Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.03.2013, 22:34:39
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nu cred ca mitropolitul Bartolomeu Anania a fost informator.
E usor sa arunci cu noroi in cineva dar e greu sa repari dupa aceea.
Nu exista dovezi clare ca a fost.
Si daca o fi fost, e problema sa.
Noi nu mai putem sa zicem acum decat "Dumnezeu sa-l ierte!"
Eu nu am dorit sa arunc cu noroi in nimeni.
In primul meu mesaj nu am pomenit decat numele unor martiri ai bisericii apusene.
Daca ulterior am revenit si am vorbit si despre "turnatorii" bisericii apusene, a fost ca o reactie la denigrarile domnului Dragomir la adresa ortodoxiei.
Au fost turnatori si de o parte si de alta. Au fost martiri si de o parte si de alta.
Jertfa lui Vasile Aftenie de pilda, nu e cu nimic mai presus decat cea a lui Valeriu Gafencu sau a lui Sandu Tudor, ucis in bataie la Aiud.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.03.2013, 01:01:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Jertfa lui Vasile Aftenie de pilda, nu e cu nimic mai presus decat cea a lui Valeriu Gafencu sau a lui Sandu Tudor, ucis in bataie la Aiud.
Mai presus ca jertfa, nu este. Dar, in timp ce Vasile Aftenie era episcop, Valeriu Gafencu ori Sandu Tudor nu erau nici presbiteri. Diferenta de atitudine dintre cele doua Biserici romanesti e data de raspunsul diferit la intrebarea: "cati dintre urmasii Apostolilor L-au urmat pe Isus pe Calvar ?" "Toti" este raspunsul pentru Biserica Romana Unita. "Niciunul" este raspunsul pentru BOR. De aceea Biserica Ortodoxa Romana are si asemenea dificultati de a transmite cu putere de convingere Evanghelia: conducatorii ei nu au cunoscut Calvarul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.03.2013, 16:38:09
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Sandu Tudor era preot, ieromonah.
Dar nu are nici o importanta asta.
Tot in numele lui Hristos s-au jertfit.
Nu exista diferenta in jertfa.
Daca vrem noi neaparat sa facem o diferenta o putem face.
Dar Dumnezeu insusi nu judeca ca noi.
Credinta ortodoxa nu s-a transmis numai prin episcopi sau numai prin preoti.
Multi dintre cei care au marturisit-o in vremuri grele nu erau nici macar hirotonisiti.
Sf. Maxim Marturisitorul nu era decat un simplu monah. A fost singurul la un moment dat care mai marturisea credinta dupa ce si papa Vitalian a intrat in comuniune cu ceilalti episcopi eretici. Deci cazuse intreg episcopatul. Numai un calugar - Maxim - a mai stat in picioare.
Asa ca nu are relevanta chestia asta cu urmasii apostolilor.
In acel caz, Maxim a fost urmas al credintei apostolilor, iar nu episcopii.
Dar chiar si asa, au existat si la noi cazuri de episcopi care au avut de suferit: Irineu Mihalcescu e un exemplu, dar mai sunt. Nu mai retin numele acum dar pot sa caut.
Oricum stiu ca am citit si de altii.
Iar la rusi, ortodocsi de asemenea, au fost multi episcopi martiri.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.03.2013, 16:45:04
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Deja am gasit.
Episcopul ortodox de Oradea, Nicolae Popovici si episcopul ortodox de Tomis, Eugenie Laiu, au fost inchisi de comunisti si au patimit in temnite.
Si inca mai sunt. Trebuie doar sa fim onesti si gasim raspuns.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.03.2013, 16:45:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Inca un pic si se declara erou al rezistentei anticomuniste. Spre deosebire de celalalt mitropolit colaborator, Corneanu, acesta nu a avut niciodata barbatia de a recunoaste colaborarea cu organele de represiune. Din pacate pentru el, cei care au avut tangente cu agentul Apostol, alias Anania Bartolomeu, au dat marturie. Daca nu ar fi vorba de lucruri grave, am putea spune ca numele de cod ales este chiar amuzant. Auzi: "Apostol"!
Se cunoaste ca unii greco-catolici au un resentiment fata de vrednicul e pomenire Mitropolit Bartolomeu Anania mai ales din cauza afirmatiilor sale cu prilejul cazului IPS Corneanu, ca impartasania greco-catolica e "bors de urzici". Si ca le strica povestirea fantastica in BOR este jos de tot si BRU este sus de tot, faurita cu exagerari si neadevaruri mari. Astfel, pentru a justifica faptul ca BOR a asuprit si desfiintat BRU in perioada comunista trebuie sustinut ca doar BRU a suferit in acea perioada, altfel nu ar mia sta in picioare argumentul. Cu greu pot accepta ca au fost mai multi preoti ortodocsi in inchisoare decat catolici, dar un Mitropolit naruieste toate aceste afirmatii justificative. De aceea se cauta niste neadevaruri si se repeta des, macar sa se indoiasca si ortodocsii.
Asa este, a fost un detinut politic, chiar torturat in inchisoare. Nu stiti toata biografia, Mitropolitul de vrednica amintire a fost cel ce a initiat revolta studentilor impotriva comunistilor cand era student, asadar chiar ati avut dreptate in mai multe privinte.
In schimb greco-catolcii de care amintiti nu au luptat neaparat impotriva comunismului, ci pentru faptul ca au refuzat sa treaca la ortodoxie. E adevarat, nu e un lucru bun o convertire fortata, dar nu e nici martiriu pentru cineva care nu doreste sa vina in Biserica lui Hristos, probabil si-au adunat si mai multe pacate pentru ei, dar si pentru faptul ca au dat un exemplu si pentur alti greco-catolici sa nu vina in Biserica lui Hristos.
Cand am scris pe forumul catolci am analizat si articolul din ziar si probele, chair de acolo reiese ca acele presupuse doua note informative luate dupa iesirea din inchisoare sunt exact doua declaratii date de vrednicul de pomenire Mitropolit cand se afla in inchisoare, in 1958 (declaratiile presupusului dosar sunt din 1964). Mitropolitul ne spune si cum s-a desfasurat discutia dupa iesirea din inchisoare si declaratia data, deci e clar ca agentul, pentru a-si justifica munca (trebuia sa aiba rezultate) a luat cele doua declaratii din inchisoare si le-a dat un nume de cod ca si cum ar fi fost facute dupa iesirea din inchisoare.
P.S. In plus, se si spunea ca nu exista un angajament, cum se facea de obicei, sunt doar doua note informative generale. Ziarista spune ca nu are importanta ca nu exista o declaratie de colaborare, au mai fost cazuri. Dar in acest caz nu exista nici o dovada scrisa de mana (este redactata la masina), nici o declaratie, nici un dosar de colaborator, practic nicio dovada in afara faptului ca sunt asemanatoare cu declaratiile acuzatului.

Last edited by catalin2; 08.03.2013 at 16:59:50.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.03.2013, 16:50:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nu cred ca mitropolitul Bartolomeu Anania a fost informator.
E usor sa arunci cu noroi in cineva dar e greu sa repari dupa aceea.
Nu exista dovezi clare ca a fost.
Si daca o fi fost, e problema sa.
Eu am studiat atat acele date cat si alte afirmatii facute la adresa Mitropolitului, poti fi sigur ca toate sunt false. Fara legatura cu dosarul, sunt de exemplu niste afirmatii facute intr-o carte de un detinut politic care era legionar, acesta avand un resentiment fata de Mitropolit pentru ca acesta nu era de acord cu legionarismul (afirmati generale, fara vreo dovada). Alti detinuti politici au contrazis spusele acelui detinut si i-au luat apararea Mitropolitului.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.03.2013, 16:58:37
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Alti ierarhi ortodocsi care au patimit :

Mitropolitul ortodox Sebastian Rusan, otravit in 1948. Tot in conditii suspecte mor in acelasi an 1948, Nicodim Munteanu, Irineu Mihalcescu si Grigore Leu, probabil tot asasinati.
Mitropolitul Bucovinei, Tit Semedrea, al Basarabiei - Efrem Enacescu, al Olteniei - Nifon Criveanu, al Dunarii de Jos - Cosma Petrovici, al Romanului - Lucian Triteanu,
al Caransebesului - Veniamin Nistor, de Ramnicu Valcea - Atanasie Dinca, vicarul de Suceava- Emilian Antal, vicarii patriarhali - Veniamin Pocitan si Pavel Serpe, vicarul de Iasi - Valeriu Moglan si de Sibiu - Teodor Scorobet - toti acestia scosi din scaune cu forta si multi din ei fortati sa se retraga in manastiri sau prigoniti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.03.2013, 20:25:53
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Deja am gasit.
Episcopul ortodox de Oradea, Nicolae Popovici si episcopul ortodox de Tomis, Eugenie Laiu, au fost inchisi de comunisti si au patimit in temnite.
Si inca mai sunt. Trebuie doar sa fim onesti si gasim raspuns.
shhh.... strici teoria ca un mielniu de ortodoxie romana e doar urmarea unei conspiratii greco-rusesti care nu a facut nimic pt balcani, in timp ce cavalerii catolici au fost niste drepti radiind de har care ii bateau pe turci cu mainile legate la spate in timp ce noi nu faceam nimic.
Si ca noi nu am facut nimic, in timp ce prelatii BRUR au fost toti niste sfinti martiri timp de secole, si ieseau curcubee pe unde calcau ei.

uiti ca BC transpira progres si cultura pe unde trece, iar civilizatia e ca boala de piele, se ia prin frecare cu Vestul?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 08.03.2013 at 20:31:28.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.03.2013, 11:06:53
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
shhh.... strici teoria ca un mielniu de ortodoxie romana e doar urmarea unei conspiratii greco-rusesti care nu a facut nimic pt balcani, in timp ce cavalerii catolici au fost niste drepti radiind de har care ii bateau pe turci cu mainile legate la spate in timp ce noi nu faceam nimic.
Si ca noi nu am facut nimic, in timp ce prelatii BRUR au fost toti niste sfinti martiri timp de secole, si ieseau curcubee pe unde calcau ei.

uiti ca BC transpira progres si cultura pe unde trece, iar civilizatia e ca boala de piele, se ia prin frecare cu Vestul?
Adevarul e la mijloc, ca de obicei. O mare greseala facuta de ai nostri e sustinerea unui Occident actualmente apostat, doar din motive de inertie ideologica: faptul ca Papa este, fizic, intr'un oras de acolo, iar cateva secole de'a randul, istoria Europei crestine Apusene s'a suprapus partial cu a BC. Cu alte cuvinte, o orbire la fel de mare si antibisericeascaca si filetiletismul. Occidentul scuipa deja fatis pe orice credinta, dar unii o tin intr'una cu superioritatea apuseana. Deh, asta e meteahna fundaundamentala a criminalului principiu "cuius regio, ejus religio": sufocare in tipare claustrofile de gandire. Apusul e, in toate traditiile sanatoase, simbolul mortii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.03.2013, 03:13:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Si a ce fel de limba va suna "Mit brennender Sorge" (= Cu arzatoare grija) ?
Titlul e in germana, dar enciclica este in engleza, din cate am vazut. Cel putin ceeea ce s-a postat...
Reply With Quote
Răspunde