Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.02.2012, 12:38:27
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Oamenii din poza au cinstit sfintii ortodocsi, au avut viata fecioreasca, pacatul lor e ca odata au primit si slujit cu romano catolicii . Din nou, greco catolicii sa se uite la poze. Si romano catolicii la urgia ce a venit pe calugari.

Sa se uite si romanii la poze ca s-a semnat in 1993 tratatul talharesc de la Balamand, am primit si noi cu fast pe papa in anul fatidic in care a venit si milioane de avorturi s-au facut de atunci si am scazut cu 2 milioane, obiectivele industriale le-a dat Dumnezeu la altii, oamenii au ajuns ingropati in zapada si sa dea Dumnezeu sa ne ispasim pedeapsa aici si prin facere de bine. Bine ca nu s-a slujit cu romano catolicii sau s-a slujit de catre Teoctist?In Romania merge prost treaba probabil pentru ca s-a semnat tratatul talharesc de la Balamand cu romano catolicii care trebuie denuntat sa nu mai vina pedeapsa lui Dumnezeu. Cine a semnat tratatul talharesc devine automat laic deci acest tratat oricum e fara valoare si trebuie respins. Inainte sa cada, Imperiul Bizantin a semnat tratatul talharesc de la Florence tot cu romano catolicii si a venit urgia peste ei.





http://www.ortodoxie-catolicism.ro/3...og-interesant/
Fratilor, ati trecut cu vederea un lucru foarte important, pe care il trec multi cu vederea sau le scapa, anume faptul ca Sinodul BOR este singurul sinod din Ortodoxie care a acceptat oficial Acordul de la Balamand (iata ce spunea mai sus Sf. Chinotita: «ca nu a fost acceptat de nici o Biserica Ortodoxa, mai putin Biserica Romaniei») si nu stim sa-l fi renegat pana acum. Credeti ca intamplator Papa a venit prima data intr-o tara majoritar ortodoxa la noi, in Romania, in 1999? Noua, romanilor, ni se reproseaza de catre multi din Bisericile Ortodoxe semnarea (unilaterala) a acestui document. De el stiu catolicii, stiu, cu durere, si parintii athoniti sau cei din alte Biserici Ortodoxe, la noi, insa, ne facem ca nu stim – desi, cu perfidie, teologia lui se preda tinerilor seminaristi si studenti teologi (carora li se spune ca Sindoul a recunoscut „Tainele” romano-catolice ) si, uneori, chiar pe fata, se aduce aminte de Balamand (si, desigur, in stil „traditional”, li se inchide gura studentilor cu „sfanta ascultare”). Asa s-a ajuns sa se spuna in facultatea de Teologie din Bucuresti, de catre un preot profesor (sa-i dam numele? nu-i greu de gasit!), ca la 1054 nu a fost schisma, ci ca e vorba doar de niste neintelegeri (eu sunt de acord ca nu a fost schisma, ci a fost mult MAI MULT decat atat, insa procesul a fost mai complex decat simplul 1054 si a culminat cu cruciada a IV-a din 1204; ideea ca la 1054 si mai apoi a fost DOAR o schisma este acreditata tot de istoricii catolici si a fost preluata fara discernamant de istoricii nostri. De ce?

Last edited by spre_rasarit; 16.02.2012 at 13:20:57.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.02.2012, 13:35:49
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Eu sunt pentru toti oamenii dar impotriva religiilor ce nu ofera cel mai bun omenirii si care trag ortodocsii in intuneric.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.02.2012, 14:00:01
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

O sa ziceti voi, bine probabil ca s-au facut niste lucruri mai deocheate. Eu nu l-am primit pe papa nici nu am fost la romano catolici sau protestanti, care e problema?


"NESTORIENII: Si inca ameninta Domnul si iata veni alta multime catre care cautand Domnul porunci de aduse si pre cel ce i-au inselat pre ei, si zice lui: Proclete necurate, unde sunt doua fete, care pentru mine ai barfit?......Deci venind ingerii cei de foc, si luminandu-l pre el. si pre toata multimea lui, si legandu-le mainile si picioarele, ii aruncara pre ei unde era Arie, si Macedonie, si cu satana la osanda"

Adica nu l-a aruncat numai pe Nestorie ci si pe TOATA MULTIMEA LUI.Adica nu numai cine a adoptat filioloque ci POSIBIL si toata multimea lui. Adica POSIBIL nu numai pe cine a primit pe papa ci si pe toata multimea lui de romani . Adica dai la saraci, faci milostenii si la judecata te gasesti intre eretici ca Sinodul a facut si- a dres prostii . DEci de aceea trebuie sa ne rugam pentru Conducerea Bisericii, pentru Biserica sa ramana ortodoxa si drept credincioasa, si pentru tara sa nu ne trezim in partea cea necurata. DE aceea rugaciunea asta e fffff importanta rugandu-l pe DUmnezeu sa te ajute, ca sunt multe capcane: Doamne forteaza-ma la mantuire pe mine si pe cat mai multi oameni. Pastreaza Biserica Ortodoxa romana si toate Bisericile curate si neeretice astfel incat la judecata finala sa fim intre cei buni. Da o conducere buna Romaniei.Si da ca Romania sa se numeasca Gradina Maicii Domnului, sa se bucure de ocrotirea Maicii Domnului. Amin.

Last edited by spre_rasarit; 16.02.2012 at 14:06:56.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.02.2012, 14:16:40
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

La protestanti si religiile necrestine probabil e si mai grav dar si asa e destul de grav.
Nu mai stiu de alte poze, aceasta am inteles ca era dintr-un ziar grecesc vechi, dar calugarii sunt si acum pe Athos.

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
O sa ziceti voi, bine probabil ca s-au facut niste lucruri mai deocheate. Eu nu l-am primit pe papa nici nu am fost la romano catolici sau protestanti, care e problema?


"NESTORIENII: Si inca ameninta Domnul si iata veni alta multime catre care cautand Domnul porunci de aduse si pre cel ce i-au inselat pre ei, si zice lui: Proclete necurate, unde sunt doua fete, care pentru mine ai barfit?......Deci venind ingerii cei de foc, si luminandu-l pre el. si pre toata multimea lui, si legandu-le mainile si picioarele, ii aruncara pre ei unde era Arie, si Macedonie, si cu satana la osanda"

Adica nu l-a aruncat numai pe Nestorie ci si pe TOATA MULTIMEA LUI.Adica nu numai cine a adoptat filioloque ci POSIBIL si toata multimea lui. Adica POSIBIL nu numai pe cine a primit pe papa ci si pe toata multimea lui de romani . Adica dai la saraci, faci milostenii si la judecata te gasesti intre eretici ca Sinodul a facut si- a dres prostii . DEci de aceea trebuie sa ne rugam pentru Conducerea Bisericii, pentru Biserica sa ramana ortodoxa si drept credincioasa, si pentru tara sa nu ne trezim in partea cea necurata. DE aceea rugaciunea asta e fffff importanta rugandu-l pe DUmnezeu sa te ajute, ca sunt multe capcane: Doamne forteaza-ma la mantuire pe mine si pe cat mai multi oameni. Pastreaza Biserica Ortodoxa romana si toate Bisericile curate si neeretice astfel incat la judecata finala sa fim intre cei buni. Da o conducere buna Romaniei.Si da ca Romania sa se numeasca Gradina Maicii Domnului, sa se bucure de ocrotirea Maicii Domnului. Amin.
Sa ne mantuiasca Dumnezeu pe toti.

Last edited by spre_rasarit; 16.02.2012 at 14:18:43.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.02.2012, 14:22:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Nu mai stiu de alte poze dar calugarii sunt si acum pe Athos.
Eu cred ca e doar un desen.
Ceva gen "Moartea" din Pestera Polovragi. Poate doar un pic mai artistic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 14:06:37
"Plasul calugarilor'' monica73 Arta bisericeasca in general 1 16.04.2010 12:35:44
Poza graitoare referitor la avorturi sergiu Generalitati 0 19.09.2009 15:17:06