Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.03.2013, 11:05:36
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Si daca tot e sa facem statistici, aflati ca aproape 3000 de preoti ortodocsi au infundat puscariile comuniste numai in Romania. Multi dintre ei au murit acolo.
Nu mai vorbesc de intelectualii ortodocsi gen Mircea Vulcanescu, Vasile Voiculescu, Alexandru Mironescu etc.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.03.2013, 11:08:52
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Pai da, papa atunci ii acoperea pe ustasi, iar acum acopera preotii pedofili.
Nu m-ar mira sa vina acum un papa care sa fie el insusi pedofil.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.03.2013, 11:21:28
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Cazul monseniorului Alois Hudal, rector al Colegiului German Santa Maria dell Anima, prelat austriac, care a obtinut pasapoarte false pentru criminali nazisti pe care i-a ajutat sa emigreze. De asemenea era in legatura cu lideri ustasi din Croatia, lucru dovedit astazi.
Mai trebuie citat cazul preotului catolic croat Krunoslav Draganovic, care ajuta fosti criminali ustasi sa fuga.
Cardinalul Bertram, presedintele Conferintei episcopale a episcopilor germani era in bune relatii cu Hitler si chiar il felicita pe acesta in 1940 in numele BC germane cu ocazia aniversarii acestuia.
Si lista poate continua.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.03.2013, 13:35:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Cardinalul Bertram, presedintele Conferintei episcopale a episcopilor germani era in bune relatii cu Hitler si chiar il felicita pe acesta in 1940 in numele BC germane cu ocazia aniversarii acestuia.
Cel putin nu i-a daruit Biblii cu dedicatie de lingau, precum a facut Antonie Plamadeala cu Ceausescu. De asemenea, nu se cunoaste vreo declaratie de colaborare a primatului german cu serviciile secrete naziste, dupa cum au semnat tovarasii mitropoliti Bartolomeu Anania si Nicolae Corneanu. O felicitare de ziua sefului statului parca e altceva decat turnatoria politica, nu gasiti ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.03.2013, 13:38:35
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cel putin nu i-a daruit Biblii cu dedicatie de lingau, precum a facut Antonie Plamadeala cu Ceausescu. De asemenea, nu se cunoaste vreo declaratie de colaborare a primatului german cu serviciile secrete naziste, dupa cum au semnat tovarasii mitropoliti Bartolomeu Anania si Nicolae Corneanu. O felicitare de ziua sefului statului parca e altceva decat turnatoria politica, nu gasiti ?
domnule, prelatii ortodocsi au avut un comportament net superior clericilor catolici, care s-au pus bine cu Hitler si cu alti dictatori, intotdeauna.

ganditi-va cati preoti ortodocsi au suferit datorita comunismului, care i-a trimis in puscarii, in timp ce catolicii o duceau bine-mersi !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.03.2013, 16:21:46
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ignatiu Vezi mesajul
Programul Ustasilor: in cel mai scurt timp sa-i omoram pe toti ortodocsi. Preoti si oameni au fost in cele mai cumplite moduri omorati. Au fost jupuiti de vii. 750 000 de ortodocsi au murit in tortura. Conducatorul ustasilor a fost primit cu mare cinste la Vatican.

Iertare dar nu pot sa nu traduc. Mai ales in noptiile de orgie omorau ortodocsi. In Biserici s-au gasit pana la 2000 de morti. Dimineata inca se mai zbateau copii trasi in teapa. Uni preot i-au fost smulse barba si parul, baiatul lui minor a fost rupt in bucati in fata lui. Pe urma l-au jupuit de viu si i-au scos ochii. Baietii de la 7 ani erau omorati.
Asta era bună de pus aici. Nu știu dacă au fost chiar 750.000 de victime dar în orice caz au fost foarte mulți. Și nu au fost doar ortodocși, mai erau și evrei și țigani, și, din câte am înțeles și croați care erau împotriva fascismului ustaș. La un moment dat chiar, și se știe, în vreme ce unii părinți ortodocși erau exterminați, catolicii de la Caritas veneau, le luau copiii botezați ortodocși, îi "salvau" și îi băgau în catolicism; câtă "iubire" și "caritate", câtă și ce fel de "arzătoare grijă" pe capul catolicilor.

