunt nici mai mult nici mai putin decat deranjati la mansarda. Nu stiu daca o fi asa, dar cred ca astfel au gandit norvegienii.

"Crestinism radical si indoctrinarea copiilor" imi pare o formulare (diplomatica) pentru a denumi o psihoza religioasa, o "nebunie in doi", un delir.
Personal nu exclud posibilitatea asta, desi sunt constient ca o atare ipoteza trebuie verificata cu atentie. Si sper ca tocmai asta se si petrece acum in Norvegia - se cerceteaza in detaliu cum stau lucrurile cu cei doi parinti.

Mie un lucru imi pare cam bizar: numele dat bebelusului - Ezekiel... Oare pastorul nu a avut nici un amestec?....
Eu cred ca doi parinti linistiti si lucizi, tinind cont ca traiesc intr-o tara straina dar ca sunt, totusi, si romani, ar fi avut de ales dintre multele si frumoasele nume romanesti sau, pentru ca locuiesc acum in acea tara iar mama e norvegianca, ar fi putut pune un nume de acolo, de-al oamenilor din comunitatea unde traiesc.
Crestini fiind, ar fi putut alege Andrei, Pavel (Paul), Ioan, Mihail, Nicolae etc. Cum de au ales taman Ezekiel nu-mi dau seama.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.02.2016, 17:24:07
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Him...
Din textul de mai sus mi se pare posibil sa se fi intamplat asa: norvegienii au considerat, in acord cu filosofia lor de viata, ca parintii acestia sunt nici mai mult nici mai putin decat deranjati la mansarda. Nu stiu daca o fi asa, dar cred ca astfel au gandit norvegienii.

"Crestinism radical si indoctrinarea copiilor" imi pare o formulare (diplomatica) pentru a denumi o psihoza religioasa, o "nebunie in doi", un delir.
Personal nu exclud posibilitatea asta, desi sunt constient ca o atare ipoteza trebuie verificata cu atentie. Si sper ca tocmai asta se si petrece acum in Norvegia - se cerceteaza in detaliu cum stau lucrurile cu cei doi parinti.

Mie un lucru imi pare cam bizar: numele dat bebelusului - Ezekiel... Oare pastorul nu a avut nici un amestec?....
Eu cred ca doi parinti linistiti si lucizi, tinind cont ca traiesc intr-o tara straina dar ca sunt, totusi, si romani, ar fi avut de ales dintre multele si frumoasele nume romanesti sau, pentru ca locuiesc acum in acea tara iar mama e norvegianca, ar fi putut pune un nume de acolo, de-al oamenilor din comunitatea unde traiesc.
Crestini fiind, ar fi putut alege Andrei, Pavel (Paul), Ioan, Mihail, Nicolae etc. Cum de au ales taman Ezekiel nu-mi dau seama.
Chestia asta mi-a sărit și mie în ochi. Deh, unii NP au o obsesie, atît ca indivizi, cît și la nivel confesional, cu vechiul testament și miturile și personajele de acolo, pe care le consideră foarte eroice și le iau ca modele și, iată, și ca nume pentru ei și copiii lor. Mă rog, fiecare persoană și/sau confesiune cu stolul de ciripitoare și corul de voci din cap. (Și te asigur, înainte să mă întrebi, că îmi țin mica țicneală ludică în frîu: nu o să îmi botez copilul ”Darth Marr„). Ca să nu mai vorbesc de faptul că fetele cîntau psalmi/pricesne la școală.
Am mai spus-o: respectul meu pentru penticostali, deja mare, a crescut mult în urma acestui eveniment, văzînd solidaritatea lor cu adevărat excepțională. Însă, obiectivitatea ne obligă să observăm că e posibil să fi fost ciocnirea nefericită dintre două orgolii/fanatisme: cel ultrasecularist și ultraetatist, al statului norvegian prin Barnervernet, și cel religios, al familiei Bodnariu.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.02.2016, 18:27:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Crestini fiind, ar fi putut alege Andrei, Pavel (Paul), Ioan, Mihail, Nicolae etc. Cum de au ales taman Ezekiel nu-mi dau seama.
Taman asta era problema...
Neoprotestanti (din mai multe confesiuni) isi boteza copii dupa V.T.

