Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.04.2009, 11:25:36
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Va multumesc pentru sfaturi, Windorin si Emanuel!
Trebuie sa recunosc ca nu reusesc sa inteleg in totalitate felul in care imaginatia poate reprezenta o cale sigura spre inselare. Voi citi mai mult din scrierile Sfintilor Parinti si poate ca ma voi edifica.
Imaginile pe care le proiectez cu ajutorul mintii in timpul rugaciunii au doar un rol adjuvant, similar cu cel al icoanelor in biserica (poarta catre cer, suport vizual al credintei, etc.) Rugaciunea insa o rostesc din inima, cu inima ma rog, nu cu ochii mintii.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 29.04.2009, 11:28:29
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi mi se pare a facatura dupa ce am ascultat foarte putin, pentru ca:
- orice cuvant de invatatura incepe cu : IN NUMELE TATALUI, AL FIULUI SI AL SFANTULUI DUH, AMIN!
- credinciosii se trezesc vorbind, exact ca la alte culte, creandu-se o interactiune psihologica cu preotul prin care acesta le poate induce stari de euforie.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.04.2009, 11:41:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Eu nu inteleg cine i-a dat voie sa predice acolo?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 29.04.2009, 11:54:51
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu nu inteleg cine i-a dat voie sa predice acolo?
Cel ce se ocupa de acea parohie . Nu o sa intelegi ca e de neinteles
Reply With Quote
  #55  
Vechi 29.04.2009, 11:55:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Te insheli mereu emanuel2007, shi n-am ce-tzi face, ca oricat te-am povatzuit, tot vezi in altzii barna, asha ca shi aia stilishtii ce tzin randuiala veche, care nu e rea randuiala, dar ei sunt rai ca s-au umplut de duhul mandriei shi neascultarii, shi nu au Harul, deci ii ashteapta Dumnezeu sa se reintoarca la pocaintza shi sa nu faca ei rebotezari shi tot felul de chestii spun ei cf sf Canoane, calcandu-le mai ceva prin osandiri shi judecatzi shi in loc sa se fereasca de CIE shi CMB, ei se revolta shi barfesc pe ceilaltzi ortodocshi, deci dumneata iarashi faci jocurile motanului dandana ori danila perpeleac, crezandu-te paremise o cioara vrednica ce aduce carne sf Ilie ori o pana dreptului Enoh... strigand mereu "scra-scra"... sc de la scamatoriile antichristice...

poi acest profesor Vladimir Pustan am impresia ca este din Oastea Domnului, deci este intru Ortodoxie shi intru Trambitza nr 1, adica intru trambitzarea Domnului prin preotul Sau Iosif Trifa... caruia i s-au ridicat anatemele shi i s-a reabilitat memoria deci i s-a recunoscut jertfa sa bineplacuta lui Dumnezeu de intemeietor al Oastei Domnului

deci iarashi ma iarta ca opresc dezinformarile tale... shi insinuarile... poi cine tzi-a pus dumitale sita ori unditza in mana? cine tzi-a dat de lucru la cernerea asta? sau sa fi ajuns intre timp inger? ori eshti intru puterea de la Dumnezeu a sf Ilie ori a dreptului Enoh?

poi sigur ca te-a speriat asemanarea intre predicile sectantzilor de diferite tipuri shi predicile Trambitzashilor... dar nu asemanarea shi tonul shi forma discursului este ceva ci ceea ce poarta unii in inima lor, pe fatza ori pe ascuns, asha ca shi Arie... ori altzii

deci itzi recomand sa bei din apa de la Ariesheni ca sa potzi sa-i zici ereticului sectant ortodox interior din tine insutzi:
Arie-ieshi!... shi abea apoi, daca mai ai vreme sau mila shi de altzii, potzi sa sfatuieshti cu duhul blandetzii pe "dreptzi"...

ma iarta ca m-am aflat in treaba, dar parca l-am auzit cantand pe acest Vladimir Pustan pe TV shi a cantat frumos, shi pot sa afirm ca a vorbit chiar foarte Bine in Biserica Domnului la invitatzia preotului din Moshuni... un preot plin de Har de la Dumnezeu....
Reply With Quote
  #56  
Vechi 29.04.2009, 11:56:12
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Crezi ca a cerut voie? E o facatura ca sa arate credinsiosilor ca se poate. Iti dai seama ca va fi dat ca exemplu prin randurile sectei respective ( ce a organizat adunarea).
Vezi , ca atunci cand iti lipseste invatatura Sfintilor Parinti , incepi si regizezi situatii.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 29.04.2009, 12:54:44
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

... domnu vsovi da de cand am primit io sfaturi de la dumneavoastra ??? de cand ati ajuns sa ma imaginati drept povatuitor al meu , nu am inteles ... ... ma rog , imaginatia firii decazute ...

nu are nici o importanta din ce oaste face ala parte ; chestia e ca a predicat erezia in mesajul lui ; asculta in prima parte ce a zis : a zis ca nu are nici o importanta in ce dogma crezi , etc etc ... e sectar si eretic , a predicat in contul viitoarei biserici a antihristului ...

nu am spus asta si eu de la inceput ???
Reply With Quote
  #58  
Vechi 29.04.2009, 12:56:54
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cu tot respectul Axios, eu cred exact pe dos
Cu ochii deschisi , ne deschidem larg catre tot felul de distrageri care ne inconjoara in biserica si la care "ne fuge mintea" scapind esentialul...si nu este neaparat vorba de pantaloni sau fuste strimte, bluze pe corp, decolteuri si obrajori ci ne fuge mintea care cauta o scapare de rugaciune si catre alte detalii, arhitecturale, povesti din minte, intrigi, etc, orice numai sa nu ne rugam...

Asta este una din motivele decorarii TOTALE a bisericilor noastre cu fresca religioasa, ca peste tot unde incerci "sa scapi" rotind ochii in cap, sa dai de Hristos!!
Deci este studiata treaba, de mii de ani, de cei mai destepti ca noi...
eu cred ca trebuie sa faci o vizita pe la duhovnic si sa te convinga el... nu conteaza ce crezi tu ci cum este corect. uita-te la toate icoanele sau la picturile din manastiri si daca ai sa vezi macar un sfant rugandu-se cu ochii inchisi atunci sa ma anunti si pe mine...
Doamne ajuta fratioare! si curaj!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #59  
Vechi 29.04.2009, 12:58:35
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

la par porfirie se zice ca el se ruga si cu ochii inchisi ... ba chiar isi mai imagina uneori si imaginea cu Iisus pe cruce , tinand ochii inchisi ...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 29.04.2009, 12:59:40
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Multumesc pentru sfat frate Axios!

In practica eu tind sa aplic ceea ce spune fratele Andrei in postarea citata mai sus. Cu ochii inchisi ajung sa "traiesc" ceea ce pronunt cu limba; de multe ori proiectez cu ochii mintii imagini care ilustreaza cuvintele rugaciunii. De exemplu, daca rostesc Rugaciunea inimii mi-l imaginez pe Domnul Iisus Hristos miluindu-ma pe mine, pacatoasa. Sau, la rugaciunea de seara catre Ingerul pazitor, il "vizualizez" pe acesta ocrotindu-ma, etc.
In biserica, la Sfanta Slujba, mi se intampla asa cum spune fratele Andrei, sa fiu distrasa de multe lucruri din jurul meu - din putinatatea sporirii duhovnicesti, fireste. Asa ca inchid ochii si ma rog de fiecare data cand imi simt atentia captata de oamenii din jur sau de ganduri care nu au legatura cu scopul prezentei mele in biserica.

Doamne ajuta!
daca tu ai pace atunci roaga-te cum poti!
Domnul si Maica Domnului sa te binecuvanteze!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Canoanele: casatoria ortodox eretic spre_rasarit Generalitati 0 23.01.2012 02:12:47
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 20:03:55
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33
Este oare si Badilita un eretic? grecu Biserica Ortodoxa Romana 44 12.06.2008 01:18:15