Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 06.12.2010, 19:45:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Sfintii ne sunt modele . Imi amintesc cat ma ajutau vietile Sfintilor- citind Proloagele! Mult ajutor am avut.Sa citim vietile Sfintilor si vom aduna roade bogate.
Rodica.. cine ia sfintii ca model de viata duhovniceasca, este la randul lui pe calea sfinteniei.

Totusi aud multi oameni cum ca ar citi vietile lor, dar roadele nu le vad!
Daca oamenii ar si implini ceea ce citesc, ar fi lumea plina de sfinti astazi, Rodica. Dar nu-i vad.

Daniel are dreptatre: NU avem modele vii de vietuire crestina. (decat in mod exceptional se gaseste cate un om care se ridica la inaltimea numelui de crestin)

Majoritatea oamenilor privesc catre sfinti ca la o exceptie, ca la ceva iesit din comun, uitand ca sfintii sunt modelele noastre, ei sunt etalonul crestinului, ca ei trebuie sa fim pentru a ne mantui!
Reply With Quote
  #232  
Vechi 06.12.2010, 20:01:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
NU avem modele vii de vietuire crestina. (decat in mod exceptional se gaseste cate un om care se ridica la inaltimea numelui de crestin)
Inseamna , ca nici Duhovnicul tau nu e un model , drept de urmat , un model viu ce-l intalnesti aproape zi de zi ! Grava afirmatia ta , si ma intreb de ce te mai duci la Biserica , de ce ai un Duhovnic ? Totul sa fie doar formal ? Eu , cel putin il consider pe Duhovnic un model , un adevarat model , dar este tot atat de adevarat ca sunt un elev nu prea sarguincios , si greu de modelat , dar asta este vina mea , a elevului , si in nici-un caz a " profesorului " . Deci afirmatia ta nu are in totalitate acoperire , iar afirmatia lui Daniel ca mai avem mult de lucru cu noi insine , este cea adevarata . Hai sa nu aruncam tot timpul vina pe altcineva , si sa ne privim cu mai multa atentie in " oglinda " !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #233  
Vechi 06.12.2010, 20:19:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Inseamna , ca nici Duhovnicul tau nu e un model , drept de urmat , un model viu ce-l intalnesti aproape zi de zi ! Grava afirmatia ta , si ma intreb de ce te mai duci la Biserica , de ce ai un Duhovnic ? Totul sa fie doar formal ? Eu , cel putin il consider pe Duhovnic un model , un adevarat model , dar este tot atat de adevarat ca sunt un elev nu prea sarguincios , si greu de modelat , dar asta este vina mea , a elevului , si in nici-un caz a " profesorului " . Deci afirmatia ta nu are in totalitate acoperire , iar afirmatia lui Daniel ca mai avem mult de lucru cu noi insine , este cea adevarata . Hai sa nu aruncam tot timpul vina pe altcineva , si sa ne privim cu mai multa atentie in " oglinda " !

Model e cineva cu care te poti identifica intr-o anumita masura.
Eu sunt mama, am intrebari legate strict e calitatea mea de mama (sau de sotie) etc.. Nu vad in ce sens duhovnicul meu poate fi un model. Nu m-am facut inteleasa: model inseamna cineva cu care am lucruri in comun, iar prin conduita lui/ei sa gasesc si eu raspuns unor intrebari.
In plus, stiu prea putine despre duhovnicul meu pentru a-l imita (ca acesta este scopul unui model, nu?)

El poae ca este un calugar exceptional, dar cu siguranta nu este o mama.. acum sper ca m-am facut inteleasa.

Last edited by anna21; 06.12.2010 at 20:22:20.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 06.12.2010, 20:21:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Model e cineva cu care te poti identifica intr-o anumita masura.
Eu sunt mama, am intrebari legate strict e calitatea mea de mama (sau de sotie) etc.. Nu vad in ce sens duhovnicul meu poate fi un model. Nu m-am facut inteleasa: model inseamna cineva cu care am lucruri in comun, iar prin conduita lui/ei sa gasesc si eu raspuns unor intrebari.
Duhovnicul meu nu poate fi un model in sensul in care Sf. Xenia este un model de femeie crestina.
In plus, stiu prea putine despre duhovnicul meu pentru a-l imita (ca acesta este scopul unui model, nu?)