La ei mai dureaza pana ajung la N.T. Deocamdata e mai mult asa, ceva ceva din auzite.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.02.2016 at 18:32:49.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.02.2016, 18:28:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Ca să nu mai vorbesc de faptul că fetele cîntau psalmi/pricesne la școală.
Am mai spus-o: respectul meu pentru penticostali, deja mare, a crescut mult în urma acestui eveniment, văzînd solidaritatea lor cu adevărat excepțională. Însă, obiectivitatea ne obligă să observăm că e posibil să fi fost ciocnirea nefericită dintre două orgolii/fanatisme: cel ultrasecularist și ultraetatist, al statului norvegian prin Barnervernet, și cel religios, al familiei Bodnariu.
Asta o au in reflex si nu e ceva neaparat rau.
Dar probabil nu prea erau bine informati vizavi de tara in care traiau, nu prea cred ca s-au riscat pana acolo, doar din orgoliu.

Oricum, incet, incet, incepe sa se vada si fatza hada, bine ascunsa pana acum, a tarilor "civilizate si avansate economic" dupa care saliva bunul nostru roman credincios si cu sufletul la cer.

Fix comunism (daca nu si mai rau) revizia 2.0 imbunatatita economic.

Bine zicea cineva: "A venit Apocalipsa? Nici o problema, mutati-va in Romania, noi suntem cu 20 ani in urma".

Din pacate, nu este deloc exclus ca astea sa ajunga si la noi, dar macar cat timp romanul va fi la dieta, isi va pastra, poate, cat de cat, mintea lucida, in ciuda cozilor de topor care il guverneaza.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.02.2016 at 18:32:13.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.02.2016, 18:33:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Deci vrei sa spui ca nu este un caz real, ci doar o poveste sau un film de TV.
Este un caz real, cu doua fetze.

Daca ai sa urmaresti cum jurnalismul a prezentat cazul, ai sa intelegi si unde e manipularea.

Daca tot nu pricepi, am sa-ti explic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.02.2016, 19:31:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Mie un lucru imi pare cam bizar: numele dat bebelusului - Ezekiel... Oare pastorul nu a avut nici un amestec?....
Eu cred ca doi parinti linistiti si lucizi, tinind cont ca traiesc intr-o tara straina dar ca sunt, totusi, si romani, ar fi avut de ales dintre multele si frumoasele nume romanesti sau, pentru ca locuiesc acum in acea tara iar mama e norvegianca, ar fi putut pune un nume de acolo, de-al oamenilor din comunitatea unde traiesc.
Crestini fiind, ar fi putut alege Andrei, Pavel (Paul), Ioan, Mihail, Nicolae etc. Cum de au ales taman Ezekiel nu-mi dau seama.
Toti neoprotestantii de care am auzit dau nume din Vechiul Testament copiilor. Ei sunt impotriva sfintilor, asa ca pentru ei ar fi culmea sa dea nume de sfinti copiilor.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.02.2016, 19:36:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

De fapt nu religia a fost motivul luarii copiilor. Probabil parintii au insistat pe tema asta ca sa fie sprijiniti de comunitatea lor. Prima daca am citit ca din cauza religiei si m-am gandit ca, fiind penticostali, poate a mers cineva la o adunare unde se vorbeste in limbi si s-a speriat, facand reclamatie.
Apoi am auzit la tv ca motivul ar fi fost bataia. De fapt parintii spuneau ca ar fi declarat copiii ca erau batuti in fiecare zi, desi nu se intampla asta. Deci nu o palma, ci faptul ca ar fi fost batuti zilnic era motivul invocat de autoritati.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.02.2016, 19:42:35
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toti neoprotestantii de care am auzit dau nume din Vechiul Testament copiilor. Ei sunt impotriva sfintilor, asa ca pentru ei ar fi culmea sa dea nume de sfinti copiilor.
Ia vezi, Cataline, cum ii cheama pe copii familiei Bodnariu: Eliana, Naomi, Matei, Ioan si Ezekiel.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.02.2016, 19:47:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ia vezi, Cataline, cum ii cheama pe copii familiei Bodnariu: Eliana, Naomi, Matei, Ioan si Ezekiel.
Numele Apostolilor, nu sfintilor.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.02.2016, 19:52:33
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Numele Apostolilor, nu sfintilor.
Am inteles. Deci Apostolii nu ar fi sfinti, dupa tine.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde