Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.12.2006, 23:32:03
nicola06 nicola06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 24
Implicit

Punctul lui de vedere: el mi-a zis ca religia lui ii permite... dar stie foarte bine ca nu voi accepta.. in sinea noastra asteptam o minune fiecare :)... Am discutat subiectul, suntem constienti ca nu putem sa ne casatorim dar eu personal nu pot sa pun capat relatiei.. de ce? pentru ca il iubesc.. am avut cateva tentative de a ne desparti... dar nu pot.. el spune macar sa ne mai acordam putin timp impreuna ( nu avem relatii trupesti)

Pai nici nu are nevoie de convertire daca traieste cu un musulman (sau crestin de altfel) necununati, in desfriu! Diavolul isi atinge scopul si asa. Se poate tot duce biata femeie la biserica de impartasit nu poate fii vorba ori daca nu ai impartasire cu Hristos la biserica te duci mai degeaba.

TOTAL de acord

Multumesc pentru opiniile voastre, care ma fac sa vad situatia din mai multe unghiuri..
  #62  
Vechi 03.12.2006, 00:07:14
wera wera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bin_Adem
De ce asociati Islamul cu Diavolul?!?!?

Oare Diavolul zice oamenilor sa isi lase treaba de 5 ori pe zi, sa se spele, sa se purifice, sa se roage lui Dumnezeu, si sa caute adapost la Dumnezeu de Satana cel alungat, adica de el insusi?!?!? judecati putin...!
Eu cunosc f. multi musulmani !Sint baieti f. buni ,care-si iubesc si ajuta sotiile ,isi iubesc mult copii,ca si romanii de altfel.Sint la fel de inimosi. Dar aic nu e vorba de aceste caracteristici ci de ...care va pleca cu Isus daca El vine azi???Toti copii vor pleca cu Isus,"caci a lor e imparatia ceruriilor!!"asta a zis Isus clar.Apoi vor pleca toti cei ce au crezut in Isus ca Fiul lui d-zeu,ca Mintuitor,ca D-zeu si Domn vesnic ,mostenitorul Tatalui ceresc,toti cei ce il au pe Duhul Sfint caci in Biblie scrie ca El ne va preschimba in alte corpuri ceresti ,asa facindu-ne aptii pentru locul unde vom merge cu Isus.Draga LOREDANA,cum stie crestinul ce are de facut?Bineinteles,rugindu-se"!Deci verisoara ta si chiar tu si cu familia ei sa va rugati ca D-zeu sa-i dea intelepciune si putere ca ea sa faca voia Lui!"IAR VOIA LUI E sa credem in cel pe care El l-a trimis ca mintuitor,pt a avea viata vesnica!"...Mie mi-a placut si ex. f. interesant si educativ dat aici despre Mucenicul Ioan,il gasesc f. bun ...caci sa ne gindim f. bine :ISUS a murit si pt verisoara ta personal-dece?ca ea sa poata trai vesnic !Iar ea daca se va converti la islam crede-ma ca "nu va mai trai vesnic,neindeplinind conditiile(vorbesc acum birocratic).Pe de alta parte ,cine va stii daca dupa ce Isus va rapi Biserica ,va mai avea puterea de a crede in Isus,caci:Biserica si crestinii vor fii aprig persecutati de antichrist(cel ce se crede D-zeu),toti oamenii se vor intoarece in tara lor din cauza urii rasiale inversunate,numai cine se va preda lui antichrist si va lua un senm(tatoo sau chip???)va mai putea vinde sau cumpara,etc.Biblia de studiu zice ca ...totusi multi vor crede in Isus asteptind revenirea Lui de data asta pe pamint pt. a-l lega pe satan si toti adeptii lui si a domnii 1000 de ani,etc.Acesti crestini noi convertiti vor socotii revenirea lui Isus 3ani si jumatate din ziua cind antichrist isi aseaza icoana lui proprie in biserica,cerind ttuturor inchinare,omorind si persecutind pe cei ce refuza aceasta (cititi apocalipsa )Biblii de studiu va ofer eu ,scrieti-mi la adresa:evarei@personal.ro.Eu am visat ca Isus e gata sa vina,mai avea doua trepte de coborit,de aceea eu personal cred ca El va venii in zilele noastre,de aceea sfatuiesc pe orisicine sa se "TINA strins de D-zeu,prin credinta in Isus si sacrificiul lui".Biblia spune:"caci prin credinta din inima si prin marturisirea cu gura despre Isus ca Mintuitor sintem mintuiti;iar prin credinta si marturisirea cu gura in Invierea lui prin Duhul Sfint sintem indreptatiti,de a-l vedea pe D-zeu deci de a trai vesnic.Dar sa nu uitam ,ca Isus a mai zis:"nu am venit sa desfiintez legea ci s-o intaresc",deci mai avem si ceva de implinit.Deci ,sa ne uitam dragi crestini ,sa nu fim mai rai ca cei ce, cu toate ca nu-l cunosc pe D-zeul adevarat(Elohim-Sf.Treime)din bun simt ,practica lucrurile placute lui D-zeu,...D-zeu vorbind despre acestia ca niste oameni pe care El ii va avea in vedere"caci cu toate ca ei nu m-au cunoscut,bunul lor simt le-a dictat sa se poarte asa ca si cind M-ar cunoaste"scrie in Biblie.Asta nu inseamna ca ei sint salvati avind viata vesnica ,dar pt. ca D-zeu este drept ,li se va recunoaste ca dreptate si probabil vor fii indreptati spre adevar.
  #63  
Vechi 03.12.2006, 08:21:16
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bin_Adem
De ce asociati Islamul cu Diavolul?!?!?

Oare Diavolul zice oamenilor sa isi lase treaba de 5 ori pe zi, sa se spele, sa se purifice, sa se roage lui Dumnezeu, si sa caute adapost la Dumnezeu de Satana cel alungat, adica de el insusi?!?!? judecati putin...!
Bin-Adem, omule asocierea asta nu o fac eu.Ea exista! Este motivul pentru care scriu ce scriu.Razboiul meu nu-i cu tine sau cu pocaitul de ziua 5,6 sau 7 ci cu cel rau! Tu esti un om ca toti oamenii facut de Dumnezeu si ca "constructie a Lui" meriti respectul si iubirea mea,a noastra a tuturora. Dar esti inselat in religie.Esti pe un drum gresit si noi incercam (unii) sa punem in fata ta argumente care sa te faca sa te intrebi daca totusi nu s-ar putea sa nu fii pe drumul bun.
Desigur Diavolul nu face biseici...doar atunci cind acestea il indeparteaza de Dumnezeul cel adevarat. Scopul celui rau este sa se opuna mintuirii a cit mai multi dintre oameni.Si pentru asta face multe viclenii cu singurul scop de a-l indeparta pe om de la impartasania cu Iisus. Nu doar cu moslemii sau sectantii ci chiar cu noi crestinii ortodocsi (poate sa-ti confirme fiecare cite piedici ai sa ajungi sa te spovedesti eventual impartasesti)
Deci lui ii convine sa va rugati lui Dumnezeu cit vreti pina nu-l considerati Dumnezeu pe Iisus. Judecati putin...!:)
Incearca sa te rogi : Doamne Iisuse Hristoase, daca Tu esti fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul! E o rugaciune de a noastra adaptata pentru tine care nu crezi ca Iisus este Dumnezeu. Cit de des. Dar asteapta-te la probleme pamintesti.Dumnezeu o sa-ti deschida ochii, cel rau insa nu o sa fie de acord insa sa vezi.
  #64  
Vechi 03.12.2006, 12:58:20
Bin_Adem Bin_Adem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Dumnezeu nu are nevoie de Fii sau Fiice...!
Oare ganditi un pic logic...? Daca Dumnezeu a facut lumea, a facut oamenii, a facut-o pe Maria, si din Maria S-a nascut pe Sine Insusi?!?

De ce spuneti ca Iisus s-a jertfit pentru noi, cand nu a fost vointa Lui sa se rastigneasca? A fost acuzat de catre romani!
  #65  
Vechi 03.12.2006, 14:01:08
nicola06 nicola06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 24
Implicit

Ce te costa sa spui aceasta fraza? cateva franturi de timp... dar cu cate lucruri nu ne pierdem noi oamenii timpul..
nu te costa nimic... dar daca totusi Dumnezeu o sa-ti descopere ceva..
  #66  
Vechi 03.12.2006, 17:18:22
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Mai explic odata poate ceva in sufletul tau se misca( nu prea cred ca esti tare ratacit).
Dumnezeu a fost din inceput Sfinta Treime. Iisus, Cuvintul, Tatal si Sfintul Duh. E greu de inteles cum o treime poate fii un unic. Dar daca am intelege Dumnezeirea in deplinatatea ei, am fi si noi Dumnezei. Voi Musulmanii din mindrie credeti ca sinteti capabili sa-L intelegeti pe Dumnezeu cu mintea voastra marginita de oameni doar.Prin Fecioara Maria Dumnezeu s-a intrupat ca om.A asteptat ca Maria sa se nasca si sa accepte sa nasca pe Dumnezeul-om. Mii de ani. Iisus este Dumnezeu adevarat si om adevarat.Iar greu de inteles.Dar normal sa nu putem fiindca altfel iar am fii capabili sa intelegem dumnezeirea.
Tu vrei sa intelegi prin logica. NU SE POATE DECIT DACA DUMNEZEU NU_I DUMNEZEU lucru asta. Incearca prin inima.(si rugaciunea de mai sus se cheama si Rugaciunea inimii)
Iisus nici macan nu a fost acuzat de romani ci doar executat de ei.De acuzat l-au acuzat evreii.Daca nu dorea sa fie jertfa de impacare pentru oameni cu Dumnezeu putea sa dispara sa nu fie rastignit.Ca tot vorbesti de logica. Daca Iisus a putut invia un mort care mirosea deja de ce nu putea sa faca o minune mai mica si sa dispara pur si simplu? Daca a putut satura mii de oameni cu putina pine si citiva pestisori de ce nu putea sa-i faca favorabili lui in alegerea Baraba sau EL? Nu a dorit-o! S-a adus pe el insusi jertfa pentru noi si acolo pe cruce dindu-si sufletul tot ia mai iertat pe oameni.
Un gest Dumnezeiesc.
  #67  
Vechi 06.12.2006, 21:44:38
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loredana
o verisoara de-a mea are un prieten musulman.nici una din familii nu e de acord cu relatia lor deoarece ea e crestina.totusi ei par sa nu tina seama de aceste bariere religioase.cat e de riscanta aceasta relatie?ce s-ar putea face in cazul lor? cine se pricepe il rog sa ma sfatuiasca.
spune-i sa fuga ca de dracu!!! cand se termina sentimentalismele si asta cateva luni de la casatorie, o pateste de nu se vede:

Femeia crestina maritata cu un musulman:
- nu are dpretul la copii in cazul divortului
- la casatorie o va inscrie pe o carte cica de familie a barbatlui care contine 4 pagini pentru eventualele 4 sotii
- va purta numele de domnisoara obligatoriu nu are dreptul sa opteze (doar ca statul romanan u recunoaste casatoria unei romance sau roman in statele musulmane, vor trebui sa se casatoreasca si la statul romana si in acest caz isi poate schimba numele dupa pofta inimii DREPT DAT DE STATUL ROMANA REPET.
- in tara de bastina a sotului va fi tratata ca o femeie islamica, e obligata sa se acopere, acum depinde si de cat de "musulmana" e tara respectiva.
- NU ARE DREPTUL SA ISI MOSTENEASCA SOTUL dar daca devine musulmana are dreptul la 1/4 din averea lui dupa moarte
- in familie mama solui face legea, barbatul/sotul nu are voie sa comenteze
- islamul da drept tatalui sotului sa aceara acestuia sa divorteze de sotie daca i se cere
etc
mai departe vezi femeia in islam

Ps:ai grija la casatoria religioasa femeia chiar crestina fiind va fi obligata sa spuna acel de credinta musulman ca cred in allah si mohamed in araba: e o teapa enorma
  #68  
Vechi 06.12.2006, 21:46:11
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de loredana
o verisoara de-a mea are un prieten musulman.nici una din familii nu e de acord cu relatia lor deoarece ea e crestina.totusi ei par sa nu tina seama de aceste bariere religioase.cat e de riscanta aceasta relatie?ce s-ar putea face in cazul lor? cine se pricepe il rog sa ma sfatuiasca.
Daca se iubesc nu este bine sa-i desparti, nici sa-i lasi sa pacatuiasca!
De ce nu intrebati un preot sau chiar preotul Duhovnic!
Si inca ceva in dreptul canonic exista solutii in sensul acesta!
in ortodoxism este interzisa casatoria unui crestin cu un musulman, doar daca acesta devine crestin ce e un fapt IMPOSIBIL, FANATISMUL NU ARE MARGINI
  #69  
Vechi 06.12.2006, 21:52:35
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erika
si eu iubesc un baiat musulman care ma iubeste si el... depinde si din ce regiune si ce familie provine. Eu am avut norocul ca mama lui sa ma placa dar daca verisoara ta il iubeste si vre sa fie acceptata de familia baiatului va trebui sa-si schimbe religia........asa poate va fi acceptata.
Te rog sa te documentezi inainte de a face acest pas!!!ai numai de pierdut , nu te lasa amagita de kg de aur ,vei fi umilita ca femeie!
  #70  
Vechi 06.12.2006, 21:57:08
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina_tk
SALUT.sunt noua pe acest site si vreau sa va spun ca si eu sunt casatorita cu un musulman si sunt foarte fericita,cu toate ca am indurat destule in privinta acestei casatorii,pentru ca nimeni din familia mea nu a fost de acord.In ceea ce priveste familia lui ,m-au placut foarte mult,au ajuns chiar sa ma si iubeasca.Iar despre religie,vreau sa va spun ca mi-am pastrat religia cea de crestin-ortodox si nu am de gand sa ma lepad de ea,iar sotul meu niciodata nu mi-a impus acest lucru,este hotararea mea,iar in cele din urma ne inchinam toti la acelasi D-zeu.CRED ca conteaza foarte mult si iubirea si intelegerea dintre cei 2 nu numai religia.EU una ma consider o femeie norocoasa.
copii vor fi obligatoriu musulmani iar in religia musulmana partea feminina va fi obligata sa poarte val sa fie considerate jumatate de barbat, in cazul mortii lui nu ai dreptul sa il mostenesti, in cazul divortului nu ai dreptul la copii, ai parte de 1/4 de mostenire, fetele au jumatate cat baietii dreptul la mostenire.etc
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 17:14:41
O crestina va fi spanzurata de musulmani Pelerinul Generalitati 43 13.11.2010 10:07:45
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24