El poae ca este un calugar exceptional, dar cu siguranta nu este o mama.. acum sper ca m-am facut inteleasa.
Si da , si nu , pe mine nu m-ai convina . Punct !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #235  
Vechi 06.12.2010, 20:31:44
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Si da , si nu , pe mine nu m-ai convina . Punct !
Stai linistit ca nici nu-mi propun sa te conving de nimic.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 06.12.2010, 20:47:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Stai linistit ca nici nu-mi propun sa te conving de nimic.
Nici o problema ! O seara linistita !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #237  
Vechi 06.12.2010, 20:55:31
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Dar scrierile sfintilor, oare ce sunt? Atunci cand citim din scrierile parintelui Staniloae, de exemplu, cand citesti cuvintele calde ale parintelui Sofronie Saharov, invataturile Sf. Teofan Zavoratul inseamna ca nu avem modele de vietuire crestina? Sau ca citim la norma sau doar frunzarim cartea in scopul ca un citat mai de soi sa ne sara in ochi imbiindu-ne sa-l citim cu atentie ?

Sa citim Ascetica si mistica ortodoxa a parintelui Staniloae si sa vedem cate daruri, cate bogatii nebanuite sunt deja pregatite celor ce se invrednicesc sa calce pe urmele iubitorilor de Hristos.

Sa citim cuvintele duhovnicesti si corespondenta parintelui Sofronie Saharov si vom afla ca a trait doar cu cativa zeci de ani in urma noastra, vom vedea ca problemele pe care le discuta cu prietenul lui sunt problemele zilelor noastre, sunt framantarile multora dintre cei ce acum spun ca nu au modele de vietuire crestina.

Sa citim invataturile Sf.Teofan Zavoratul si vom afla sfaturi pretioase si necesare pentru toti.

Vrem sa pasim pe calea ingusta a rugaciunii inimii, avem scririle Sf.Grigorie Palama la indemana - in Filocalie, iar in zilele noastre cat de explicit si pe intelesul tuturor ne vorbeste Monahul Iosif Vatopedinul sau parintele Mina Dobzeu sau multi alti parinti incercati in lupta cu vrajmasul.

Si cand avem tot ce ne trebuie la indemana ba mai mult, chiar ceea ce uneori nu gandim ca putem avea, cum putem mai emite noi pretentia ca nu avem modele vii de vietuire crestina? Au nu nesocotim noi oare toata aceasta bogatie pe care Parintii si Sfintii ortdoxiei au pastrat-o neschimbata cu pretul vietii lor uneori?
Reply With Quote
  #238  
Vechi 06.12.2010, 21:28:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Dar scrierile sfintilor, oare ce sunt? Atunci cand citim din scrierile parintelui Staniloae, de exemplu, cand citesti cuvintele calde ale parintelui Sofronie Saharov, invataturile Sf. Teofan Zavoratul inseamna ca nu avem modele de vietuire crestina? Sau ca citim la norma sau doar frunzarim cartea in scopul ca un citat mai de soi sa ne sara in ochi imbiindu-ne sa-l citim cu atentie ?

Sa citim Ascetica si mistica ortodoxa a parintelui Staniloae si sa vedem cate daruri, cate bogatii nebanuite sunt deja pregatite celor ce se invrednicesc sa calce pe urmele iubitorilor de Hristos.

Sa citim cuvintele duhovnicesti si corespondenta parintelui Sofronie Saharov si vom afla ca a trait doar cu cativa zeci de ani in urma noastra, vom vedea ca problemele pe care le discuta cu prietenul lui sunt problemele zilelor noastre, sunt framantarile multora dintre cei ce acum spun ca nu au modele de vietuire crestina.

Sa citim invataturile Sf.Teofan Zavoratul si vom afla sfaturi pretioase si necesare pentru toti.

Vrem sa pasim pe calea ingusta a rugaciunii inimii, avem scririle Sf.Grigorie Palama la indemana - in Filocalie, iar in zilele noastre cat de explicit si pe intelesul tuturor ne vorbeste Monahul Iosif Vatopedinul sau parintele Mina Dobzeu sau multi alti parinti incercati in lupta cu vrajmasul.

Si cand avem tot ce ne trebuie la indemana ba mai mult, chiar ceea ce uneori nu gandim ca putem avea, cum putem mai emite noi pretentia ca nu avem modele vii de vietuire crestina? Au nu nesocotim noi oare toata aceasta bogatie pe care Parintii si Sfintii ortdoxiei au pastrat-o neschimbata cu pretul vietii lor uneori?
Carmina, nu vreau sa par o carcotasa.. dar am intrebari f simple carora le caut solutii practice.

Ce exemplu sa-ti dau?
Aaa, eu nu locuiesc in Rom, iar de halloween copilului meu i se cere costumatie la scoala. Nu am cuvinte sa explic cat de dezgustatoare si anticrestina e aceasta celebrare. Ce fac? Nu cunosc mame cu care sa ma sfatuiesc! Tin copilul acasa? Il las sa se simta un outsider? Il las sa participe?

Sau.. cum il aduc la biserica atunci cand el nu vrea? Cum procedeaza alte mame?
Cum imi cresc copilul crestin in lume necrestina?

Stii cat de greu este si cate greseli faci cand cauti sa descoperi singur astfel de solutii?

Astfel de modele imi doresc sa gasesc. Modele vii care sa-mi dea putere si speranta ca pot face ceva macar pentru familia mea. Exemple si solutii viabile.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 06.12.2010, 21:45:42
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Dar nu vei gasi niciodata exact ceea ce cauti. Ai citit cuvintele duhovnicesti ale parintelui Paisie Aghioritul ? La sfarsitul lecturii (sunt vreo 5 volume, daca nu ma insel) il simti aproape pe parintele si ai uneori impresia ca te ajuta sa descalcesti probleme greu de rezolvat.

Sa stii ca mai sunt site-uri ortodoxe unde poti capata si un raspuns ba mai mult, poti fi bine sfatuita in legatura cu problemele cu care te confrunti si la care nu poate sa-ti raspunda oricine.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 07.12.2010, 13:49:18
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Asta sa fie raul cel mai mare cu care se confrunta ortodoxismul la noi in tara?!
Oare nu vede nimeni "nivelul" apostaziei mereu in crestere?
Oare nu vede nimeni ca incet-incet ne lepadam de Sfanta Traditie, de Sfintele Canoane?
Oare nu vede nimeni "oaia" ecumenismului ca deja behaie in tarcul nostru?
Oare faptul ca din ian sau din iunie (mai nou) anul viitor in tara noastra ortodoxa se vor elibera buletine cu cip biometric, in care alaturi de numele primit la Sfanta Taina a Botezului DE BUNA VOIE vom accepta (prin semnatura noastra) sa fie puse insemnele diavolului (codul de bare 666), fiind astfel partasi la ceea ce se cheama "prima lepadare" de Hristos., este "putin" lucru?!
Oare nu ne dam seama de realitatea zilelor in care traim?!
Pacatul, lepadarea de Hristos devine "la moda" si noi ne "umflam penele" mandriei pe-aici ca sa facem ceva concret..
Cu siguranta, ceva concret trebuie facut..
DAR NU CRED CA IN DIRECTIA ASTA!
Frate, mai citeste si tu printre randuri:
Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Deci, ca nu cumva mai mult sa stricam, decat sa zidim, mai bine vedem ce e de facut, in mod tainuit.

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Nu brosurile ii mai ajuta acum pe oameni, e prea tarziu pt asta..
Eu nu am de unde sa stiu acest lucru!
Sau te indoiesti cumva de vorbele Mantuitorului nostru, cum ca numai Tatal din ceruri stie exact cand vine ceasul sfarsitului lumii acesteia!
Si daca nu stie nimeni, eu te intreb, de ce ma inveti sa nu fac nimic pentru ca este prea tarziu?

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Ci, exemplul concret de vietuire intru Hristos, asta lipseste..
Nu asi crede asta:
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Inseamna , ca nici Duhovnicul tau nu e un model , drept de urmat , un model viu ce-l intalnesti aproape zi de zi ! Grava afirmatia ta , si ma intreb de ce te mai duci la Biserica , de ce ai un Duhovnic ? Totul sa fie doar formal ? Eu , cel putin il consider pe Duhovnic un model , un adevarat model , dar este tot atat de adevarat ca sunt un elev nu prea sarguincios , si greu de modelat , dar asta este vina mea , a elevului , si in nici-un caz a " profesorului " . Deci afirmatia ta nu are in totalitate acoperire , iar afirmatia lui Daniel ca mai avem mult de lucru cu noi insine , este cea adevarata . Hai sa nu aruncam tot timpul vina pe altcineva , si sa ne privim cu mai multa atentie in " oglinda " !

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Stiu ca nu e ceva "nou" ce spun, si urmarind postarile am realizat ca multi au acesta parere, dar DE CE OARE NU SE
DORESTE CA EXEMPLUL PERSONAL SA FIE "PRIMA ATITUDINE" ?!
Oare pt ca necesita multa munca si schimbarea noastra, a fiecaruia?!
Fireste, e mai simplu sa facem 100 de brosuri despre cum ar trebui sa fim, ca si crestini, dar sa nu ne schimbam noi insine..
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

Toate lucrurile enumerate de Crestin-Simona , precum si inca multe alte lucruri , nu sunt decit lucrurile de inceput ale vietii duhovnicesti , care trebuiesc repejor invatate, deprinse pt. a putea sa intram cu adevarat in profunzimea practicii duhovnicesti . Daca la aceste simple lucruri noi stam sa facem congres de opinii,contre si pareri criticindu-ne unii pe altii si nefiind cu totii de acord nici pe aceste lucruri simple , nu este semn bun pt. cei care tagaduiesc . Cei care cunosc bine aspectele vietii duhovnicesti nu se impiedica de acestea ci voiesc sa treaca mai repede la profunzimi .
Eu una inca nu stiu un lucru, in primul rand pe langa ascultarea de duhovnic, sa pot face ceva fara de rugaciune!
Cu atat mai mult schimbarea sinelui! Si oricum toate se intrepatrund!
Dar cel mai bine intraba-ti duhovnicul!


Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Si-apoi, cine vor citi aceste brosuri?
Vor ajunge oare sa le citeasca cei ce nu citesc carti duhovnicesti, dar vin totusi in Biserica?
Sau vor fi cititte tot de cei ce stiu aceste lucruri si se straduiesc sa le urmeze..
Isi ating ele "target-ul" ?!
Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Asa cum copilul isi intreaba parintele, iar acesta il invata fara de suparare despre buna tocmire a lururilor din casa, familia si viata lui, asa si noi mireni intrebam:

2. Daca este posibila editarea si oferirea gratuita a unei scurte brosuri educative cu reguli de buna cuviinta in Sfanta Biserica? Foarte necesara, de altfel, pentru ca se constata adesea lipsa educatiei din familie mai ales in randul tinerilor - dar si a adultilor - care sunt bine intentionati dar adesea ignoranti, din pacate!
Chiar daca nu este foarte pe larg argumentata, la aceasta INTRBARE sa lasam Biserica sa decida raspunsul!!!!!

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Si ce vom face apoi, la orice "neoranduiala" mai scoatem o brosurica, "hranind"! astfel dracul madriei din noi?!
In nici un caz luand decizii de capul nostru, dupa cum tu din pacate sugerezi:

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
N-ar fi bine sa facem noi aceste actiuni concrete, lund astfel cea mai fireasca atitudine de crestin?!
Concomitent cu asta, bineinteles LEPADAREA DE OMUL CEL VECHI SI PERMANENTA INNOIRE INTRU HRISTOS..
De ce, in loc sa scoatem brosuri, nu cumparam efectiv fiecare dupa putiinta sa, fuste si baticuri sa le oferim gratuit celor ce "au uitat" sa si le-aduca de-acasa?!
N-ar fi un mai mare "impact" asta, decat sa-i oferi o brosura cu reguli de comportamnet in Biserica?
Grea vorba ai zis aici frate!!!!
Miroase a ecumenism!!!!!!!
Grija mare!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
atitudine, indiferenta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog haideti sa intindem iar mana mara2008 Umanitare 0 17.12.2010 05:40:54
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
Haideti sa ne cunoastem reciproc. Bine v-am gasit. Remus-Emilian Stiri, actualitati, anunturi 3 19.01.2007 23:22:02