Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.07.2008, 05:21:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
La ei se potriveste foarte bine vechiul proverb romanesc:
Prostul pana nu-i fudul parca nu e prost destul.
Mihaile, ma ierti ca-ti spun, dar sa stii ca proverbul asta se potriveste in general romanilor, dar mai ales celor ramasi acasa (care continua sa creda ca Romania este buricul pamantului). Chestia asta n-am descoperit-o eu, mi-a zis-o tot un roman de-al nostru plecat din RO dupa al doilea razboi mondial, si dupa multi ani de strainatate am cam ajuns si eu la aceeasi concluzie.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 17.07.2008, 09:42:11
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Daca as fi greco-catolica, si eu as zice intocmai ca si Iosif, caci nu m-ar durea de Biserica Ortodoxa. Dar cum sunt crestin-ortodoxa, nu-mi da mana, sa fiu indiferenta, caci pentru asa indiferenta se va da socoteala in fata lui Dumnezeu.
"Intreaba-te si adu-ti aminte daca n-ai vazut cumva pe altul facand grele pacate si tu i-ai ingaduit sa le faca, ori te-ai facut ca nu le vezi, caci de s-a intamplat aceasta, ai luat parte la pacatul aceluia si raspunzi de el inaintea lui Dumnezeu".
Asa scrie in cartea mea de rugaciuni. In cartea ta de rugaciuni nu scrie la fel, Iosif?
Dar tie de ce ti se pare ca esti partasa la pacatul asta? Ori ti-a fost tie cerut sa-l ierti? Ori l-ai determinat tu sa se impartaseasca acolo? Ori ti s-a cerut tie parerea?

Anca, draga, ceea ce citesti tu in cartea aceea se refera la pacatele straine, adica cele care se savarsesc de catre altii si la care ai si tu parte, fie ca i+ai indemnat, fie ca nu i-ai atentionat... E cu totul alta mancare de peste aici!

Te imbratisez!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.07.2008, 09:43:45
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
VAI..VAI ..VAI ..ca avem Partiarh si SINOD care nu mai iau in seama ce au spus si scris SFINTI PARINTI sub imboldul DUHULUI SFINT,,fiind lasate oile la voia lupului !!!
Vai, vai, vai.... Hai sa nu ne mai vaitam atata si sa nu mai exageram! Ca nu e chiar asa! Nu am ramas noi oile cu lupii.... Ca nu suntem noi chiar asa de nevinovati sa ne consideram oi.... Toti avem lupi pe dinauntru

Sofia, Dumnezeu e mare si milostiv! Sinodul nu a lucrat impotriva Duhului Sfant!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 17.07.2008, 10:25:42
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Iezechiel 33
10. Si tu, fiul omului, spune casei lui Israel: Voi ziceti asa: "Nelegiuirile noastre si pacatele noastre sunt asupra noastra si ne stingem in ele; cum vom putea dar sa traim?"
11. Spune-le: Precum este adevarat ca Eu sunt viu, tot asa este de adevarat ca [color=red]Eu nu voiesc moartea. pacatosului, ci ca pacatosul sa se intoarca de la calea sa si sa fie viu.[/color] [color=green]Intoarceti-va, intoarceti-va[/color] de la caile voastre cele rele! Pentru ce sa muriti voi, casa lui Israel?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 17.07.2008, 11:43:04
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

enciclica patriarhilor ortodocsi de la 1848, enciclica impotriva ereziei catolice, precizeaza ca NU Sinodul pastreaza ortodoxia, ci poporul; si cand Sinodul ia o hotarare gresita, constiinta poporului nu primeste Sinodul respectiv.

Sf Grigorie Teologul spune "a tacea inseamna a-L trada pe Dumnezeu"... indiferent cine ai fi sub soare, indiferent de statutul pe care-l ai...
Reply With Quote
  #106  
Vechi 17.07.2008, 11:59:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
VAI..VAI ..VAI ..ca avem Partiarh si SINOD care nu mai iau in seama ce au spus si scris SFINTI PARINTI sub imboldul DUHULUI SFINT,,fiind lasate oile la voia lupului !!!
Vai, vai, vai.... Hai sa nu ne mai vaitam atata si sa nu mai exageram! Ca nu e chiar asa! Nu am ramas noi oile cu lupii.... Ca nu suntem noi chiar asa de nevinovati sa ne consideram oi.... Toti avem lupi pe dinauntru

Sofia, Dumnezeu e mare si milostiv! Sinodul nu a lucrat impotriva Duhului Sfant!
Parintele Proclu :
"Da` cata evlavie am avut la Preasfintitul ista Daniel, asa, vai de mine cat m-am rugat pentru el, ca Duhul Sfant sa-l ajute sa ne duca-n rai… Dar nu-i vinovat el pe cat e vinovata lumea, ca noi daca ne rugam, Duhul Sfant nu ingaduia treburile astea, dar aiestea se intampla pentru pacatele noastre."


Reply With Quote
  #107  
Vechi 17.07.2008, 12:01:16
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Te rog sa ma ierti mai soro Mirela.
Am avut o criza de mandrie si m-am crezut mai destept si mai bun ca altii...:(
Asta inseamna ca m-ati iertat doamna Anca?
Reply With Quote
  #108  
Vechi 17.07.2008, 12:46:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Citat:
În prealabil postat de ancah
"Intreaba-te si adu-ti aminte daca n-ai vazut cumva pe altul facand grele pacate si tu i-ai ingaduit sa le faca, ori te-ai facut ca nu le vezi, caci de s-a intamplat aceasta, ai luat parte la pacatul aceluia si raspunzi de el inaintea lui Dumnezeu".
Asa scrie in cartea mea de rugaciuni. In cartea ta de rugaciuni nu scrie la fel, Iosif?
Dar tie de ce ti se pare ca esti partasa la pacatul asta? Ori ti-a fost tie cerut sa-l ierti? Ori l-ai determinat tu sa se impartaseasca acolo? Ori ti s-a cerut tie parerea?

Anca, draga, ceea ce citesti tu in cartea aceea se refera la pacatele straine, adica cele care se savarsesc de catre altii si la care ai si tu parte, fie ca i+ai indemnat, fie ca nu i-ai atentionat... E cu totul alta mancare de peste aici!

Te imbratisez!
Deci, Iosife, daca eu vad imaginile cu impartasania la greco-catolici si zic in gandul meu "Bine a facut!", nu am incuviintat cu gandul la acea fapta, facandu-ma partasa?!?
Chiar ma intereseaza acest aspect.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 17.07.2008, 13:25:52
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Noi nu zicem ca a facut bine...insa nu stam acum sa-l ucidem cu pietre! Si incepem acum sa ponegrim Sinodul pt ca l-a iertat!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 17.07.2008, 18:40:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iosife, ma bucur ca nu esti de acord cu gestul respectiv; dar alta era intrebarea: daca suntem de acord in gandul nostru cu un pacat, devenim sau nu partasi la pacat?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mitropolitul Nicolae Corneanu pensionat? costel Stiri, actualitati, anunturi 80 18.07.2011 07:48:22
Ce au cu mitropolitul Corneanu ??? guardian knight Biserica Ortodoxa Romana 1 20.06.2011 20:34:00
cum pot fi iertat?ce sa fac? 13mario Pocainta 28 16.08.2010 01:31:33
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54
Asa zisul blog al lui Corneanu grecu Biserica Ortodoxa Romana 5 12.06.2008 23:26:53