Last edited by Decebal; 06.03.2013 at 18:12:27.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.03.2013, 17:41:58
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit

Daca maine ar fi rastignit Isus in centru Bucurestiului, am putea noi oare sa ne dam seama ca este vorba de el? Dar daca s-ar lasa rastignit de 750 000 de ori am putea noi sa ne dam seama ca este vorba de el? S-au am zice a fost un om oarecare? Cum am putea noi sa ne dam seama ca este Mantuitorul cel ce se zbate pe cruce.
Poate mantuitorul nostru a fost de multe ori rastignit, altfel nu se explica de ce nu am disparut in potop.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.03.2013, 19:11:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cel putin nu i-a daruit Biblii cu dedicatie de lingau, precum a facut Antonie Plamadeala cu Ceausescu. De asemenea, nu se cunoaste vreo declaratie de colaborare a primatului german cu serviciile secrete naziste, dupa cum au semnat tovarasii mitropoliti Bartolomeu Anania si Nicolae Corneanu. O felicitare de ziua sefului statului parca e altceva decat turnatoria politica, nu gasiti ?
Nu e un gest rau, ba chiar foarte curajos ce a facut IPS. Antonie Plamadeala, avand in vedere ca pentru comunisti religia nu era printre preocupari. Si Ceausescu pana la urma avea nevoie de Sfanta Scriptura si credinta, daca se pocaia la sfarsiti chiar avea sanse de mantuire (probabil nu s-a intamplat asta, nu cred ca s-a spovedit inainte sa plece cu avionul).
IPS Corneanu a semnat un angajament, dar IPS Bartolomeu stim bine ca nu, am arata asta si pe forumul catolic aici. Era acuzat de un fost leginar mai inversunat, dar din imaginatia lui. IPS Bartolomeu a fost chiar in inchisoare, nu doar ca n-a colaborat. http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...+anania#p68073
Acele foi sunt declaratii date in inchisoare, pe care probabil agentul le-a luat si trecut ca nota informativa dupa iesirea din inchisoare, deoarece nu a reusit sa il convinga pe IPS. Bartolomeu.

Dar iata de povesteste chiar Mitropolitul de vrednica pomenire IPS. Bartolomeu:
" M-a agățat apoi pe la Podul Senatului și m-a dat pe mâna altui individ care m-a condus oarecum misterios într-un apartament din așa-zisul bloc turn. Am înțeles că era unul din apartamentele conspirative ale Securității. (...) A prins a mă iscodi despre unele probleme din Patriarhie și mi-a cerut să scriu acasă pe hârtie ceea ce-i spusesem și să i-o aduc la o întâlnire viitoare; puteam să-mi fixez și un pseudonim. N-am avut tăria să urlu, m-am stăpânit, m-am rușinat, i-am spus că nu devin informator. Insul mi-a pus o hârtie pe masă și m-a poftit să scriu pe loc. Am început: "Declarație. Subsemnatul Ana nia Valeriu...”. A obiectat: nu "Declarație", ci "Notă informativ ". "Declarație", am zis eu. A cedat: nici "Declarație", nici "Notă informativă", ci... nici un titlu. Text direct și fără semnătură. N-am vrut. Mi-am menținut "Declarația" și am iscălit în josul ei, cu dată. Mi-a dat drumul. A treia oară tot el (acum îmi amintesc că se recomandă Bujeniță) și încă unul, într-o curte de pe strada Academiei. Întrebări, răspunsuri, invitație la o "notă informativă". Am scris o "Declarație". (...) De atunci m-au lăsat în pace”.

Last edited by catalin2; 08.03.2013 at 16:07:04.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.03.2013, 20:47:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar iata de povesteste chiar Mitropolitul de vrednica pomenire IPS. Bartolomeu:
"...”.
Inca un pic si se declara erou al rezistentei anticomuniste. Spre deosebire de celalalt mitropolit colaborator, Corneanu, acesta nu a avut niciodata barbatia de a recunoaste colaborarea cu organele de represiune. Din pacate pentru el, cei care au avut tangente cu agentul Apostol, alias Anania Bartolomeu, au dat marturie. Daca nu ar fi vorba de lucruri grave, am putea spune ca numele de cod ales este chiar amuzant. Auzi: "Apostol"!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.03.2013, 20:51:29
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

iar bagam noroi interconfesional?
a fost rezistenta si turnatorie&loialitatea fata de regim, de ambele parti si tabere.

si daca vreti eroi din clerul catolic uitati aici:
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.ph...ing/WorldWarII

o sa gasiti in lista asta.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 07.03.2013 at 20:57:32.
Reply With Quote
Răspunde