Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #36  
Vechi 19.05.2024, 01:28:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.074
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Doamne ajută! Poate că încep puțin câte puțin și oamenii cei catolici să se trezească la adevărata realitate duhovnicească, și anume să priceapă că multe minuni sunt diavolești, și că nu trebuie să fugim după miracole așa cum zboară muștele către miere.

Tocmai am găsit această știre: https://evz.ro/biserica-romano-catol...-miracole.html
Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu știu cât de bună e știrea aia. Eu ce văd este mai multă secularizare („minunile” sunt păcăleli pentru îmbogățire ci nu lucrare satanică), mai mult ecumenism („stigmatele” catolice au fost mereu criticate de protestanți și printr-o critică catolică, Vaticanul poate încearca o apropiere de protestanți), și bineînțeles mai mult papism (Papa care este un episcop schismatic are ultimul cuvând în privința a ce constituie o minune și ce nu!)

Minunile sunt fenomene importante împotriva secularizării. Sunt necesare și importante și destul de răspândite în Ortodoxie pentru cine are deschidere.
Văd că ungurii umblă pe la Sanctuarul Marianic de la Șumuleu Ciuc de Rusaliile Catolice, câteva sute de mii unele surse dau 300k, altele 400k, deși majoritatea maghiarilor sunt Reformați nu catolici.

https://stirileprotv.ro/stiri/actual...it-calare.html

Pentru ei e și o formă de a-și marca teritoriul și e ca o revendicare teritorială asupra Transilvaniei pelerinajul acesta, vin cu steagurile Ungariei și cu Ungaria Mare, deși pe unguri nu-i dă afară credința din casă.

În știre cică venea o familie stabilită în Germania, ce observ e că aici presa sistemistă nu mai zice câți leșină pe drum sau acolo, pe câți îi ia salvarea, câte sarmale și chiolhane s-au dat de pomană de către UDMR, că doar e an electoral, ce predică electorală a tras părintele catolic șamd.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
 

Tags
catolic, monahism